Головуючий у 1 інстанції - Бойко Н.В.
Суддя-доповідач - Юрко І.В.
02 квітня 2014 року справа №436/2953/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Юрко І.В., суддів Міронової Г.М., Блохіна А.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м.Луганська на постанову Кам'янобрідського районного суду м.Луганська від 17 січня 2014 року у справі № 436/2953/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м.Луганська про визнання дій незаконними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату довічного грошового утримання,-
Позивач 27.11.2013 року звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м.Луганська про визнання дій неправомірними, зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м.Луганська здійснити перерахунок та виплату довічного грошового утримання судді у відставці з 01.01.2013 року в розмірі 15897 грн. 42 коп.
Постановою Кам'янобрідського районного суду м.Луганська від 17 січня 2014 року позовні вимоги задоволено в повному обсязі.
Визнано незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м.Луганська щодо відмови в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_2 на підставі довідки про заробітну плату Донецького апеляційного господарського суду від 10.09.2013 № 06-22.69.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м.Луганська нараховувати та виплачувати ОСОБА_2 довічне грошове утримання з 1 січня 2013 року у розмірі 15897 грн. 42 копійки до зміни розміру заробітної плати працюючих суддів.
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, якою просив скасувати судове рішення першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Згідно апеляційної скарги відповідач просив розглянути справу без участі представника управління.
Сторони в судове засідання апеляційної інстанції не з'явились, про час, дату та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
Колегія суддів розглядає дану справу відповідно вимогам ст. 197 КАС України у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ст.195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів апеляційної скарги, встановила наступне.
Судом першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач - ОСОБА_2 є суддею у відставці, отримує довічне грошове утримання відповідно Закону України «Про судоустрій та статус суддів», перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м.Луганська.
18 вересня 2013 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок довічного грошового утримання, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючого судді.
03 жовтня 2013 року листом за № 26/ж-1 Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м.Луганська відмовило позивачці в перерахунку пенсії.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що на момент звернення ОСОБА_2 до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, позивач мав всі правові підстави для задоволення її заяви у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Статею 22 Конституції України не допускається будь-яких обмежень у правах громадян за ознаками майнового стану, зокрема в залежності від отримання працюючими пенсіонерами заробітної плати.
Наведене ґрунтується також і на положеннях Рішення Конституційного Суду України від 18 червня 2007 року № 4-рп/2007, у пункті 3.4 якого зазначено, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами.
Спеціальним законом, що регулює гарантії соціального захисту суддів є Закон України «Про судоустрій і статус суддів».
Згідно п. 1 ст. 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддівська винагорода регулюється цим Законом, Законом України «Про Конституційний Суд України» і не може визначатися іншими нормативно - правовими актами.
Відповідно до ст. 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддям за роботу на посаді судді щомісячно виплачується суддівська винагорода, яка складається з аналогічних складових заробітної плати, з якої позивачці призначалась пенсія державного службовця.
Пунктом 3 цієї статті визначено, що посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється в розмірі 15 мінімальних заробітних плат, визначених законом, що запроваджується поетапно (з урахуванням ст. 12 Закону України «Про державний бюджет на 2012 рік» від 22.12.2011 року № 4282- VI), з 01.01.2012 року 8 мінімальних заробітних плат.
У частині пенсійного забезпечення судді прирівняні до державних службовців, оскільки ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»передбачає призначення та виплату пенсій суддям на умовах, передбачених ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно з п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865 передбачено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Відповідач у листі від 03.10.2013 року № 26/ж-1 зазначив, що механізм визначення розміру заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України, а тому права на підвищення розміру заробітної плати, як вважає відповідач, з'явиться у позивача у разі прийняття відповідної постанови Кабінету Міністрів України.
Однак, як зазначено вище, в ч. 1 ст. 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що суддівська винагорода регулюється цим Законом, Законом України «Про Конституційний Суд України» та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами, а тому, в даному випадку, постанови Кабінету Міністрів України не можуть обмежувати право позивача на проведення перерахунку пенсії.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська на постанову Кам'янобрідського районного суду м.Луганська від 17 січня 2014 року у справі № 436/2953/13-а залишити без задоволення.
Постанову Кам'янобрідського районного суду м.Луганська від 17 січня 2014 року у справі № 436/2953/13-а залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції, постановлена у порядку письмового провадження, набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя І.В. Юрко
Судді Г.М.Міронова
А.А.Блохін