02.04.2014 р. Справа № 914/530/13-г
Колегія суддів в складі:
головуючого судді - Запотічняк О.Д.
суддів: Березяк Н.Є.
Козак І.Б.
при секретарі М.Драгус
За позовом: Прокурора міста Борислава в інтересах держави в особі Бориславської міської ради Львівської області, м.Борислав.
До відповідача: Публічного акціонерного товариства "УКРНАФТА", м.Київ
Про: внесення змін до договору оренди землі від 4.10.2010р. №04.10.439.00073.
За участю представників:
Прокурор: Лука Г.В. (посвідчення № 020328 від 06.09.2013р.);
Від позивача: не з'явився;
Від відповідача: Луканюк Н.П. - представник;
Суть спору: На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Прокурора міста Борислава в інтересах держави в особі Бориславської міської ради Львівської області до відповідача Публічного акціонерного товариства "УКРНАФТА" про внесення змін до договору оренди землі від 4.10.2010р. №04.10.439.00073.
Позовні вимоги прокурор обґрунтовує тим, що між Бориславською міською радою та ПАТ „УКРНАФТА" було укладено договір оренди землі за умовами якого відповідач отримав в строкове платне користування земельну ділянку пл. 0,0409 га. промислового призначення з річною орендною платою в розмірі 54,98 грн. Рішенням Бориславської міської ради від 23.09.2011 року №373 було затверджено нормативно-грошову оцінку земель м. Борислава, а Рішенням від 17.11.2011 року № 420 було внесено доповнення до Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення у м. Бориславі. Відповідно до п. 2.4 даного положення було визначено, що річний розмір орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. У зв'язку зі зміною нормативно-грошової оцінки земельної ділянки позивач направив відповідачу листа з пропозицією укласти додаткову угоду до договору щодо нового розміру орендної плати, однак відповідач жодним чином не відреагував на пропозицію позивача.
Просить суд внести зміни до п.5 та п.9 договору оренди землі від 04.10.2010р. №04.10.439.00073., а саме викласти їх в наступній редакції:
- "п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 41144 грн. 34 коп., відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м.Борислав Львівської області від 14.02.2012 року №656»;
"п.9 Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 17 листопада 2011 року № 420 становить 12% (дванадцять) від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає в рік 4937 грн. 32 коп. (чотири тисячі дев'ятсот тридцять сім гривень 32 копійки), або 411 грн. 44 коп. (чотириста одинадцять гривень 44 копійок) в місяць, щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 33210812700012 в УДКСУ у м.Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада».
Обставини справи: Розглянувши подані матеріали суд визнав їх достатніми для прийняття заяви до розгляду і ухвалою від 08.02.2013 року порушив провадження у справі та призначив судове засідання на 21.02.2013 року.
В судове засідання 21.02.2013 року з'явилися представники сторін, надали пояснення по суті предмету спору. Прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали, просили суд їх задоволити з підстав наведених в позовній заяві.
Відповідач подав відзив на позовну заяву в якому позовні вимоги заперечив в повному обсязі. Вважає, що підстав для внесення змін до договору оренди в зв'язку з прийняттям Бориславською міською радою від 23.09.2011 року №373 немає, оскільки самим договором не передбачено такої підстави перегляду розміру орендної плати, як затвердження органом місцевого самоврядування нової нормативно-грошової оцінки земель. Також вважає, що відсутні законодавчі підстави внесення змін до договору в судовому порядку.
В судових засіданнях 21.02.2013 року, 20.03.2013 року, 02.04.2013 року оголошувалась перерва.
Ухвалою від 02.04.2013 року продовжено строк розгляду справи у відповідності до ст.69 ГПК України на 15 днів з 09.04.2013 року.
Ухвалою суду від 11.04.2012р. призначено колегіальний розгляд справи №914/530/13-г у складі трьох суддів.
Автоматизованою системою документообігу господарського суду визначено склад колегії для розгляду даної справи: головуюча суддя Запотічняк О.Д., суддя Козак І.Б.. та суддя Гулик Г.С.
У зв'язку з перебуванням судді Гулика Г.С. на лікарняному у зв'язку з тимчасовою непрацездітністю автоматизованою системою документообігу господарського суду здійснено заміну члена колегії судді Гулика Г.С. на суддю Березяк Н.Є.
У зв'язку з наведеним, розгляд справи розпочато заново.
Представник відповідача в судове засідання 05.06.2013р. з'явився, подав клопотання про зупинення розгляду справи, оскільки 29.05.2013р. ПАТ "Укрнафта" звернулась з адміністративним позовом до Бориславського міського суду Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення Позивача, що підтверджується відміткою суду від 29.05.2013р.
Ухвалою Бориславського міського суду від 03.06.2013р. відкрито провадження у справі №438/769/13-а 2а/438/292013 за позовом ПАТ "Укрнафта" до Бориславської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення.
Окрім цього, відповідач повідомив суд, що за результатами оскарження рішення Бориславської міської ради до Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, 24.05.2013р. Антимонопольним комітетом прийнято розпорядження №141Р про початок розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та продовжено строк розгляду заяви ПАТ "Укрнафта" на 60 календарних днів.
Ухвалою від 05.06.2013 року провадження у справі було зупинено до набрання законної сили рішенням Бориславського міського суду у справі №438/769/13-а 2а/438/292013.
Ухвалою від 21.03.2014 року провадження у справі поновлено, розгляд справи призначити на 02.04.2014 р. о 10:00 год.
В судове засідання 02.04.2014 року з'явився прокурор, позовні вимоги підтримав, просив суд позов задоволити.
Відповідач в судове засідання з'явився, проти позову заперечив у повному обсязі, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Позивач явки уповноважених представників в судове засідання не забезпечив
В судовому засіданні оголошено вступну те резолютивну частини рішення.
Суд заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне:
4 жовтня 2010 року між Бориславською міською радою (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством «Укрнафта» (орендар) було укладено договір оренди землі, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 24.12.2010року за №04.10.439.00073.
За умовами договору відповідач отримав в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,0409 га. промислового призначення з річною орендною платою в розмірі 54,98 грн, яка знаходиться на території Бориславської міської ради.
Договір укладено на 25 (двадцять п'ять) років, але при цьому, орендар має право на дострокове повернення даної земельної ділянки орендодавцю згідно чинного законодавства України (п. 8 Договору).
Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 5 даного договору сторони погодили, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 21990,06 грн.
Також сторони погодили, що орендна плата згідно рішення Рішенням Бориславської міської ради від 06.03.2008року №568 становить 3% від нормативної грошової оцінки та вноситься орендарем у грошовій формі щомісячними платежами в розмірі 54,98 грн.
Рішенням Бориславської міської ради від 23.09.2011 року №373 було затверджено нормативно-грошову оцінку земель м. Борислава
Крім цього, Рішенням Бориславської міської ради від 17.11.2011 року № 420 було внесено доповнення до Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення у м. Бориславі.
Пунктом 2.4. Положення визначено, що річний розмір орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Частиною першою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до частини першої частини 23 Закону України "Про оцінку земель", технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Відповідно до частини третьої даної статті, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2012р. №656 року, нормативна грошова оцінка орендованої відповідачем земельної ділянки складає 41144,34 грн.
У зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки, Бориславська міська рада звернулася до відповідача з листом від 31.07.2012 року №3-21/1877, в якому повідомила останнього про затвердження нової грошової оцінки земель м. Борислава та запропонувала укласти договори з урахуванням зміни оцінки земель м. Борислава.
Листом від 13.11.2012 року №3-18/2934 позивач направив відповідачу додаткові угоди до договорів оренди землі відповідно до нової нормативної грошової оцінки.
Листом від 14.12.2012 року №3-18/3255 позивач повторно звернувся до відповідача з пропозицією укласти договори з урахуванням зміни оцінки земель м. Борислава..
Також позивач повідомив відповідача, що в разі не підписання додаткових угод, спір вирішуватиметься в судовому порядку.
Однак, відповідач жодним чином не відреагував на повторну пропозицію позивача, додаткову угоду щодо внесення змін до договору не уклав.
Положеннями п. 13 Договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається 1 (один) раз в рік, у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору розв'язується у судовому порядку ( п.36 Договору). Дане положення кореспондується з положеннями ст. 30 Закону України "Про оренду землі".
Згідно пункту 14.1.125. статті 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Пунктом 14.1.136 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст.288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим .розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі) - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно із ст. 289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Отже, встановлені ст. 288 ПК України та п. 2.4. Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м. Бориславі з доповненнями, внесеними Рішенням Бориславської міської ради від 17.11.2012 року №420. граничні розміри річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного Договору у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.
Крім цього, п. 2.19. Постанови Пленуму ВГС України від 17.05.2011р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
В пункті 36 Договору сторони погодили, що зміна умов Договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується в судовому порядку.
Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку (ст. 30 ЗУ "Про оренду землі").
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Позивач, з метою приведення положень Договору (в частині зміни вартості нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки та розміру орендної плати) до вимог законодавства, зокрема, ПК України, неодноразово повідомляв відповідача про необхідність підписання відповідних змін, однак, як було встановлено в судовому засіданні, домовленості щодо зміни розміру орендної плати в позасудовому порядку, сторонам Договору досягнути не вдалося.
З приводу надсилання пропозиції щодо зміни умов договору стороною, яка бажає внести такі зміни, іншій стороні, суд вважає за доцільне зазначити наступне.
Відповідно до п. 1 резолютивної частини Рішенням КСУ від 09.07.2002р. №15-рп-2002 (справа №1-2/2002 про досудове врегулювання спорів) право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.
Таким чином, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного Договору оренди землі є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому у випадку недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки, не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов Договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.
Встановивши наведені обставини, а також беручи до уваги вищезазначені положення законодавства та той факт, що станом на день розгляду справи судом, рішення Рішенням Бориславської міської ради від 23.09.2011 року №373 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Борислава" набрало чинності, у встановленому законом порядку скасовано не було, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Щодо звернення з позовом до господарського суду прокурора міста Борислава, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 121 Конституції України, на органи прокуратури покладено представництво інтересів держави в суді у випадках визначених законом.
Право на звернення прокурора або його заступника до господарського суду в інтересах держави передбачено п. 6 ст. 20 ЗУ "Про прокуратуру".
Згідно з абзацом четвертим частини першої статті 2 ГПК країни господарський суд порушує справи за позовами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави.
Частиною другою згаданої статті передбачено, що у позовній заяві прокурор самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, за відсутності ж такого органу або відсутності у нього повноважень зазначає про це в позовній заяві.
Пунктом 1 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 08.04.99р. № 3-рп/99 зі справи за конституційним поданням Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України прокурори та їх заступники подають до арбітражного суду позови саме в інтересах держави, а не в інтересах підприємств, установ і організацій незалежно від їх підпорядкування і форм власності.
Держава зацікавлена в належній поведінці суб'єктів цивільних правовідносин, які вона закріпила в законах та інших нормативно-правових актах. Натомість, невнесення відповідачем змін до Договору в частині розміру орендної плати, призводить до несвоєчасної та неповної сплати орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває в користуванні відповідача.
Оскільки, позов був заявлений прокурором в інтересах Бориславської міської ради, судовий збір відповідно до ст. 49 ГПК України слід стягнути з відповідача в дохід державного бюджету України.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 4-3, 27, 29, 33, 34, 43, 49, 75, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
1. Позов задоволити повністю.
2. Внести зміни до укладеного між Бориславською міською радою (82300, Львівська обл., м. Борислав, вул. Шевченка,42, код ЄДРПОУ 26181298) та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта" (04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5; код ЄДРПОУ 00135390) Договору оренди землі № 04.10.439.00073 від 04 жовтня 2010 р., зареєстрованого 24.12.2010р. в Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" за № 04.10.439.00073, шляхом викладення п. 5 Договору в наступній редакції: "п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 41144 грн. 34 коп., відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м.Борислав Львівської області від 14.02.2012 року №656»;
3. Внести зміни до укладеного між Бориславською міською радою (82300, Львівська обл., м. Борислав, вул. Шевченка,42, код ЄДРПОУ 26181298) та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта" (04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5; код ЄДРПОУ 00135390) Договору оренди землі № 04.10.439.00073 від 04 жовтня 2010 р., зареєстрованого 24.12.2010р. в Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" за № 04.10.439.00073, шляхом викладення п. 9 Договору в наступній редакції: "п.9 Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 17 листопада 2011 року № 420 становить 12% (дванадцять) від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає в рік 4937 грн. 32 коп. (чотири тисячі дев'ятсот тридцять сім гривень 32 копійки), або 411 грн. 44 коп. (чотириста одинадцять гривень 44 копійок) в місяць, щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 33210812700012 в УДКСУ у м.Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада".
4. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5; код ЄДРПОУ 00135390) в дохід Державного бюджету України 1 147,00 грн. судового збору.
5. Накази видати після набрання рішенням законної сили відповідно до ст. 116 ГПК України.
6. Рішення суду може бути оскаржено згідно ст.ст. 91-95 ГПК України.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 04.04.2014р.
Головуючий суддя Запотічняк О.Д.
Судді Березяк Н.Є.
Козак І.Б.