Головуючий у 1 інстанції - Данилюк О.С.
Суддя-доповідач - Блохін А. А.
02 квітня 2014 року справа №260/266/14-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суду у складі колегії: головуючого судді Блохіна А.А., суддів: Міронової Г.М., Юрко І.В., розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька на постанову Ленінського районного суду м. Донецька від 08 лютого 2014 року у справі № 260/266/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька про визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька щодо відмови в перерахунку пенсії з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, відповідно довідки від 24.12.2013 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», скасування рішення управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька № 5057 від 30.12.2013 року, зобов'язання Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька здійснити перерахунок пенсії з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби з 17.07.2013 року, -
13 січня 2014 року ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька про визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька щодо відмови в перерахунку пенсії з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, відповідно довідки від 24.12.2013 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», скасування рішення Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька № 5057 від 30.12.2013 року, зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька здійснити перерахунок пенсії з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби з 09.07.2004 року, в обґрунтування позову зазначила, що відповідач неправомірно визначив розмір її пенсії оскільки, пенсія їй була нарахована та виплачувалась без включення в розрахунок пенсії виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум на вирішення соціально-побутових проблем, індексації заробітної плати. Після чого вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок її пенсії із включенням вказаних показників. Але рішенням № 5057 від 30.12.2013 року відповідач відмовив йому у перерахунку пенсії з посиланням на ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу».
Постановою Ленінського районного суду м. Донецька від 08 лютого 2014 року у справі № 260/266/14-а, позов задоволено частково. Визнано рішення Управління Пенсійного фонду України в Ленінському району м. Донецька від 30.12.2013 року № 5057 про відмову ОСОБА_2 у перерахунку пенсії з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - протиправним. Рішення Управління Пенсійного фонду України в Ленінському району м. Донецька від 0.12.2013 року № 5057 про відмову ОСОБА_2 у перерахунку пенсії з урахуванням повної суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на рішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - скасовано. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька здійснити з 01.01.2014 року перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії, виходячи з усіх складових заробітної плати, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, сум виплаченої щомісячної індексації заробітної плати, на які нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок. В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька, - відмовлено.
Відповідач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати в зв'язку з порушенням норм матеріального та процесуального права, ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за приписами п. 2 ч. ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку Управління ПФУ в Ленінському районі м. Донецька.
З 09.07.2004 року позивача звільнено з посади головного спеціаліста відділу надходження ходів управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька (а.с. 11).
Пенсія за віком ОСОБА_2 призначена згідно з Законом України «Про державну службу» з 14.06.2004р, розмір якої обчислено відповідно до ст. 7 Закону України «Про державну службу» на підставі довідки УПФУ від 01.02.2008року з урахуванням 10 років 01 міс. 25 днів стажу державної служби, що також підтверджується копією удової книжки (а.с. 32, 9-11).
Позивач ОСОБА_2 24.12.2013 року звернулася до правління ПФУ в Ленінському районі м. Донецька із заявою про перерахунок їй пенсії та надала Довідку № 20484/04 від 24.12.2013 р. щодо виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати (а.с. 7,13).
Рішенням від 30.12.2013 р. № 5057 відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії з посиланням на ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», оскільки, на його думку, суми матеріальної допомоги, індексації не входять до складу заробітної плати державного службовця (а.с. 8).
Згідно довідки УПФУ № 20484/04 від 24.12.2013, яка була надана позивачем до Пенсійного фонду для перерахунку її пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), вбачається зокрема: сума заробітної плати, в тому числі надбавки і премії за період з 01.07.2002 року до 09.07.2004 року становили - 10 599,36 грн. та інші виплати - 2 506,57 грн. (а.с. 7).
До складу інших виплат входять сума виплаченої індексації, матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань (а.с. 7).
При цьому на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на
загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.7).
За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 33, 37 Закону № 3723-XII і в постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня 2013 року (справи №№ 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13, 21-350а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідачем в обґрунтування прийнятого рішення не надано суду жодного доказу.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції постановлене судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстави для скасування судового рішення відсутні.
Керуючись ст. 195 ч.1, ст. 197, ст.198 ч. 1 п. 1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч. 5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька на постанову Ленінського районного суду м. Донецька від 08 лютого 2014 року у справі № 260/266/14-а - залишити без задоволення.
Постанову Ленінського районного суду м. Донецька від 08 лютого 2014 року у справі № 260/266/14-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею чинності.
Головуючий суддя А.А. Блохін
Судді Г.М. Міронова
І.В. Юрко