Постанова від 28.03.2014 по справі 819/423/14-а

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/423/14-a

28 березня 2014 року

Тернопільський окружний адміністративний суд в складі

головуючого судді Баб'юка П.М., при секретарі судового засідання Сердюку А.Г.,

за участю представників: позивача - ОСОБА_1,

відповідача1 - Калиняка С.В., відповідача2 - Шилінської Н.М., Валеги Т.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_5 до Тернопільської обласної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації про зобов'язання підтвердити статус та зобов'язання видати посвідчення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_5 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Тернопільської обласної державної адміністрації з позовними вимогами (з урахуванням заяви від 25.03.2014 (а.с.60)) про зобов'язання підтвердити статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ІІ категорії та зобов'язання видати посвідчення.

Ухвалою суду, за заявою позивача (а.с.76), замінено відповідача - Тернопільську обласну державну адміністрацію (далі - відповідач1, Тернопільська ОДА) в частині вимог про зобов'язання підтвердити статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ІІ категорії, на Департамент соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації (далі - відповідач2, Департамент).

Таким чином, судом вирішувався спір за позовом ОСОБА_5 до:

- Департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації - про зобов'язання підтвердити статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ІІ категорії;

- Тернопільської обласної державної адміністрації - про зобов'язання видати посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ІІ категорії встановленого зразка.

В обгрунтування позову зазначено, що Департамент соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації в листі-відповіді від 08.02.2014 №05-2/512 (а.с.33) відмовив позивачу у перегляді справи щодо підтвердження ОСОБА_5 статусу учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Позивач вважає вказану відмову необґрунтованою, оскільки для підтвердження такого статусу у позивача наявні передбачені постановою КМУ №51 від 20.01.1997 документи. Крім цього, відповідно до листа Борщівського РВ УМВС України в Тернопільській області від 27.01.2014 №1038, кримінальне провадження щодо підробки ОСОБА_5 посвідчення ліквідатора закрите 14.01.2014 у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення.

В судовому засіданні позивач та його представник заявлений позов підтримали та просили задовольнити з мотивів, викладених у позовній заяві. Додатково зазначили, що в судовому засіданні встановлено наявність оригіналів первинних документів, на підставі яких позивач просив підтвердити йому статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, а саме: наказ Чортківського райпобуткомбіната (на даний час ТОВ "Райпобутсервіс") від 28 листопада 1986 року №102 (а.с.7, 49) та особовий рахунок ОСОБА_5 (а.с.24) щодо виплати підвищеної зарплати позивачу на підставі вказаного наказу.

Враховуючи наведене, позивач просив позов задовольнити.

Представник відповідача1 - Тернопільської ОДА в судовому засіданні щодо задоволення позову заперечив та пояснив, що Департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації делеговано повноваження по розгляду заяв громадян та підготовки документів для видачі посвідчень учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

При наявності підстав для видачі посвідчення, Департамент здійснює підготовку документів, на підставі яких, головою Тернопільської ОДА підписується посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та передається Департаменту для видачі заявнику.

Департаментом відмовлено ОСОБА_5 у перегляді справи щодо підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а тому, представник Тернопільської ОДА вважає, що вимоги позивача до відповідача1 про зобов'язання видати посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є передчасними та до задоволення не підлягають.

Представники відповідача2 - Департаменту соціального захисту населення Тернопільської ОДА щодо задоволення позову заперечили. Пояснили, що 03 лютого 2014 року на адресу Департаменту від Комісії по вирішенню спірних питань при Київській облдержадміністрації, за належністю, надійшли документи позивача, які він подав для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Департаментом встановлено, що вказані документи вже неодноразово розглядалися відповідними органами. Зокрема, 15 квітня 1997 року Тимчасовою комісією Тернопільської облдержадміністрації по перевірці правильності видачі посвідчень "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" (протокол №2), 23 вересня 1998 року Комісією із спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві України з питань надзвичайних ситуацій (протокол №271) та 17 жовтня 2002 року Тимчасовою комісією щодо сприяння розгляду спірних питань щодо участі окремих громадян у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (протокол №2), визнано видачу ОСОБА_5 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС безпідставною.

Листом від 08.02.2014 №05-2/512 Департамент соціального захисту населення Тернопільської ОДА повідомив позивачу про вказані обставини, і вказав, що підстав для перегляду справи щодо підтвердження ОСОБА_5 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС немає.

Враховуючи наведене, відповідач2 вважає заявлений позов безпідставним та просить у його задоволенні відмовити.

Крім цього, в судовому засіданні за клопотанням представника позивача було допитано свідка - ОСОБА_6, яка у 1986 році працювала разом із позивачем у Чортківському райпобуткомбінаті (на даний час ТОВ "Райпобутсервіс"), і до 1992 року перебувала на посаді старшого економіста, в подальшому, обіймала посаду директора ТОВ "Райпобутсервіс".

Свідок суду повідомила, що ОСОБА_5 відповідно о наказу Чортківського райпобуткомбіната від 28 листопада 1986 року №102 направлявся у відрядження в Київську область, Чорнобильський район та Поліський район в зону відчуження, згідно розпорядження Мінпобуту УССР №8/16 від 27.11.1986 строком на 25 днів з 02.12.1986. Зазначила, що після повернення ОСОБА_5 з відрядження, йому було нараховано підвищену заробітну плату, що підтверджується особовим рахунком. Також свідком в судове засідання представлено оригінали наказу Чортківського райпобуткомбіната від 28 листопада 1986 року №102 та особового рахунку.

Суд, заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи встановив наступне:

03 лютого 2014 року на адресу Департаменту соціального захисту населення Тернопільської ОДА від Комісії по вирішенню спірних питань при Київській облдержадміністрації, за належністю, надійшли документи позивача, які він подавав у вказану комісію для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. (а.с.35-53)

Під час розгляду вказаних матеріалів Департаментом встановлено, що вказані документи вже неодноразово розглядалися відповідними органами.

Зокрема, 15 квітня 1997 року Тимчасовою комісією Тернопільської облдержадміністрації по перевірці правильності видачі посвідчень "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" (протокол №2, а.с.23), 23 вересня 1998 року Комісією із спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві України з питань надзвичайних ситуацій (протокол №271, а.с.28) та 17 жовтня 2002 року Тимчасовою комісією щодо сприяння розгляду спірних питань щодо участі окремих громадян у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (протокол №2, а.с.32), визнано видачу ОСОБА_5 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС безпідставною.

Листом від 08.02.2014 №05-2/512 (а.с.33) Департамент соціального захисту населення Тернопільської ОДА повідомив позивачу про вказані обставини, і вказав, що підстав для перегляду справи щодо підтвердження ОСОБА_5 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС немає.

Не погодившись з вказаним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Крім цього, в судовому засіданні оглянуто оригінал наказу Чортківського райпобуткомбіната від 28 листопада 1986 року №102 (копія міститься в матеріалах справи а.с.7) та особового рахунку (а.с.64).

Відповідно до п.2 вказаного наказу, ОСОБА_5 згідно розпорядження Мінпобуту УССР №8/16 від 27.11.1986 направлявся у відрядження в зону відчуження в Київську область, Чорнобильський та Поліський район строком на 25 днів з 02.12.1986.

Оглянутий оригінал особового рахунку ОСОБА_5 містить відомості, що згідно наказу від 28 листопада 1986 року №102 позивачу було нараховано підвищену заробітну плату. На рахунку відсутній номер документу та дата, а також, не вказано за яку кількість днів праці в зоні відчуження проведено нарахування.

Оцінивши обставини справи та дослідивши докази наявні в матеріалах справи, перевіривши їх на відповідність вимогам законодавства, суд приходить до висновку, що заявлений позов не підлягає задоволенню враховуючи наступне.

Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Згідно вимог ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 10 "Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997р. №51 (Далі - Порядок видачі посвідчень), учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

З пояснень представника Тернопільської ОДА встановлено, що Департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації делеговано повноваження по розгляду заяв громадян та підготовки документів для видачі посвідчень учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

При наявності підстав для видачі посвідчення, Департамент здійснює підготовку документів, на підставі яких, головою Тернопільської ОДА підписується посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та передається Департаменту для видачі заявнику.

Згідно п.12 Порядку видачі посвідчень, спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці (раніше, до 11.01.2006, комісією при МНС), за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

Як встановлено вище судом з матеріалів справи, 23 вересня 1998 року Комісією із спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві України з питань надзвичайних ситуацій (протокол №271, а.с.28) визнано видачу ОСОБА_5 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС безпідставною, у зв'язку з відсутністю первинних підтверджуючих документів про роботу в зоні відчуження.

Відповідно до п.12 Порядку видачі посвідчень, у разі встановлення цією комісією факту необгрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.

Крім цього, відповідно до Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 17 травня 2006 р. №187, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 травня 2006 р. за №626/12500: рішення Комісії є обов'язковими для виконання Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями щодо визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і видачі відповідного посвідчення або його вилучення як такого, що видане безпідставно.

Таким чином, враховуючи наявність рішення Комісії від 23 вересня 1998 року (протокол №271, а.с.28), яким визнано видачу ОСОБА_5 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС безпідставною, та у зв'язку з тим, що позивачем подано ті самі документи, що вже були предметом розгляду вказаної Комісії, суд приходить до висновку, що у Департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації відсутні підстави для перегляду справи щодо підтвердження ОСОБА_5 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Враховуючи наведене, суд не вбачає порушень в діях (бездіяльності) відповідачів.

В даному випадку, враховуючи встановлені обставини справи (наявність оригіналів первинних документів), та зокрема те, що кримінальні провадження щодо законності видачі та підробки ОСОБА_5 посвідчення ліквідатора закриті (а.с.13, 14), позивач наділений правом оскарження рішення Комісії від 23 вересня 1998 року (протокол №271, а.с.28), яким визнано видачу ОСОБА_5 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС безпідставною.

Так, відповідно до п.55 Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, - в окремих випадках, у порядку оскарження попереднього рішення, Комісія розглядає справи громадян за їх особистим зверненням.

Таким чином, з метою захисту своїх прав, позивач мав би звернутись до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві праці та соціальної політики України із скаргою на попереднє рішення комісії.

Проте, позивач вказаним правом не скористався, і для захисту порушених прав помилково звернувся до Комісії по вирішенню спірних питань при Київській облдержадміністрації, яка не уповноважена на вирішення вказаних питань.

Враховуючи наведене, заявлений позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст.86, 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_5 до Тернопільської обласної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної Державної адміністрації про зобов'язання підтвердити статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та зобов'язання видати посвідчення - відмовити у повному обсязі.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

В повному обсязі постанова складена 02 квітня 2014 року.

Суддя Баб'юк П.М.

копія вірна

Суддя Баб'юк П.М.