Постанова від 04.04.2014 по справі 815/1832/14

Справа № 815/1832/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2014 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Стефанова С.О.,

за участю секретаря судового засідання Гунько О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій у частині надання неповної інформації на запит до публічної інформації та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Управління охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації (надалі по тексту - відповідач), в якому просив: визнати дії Управління охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації у частині надання неповної інформації на запит до публічної інформації протиправними та зобов'язати відповідача надати повну інформацію на запит до публічної інформації у термін передбачений Законом України «Про доступ до публічної інформації».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 28.09.2013 надіслав на адресу Управління охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації запит до публічної інформації в якій просив надати копію ліцензії КУ «Одеська обласна клінічна лікарня» на право провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання. Відповідь на запит позивач не отримав. 28.10.2013 року ОСОБА_1 надіслав до Одеської обласної державної адміністрації скаргу. Розглянувши таку скаргу, відповідач надіслав позивачу копію листа Управління охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації, у якому вказано, що лист позивачем було отримано 30.08.2013 року і додатком до вищевказаного листа Управління охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації надало позивачу копію затребуваної ліцензії. При вивченні копії відповіді, що надійшло від Управління охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації на запит до публічної інформації, позивач з'ясував, що ліцензія КУ «Одеська обласна клінічна лікарня» містить 5 (п'ять) аркушів, а позивачу було надано лише 2 (два) аркуші.

Позивач в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи. Через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи за його відсутністю (вх. № 7955/14) та письмово викладені пояснення до адміністративного позову (вх. № 7953/14).

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просила суд відмовити в їх задоволенні.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги та заперечення, перевіривши їх доказами, судом встановлені наступні факти та обставини.

Судом встановлено, що 28.09.2013 року позивач у відповідності до Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI (далі Закон № 2939-VI), направив запит до публічної інформації начальнику Управління охорони здоров'я Одеської облдержадміністрації Бартко М.П., в якій просив надати копію ліцензії КУ «Одеська обласна клінічна лікарня» на право провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання (а.с. 6), який було отримано останнім 30.09.2013 року.

Враховуючи відсутність відповіді на вищевказаний запит, позивач 28.10.2013 року надіслав до Одеської обласної державної адміністрації скаргу. Розглянувши скаргу Одеська обласна державна адміністрація направила позивачу копію листа Управління охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації від 04.10.2013 року за № П-450/3-К50-01 (а.с. 5), разом з копією запитуваної позивачем ліцензії на право провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання (серія ОВ № 040170) на двох аркушах (а.с. 7-8).

Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає дії відповідача у частині надання неповної інформації на запит позивача до публічної інформації протиправними, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 року № 2747-IV (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною другою ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про інформацію" від 02.10.1992р. № 2657-ХІІ (далі Закон № 2657-ХІІ), інформація - це будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.

Згідно ст. 5 вказаного Закону, кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Гарантії забезпечення права на доступ до публічної інформації, визначені в ст. 3 Закону України від 13.01.2011р. № 2939-VІ "Про доступ до публічної інформації" (далі - Закон № 2939-VІ), полягають у обов'язку розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; визначення розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

Метою Закону № 2939-VI є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.

Цей Закон не поширюється на відносини щодо отримання інформації суб'єктами владних повноважень при здійсненні ними своїх функцій, а також на відносини у сфері звернень громадян, які регулюються спеціальним законом.

Доступ до інформації забезпечується шляхом: надання інформації за запитами на інформацію (п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону № 2939-VІ).

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону № 2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом (ст. 1 Закону № 2939-VI).

Пунктом 1 ч. 1 ст. 13 Закону № 2939-VІ визначено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Строк розгляду запитів на інформацію визначений статтею 20 Закону № 2939-VІ, відповідно до частини першої якої розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Пункт 6 ч. 1. ст. 14 Закону № 2939-VІ зобов'язує розпорядників інформації надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.

На виконання ухвали суду від 25.03.2014 року КУ «Одеська обласна клінічна лікарня» надала копію ліцензії на право провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання Серії ОВ № 040170 на 4-х (чотирьох) аркушах (а.с. 23-25), загальним змістом п'ять сторінок.

Як вбачається з оскаржуваної відповіді Управління охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації від 04.10.2013 року за № П-450/3-К50-01, додатком до неї є копія ліцензії на право провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання Серії ОВ № 040170, яка містить всього 2 аркуші вищевказаної ліцензії (а.с. 5, 7-8).

Таким чином, з огляду на вищевикладене, судом встановлено, що Управління охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації надало неповну інформацію на запит позивача до публічної інформації, чим порушила п. 6 ч. 1 ст. 14 Закону № 2939-VІ, а саме не виконала обов'язок розпорядника інформації надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про те, що дії Управління охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації в частині надання неповної інформації на запит до публічної інформації є протиправними.

Таким чином, на підставі ст. 10 КАС України, згідно якої усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст. 11 КАС України, згідно якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними доказів, з'ясувавши обставини у справі; перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, у зв'язку із чим позов підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОС Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій у частині надання неповної інформації на запит до публічної інформації та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації в частині надання неповної інформації на запит до публічної інформації ОСОБА_1 від 28.09.2013 року.

Зобов'язати Управління охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації надати повну інформацію на запит до публічної інформації ОСОБА_1 від 28.09.2013 року у термін встановлений Законом України «Про доступ до публічної інформації».

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. Якщо апеляційну скаргу не буде подано в строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складений та підписаний суддею 04 квітня 2014 року.

Суддя С.О. Cтефанов