Рішення від 28.03.2014 по справі 916/2542/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" березня 2014 р.Справа № 916/2542/13

За позовом: Прокурора Комінтернівського району Одеської області в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Одеській області, в особі Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області

до відповідача: Приватного підприємства „Оскар"

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Державного підприємства „Науково-дослідний проектно-конструкторський інститут морського флоту України з дослідним виробництвом"

про зобов'язання повернути самовільно зайняту земельну ділянку шляхом знесення існуючих будівель та споруд

Суддя: Малярчук І.А.

В судових засіданнях приймали участь представники:

Прокурора: Доброжан Н.І., посвідчення НОМЕР_2 від 17.10.2012р.; Вигнанюк Т.Л., посвідчення НОМЕР_1 від 03.12.2012р.

Позивача: Державної інспекції сільського господарства в Одеській області - Лобанов Р.М., довіреність №26 від 03.12.2012р.; КліменкоЮ.І., довіреність №27 від 06.12.2013р.

Позивача: Комінтернівської райдержадміністрації Одеської області - Коритов О.А., довіреність №02-28/01/92 від 21.01.2014р.

Відповідача: Гідулянов О.В., довіреність від 01.06.2013р.

Третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Лисецька О.О., довіреність №3/5 від 01.11.2013р.

В судову засіданні 28.03.14 р. приймали участь представники:

Прокурора: Доброжан Н.І., посвідчення НОМЕР_2 від 17.10.2012р.;

Позивача: Державної інспекції сільського господарства в Одеській області - КліменкоЮ.І., довіреність №27 від 06.12.2013р.

Позивача: Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області - КоритовО.А., довіреність №02-28/01/92 від 21.01.2014р.

Відповідача: Гідулянов О.В., довіреність від 01.06.2013р.

Третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Лисецька О.О., довіреність №3/5 від 01.11.2013р.

Суть спору: про зобов'язання Приватне підприємство „Оскар" повернути Комінтернівській районній державній адміністрації самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,80 га, яка розташована по вул.Берегова,2, с.Вапнярка, Комінтернівського району Одеської області шляхом знесення існуючих будівель та споруд.

В процесі розгляду справи по суті прокурор, на заявлених позовних вимогах наполягав, подав до суду пояснення та обґрунтування заявлених позовних вимог від 06.02.14 р. вх.№ 3100/14, від 14.03.14 р. вх.№ 6398/14, від 28.03.14 р. вх.№ 7864/14, в яких відмічає, що спірна земельна ділянка є землею рекреаційного призначення та відноситься до земель державної власності. Дану позицію прокурор базує на поданому до матеріалів справи листі Управління Держземагентсва у Комінтернівському районі Одеської області ГУ Держземагенства в Одеській області від 13.02.14 р. № 13.13.04/411 адресованому Заступнику прокурора Комінтернівського району Одеської області Горностаєву О., із змісту якого вбачається, що земельна ділянка площею 0,80 га, зазначена в викопіюванні наданому Управлінню прокуратурою, відповідно до матеріалів розмежування земель державної та комунальної власності та переліку земельних ділянок, які залишаються у державній власності в межах населених пунктів с.Нова Дофінівка, с.Вапнярка Комінтернівського району Одеської області, затверджених розпорядженням Одеської обласної державної адміністрації від 15.12.11 р.№ 1501/А-2011, значиться як земельна ділянка державної власності з категорією земель - землі рекреаційного призначення. Згідно технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж с.Нова Дофінівка, с.Вапнярка Новодофінівської сільради, з врахуванням Прикінцевих та перехідних положень, зокрема п.п. 3, 4 ЗУ „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.12р. № 5245-VI, що набрав законної сили 01.01.13 р., ст.122 ЗК України, якими передбачено, що з дня набрання чинності цим Законом землі державної на комунальної власності в Україні вважаються розмежованими, земельна ділянка, зазначена на наданому до запита викопіюванні, знаходиться в межах с.Вапнярка Новодофінівської сільради Комінтернівського району, Одеської області.

Також, в підтвердження розмежування спірної земельної ділянки прокурор подав до матеріалів справи лист Управління Держземагентсва у Комінтернівському районі Одеської області ГУ Держземагенства в Одеській області від 13.03.14 р. № 13-13-04/725 та додаток до нього копію розпорядження Одеської обласної державної адміністрації від 15.12.11 р. №1501/А-2011 з переліком земельних ділянок, які залишаються у державній власності, в межах населених пунктів с.Нова Дофінівка, с.Вапнярка на території Новодофінівської сільради Комінтернівського району Одеської області, в якому під № 174 зазначено земельну ділянку рекреаційного призначення, площею 0,8379, землекористувачем якої є ДП „УкрНДІМФ".

Звідси, з посиланням на приписи ст.212 ЗК України, ст.16 ЦК України прокурор зазначає, що у відповідача за договором купівлі-продажу рухомого майна від 26.11.12 р. виникло лише право власності на це майно, яке розташоване на земельній ділянці, належне землекористування якої за відповідачем не оформлене у визначеному законодавством порядку, тому доведено факт самовільного зайняття земельної ділянки, припинення якого є одним із способів захисту цивільних прав та інтересів власника такої земельної ділянки, тобто в даному випадку Комінтернівської райдержадміністрації, та установи що провадить державний контроль за дотриманням вимог земельного законодавства, зокрема Державної інспекції сільського господарства в Одеській області. Як наслідок припинення самовільного землекористування прокурор вбачає законні підстави для зобов'язання відповідача привести спірну земельну ділянку у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, за рахунок особи, що самовільно зайняла земельну ділянку.

Представник позивача, Державної інспекції сільського господарства в Одеській області, заявлений прокурором позов підтримує, надав суду пояснення до позовної заяви від 03.02.14 р. вх. № 2648/14, пояснення від 03.02.14 р. вх.№ 2649/14 на ухвалу господарського суду Одеської області від 15.01.14 р., в яких вказує на те, що на виконання вимоги прокурора Комінтернівського району Одеської області № 16-5503212вих13 від 29.05.13 р., наказу Держінспекції сільського господарства в Одеській області від 14.06.13 р. № 742пр було проведено позапланову перевірку з питання дотримання ПП „Оскар" вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки на території Новодофінівської сільради Комінтернівського району, за результатами якої було складено акт перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог чинного законодавства № 000081 від 18.06.13 р., акт обстеження земельної ділянки № 000081 від 18.06.13 р., за якими встановлено самовільне зайняття відповідачем земельної ділянки площею 0,80 га, оскільки відсутні правовстановлюючі документи по її землекористуванню. За цих підстав, інспекцією були складені та вручені відповідачу припис № 001220 від 27.06.13 р., протокол про адмінправопорушення № 000647 від 27.06.13 р., постанова про накладення адмінстягнення № 000730 від 27.06.13 р., та розраховано шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки (в межах населеного пункту) в розмірі 5 374,64 грн., сплачену ПП „Оскар" подалі в повному розмірі, що свідчить про фактичну згоду останнього з вчиненням виявленого правопорушення. Подалі інспекцією актом перевірки № 000407 від 06.08.13 р. було встановлено не усунення відповідачем порушень вимог земельного законодавства та повторно притягнуто директора до адмінвідповідальності з накладенням штрафу у розмірі 340 грн., сплаченого останнім 07.08.13 р. за квитанцією № к31/7/30.

Також із встановлених обставин щодо землекористування відповідачем спірною земельною ділянкою, прокурором та інспекцією було встановлено, що договір від 26.11.12 р. купівлі-продажу рухомого майна, укладений між ПП „Оскар" та ДП „УКРНДІМФ" не містить умов про перехід прав на земельну ділянку, орендовану ДП „УкрНДІМФ" згідно договору № 7 від 15.04.02 р., укладеного з Новодофінівською сільрадою. Відсутність права власності відповідача на земельну ділянку також підтверджується довідкою КП „Комунальне районне бюро технічної інвентаризації" № 1525 від 17.09.13 р.

Звідси, посилаючись на положення ст.ст.90, 95, 212 ЗК України, ст.1 ЗУ „Про державний контроль за використанням та охороною земель", п.3.1. Постанови Пленуму ВГСУ „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", п.16 Постанови Пленуму ВСУ „Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ", позивач вважає факт порушення вимог земельного законодавства з боку ПП „Оскар", який полягає у самовільному зайнятті земельної ділянки площею 0,80 га, розташованої по вул. Берегова, 2, с Вапнярка Комінтернівського району Одеської області на якій знаходиться майно відповідача, за умови відсутності на дану земельну ділянку правовстановлюючих документів, повністю доведеним, що є підставою для задоволення позову прокурора в повній мірі. При цьому, у зв'язку з тим що використання земельної ділянки здійснюється шляхом розташування на ній рухомого майна, то прокуратурою правомірно обрано такий спосіб захисту порушених прав інспекції - як повернення земельної ділянки шляхом знесення існуючих будівель і споруд.

Стосовно належності визначення прокурором позивачем у даній справі Державну інспекції сільського господарства в Одеській області, позивач з посиланням на приписи Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.11 р. № 459 та Положення про державну інспекцію міського господарства в Автономній республіці Крим, областях, містах Києва та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23.12.11 р. № 770, зокрема на п.п.4, 5 Положення відповідно до яких на інспекцію покладено повноваження по організації та здійсненню державного нагляду (контролю) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності. Зазначає, що Держсільгоспінспекція та її посадові особи в межах своїх повноважень мають право звертатися до органів прокуратури з клопотанням про подання позову до суду щодо відшкодування витрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився. Звідси, позивач вважає, що у прокурора наявні законні підстави на подання до суду позовів в інтересах Інспекції, пов'язаних із дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності.

Представник позивача, Комінтернівської районної державної адміністрації, в судовому засіданні 28.03.14 р., в усній формі зазначив про не підтримання позову прокурора у вигляді заявлених ним позовних вимог, зокрема щодо визначення позивачем у даному спорі Комінтернівську райдержадміністрацію, оскільки як вбачається із правового обгрунтування прокурора то спірна земельна ділянка є земельною ділянкою рекреаційного призначення, що перебуває у державній власності, однак, дана обставина не доведена прокурором належними та допустимими доказами. На запитання суду про існування документів стосовно правомочності у відношенні до спірної земельної ділянки позивач відзначає про неможливість надання пояснень, доказів щодо визначення її до земель рекреації, комунальної чи державної власності, та необгрунованість, за відсутності таких доказів у прокурора, позиції останнього про існування порушених прав Комінтернівської райдержадміністрації за захистом інтересів якої подано дану позовну заяву до суду.

Відповідач, заявлений прокурором позов не визнає з підстав викладених у відзиві на позовну заяву від 03.02.14 р. вх.№ 2722/14, поясненні до судового засідання від 20.03.12 р. вх.№ 8393/2012, де зазначає, що 26.11.12 р. підприємством було придбано у ДП „УКРНДІМФ" за договором купівлі-продажу дерев'яні будиночки у кількості 34 одиниці, електромережу довжиною 180 м., водопровід довжиною 207 м.п., металеву огорожу довжиною 150 м., що розташовані на земельній ділянці площею 0,80 га, за адресою Одеська область, Комінтернівський район, вул. Берегова, 2.

На момент переходу права власності на придбане майно у ДП „УКРНДІМФ" існував чинний договір оренди земельної ділянки від 15.04.02 р., площею 0,80 га за адресою Одеська область, Комінтернівський район, с.Вапнярка, вул. Берегова,2, строком дії до 31.12.12 р., згідно до п.2.3. якого договір оренди зберігає чинність для нового власника, у зв'язку з чим відповідач вважає що він є законним землекористувачем спірної земельної ділянки.

Крім того, відповідач відмічає, що підприємство звернулось до Комінтернівської райдержадміністрації, Новодофінівської сільради з листами щодо укладення договору оренди земельної ділянки та проводить роботи по землевідведенню останньої.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 15.01.14 р. суд за власною ініціативою залучив до розгляду даної справи ДП „Науково-дослідний проектно-конструкторський інститут морського флоту України з дослідним виробництвом" в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Третя особа, заявлений прокурором позов не визнає, подала до суду, письмові пояснення від 03.03.14 р. вх.№ 5418/14, лист від 16.03.14 р. вх.№ 7696/14, в яких відзначає, що відповідно до договору оренди від 15.04.02 р., спірна земельна ділянка знаходилась у комунальній власності та право розпорядження нею належало саме Новодофінівській сільраді. Згідно рішення Новодофінівської сільради від 15.02.13 р. № 325-У „Про скасування договору оренди на земельну діяльну від 15.04.02 р., наданої у користування ДП „УкрНДПМФ"" договір оренди земельної ділянки від 15.04.02р. був скасований та 25.02.13р. між сторонами цього договору було підписано угоду про його розірвання.

Як наголошує тертя особа, із наявних в матеріалах справи документів, зокрема поданих прокурором та позивачем не можливо встановити (ідентифікувати) яка земельна ділянка за адресою Комінтернівський район, с.Вапнярка, вул. Берегова,2 є предметом спору: та, що знаходиться у комунальній власності чи інша земельна ділянка за тією ж адресою, що знаходиться у державній власності. Для з'ясування питання ідентифікації земельної ділянки, що є предметом спору, позивач не надав доказів для визначення земельної ділянки з урахуванням існуючої земельно-кадастрової інформації, зокрема, даних державного земельного кадастру щодо її місця розташування, включаючи застосування просторових координат та кадастрових номерів, встановлених в межах кадастрового зонування, а також правового режиму земельної ділянки, класифікації, кількісної та якісної характеристики, виходячи з засад ЗУ „Про землеустрій". Крім того, в разі якщо це одна й та ж земельна ділянка, позивач не надав доказів переходу права власності (розпорядження) на спірну земельну ділянку, у відповідності до приписів ЗУ „Про землеустрій", від сільради до районної держадміністрації, інтереси якої представляє прокурор.

Разом з цим, за договором купівлі-продажу від 26.11.12 р., укладеного між ДП „НДПКІ Морського флоту України" та ПП „Оскар" останньому було продано рухоме майно у вигляді 34 одиниць дерев'яних будиночків під знесення, електромережа довжиною 180 м, водопровід довжиною 207 м.п., металева огорожа довжиною 150 м., що обліковувались на балансі підприємства з жовтня 1987 р. та при його продажу списане з балансу.

Подані сторонами супровідними листами документи були залучені судом до розгляду справи та клопотання сторін про ознайомлення з матеріалами справи також судом задовольнялись.

На вимогу суду, викладену в ухвалі від 15.01.14 р. до суду надійшов лист Управління Держземагентства у Комінтернівському районі Одеської області від 07.02.14 р. вх.№ 3220/14 із змісту якого вбачається, що за наявними в Управлінні Книгами записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договір оренди землі та других примірників державних актів станом на 31.12.12 р. на земельну ділянку за адресою Одеська область, Комінтернівський район, Новодофінівська сільрада, с. Вапнярка, вул.Берегова,2 значиться договір оренди землі площею 1,60 га для будівництва і експлуатації комплексу дорожнього (мотель-кемпінг) (кадастровий номер - 5122783900:001:0372), укладений між Новодофінівською сільрадою та МП „Тілігул" строком на 49 років, зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорі оренди землі за № 040852400005 від 29.05.08 р.

Із листа від 24.02.14 р. вх.№ 4759/14 Одеської філії ДП „ Центр державного земельного кадастру" вбачається, що філією не розроблялась документація із землеустрою щодо земельної ділянки площею 0,80 га., розташованої за адресою Одеська область, Комінтернівський район, с.Вапнярка, вул.Берегова,2.

Ухвалою суду від 14.03.2014р., за клопотанням сторін від 14.03.2014р. за вх.№2-1043/14, згідно ч.3 ст.69 ГПК України, строк розгляду справи було продовжено до 31.03.2014р.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи сторін, оцінивши їх в сукупності, суд встановив наступне:

За результатами проведеної Державною інспекцією сільського господарства в Одеській області перевірки дотримання вимог земельного законодавства ПП „Оскар" було складено акт перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства уніфікованої форми № 000081 від 18.06.13 р., акт обстеження земельної ділянки від 18.06.13р. № 000081, припис від 27.06.13 р. № 001220, протокол про адміністративне правопорушення від 27.06.13 р. № 000647, постанову про накладення адміністративного стягнення від 27.06.13р. № 000730, та повторно акт перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства уніфікованої форми від 06.08.13 р. № 000407, припис від 06.0813 р. № 001222, протокол про адміністративне правопорушення від 06.08.13 р. № 000649, постанова про накладення адміністративного стягнення від 07.08.13 р. № 000732, в яких встановлено використання ПП „Оскар" земельної ділянки рекреаційного призначення державної форми власності, загальною площею 0,80 га, розташованої на території Новодофінівської сільради, с. Вапнярка, вул. Берегова, 2 без правовстановлюючих документів, на якій знаходиться 34 одиниці дерев'яних будиночків, електромережа, водопровід, огорожа металева, що належать ПП „Оскар", у зв'язку з чим притягнуто посадову особу підприємства до адміністративної відповідальності.

Як вбачається із поданих сторонами в процесі розгляду даної справи документів ПП „Оскар" за договором купівлі-продажу від 26.11.12 р. придбав у ДП „УкрНДІМФ" рухоме майно, а саме, 34 одиниці під знесення дерев'яних будиночків, електромережа довжиною 180 метрів, водопровід довжиною 207м.п., металева огорожа довжиною 150 м., що списане з балансу, з подальшим його розбиранням, розташоване за адресою Одеська область, Комінтернівський район, с.Вапнярка, вул. Берегова, 2 на земельній ділянці площею 0,80 га, яка знаходиться в оренді у ДП „УкрНДІМФ" на підставі договору № 7 оренди земельної ділянки від 15.04.02 р., укладеного з Новодофінівською сільрадою Комінтернівського району Одеської області.

За актом приймання-передачі від 04.12.12 р. відбулась фактична передача рухомого майна ПП „Оскар" згідно договору купівлі-продажу від 26.11.12 р. та відповідно до платіжних доручень № 126 від 28.11.12 р. на суму 100000 грн., № 127 від 29.11.12 р. на суму 80000 грн., № 132 від 03.12.12 р. на суму 110000 грн., № 133 від 04.12.12 р. на суму 110000грн. відповідачем було оплачено ДП „УкрНДІМФ" вартість придбаного майна.

Між тим, станом на укладення договору купівлі-продажу від 26.11.12 р. земельна ділянка площею 0,80 га, розташована за адресою Одеська область, Комінтернівський район, с.Вапнярка, вул. Берегова, 2, перебувала в оренді у ДП „УкрНДІМФ" на підставі договору оренди земельної ділянки № 7 від 15.04.02 р., який згідно рішення сесії Новодофінівської сільради від 15.02.13 р. №325-У та за взаємною згодою сторін відповідно до угоди про розірвання договору оренди земельної ділянки від 25.02.13 р. був розірваний. Наразі, як зазначає відповідач ним провадилась оплата земельного податку за землекористування земельною ділянкою на якій знаходиться придбане рухоме майно в підтвердження чого подав платіжні доручення № 148 від 19.12.12 р. на суму 909,85 грн., № 114 від 12.08.13 р. на суму 5374,64грн., № 21 від 14.02.13 р. на суму 1008 грн., № 34 від 12.03.13 р. на суму 1007,33грн., №46 від 09.04.13 р. на суму 1007,33 грн., № 62 від 13.05.13 р. на суму 1007,33грн., № 79 від 07.06.13 р. на суму 1007,33 грн., № 94м від 08.07.13 р. на суму 1007,33грн., № 118 від 14.08.13 р. на суму 1007,33 грн., № 131 від 10.09.13 р., № 147 від 07.10.13 р. на суму 1007,33грн., № 166 від 13.11.13 р. на суму 1007,33 грн., № 181 від 12.12.13 р. на суму 1007,33грн., №4 від 11.01.14 р. на суму 1007,50 грн.

Також, відповідач надав до справи технічні паспорти по інвентаризації виробничих будиночків бази відпочинку, фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва від 13.01.14р., акт приймання-передачі (внутрішнього приміщення) основних засобів від 04.12.12 р., інвентарні картки обліку основних засобів від 04.12.12 р., договір про постачання електричної енергії № К-277 від 06.02.13 р., додатки до нього, договір на послуги водопостачання та водовідведення (промгрупа) № 1410 з додатками, з посиланням на які підтверджує бухгалтерський облік рухомого майна, його утримання підприємством.

Так, в обґрунтування заявлених позовних вимог прокурор посилається на порушення прав Комінтернівської райдержадміністрації, Держінспекції сільського господарства в Одеській області самовільним зайняттям ПП „Оскар" земельної ділянки рекреаційного призначення державної власності загальною площею 0,80 га, розташованої на території Новодофінівської сільради, с.Вапнярка, вул. Берегова, 2, в доведення чого посилається на розпорядження Одеської обласної державної адміністрації від 15.12.11 р. № 1501/А-2011, листи Управління Держземагентсва у Комінтернівському районі Одеської області ГУ Держземагенства в Одеській області від 13.03.14 р. № 13-13-04/725, від 13.02.14 р. № 13.13.04/411, які містять визначення віднесення спірної земельної ділянки до земель рекреаційного призначення державної форми власності.

Позивач, Державна інспекція сільського господарства в Одеській області порушення своїх прав неправомірними діями відповідача доводить з посиланням на приписи Положення про Держінспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.11 р. №459 та Положення про державну інспекцію міського господарства в Автономній республіці Крим, областях, містах Києва та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23.12.11 р. № 770 з врахуванням яких та з огляду на положення ст.212 ЗК України вбачає підстави для зобов'язання ПП „Оскар" повернути Комінтернівській райдержадміністрації самовільно зайняту земельну ділянку шляхом знесення існуючих будівель та споруд.

Між тим, позивач, Комінтернівська райдержадміністрація вважає не обґрунтованим визначення прокурором щодо наявності порушених прав райдержадміністрації з огляду на викладену ним позицію про віднесення спірної земельної ділянки до земель рекреаційного призначення державної власності, оскільки Комінтернівська райдержадміністрація не є суб'єктом права власності на спірну землю відповідно до проведеного розмежування земель державної та комунальної власності.

Відповідач, не вбачає законних підстав для задоволення заявлених прокурором позовних вимог в їх редакції, що передбачає повернення земельної ділянки, на якій знаходиться його рухоме майно, ще й шляхом знесення належного йому на праві власності майна за умови вжиття ним заходів по оформленню землекористування, оплати такого землекористування, зокрема земельного податку, що свідчить про відсутність вчинення підприємством неправомірних дій у відношенні спірної земельної ділянки.

Третя особа, зазначає про недоведеність прокурором визначеності земельної ділянки у відношенні якої заявлені позовні вимоги до земель рекреаційного призначення державної форми власності, з підстав не оформленого у визначеному законодавством порядку даної земельної ділянки до такої категорії земель в такій її правовій формі.

Проаналізувавши заявлені прокурором позовні вимоги, правові позиції сторін, подані ними до справи доказами, суд не вбачає підстав для задоволення заявлених Прокурором Комінтернівського району Одеської області в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Одеській області, в особі Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області до ПП „Оскар" позовних вимог з огляду на наступні положення законодавства.

Згідно ч.1 ст.11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини; створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; інші юридичні факти.

Згідно положень ч.ч.1, 2 ст.1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.

Відповідно до ст.50 Земельного кодексу України до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів.

Згідно ст.51 ЗК України до земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об'єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об'єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації.

Землі рекреаційного призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. На землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель. Порядок використання земель рекреаційного призначення визначається законом (ч.ч.1, 3, 4 ст.52 ЗК України).

Положеннями п.в) ч.1 ст.80 ЗК України визначено, що суб'єктами права власності на землю є, зокрема, держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

У державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. Держава набуває права власності на землю у разі: відчуження земельних ділянок у власників з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб; придбання за договорами купівлі-продажу, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; прийняття спадщини; передачі у власність державі земельних ділянок комунальної власності територіальними громадами; конфіскації земельної ділянки (ч.ч.1, 2, 5 ст.84 ЗК України).

Відповідно до п.п.1, 2, 3 ст.117 ЗК України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні. На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї. До земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність, належать земельні ділянки, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності, а також земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, крім випадків передачі таких об'єктів у комунальну власність. До земель комунальної власності, які не можуть передаватися у державну власність, належать земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності, а також земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій, крім випадків передачі таких об'єктів у державну власність.

Відповідно до п.п. 1, 2, 3 ст.122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні ради передають земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб. Районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою та восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного призначення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) ведення водного господарства; б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади районну (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті.

Відповідно ч.ч.1, 2, 3 ст.212 ЦК України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

За положеннями п.п.3, 4 Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012р.№ 5245-VI з дня набрання чинності цим Законом землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються: земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій; всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах "а" і "б" пункту 4 цього розділу. У державній власності залишаються: розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності; які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук; які належать до земель оборони; земельні ділянки, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; землі зон відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; усі інші землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпункті "а" пункту 3 цього розділу.

Статтею 5 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19.06.2003р. №963-IV визначено, що державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Положеннями ч.1 ст.10 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель" передбачено, що державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; звертатися до органів прокуратури з клопотанням про подання позову до суду щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.

Згідно ч.4 ст.9 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель" державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок; розгляду звернень юридичних і фізичних осіб; участі у прийнятті в експлуатацію меліоративних систем і рекультивованих земель, захисних лісонасаджень, протиерозійних гідротехнічних споруд та інших об'єктів, які споруджуються з метою підвищення родючості ґрунтів та забезпечення охорони земель; розгляду документації із землеустрою, пов'язаної з використанням та охороною земель; проведення моніторингу ґрунтів та агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення.

Пунктом 1 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України №459/2011 від 13.04.2011р. державна інспекція сільського господарства України (Держсільгоспінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Держсільгоспінспекція України відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль): у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за: дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; дотриманням строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов'язкового виконання заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням. Держсільгоспінспекція України та її посадові особи в межах своїх повноважень мають право: складати акти перевірок, протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, давати обов'язкові для виконання приписи (розпорядження), а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок для притягнення винних осіб до відповідальності; звертатися до органів прокуратури з клопотанням про подання позову до суду щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився (пп.а) п.п.4, 5 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України №459/2011 від 13.04.2011р.).

Зміст повноважень Держсільгоспінспекції господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та її посадових осіб визначений в Положенні про державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №770 від 23.12.2011р., як територіального органу Державної інспекції сільського господарства України та яка їй підпорядковується є ідентичним із визначеними повноваженнями її центрального органу згідно до наведених вище норм законодавства.

Згідно п.3.1. Постанови Пленуму ВГСУ №6 від 17.05.2011р. „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" відповідно до вимог чинного законодавства обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки. Разом з тим, у вирішенні питання про застосування відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки господарським судам необхідно враховувати, що саме по собі встановлення судом наявності фактичного користування земельною ділянкою без документів, що посвідчують права на неї, не є достатньою підставою для кваліфікації такого використання земельної ділянки як самовільного її зайняття. Господарським судам у вирішенні таких спорів необхідно досліджувати, чи передбачено спеціальним законом отримання правовстановлюючих документів на земельну ділянку для розміщення певних об'єктів, причини відсутності таких документів у особи, що використовує земельну ділянку, наявність у особи права на отримання земельної ділянки у власність чи в користування, вжиття нею заходів до оформлення права на земельну ділянку тощо.

Вищенаведений системний аналіз законодавства дає підстави суду дійти висновку щодо необґрунтованості визначення прокурором позивачами у даній справі Державну інспекцію сільського господарства в Одеській області, Комінтернівську районну державну адміністрацію Одеської області права яких порушенні неправомірним використанням відповідачам спірної земельної ділянки, оскільки по-перше, розпорядження Одеської обласної державної адміністрації від 15.12.11 р. № 1501/А-2011 з додатком переліку земельних ділянок, що залишаються в держаній власності, в межах населених пунктів с.Нова Дофінівка, с. Вапнярка на території Новодофінівскої сільради та викладена в листах Управління Держземагентсва у Комінтернівському районі Одеської області ГУ Держземагенства в Одеській області від 13.03.14 р. № 13-13-04/725, від 13.02.14 р. № 13.13.04/411 інформація щодо віднесення спірної земельної ділянки до земель рекреаційного призначення державної власності не можна вважати достеменними доказами в контексті положень п.п. 3, 4 ЗУ „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012р.№ 5245-VI так як пп. б) п.3 даної законодавчої норми віднесено до земель комунальної власності відповідних територіальних громад крім земель на яких знаходяться будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності, які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій і всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім приватних земельних ділянок та ділянок зазначених у пп.а), б) п. 4 цього розділу. Так, матеріали справи не містять відомостей розташування на спірній земельній ділянці будівель, споруд, інших об'єктів нерухомості державної власності, перебування її у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук, належність її до земель оборони, оскільки на момент набрання законної сили цим законом, тобто 01.01.13 р. рухоме майно Державного підприємства „УкрНДІМФ" за договором купівлі-продажу від 26.11.12 р. належало вже на праві власності ПП „Оскар" та до 25.02.13 р. земельна ділянка на якій воно знаходилось, тобто спірна, перебувала в оренді у ДП „УкрНДІМФ" згідно до договору оренди земельної ділянки від 15.04.02 р., у зв'язку з чим за даною законодавчою нормою земельна ділянка площею 0,80 га, розташована в Комінтернівському районі, с. Вапнярка, вул. Берегова,2 не набула статусу земельної ділянки державної власності. При цьому, саме п. 174 переліку земельних ділянок, що залишаються в держаній власності, в межах населених пунктів с.Нова Дофінівка, с. Вапнярка на території Новодофінівскої сільради, який є додатком розпорядження Одеської облдержадміністрації від 15.12.11 р. №1501/А-2011 та листи Управління Держземагентсва у Комінтернівському районі Одеської області від 13.03.14 р. №13-13-04/725, від 13.02.14 р. № 13.13.04/411 містять визначення щодо знаходження спірної земельної ділянки в межах с.Вапнярка згідно технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж с.Нова Дофінівка, с.Вапнярка, яку до речі прокурор на вимогу суду не надав, що загалом дає підстави визначити земельну ділянку як таку, що розташована в межах населеного пункту, а відповідно і такою, що за законом розмежованою до земель комунальної власності. Звідси, Комінтернівська райдержадміністрація є неналежним позивачем за даним позовом прокурора Комінтернівського району Одеської області.

Також, не доведено прокурором оформлення спірної земельної ділянки, як земель рекреаційного призначення, відповідно до Порядку розроблення проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду, іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, затвердженого Постановою КМУ №1094 від 25.08.2004р.

Крім того, на думку суду, є небеззаперечно достовірними обставини щодо визначення спірної земельної ділянки землею рекреаційного призначення державної форми власності лише з посиланням прокурора на листи Управління Держземагентсва у Комінтернівському районі Одеської області ГУ Держземагенства в Одеській області від 13.03.14 р. №13-13-04/725, від 13.02.14 р. № 13.13.04/411, які містять визначення щодо знаходження спірної земельної ділянки в межах с.Вапнярка згідно технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж с.Нова Дофінівка, с.Вапнярка, з огляду на надісланий до суду лист Управління Держземагентсва у Комінтернівському районі Одеської області ГУ Держземагенства в Одеській області №3220/14 від 07.02.2014р., Одеської філії ДП „ЦДЗК" №4759/14 від 24.02.2014р., із змісту яких вбачається знаходження спірної земельної ділянки в оренді МП "Тілігул", невіднесення її до земель рекреації державної форми власності та не розроблення документації із землеустрою у відношенні спірної земельної ділянки.

По-друге, з огляду на повноваження Державної інспекції сільського господарства у Одеській області, які передбачені ст.5, ч.1 ст.10, ч.4 ст.9 ЗУ „Про державний контроль за використанням та охороною земель", Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України №459/2011 від 13.04.2011р., Положення про державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №770 від 23.12.2011р. суд не вбачає правомочностей у даної особи за захистом яких прокурор звернувся до суду з даним позовом, так як визначені її повноваження щодо, зокрема, по зверненню до органів прокуратури з клопотанням про подання позову до суду щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився не є підставою виникнення у Держінспекції сільського господарства цивільних прав та обов'язків в розумінні приписів ст.11 ЦК України, захист яких згідно ст.ст. 15, 16 ЦК України, ст.20 ГК України провадиться судом, а є лише процедурною дією в межах компетенції інспекції визначеної законодавцем.

Разом з цим, суд в контексті оцінки всіх наявних у справі документів з огляду на подання відповідачем документів про оформлення землекористування, як то відображено п.3.1. Постанови Пленуму ВГСУ №6 від 17.05.2011р. „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", встановив, що відповідач вживає заходів до оформлення права на спірну земельну ділянку, однак, за умови не визначення форми власності на неї таке оформлення землекористування не відбулось та утруднено.

Враховуючи вищенаведене, суд не вбачає порушеними права позивачів у даній справі за захистом яких прокурор звернувся з даними позовом, у зв'язку з чим відмовляє в задоволені заявлених прокурором Комінтернівського району Одеської області в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Одеській області, в особі Комінтернівської райдержадміністрації Одеської області позовних вимог в повній мірі.

Згідно ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Статтею 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст.43 ГПК України).

Отже, за недоведеністю та необґрунтованістю заявлені прокурором Комінтернівського району Одеської області в інтересах держави в особі Держінспекції сільського господарства в Одеській області в особі Комінтернівської райдержадміністрації позовні вимоги до ПП „Оскар" не підлягають судом задоволенню.

Згідно ст. 49 ГПК України за умови відмови судом в задоволені заявлених прокурором позовних вимог, витрати пов'язані зі сплатою судового збору в сумі 1147 грн. до державного бюджету України покладаються на позивача - Державну інспекцію сільського господарства в Одеській області.

Керуючись ст. ст. 44, 49, 82- 85 ГПК України суд, -

ВИРІШИВ:

1. Відмовити повністю Прокурору Комінтернівського району Одеської області в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Одеській області, в особі Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області в задоволені заявлених позовних вимог.

2. Стягнути з Державної інспекції сільського господарства в Одеській області (65036, м.Одеса, вул. Овідіопольська дорога,3, код 38018166) на користь державного бюджету України (рахунок №31210206783008, Одержувач: ГУДКСУ в Одеській області, Код ЄДРПОУ - 37607526, Банк одержувача: ГУДКСУ в Одеській області, МФО: 828011, Код бюджетної класифікації: 22030001, Код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області: 03499997) через ДПІ у Комінетрнівському районі ГУ Міндоходів в Одеській області (67500 Одеська область смт. Комінтернівське Проспект 40-річчя Визволення 2-А, код 38686394) 1147 (одну тисячу сто сорок сім) грн. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили згідно зі ст. 85 ГПК України, після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Наказ видати згідно ст.116 ГПК України.

Повний текст рішення складено 01.04.14 р.

Суддя Малярчук І.А.