Справа № 159/1088/14-а
Провадження № 2-а/159/38/14
м. Ковель 31 березня 2014 року
Ковельський міськрайонний суд Волинської області під головування
судді Восковської О.А,
за участю секретаря Горішної Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ковелі в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі про визнання неправомірним рішення та зобов'язання призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку, -
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі про визнання неправомірним рішення №1159/02-10-22 від 05.02.2014 року, яким відмовлено у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років згідно зі ст. ст. 26, 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 55 Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Причину відмови мотивовано відсутністю первинних документів на підтвердження факту роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 01 по 10.08.1986 року. Позивач вказує, що при зверненні ним було надано усі необхідні документи, а саме: копії посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році другої категорії (первинне посвідчення та виданий його дублікат), довідку видану ПАТ «Волиньводгосп» від 31.07.2013 року за №205 та «додатковий список працівників автобази об'єднання «Волиньмеліоводгосп», які брали участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС де вказаний він, як водій Ковельської автоколони, місце виконання робіт - с.Ст.Рудня, с.Вільче, час знаходження на роботі - з 01 по 10.08.1986 року, види робіт - перевезення грунту, документ який підтверджує перебування в зоні - к.№1241, наказ №27 від 01.08.1986 року, акт, довідку про заробітну плату №388 від 23.12.1992 року видану Луцьким орендним автопідприємством Держводгоспу України, з якої вбачається, що за роботу в населеному пункті с.Ст.Рудня Поліського району Київської області, зони відчуження в період з 01 по 10.08.1986 року по місцю роботи в Луцькому орендному автопідприємстві Держводгоспу України додатково виплачена заробітна плата в сумі 49,32 крб з урахуванням коефіцієнта 2 відповідно до Постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 року №207-7, та інші довідки. Позивач вважає протиправним та таким, що суперечить Конституції та законам України рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Ковелі та Ковельському районі Волинської області про відмову йому у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку. За вказаних обставин, просить суд визнати рішення протиправним та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Ковелі та Ковельському районі Волинської області призначити йому пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років починаючи з 31 жовтня 2013 року.
У судове засідання позивач ОСОБА_2 не з'явився, подав до суду письмову заяву в якій просить справу розглядати у його відсутності, заявлені вимоги підтримує повністю з підстав викладених в адміністративному позові та просить їх задовольнити.
Представник позивача Ткачук О.В в судове засідання не з'явився, подав до суду письмову заяву в якій просить справу розглядати у його відсутності, позовні вимоги заявлені ОСОБА_3 .М підтримує та просить їх задовольнити повністю.
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України у м.Ковелі та Ковельському районі в судове засідання не з'явився, подав до суду письмове заперечення, в якому просить справу розглядати у його відсутності. Позовні вимоги ОСОБА_2 не визнає повністю та просить відмовити в задоволенні позову з мотивів викладених у поданому запереченні, - в якому вказано, що позивач звертався до УПФ в м.Ковелі та Ковельському районі із заявою про призначення йому пенсії на підставі ст. ст. 26, 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та подав документи, зокрема довідку №388 від 03.12.1992 року та додатковий список працівників, які брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Відповідач вказує, що при вирішенні питання призначення позивачу пенсії, постала необхідність у перевірці фактично відпрацьованих днів з 01 по 10.08.1986 року у зоні відчуження, оскільки довідкою №205 від 31.07.2013 року ПАТ «Волиньводгоспу» про неможливість підтвердити період роботи в зоні відчуження така інформація спростовувалась. У зв'язку з цим було запропоновано ОСОБА_2 надати додаткові документи, передбачені п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, однак вимогу Управління ПФУ в м.Ковелі та Ковельському районі щодо подачі додаткових документів, що підтверджували б факт роботи позивача у зоні відчуження ОСОБА_2 не виконав, а тому останньому було відмовлено у призначенні пенсії.
Суд, дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Стаття 46 Конституції України гарантує громадянам право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно зі ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 10 років.
Судом встановлено, що 31.10.2013 року позивач ОСОБА_2 звернувся до Управлінні Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років як учасник ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС ІІ категорії, однак, рішенням від 05.02.2014 року №1159/02-10-22 йому відмовлено у задоволенні такої заяви і причиною відмови стала відсутність первинних документів на підтвердження факту участі ОСОБА_2 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 01 по 10 серпня 1986 року (а.с.11-12).
Проте, така відмова відповідача є передчасною та зроблена без урахування вимог чинного законодавства.
Згідно з положенням пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1, документами, які додаються до заяви про призначення таких пенсій, є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Вказаний Порядок не висуває вимогу про надання усіх перелічених документів, а передбачає, що заявник, у разі не можливості надати довідку за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, вправі надати інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та відпрацював на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС більше п'яти днів, виходячи з наступного.
При зверненні до Управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку ОСОБА_2 було подано первинне посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році ІІ категорії серії НОМЕР_1 від 20.08.1992 року та виданий 21.01.2005 року його дублікат серії НОМЕР_2 (а.с.10).
Крім цього, позивачем ОСОБА_2 представлено довідку, видану ПАТ «Волиньводгосп» від 31.07.2013 року за №205 та «додатковий список працівників автобази об'єднання «Волиньмеліоводгосп», які брали участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС де вказаний він, як водій Ковельської автоколони, місце виконання робіт - с.Ст.Рудня, с.Вільче, час знаходження на роботі - з 01 по 10.08.1986 року, види робіт - перевезення грунту, документ який підтверджує перебування в зоні - к.№1241, наказ №27 від 01.08.1986 року (а.с.16, 20).
Також, позивачем було надано і довідку про заробітну плату №388 від 23.12.1992 року видану Луцьким орендним автопідприємством Держводгоспу України, з якої вбачається, що за роботу в населеному пункті с.Ст.Рудня Поліського району Київської області, зони відчуження в період з 01 по 10.08.1986 року по місцю роботи в Луцькому орендному автопідприємстві Держводгоспу України ОСОБА_2 додатково виплачена заробітна плата в сумі 49,32 крб з урахуванням коефіцієнта 2 відповідно до Постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 року №207-7 (а.с.19).
Крім того, записи трудової книжки підтверджують наявність у позивача трудового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком для чоловіків (а.с.13-14).
Таким чином ті обставини, що позивач ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС у 1986 році ІІ категорії, перебував на роботах у зоні відчуження у період з 01 по 10 серпня 1986 року підтверджуються вищенаведеними та дослідженими в судовому засіданні доказами. Відтак, ОСОБА_2 має право на призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», і доводи позивача про неправомірність дій відповідача щодо відмови у призначенні йому пенсії зі зниженням пенсійного віку є обґрунтованими, а вимоги у адміністративному позові підставними.
Позивачем заявлено вимогу про призначення пенсії з часу призначення пенсії за віком з 31 жовтня 2013 року, тому слід зобов'язати відповідача призначити пенсію саме з цього часу.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 71, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі ст. ст. 26, 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 55 Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати відмову управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі від 05.02.2014 року №1159/02-10-22 у призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років згідно зі ст. ст. 26, 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - неправомірною.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі призначити ОСОБА_2 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років згідно зі ст. ст. 26, 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 31 жовтня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
ГоловуючаО. А. Восковська