Справа № 686/3652/14-а
28 березня 2014 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд
В складі
головуючого судді Приступи Д.І.,
секретаря Вараниці Н.В.,
розглянувши в м. Хмельницькому адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому та просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому щодо неврахування при призначенні пенсії матеріальної допомоги до сум заробітної плати, з якої нараховується розмір пенсії та у відмові йому у перерахунку пенсії неправомірними, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому здійснити перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги до сум заробітної плати, з якої нараховується розмір пенсії, починаючи з 11 квітня 2013 року. Також просить скасувати рішення відповідача від 31 січня 2014 року №23/к-08.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просить позов задовольнити.
Повноважний представник відповідача в письмових запереченнях проти позову та в судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала, вказувала на необгрунтованість позову та просила в його задоволенні відмовити.
Суд заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про обгрунтованість позову та необхідність його часткового задоволення.
Як об'єктивно встановлено судом, позивачу з 11 квітня 2013 року призначено пенсію як державному службовцю.
23 січня 2014 року позивач звернувся до Управління ПФУ у м. Хмельницькому з заявою про перерахунок призначеної йому пенсії з врахуванням даних в частині інших виплат.
Управління ПФУ у м. Хмельницькому листом від 31 січня 2014 року відмовило з посиланням на ст.33 Закону України «Про державну службу» та постанову Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".
Внаслідок, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Вказане підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної шати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, та надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно із ч.ч.6, 7 ст.33 Закону України «Про державну службу», державним службовцям можуть встановлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу», перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно п. 2.3.3 ст. 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року №5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за №114/8713, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.
Відтак, на думку суду, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно - правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх впровадження.
Відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до доходу у виді заробітної плати враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до вказаних нормативних актів, пенсія повинна обчислюватися із заробітної плати, яка фактично отримувалась на день призначення, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та суми індексації заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відтак, на думку суду, висновок Управління ПФУ у м. Хмельницькому про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, на які нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, не включаються у розрахунок заробітку при обчисленні розміру моєї пенсії не виповідає чинному законодавству.
В цій частині позов підлягає задоволенню.
Що стосується позовних вимог про скасування рішення Управління ПФУ у м. Хмельницькому, то в цій частині позов не підлягає до задоволення, оскільки як встановлено в судовому засіданні таке рішення не приймалося, натомість за вказаними реквізитами надсилався лист позивачу про відмову в перерахунку пенсії.
Керуючись ст.ст.7, 71, 86, 158, 160, 161, 162, 163, 167, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому щодо неврахування при призначенні пенсії ОСОБА_1 матеріальної допомоги до сум заробітної плати, з якої нараховується розмір пенсії та у відмові ОСОБА_1 у перерахунку пенсії неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням матеріальної допомоги до сум заробітної плати, з якої нараховується розмір пенсії, починаючи з 11 квітня 2013 року.
В решті в позові відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Приступа Д.І.