Справа №: 486/229/14-а Провадження №2-а/486/19/2014
31 березня 2014 року Южноукраїнський міський суд Миколаївської області
у складі: головуючого- судді - Франчук О. Д.
при секретарі - Філіпповій Ю.І.
за участю: позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Кузєвої О.А.
представника третьої особи - Щербакової Т.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Южноукраїнськ Миколаївської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в Миколаївській області, третя особа: УМВС України в Миколаївській області про визнання неправомірними дій щодо виключення частини сум отриманої премії з розміру грошового забезпечення та зобов'язання зробити відповідний перерахунок на виплату,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі УПФУ в Миколаївській області) про визнання неправомірними дій щодо не включення в розрахунок розміру призначеної йому пенсії всіх сум нарахованої та виплаченої за останні 24 календарні місяці премії. Та просив зобов'язати УПФУ в Миколаївській області перерахувати йому пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі Закон №2262-ХІІ), з урахуванням всіх сум премій, нарахованих та виплачених йому у складі грошового забезпечення та сплатити недоотриману суму пенсійних виплат у вигляді різниці між фактично нарахованою пенсією, та пенсією, що підлягає донарахуванню за період з 01.01.2011 року.
У позовній заяві позивач зазначив, що проходив службу в органах МВС України, з 01.01.2011 року йому призначено пенсію за вислугу років згідно Закону №2262-ХІІ. При цьому при розрахунку розміру пенсії до суми грошового забезпечення, з якого її було розраховано, відповідачем не було включено суми отриманих ним премій за останні 24 календарних місяці перед звільненням, тим самим щомісячну пенсію було безпідставно зменшено на 480,60 грн.
У судовому засіданні позивач надав заяву, в якій просив поновити йому строк для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів, який був ним пропущений за поважних причин (хвороба) та визнати причину пропуску строку поважною. На підтвердження чого надав суду відповідні докази (а.с.44,46-48). Позовні вимоги підтримав у повному обсязі, обставини, викладені в позові підтвердив, просив його задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала, пояснивши, що пенсію ОСОБА_1 було призначено у розмірі, передбаченому діючим законодавством, оскільки суми премій, які позивач просить включити до грошового забезпечення є виплатами разового характеру, та не можуть бути включені в розрахунок пенсії, у зв'язку з чим в задоволені позову просила відмовити.
Представник третьої особи УМВС України в Миколаївській області у судовому засіданні позовні вимоги визнала, просила про їх задоволення.
Вислухавши пояснення сторін, представника третьої особи, дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши докази, суд приходить до наступного.
ОСОБА_1 проходив службу в органах МВС України. З 01.01.2011 року йому було призначено пенсію за вислугу років згідно Закону №2262-ХІІ у розмірі 59 % грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу - 950,00 грн.; окладу за військовим (спеціальним) званням - 125,00 грн.; надбавки за вислугу років - 322,50 грн., відсотковою надбавкою за виконання особливо важливих завдань - 698,75 грн., 15% відсотковою надбавкою до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень - 142,50 грн. (а.с.6).
При цьому, згідно рішення засідання координаційної ради з постійних питань управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян УПФУ в Миколаївській області №112 від 23.06.2010 року до додаткових видів грошового забезпечення, при розрахунку розміру пенсії не були включені суми премій отриманих позивачем у 2009 році, зазначених у довідці УМВС України в Миколаївській області №61 від 04.01.2011 року (а.с.7).
19 листопада 2013 року ОСОБА_1 звертався до відповідача з заявою про надання йому роз'яснень стосовно виплат пенсії, яку було безпідставно зменшено на 483,07 грн. (а.с.8).
Листом за № 1761-Г-07 від 03.12.2013 року позивачу було надано обґрунтовану відповідь щодо зменшення розміру його пенсії та порядку її обчислення (а.с.9-10).
Як вбачається з витягів з наказів №51 від 23.02.2009 р., №59 від 23.03.2009 р., № 71 від 22.04.2009 р., №79 від 20.05.2009 р. та №122 від 18.08.2009 р. ОСОБА_1 було премійовано за сумлінне відношення до виконання службових обов'язків (а.с.32-36).
Відповідно до ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Судом встановлено, що позивач дізнався по порушення своїх прав лише 01 травня 2011 року, однак звернутися до суду в установлений законом строк не зміг, оскільки в його родині склалися тяжкі обставини. Так, у травні 2011 року його мати ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 перенесла хірургічне втручання, що підтверджується довідкою №65 від 06.06.2011 р. (а.с.44), карткою стаціонарного хворого на ім'я ОСОБА_4 (а.с.46-47) та вкладишем до амбулаторної картки хворого (а.с.48). З огляду на дані обставини позивач вимушений був доглядати за власною матір'ю та піклуватися по неї, що й вплинуло на пропущення ним строку для звернення до суду.
З огляду на вищевикладене суд вважає за можливе врахувати дані причини пропуску строку звернення до суду поважними та поновити позивачеві строк звернення до суду з зазначеним позовом.
У відповідності до ч.3 ст.43 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Як встановлено Наказом МВС України №499 від 31.12.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», виданого на виконання Постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» - грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Положеннями ч.2 п.7 Постанови КМУ від 17.07.1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" встановлено, що пенсії обчислюються з, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
На підставі вищезазначених нормативних актів, наказом начальника УМВС України в Миколаївській області №456 від 24.09.2009 року було затверджено «Положення щодо преміювання осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ УМВС України в Миколаївській області» (далі Положення)
Згідно п.1 Положення - премії віднесені до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та відокремлені від поняття одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється відповідно до їх особистого вкладу - в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше як 10% посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення, на підставі наказів керівників державних органів у межах виділених асигнувань (п.2 Положення).
Згідно п.3 розділу 1 Положення преміювання здійснюється щомісячно за відпрацьований час при виконанні основних умов та показників преміювання.
Як вбачається з наданих документів преміювання ОСОБА_1 у 2009 році проводилося щомісячно на підставі наказів, виданих у відповідності до розділу 6 Положення. При цьому невідповідність суми премії, вказаної у певному розрахунково - платіжному документі розмірі премії, установленому в вищезазначених наказах є наслідком недостатнього бюджетного фінансування. Та відповідна недоплачена своєчасно сума повинна бути виплачена як тільки виникне така можливість, оскільки така заборгованість є бюджетним зобов'язанням держави перед особою.
Крім того, згідно п.п.1.8 "Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу ОВС", затвердженої наказом МВС України №499 від 21.12.2007 року у разі виникнення в особи рядового чи начальницького складу права на отримання (зміну розмірів) якогось з видів грошового забезпечення - зазначені виплати проводяться з урахуванням указаних з дня набуття такого права.
Розділом 3 Положення конкретно визначено випадки виплати разових премій, які не входять до складу грошового забезпечення.
При цьому, як пояснила у судовому засіданні представник третьої особи, доплата зазначених премій проводилась на підставі наказів розпорядника коштів, тобто начальника УМВС України в Миколаївській області, за погодженням Начальника ВФЗБО УМВС України в Миколаївській області, у межах бюджетних асигнувань на поточний фінансовий рік, та з зазначеної суми премії було відраховано усі обов'язкові платежі, в тому числі і до Пенсійного фонду.
Крім цього, розділом 3 Положення, конкретно визначено випадки виплати разових премій, які не входять до складу грошового забезпечення.
Таким чином, враховуючи, що при звільненні позивача посадовцем третьої особи виданий грошовий атестат із зазначенням сум грошового забезпечення, зокрема, розміру премії ОСОБА_1., а Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області наполягало про встановлення позивачу місячних премій за відповідні місяці, суд приходить до висновку, що дії відповідача по не включенню сум нарахованої та отриманої ОСОБА_1 премії за останні 24 календарних місяці до дня звільнення, до грошового забезпечення при розрахунку розміру пенсії у відповідності до ч.3 ст.43 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є неправомірними. Та вважає за необхідне поновити порушене право позивача на пенсійне забезпечення шляхом зобов'язання УПФУ в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2011 року з урахуванням всіх сум згідно довідки УМВС України в Миколаївській області №61 від 04.01.2011 року про виплачені позивачу додаткові види грошового забезпечення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 11, 12, 71, 99, 102, 158-163, 167,186 КАС України, суд,
Заяву ОСОБА_1 про поновлення строку для звернення до суду з адміністративним позовом до Головного Управління пенсійного фонду України в Миколаївській області, третя особа: УМВС України в Миколаївській області про визнання неправомірними дій щодо виключення частини сум отриманої премії з розміру грошового забезпечення та зобов'язання зробити відповідний перерахунок на виплату - задовольнити.
Поновити ОСОБА_1 строк для подання позовної заяви та визнати причини пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не включення в розрахунок розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії всіх сум нарахованої та виплаченої йому за останні 24 календарні місяці перед звільненням премії - неправомірними.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію з 01 січня 2011 року з урахуванням всіх сум премій, нарахованих та виплачених йому у складі грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці перед звільненням.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) понесені судові витрати в сумі 73,08грн.
Постанова Южноукраїнського міського суду Миколаївської області може бути оскаржена в апеляційному прядку о Одеського апеляційного адміністративного суду в строки, передбачені ст.186 КАС України через Южноукраїнський міський суд Миколаївської області і набирає чинності через десять днів після її проголошення, якщо в цей термін не буде подано заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.
Суддя Южноукраїнського міського суду О. Д. Франчук