Справа №: 148/4636/13-а
(винесена в скороченому провадженні)
19 березня 2014 року Тульчинський районний суд
Вінницької області
Суддя Тульчинського районного суду Вінницької області Ковганич С.В. розглянув у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Тульчинському районі Вінницької області про перерахунок та виплату пенсії,
ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом і просила визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, яка проживає у зоні посиленого радіоекологічного контролю у відповідності до ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити підвищення до пенсії у відповідності до чинного законодавства.
Відповідач не надав суду відповіді на позовну заяву, у встановлений судом строк. В зв'язку з цим суд розглянув справу відповідно до вимог ч.5 ст.183-2 КАС України.
Вивчивши матеріали справи, суд встановив, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Тульчинському районі, як непрацюючий пенсіонер та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Згідно довідки , виданої Шпиківською селищною радою №1428 від 15.07.2011 року (а.с.6) та копії паспорта громадянина України (а.с.5 ) позивач зареєстрований і проживає в с.м.т. Шпиків Тульчинського району Вінницької області, яке відповідно до Постанови КМУ №106 від 23.07.1991 року відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні посиленого радіологічного контролю, підвищуються на одну мінімальні заробітну плату. Позивачу підвищення, як непрацюючому та проживаючому в зоні посиленого радіологічного контролю виплачується в розмірі 5 грн.20 коп. (лист УПФУ № 16282-С-03 від 30.08.2011 року).
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 зміни, внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року, зокрема до ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» були визнані неконституційними і втратили чинність. Аналогічна позиція з даного питання була висловлена і у Рішенні Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007.
25.01.2012 року Конституційний Суд України ухвалив рішення № 3-рп/2012, відповідно до якого Конституційним Судом України визначено, що однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного Бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості. Повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України. Суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Таким чином, відповідач, а так само його посадові особи, при виконанні своїх функцій, в даному випадку нарахування та проведення пенсійних виплат, мають діяти у спосіб визначений Конституцією України, законами України, та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідними органами в межах делегованих їм повноважень.
За таких обставин позовні вимоги в частині визнання неправомірними дій відповідача у нарахуванні позивачу доплати до пенсії, передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є обґрунтованими та підлягають задоволенню частково.
Так, вирішуючи питання про задоволення вимог позивача, суд враховує положення ст. 99 КАС України, відповідно до якої для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав.
В даному випадку, враховуючи представленні докази та вимоги позивача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в межах строку позовної давності, який має обчислюватись з дня звернення позивача до суду з позовною заявою, яка зареєстрована - 01.09.2011 року, тому перерахунок і виплата коштів має проводитись з 1.04.2011 року включно, з врахуванням фактично отриманих виплат.
Вимоги позивача щодо стягнення коштів до вказаного вище строку, відповідно до ст. 100 КАС України, підлягають залишенню без розгляду.
Подальші нарахування та виплати мають здійснюватись з 23.07.2011 року на підставі правового регулювання виплати як основної так і додаткової пенсії, відповідно до Конституції України, як Основного Закону, Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про державний бюджет …» на відповідний рік, а також з врахуванням прийнятих, в межах своєї компетенції, нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, якими встановлюються виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та виплачуватись до втрати такого права на отримання даних пенсійних виплат, в тому числі скасування чи зміни діючого законодавства, що регулює дані питання.
При задоволенні вимог позивача, враховуючи положення ст. 256 КАС України, суд вважає, що постанова може бути допущена до негайного виконання в межах суми платежу за один місяць.
Керуючись ст. ст. 39, 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 11, 14, 69-71, 79, 94, 99-100, 138, 158-163, 167, 255, 257 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Тульчинському районі Вінницької області про визнання дій протиправними, стягнення недоплаченої доплати до пенсії, зобов'язання нарахування щомісячної доплати до пенсії задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України у Тульчинському районі Вінницької області щодо відмови в перерахунку та виплати недоплаченої доплати до пенсії ОСОБА_1 в період до 23.07.2011 року - протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Тульчинському районі Вінницької області провести перерахунок ОСОБА_1, починаючи з 1.04.2011 року та виплатити до часу втрати такого права, з урахуванням раніше виплачених сум:
- доплату до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Вимоги щодо стягнення коштів до початку перебігу строку позовної давності залишити без розгляду.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанову суду допустити до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.
Судові витрати компенсувати за рахунок держави.
Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Тульчинський районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: