Справа № 357/2775/14-а
2-а/357/117/14
02 квітня 2014 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючий - суддя Ярмола О. Я. ,
при секретарі - Федисько К. П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Біла Церква справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в м.Біла Церква про визнання протиправними та скасування рішення і зобов'язання вчинити дії,-
Позивач звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, посилаючись на те, що на її звернення від 17.10.2013року до УПФУ у м. Білій Церкві про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку як матері інваліда з дитинства, отримала відмову в призначенні дострокової пенсії за віком, оскільки відсутній документ про встановлення її дитині інвалідності у віці до 6 років. Позивач вважає таку відмову відповідача неправомірною та просила суд зобов'язати відповідача призначити їй пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 17.10.2013року.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача, за довіреністю, позов не визнав, надав суду письмово викладені заперечення на адміністративний позов.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає до задоволення.
Так, в судовому засіданні було встановлено, що позивач ОСОБА_1 17.10.2013 року звернулась з письмовою заявою до Управління пенсійного фонду України в м. Біла Церква про призначення їй пенсії за віком із зниженням пенсійного віку до 50років як матері інваліда з дитинства. На момент звернення із відповідною заявою позивачу виповнилось 50років, страховий стаж становив більше 15 років (а.с. 10-13).
Встановлено, що донька позивача - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 є інвалідом з дитинства. Вказані обставини підтверджуються свідоцтвом про народження дитини, та медичним висновком від 02.10.1998року (а.с.8,10,14).
Також, встановлено, що 25.12.2013року рішенням начальника УПФУ у м. Біла Церква за № 11/460 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку як матері інваліда з дитинства відповідно до п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Дана обставина підтверджена відповідним рішенням, що приєднана до матеріалів справи (а.с.7).
Представник відповідача,заперечуючи позов, послався на п.25 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005року за № 1566/11846, де зазначено, що визнання особи інвалідом з дитинства або дитиною інвалідом засвідчується випискою з акту огляду МСЕК, медичним висновком установи охорони здоров'я, посвідченням одержувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період її призначення. У разі, якщо дитина визнана дитиною інвалідом після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається висновок лікарсько-консультативної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною - інвалідом до досягнення шестирічного віку.
Так, листом від 04.12.2013року за підписом головного лікаря міська дитяча поліклініка повідомила, що враховуючи ступінь важкості захворювання ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 медичних показань для встановлення інвалідності у дитини до 6-ти річного віку не було (а.с.26).
Суд звертає увагу на ту обставину, що дана інформація викладена листом Білоцерківської міської дитячої лікарні не є висновком ЛКК чи експертним медичним висновком. Так, відповідач отримав дану інформацію і посилається на неї в обґрунтування своєї відмови в призначенні позивачу дострокової пенсії, але зазначений лист не передбачений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і даний лист не є висновком лікарсько-консультаційної комісії.
Так, відмовляючи позивачу в призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку як матері інваліда з дитинства, відповідач посилається на п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в якому вказано, що матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50років та за наявності не менше 15 років страхового стажу, а також, відповідач послався на вищезазначену довідку дитячої лікарні.
Згідно матеріалів справи, а саме медичного заключення № 105 від 02.10.1998року, дитина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 отримала статус дитини-інваліда в шістнадцятирічному віці на підставі медичного заключення, також, мало місце медичне заключення щодо діагнозу дитини в 1998 році, тобто коли дитині виповнилося 11 років. А згідно виписки із медичної картки хворого ОСОБА_2, вона знаходилася на "Д" обліку у пульмонолога з жовтня 1994 р. до жовтня 2001 року. Крім того, позивачем надано ряд медичних документів в підтвердження захворювання її дитини, яке вона мала ще з чотирьохрічного віку та діагноз відповідно якого дитині в 11 років було надано медичне заключення. Жодних належних відомостей в підтвердження того, що дитина позивача не мала медичних показань для встановлення інвалідності у дитини позивача до 6-ти річного віку не надано.
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, згідно п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до шестирічного вікус, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку , мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу. ПРИ ЦЬОМУ до числа інвалідів з дитинства належать також діти -інваліди віком до 16 років. Тобто Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не місить чіткої вимоги щодо підтвердження факту інвалідності дитини до досягнення нею 6 років. Дитина позивача має інвалідність з дитинства, до 16 років, і це підтверджено належним медичним заключенням, довідкою до акта огляду МСЕК (а.с.8,9,10) .
Відповідно до ч.І ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в т.ч. на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у строки, передбачені Конституцією та законами України
Таким чином, суд оцінюючи подані докази в їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги підлягають до задоволення, є доведеним факт наявних підстав у позивача на призначення їй дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років, як матері дитини інваліда з дитинства.
Керуючись ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУкраїни від 25.11.2005р. за № 22-1, ст..ст.2,6, 9,71,104-107, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, суд-
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення начальника управління пенсійного фонду України у м. Біла Церква Київської області від 25.12.2013 року № 11 460.
Зобов'язати управління пенсійного фонду у м. Біла Церква Київської області призначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 17.10.2013 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О. Я. Ярмола