04 березня 2014 р.м.ОдесаСправа № 1570/1374/2012
Категорія: 5.6.1 Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Бойка А.В.,
суддів: Танасогло Т.М.,
Яковлєва О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 березня 2013 року по справі за позовом відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» до Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області про скасування постанови про накладення штрафу, -
21.02.2012 року відкрите акціонерне товариство «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» звернулось до суду першої інстанції з адміністративним позовом до Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області про скасування постанови про накладення штрафу за порушення законодавства у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання від 17.01.2012 року № 05/00-01-0001.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 12.03.2013 року у задоволенні адміністративного позову відкритому акціонерному товариству «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленою по справі постановою 27.03.2013 року відкрите акціонерне товариство «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» подало апеляційну скаргу на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12.03.2013 року
Апелянт зазначає, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В своїй апеляційній скарзі відкрите акціонерне товариство «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» посилалось на те, що суд першої інстанції не звернув уваги на те, що при прийнятті за результатами проведеного позапланового заходу припису 05/11-03-0560 від 25.07.2011 року Держенергонаглядом не спростовувався сам факт наявності порушення, а адресовані скаржнику вимоги стосувались виключно розрахунку суми збитків за названими вище актами, що не віднесено до кола повноважень цього органу. Апелянт також зазначив, що відповідачем неправомірно було проведено позаплановий захід без отримання відповідного дозволу центрального органу виконавчої влади на його проведення. Позивач вважає, що посилання суду першої інстанції на те, що визнання в судовому порядку неправомірним п. 1 припису від 07.09.2011 року № 05/11-03-0032 не виключає відповідальності ВАТ «Одесаобленерго» за невиконання інших пунктів припису є необґрунтованим, оскільки підставою для накладення штрафу згідно оскаржуваної постанови визначено саме невиконання пунктів 1, 3, 4 припису від 07.09.2011 року № 05/11-03-0032 у сукупності.
Зважаючи на зазначене, апелянт вважає, що постанова про накладення штрафу від 17.01.2012 року № 05/00-01-0001, прийнята державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області, є протиправною та підлягає скасуванню.
На підставі викладеного ставиться питання про скасування постанови Одеського окружного адміністративного суду від 12.03.2013 року та постановлення нової постанови, якою задовольнити позовні вимоги відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго».
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть учать у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що на виконання доручення Білгород-Дністровської міжрайонної прокуратури Одеської області 21.07.2012 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області було проведено позаплановий захід з державного енергетичного нагляду (контролю) на енергетичних об'єктах Білгород-Дністровського РЕМ ВАТ ЕК «Одесаобленерго».
Так в ході проведення перевірки було встановлено, що розрахунок величини збитків Білгород-Дністровського РЕМ за актом № 098468 від 12.02.2011 року здійснений з порушенням вимог п. 3.4 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ, яка діяла на час складення та розгляду акту.
За результатами проведеної перевірки був складений акт від 21.07.2011 року № 05/11-03-0560, на підставі якого Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області був винесений припис від 25.07.2011 року № 05/11-03-0560, яким серед іншого, пунктами 4, 6, 7, 13, 14 приписано позивачу усунути виявлені перевіркою та зафіксовані у акті порушення.
Для виконання вказаного припису встановлено строк до 16.08.2011 року.
В свою чергу, 26.08.2011 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області був здійснений позаплановий захід на енергетичному об'єкті Білгород-Дністровського РЕМ ВАТ ЕК «Одесаобленерго» на предмет виконання суб'єктом господарювання припису від 25.07.2011 року № 05/11-03-0560.
За результатами вказаної перевірки також було складено акт від 26.08.2011 року № 05/11-03-0032, в якому зафіксовано, що ВАТ ЕК «Одесаобленерго» не було виконано пунктів 4, 6, 7, 13, 14 припису від 25.07.2011 року № 05/11-03-0560.
У зв'язку з встановленим порушенням, відповідачем був винесений припис від 07.09.2011 року № 05/11-03-0032, яким позивачу у п.п. 1-5 приписано виконати п.п. 4, 6, 7, 13, 14 припису від 25.07.2011 року № 05/11-03-0560 та повідомити про його виконання до 07.10.2011 року.
Крім того, 14.09.2011 року відносно ВАТ «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» було прийнято постанову № 05/00-01-0008 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, а саме, за ухилення від виконання припису від 25.07.2011 року № 05/11-03-0560.
В свою чергу, припис від 07.09.2011 року № 05/11-03-0032 відкритим акціонерним товариством «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» виконаний не був, у зв'язку з чим Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Південному регіоні була винесена постанова № 05/00-01-0001 від 17.01.2012 року про накладення на ВАТ ЕК «Одесаобленерго» штрафу у розмірі 17000 гривень.
Не погоджуючись з прийнятою Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Південному регіоні постановою № 05/00-01-0001 від 17.01.2012 року, ВАТ ЕК «Одесаобленерго» оскаржило її до суду першої інстанції, посилаючись на те, що відповідачем неправомірно було проведено позаплановий захід відносно позивача 26.08.2011 року та неправомірно винесено припис від 07.09.2011 року, а також припис від 25.07.2011 року.
Позивач зазначив, що оскільки підставою для накладення на ВАТ ЕК «Одесаобленерго» штрафу є розпорядчий документ, який суперечить нормам чинного законодавства, то неправомірним є стягнення з товариства суми штрафу в розмірі 17 000 грн.
В свою чергу, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» та п. 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року № 929, здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Метою державного енергетичного нагляду за режимами споживання енергії є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, посиленню впливу на суб'єктів електроенергетики та споживачів щодо дотримання ними встановлених режимів виробництва, постачання і споживання енергії та забезпечення споживачами належного технічного стану електричних та тепловикористовуваних установок і теплових мереж.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» припис - це обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання.
Згідно зі статтею 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.
Ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» встановлено, що суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порядок накладення НКРЕ, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання визначений Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року № 1312 (далі - Положення).
Згідно з абз. 3 п. 2 Положення штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
П. 7 Положення встановлено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду.
Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду (п. 8 Положення).
Як вбачається з матеріалів справи, постановою від 17.01.2012 року № 05/00-01-0001 на позивача накладено штраф у розмірі 17000 гривень за невиконання пунктів 1, 3, 4 припису від 07.09.2011 року № 05/11-03-0032.
В свою чергу, судом першої інстанції вірно встановлено, що правомірність приписів № 05/11-03-0560 від 25.07.2011 року, припису від 07.09.2011 року № 05/11-03-0032 та постанови про накладення штрафу № 05/00-01-0008 від 14.09.2011 року була предметом судового розгляду у справі № 2а/1570/8144/2011 за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» до Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області про визнання нечинними приписів та скасування постанови.
При цьому, постановою Одеського окружного адміністративного суду 31.01.2012 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 06.09.2012 року, по справі № 2а/1570/8144/2011 п. 4 Припису від 25.07.2011 року № 05/11-03-0560 та п. 1 Припису від 07.09.2011 року № 05/11-03-0032 були визнані нечинними, а в іншій частині оскаржувані приписи визнані обґрунтованими та залишені без змін.
Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Зважаючи на те, що судовими рішенням судів першої та апеляційної інстанції було встановлено, що припис від 25.07.2011 року № 05/11-03-0560, за винятком п. 4, та припис від 07.09.2011 року № 05/11-03-0032, за винятком п. 1, є правомірними, колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що посилання відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» на неправомірність оскаржуваної постанови від 17.01.2012 року № 05/00-01-0001, з огляду на неправомірність приписів від 25.07.2011 року № 05/11-03-0560 та від 07.09.2011 року № 05/11-03-0032, є необґрунтованим та вірно не прийняті до уваги судом першої інстанції.
При цьому, колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що визнання в судовому порядку неправомірним пункт 1 припису від 07.09.2011 року № 05/11-03-0032 не змінює обов'язку позивача виконати інші пункти вказаного припису та не виключає відповідальність позивача за невиконання інших пунктів припису від 07.09.2011 року № 05/11-03-0032, яка передбачена ч.3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику».
Крім іншого, необґрунтованими є посилання ВАТ «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго», як на підставу для скасування постанови про накладення штрафу від 17.01.2012 року № 05/00-01-0001, на порушення відповідачем вимог ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» при проведенні заходу 26.08.2011 року.
Судом першої інстанції вірно зазначено, що правова природа «припису» одночасно свідчить про обов'язок органу державного нагляду (контролю) видати припис суб'єкту господарювання, якщо за результатами перевірки були виявлені порушення вимог чинного законодавства, та обов'язок суб'єкта господарювання виконати такий припис, усунувши виявлені порушення вимог чинного законодавства.
При цьому, невиконання суб'єктом господарювання припису є підставою для вжиття до суб'єкта господарювання відповідних санкцій.
Для притягнення суб'єкта господарювання до відповідальності контролюючий орган повинен зафіксувати факт невиконання розпорядчого акту, здійснивши відповідні адміністративні процедури.
Таким чином, судом першої інстанції вірно встановлено, що в даному випадку проведення відповідачем позапланового заходу та складання за його результатами акту перевірки № 05-11-03-0032 від 26.08.2011 року було обумовлено невиконанням позивачем припису від 25.07.2011 року № 05/11-03-0560, а тому проведення такого заходу відповідає нормам чинного законодавства, та здійснено відповідачем у межах повноважень.
Зважаючи на все вищезазначене колегія суддів суду апеляційної інстанції вважає, що в даному випадку, оскаржувана постанова від 17.01.2012 року № 05/00-01-0001 про накладення на ВАТ «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» штрафу за порушення законодавства у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання прийнята правомірно та обґрунтовано, а тому підстав для її скасування не має.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, правильно по суті вирішено справу, та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, відповідно до ст. 200 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 184, 185, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції, -
Апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 березня 2013 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: А.В. Бойко
Суддя: Т.М. Танасогло
Суддя: О.В. Яковлєв