Справа № 815/2057/14
03 квітня 2014 року
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Цховребової М.Г.
при секретарі судового засідання - Скачок Р.В.
за участю:
представника позивача - Старостіна О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Одесі адміністративну справу за позовом виконавчого комітету Одеської міської ради до Одеської обласної організації Політичної партії «УДАР» (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка», Громадського руху «Ми Словяни», Громадського об'єднання «Куликове поле», ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, Громадського об'єднання «Національно-патріотичний рух» про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання, -
встановив:
3 квітня 2014 року виконавчий комітет Одеської міської ради звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Одеської обласної організації Політичної партії «УДАР» (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка», Громадського руху «Ми Словяни», Громадського об'єднання «Куликове поле», ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, Громадського об'єднання «Національно-патріотичний рух» про: обмеження відповідачів в реалізації права на мирні зібрання шляхом заборони 4 квітня 2014 року проведення зборів, мітингів, пікетів, походів, демонстрацій, маршів та інших мирних зібрань на Думській площі у м. Одесі; заборону відповідачам 4 квітня 2014 року встановлювати намети, будь-які інші споруди, в тому числі збірно-розбірні, встановлювати та/або використовувати звуковідтворювальну апаратуру (гучномовці, динаміки, тощо), автомобілі, інші транспортні засоби, в тому числі причепи та напівпричепи та інше обладнання на Думській площі у м. Одесі.
В судовому засіданні представник позивача підтримав адміністративний позов, просив суд задовольнити його в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представники відповідачів - Одеської обласної організації Політичної партії «УДАР» (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка», Громадського руху «Ми Словяни», Громадського об'єднання «Куликове поле», ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, Громадського об'єднання «Національно-патріотичний рух» в судове засідання не прибули. Зазначені відповідачі належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання телефонограмами за номерами телефонів, зазначеними у позові та доданих до нього повідомленнях відповідачів на адресу позивача про проведення мирних зібрань, про причини неприбуття суд не повідомили, заяв про відкладення розгляду справи від них не надійшло.
Виходячи з наведеного, суд вважає за можливе розглянути справу за даною явкою.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, суд дійшов до висновку, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню повністю, з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що Головне управління МВС України в Одеській області листом від 31.03.2014 року № 1/311, керуючись ст. 39 Конституції України, просило виконуючого обов'язки голови Одеської міської ради ОСОБА_9 (далі - в.о. голови ОМР ОСОБА_9) доручити юридичному Департаменту Одеської міської ради звернутись до суду щодо встановлення обмежень для всіх політичних та громадських об'єднань на проведення протягом квітня-травня 2014 року піших походів (ходів), демонстрацій вулицями міста Одеси, з наступних підстав, зокрема:
«30.03.2014 у м. Одесі проходило два масових заходи протилежних політичних сил, а саме хода прихильників євроінтеграції та в підтримку проросійського руху.
Приблизно о 18:00 год. на Приморському бульварі, між учасниками двох протилежних акцій виник конфлікт, в результаті якого один працівник міліції та четверо громадян отримали тілесні ушкодження різної ступені тяжкості.
Напередодні проведення зазначених заходів з організаторами акцій було проведено профілактичну роботу спрямовану на попередження можливих порушень громадського порядку та звернуто увагу на необхідність уникнення протистояння.
Разом з тим, організатори заходів не забезпечили належне проведення пішої ходи своїх прихильників та своїми діями створили умови для сутички між учасниками. …»
Листом від 01.04.2014 року № 31/5-223 Одеське міське управління ГУМВС України в Одеській області, з метою недопущень порушень громадського порядку та громадської безпеки на території м. Одеси, керуючись ст. 39 Конституції України, просило в.о. голови ОМР ОСОБА_9 доручити юридичному Департаменту Одеської міської ради звернутись до суду, щодо встановлення обмежень на проведення будь-яких заходів на Думській площі та території прилеглій до неї, з наступних підстав, зокрема:
«Повідомляємо Вам, що до Одеського міського управління з Одеського міського виконавчого комітету надійшло повідомлення, про те що прихильники проведення референдуму 04.04.2014 року планують проведення пікету біля адміністративної будівлі ОМР (Думська площа, 1).
В той же час, до Одеського міського виконавчого комітету з цієї ж метою звернулися представники партії «УДАР» якими також заплановані аналогічні заходи.
Вище вказані політичні сили являються різнополярними, що може призвести до зіткнень між ними, як це відбулось 30.03.2014 року. …»
Листом від 01.04.2014 року № 65/5/2/1721 Управління Служби безпеки України в Одеській області повідомило в.о. голови ОМР ОСОБА_9 (вх. № 02.2-13/347 від 02.04.2014 року), що: управлінням отримано інформацію щодо намірів проведення 4 квітня поточного року представниками полярних громадсько-політичних структур радикальної спрямованості масової акції біля адміністративної будівлі ОМР, з метою можливого зриву проведення позачергової сесії; під час заходу, з боку його учасників не виключаються силові дії, направлені на захоплення, блокування роботи та інші антигромадські прояви по відношенню до ОМР, її співробітників та депутатів; враховуючи викладене, з метою недопущення створення реальної небезпеки заворушень чи злочинів, загрози здоров'ю населення або правам і свободам інших людей, управління вважає за необхідне розглянути питання щодо звернення до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання.
Також у зазначеному листі від 01.04.2014 року № 65/5/2/1721 Управлінням Служби безпеки України в Одеській області зазначено, що водночас, Управлінням, у взаємодії із ГУ МВСУ в Одеській області, вживаються заходи, спрямовані на попередження порушень громадського порядку та недопущення дестабілізації обстановки.
01.04.2014 року за вх. № 02.2-14/483 від відповідача - Одеської обласної організації Політичної партії «УДАР» (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» до позивача надійшло письмове повідомлення про мирні збори громадян вих. № 249 від 1 квітня 2014 року, відповідно до змісту якого, повідомлено, що, 4 квітня 2014 року за адресою: м. Одеса, Думська площа, 1 (Приморський бульвар), буде проходити мирна акція проти сепаратизму.
Також у повідомленні зазначено, зокрема, що:
- під час проведення акції буде використовуватись державна символіка України, м. Одеси, звукопідсилююча апаратура та гучномовці;
- акція проходитиме 4 квітня 2014 року, з 8 години 00 хв. до 17 години 00 хв.;
- орієнтовна кількість учасників акції - до 1000 осіб;
- відповідальний - ОСОБА_10.
01.04.2014 року на адресу в.о. голови ОМР ОСОБА_9 від відповідачів - ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 за вх. № 34-Ко-1202 надійшов лист, в якому сповіщено про намір провести, зокрема, 04.04.2014 року - пікет біля ОМР за адресою: Думська пл., 1, безпеку зобов'язались забезпечити власними силами, приблизна кількість учасників - 5 тисяч осіб.
Листом за вх. № 02.2-14/491 від 03.04.2014 року відповідач - Громадський рух «Ми Словяни», керуючись ст. 39 Конституції України, ст. 38 Закону країни «Про місцеве самоврядування в Україні», проінформував в.о. голови ОМР ОСОБА_9, що представники Громадського руху «Ми Словяни» проводитимуть мирну акцію на підтримку єдності слов'янських народів і вірності Матінці-Русі та просив забезпечити громадський порядок по відношенню до учасників заходу з метою запобігання і недопущення можливих провокацій.
Також у листі зазначено, що:
- акція проводитиметься 4 квітня 2014 року, на Думській площі з 10-00 до 18-00 з використанням звукопідсилюючої апаратури;
- орієнтовна кількість учасників - 300 осіб;
- відповідальний - ОСОБА_11.
02.04.2014 року за вх. № 37-К-1227 від відповідача - ОСОБА_7 до позивача надійшло письмове повідомлення про мітинг від 02.04.2014 року, відповідно до змісту якого, 04.04.2014 року громадянами міста Одеси, на Думській площі, біля пам'ятнику Дюка, буде проведено мітинг по захисту громадських прав та свобод громадян міста Одеси.
Також у повідомленні зазначено, зокрема, що:
- приблизна кількість учасників - 500 осіб;
- час проведення з 08:00 по 22:00;
- відповідальний - ОСОБА_8.
За вх. № 02.2-14/501 від 03.04.2014 року від відповідача - Громадського об'єднання «Національно-патріотичний рух» до в.о. голови ОМР ОСОБА_9 надійшло письмове повідомлення про мирні збори громадян, відповідно до змісту якого, відповідно до ст. 39 Конституції України, повідомлено про те, що 4 квітня поточного року активістами Громадського об'єднання «Національно-патріотичний рух» буде проведено мітинг на підтримку Євроінтеграційного руху України, цілісності нашої держави та збереження миру і злагоди в державі.
Також у повідомленні зазначено, зокрема, що:
- під час проведення акції буде використовуватися державна символіка України, банери та гучномовці;
- мітинг буде проходити на Думській площі з 8-00 до 20-00;
- орієнтовна кількість учасників - 500 осіб;
- відповідальний - ОСОБА_12.
Листом від 03.04.2014 року № 65/5/4/1746 щодо масових заходів у м. Одеса Управління Служби безпеки України в Одеській області повідомило в.о. голови ОМР ОСОБА_9 (вх. № 02.2-13/355 від 03.04.2014 року), що Управлінням отримано інформацію щодо організаторів проведення 4 квітня поточного року масової акції біля адміністративної будівлі ОМР, з метою можливого зриву проведення позачергової сесії, серед яких лідери Громадських об'єднань «Сопротивление» ОСОБА_13, «Народна Альтернатива» ОСОБА_6, «Одеська дружина» ОСОБА_5. Також в листі зазначено, що Управлінням, у взаємодії із ГУ МВСУ в Одеській області, вживаються заходи, спрямовані на попередження порушень громадського порядку та недопущення дестабілізації обстановки.
На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, позивачем додатково надано копії:
- довідки по кримінальному провадженню № 12014160500002609 початого за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 296 КК України щодо обставин, які відбулися під час мирних зібрань 30.03.2014 року тощо;
- листа Одеського міського управління ГУМВС України в Одеській області від 03.04.2014 року № 31/5-231 (вх. № 02.2-13/356 від 03.04.2014 року);
- листа голови Одеської обласної організації Всеукраїнське об'єднання «Свобода» за вих. № 8/14-1 від 14.03.2014 року (вх. № 02.2-14/369 від 14.03.2014 року) до в.о. голови ОМР ОСОБА_9
Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року (далі - Конвенція 1950 року), Конституцією України від 28.06.1996 року № 254к/96-ВР (далі - Конституція України), Указом Президії Верховної Ради СРСР «Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР» від 28 липня 1988 року № 9306-XI (далі - Указ Президії ВР СРСР № 9306-XI), Постановою Верховної Ради України «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР» від 12 вересня 1991 року № 1545-XII (далі - Постанова ВРУ № 1545-XII), Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (далі - ЗУ № 280/97-ВР), Законом України «Про основи національної безпеки України» від 19.06.2003 року № 964-IV (далі - ЗУ № 964-IV).
Згідно із ч. 2 ст.10-1 Конвенції 1950 року, здійснення свободи вираження поглядів, оскільки воно пов'язане з обов'язками і відповідальністю, може підлягати таким формальностям, умовам, обмеженням або санкціям, що встановлені законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадської безпеки, для охорони порядку або запобігання злочинам, для охорони здоров'я або моралі, для захисту репутації або прав інших осіб, для запобігання розголошенню конфіденційної інформації або для підтримання авторитету і безсторонності суду і є необхідним у демократичному суспільстві.
Відповідно до ст. 11 Конвенції 1950 року, передбачено обов'язок держави забезпечити ефективне використання особою права мирних зборів, допускаючи встановлення законом обмежень, необхідних у демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, з метою запобігання заворушенням і злочинам, для захисту здоров'я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших людей.
Згідно із ч. 1 ст. 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Частиною 1 статті 39 Конституції України передбачено, що громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 19 квітня 2001 року N 4-рп/2001 у справі № 1-30/2001 щодо офіційного тлумачення частини першої статті 39 Конституції України вирішено, положення частини першої статті 39 Конституції України
щодо завчасного сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій в аспекті конституційного подання треба розуміти так, що організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення цих заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а мають служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам виконавчої влади чи органам місцевого самоврядування вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей.
Відповідно до п. 2 Указу Президії ВР СРСР № 9306-XI, заява про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації подається в письмовій формі не пізніш як за десять днів до намічуваної дати їх проведення. В заяві зазначаються мета, форма, місце проведення заходу або маршрути руху, час його початку і закінчення, передбачувана кількість учасників, прізвища, імена, по батькові уповноважених (організаторів), місце їх проживання і роботи (навчання), дата подачі заяви.
Указ Президії ВР СРСР № 9306-XI, згідно з Постановою ВРУ № 1545-XII, ст. 1 розд. ХV Конституції України та відповідно до роз'яснень п. 6 Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», є чинним на території України.
Статтею 38 ЗУ № 280/97-ВР передбачено, що до відання виконавчого комітету Одеської міської ради належать повноваження щодо вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.
Відповідно до ст. 1 ЗУ № 964-IV, національна безпека - захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам; національні інтереси - життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності Українського народу як носія суверенітету і єдиного джерела влади в Україні, визначальні потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує державний суверенітет України та її прогресивний розвиток. Стаття 3 цього Закону визначає, що об'єктами національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи; суспільство; держава.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
У відповідності до ч. 2 ст. 39 Конституції України обмеження щодо реалізації права може встановлюватись судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку з метою запобігання заворушення чи злочину, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
На підставі встановлених в судовому засіданні обставин та аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов до висновків про те, що:
- повідомлення позивача про проведення митних зібрань 4 квітня 2014 року на Думській площі у м. Одесі відповідачами: Одеською обласною організацією Політичної партії «УДАР» (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка», Громадським об'єднанням «Куликове поле», ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 - 01.04.2014 року; ОСОБА_7, ОСОБА_8 - 02.04.2014 року; Громадським рухом «Ми Словяни», Громадським об'єднанням «Національно-патріотичний рух» - 03.04.2014 року, з урахуванням полярності мети відповідачів щодо проведення запланованих ними мирних зібрань, наслідків проведення останніх мирних зібрань, в т.ч. у м. Одесі, тощо - є такими, що:
o не можна вважати завчасним сповіщенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій у розумінні ст. 39 Конституції України згідно Рішення Конституційного Суду України від 19 квітня 2001 року N 4-рп/2001 у справі № 1-30/2001 щодо офіційного тлумачення частини першої статті 39 Конституції України, тому
o не надає можливість відповідним органам виконавчої влади чи органам місцевого самоврядування вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей; здійснити контроль за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку,
o подано з порушенням п. 2 Указу Президії ВР СРСР № 9306-XI;
- на виконання вимог ч. 1 ст. 71 КАС України позивачем доведені обставини, на яких ґрунтуються його вимоги;
- позовні вимоги про обмеження відповідачів в реалізації їх прав на мирне зібрання заявлено виключно в інтересах та з метою, встановленою Конституцією України, відповідно до діючого законодавства України; не обмежують відповідачів в реалізації їх прав на здійснення певної діяльності; не суперечать Конституції України та Міжнародному праву;
відповідно:
- подання даного позову - є правомірним, позовні вимоги - обґрунтованими, обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, - доведеними.
У відповідності до ч. 5 ст. 182 КАС України суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи вчинення кримінальних правопорушень, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей. У постанові суду зазначається спосіб обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання.
Враховуючи та на підставі наведеного, суд дійшов до висновку, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до ч. 6 ст. 182, п. 6 ч. 1 ст. 256 КАС України постанови суду про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання підлягають негайному виконанню.
Керуючись ст.ст. 6, 7, 71, 86, 94, 128, 158-162, 167, 182, 184-186, 256 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов виконавчого комітету Одеської міської ради - задовольнити повністю.
Обмежити Одеську обласну організацію Політичної партії «УДАР» (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка», Громадський рух «Ми Словяни», Громадське об'єднання «Куликове поле», ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, Громадське об'єднання «Національно-патріотичний рух» в реалізації права на мирні зібрання шляхом заборони 4 квітня 2014 року проведення зборів, мітингів, пікетів, походів, демонстрацій, маршів та інших мирних зібрань на Думській площі у м. Одесі.
Заборонити Одеській обласній організації Політичної партії «УДАР» (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка», Громадському руху «Ми Словяни», Громадському об'єднанню «Куликове поле», ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, Громадському об'єднанню «Національно-патріотичний рух» 4 квітня 2014 року встановлювати намети, будь-які інші споруди, в тому числі збірно-розбірні, встановлювати та/або використовувати звуковідтворювальну апаратуру (гучномовці, динаміки, тощо), автомобілі, інші транспортні засоби, в тому числі причепи та напівпричепи та інше обладнання на Думській площі у м. Одесі.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду в порядку, встановленому ст.ст. 185-187 КАС України.
Суддя М.Г. Цховребова
03 квітня 2014 року.