"18" березня 2014 р. м. Київ К/800/8067/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Білуги С.В.,
суддів Гаманка О.І.,
Загороднього А.Ф..
та секретаря Бруя О.Д.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 12 липня 2012 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області, начальника Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області Лазутка Василя Івановича, тимчасово виконуючого обов'язки начальника управління кадрового забезпечення Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області Дубарця Михайла Михайловича про скасування наказу та поновлення на посаді,
встановила:
У травні 2012 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області, начальника Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області Лазутка Василя Івановича, тимчасово виконуючого обов'язки начальника управління кадрового забезпечення Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області Дубарця Михайла Михайловича про скасування наказу №58 о/с від 22.03.2012 про зарахування позивача в розпорядження УМВС України в Рівненській області та поновлення на посаді.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 12 липня 2012 року в задоволенні позову ОСОБА_2 було відмовлено.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2012 року постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 12 липня 2012 року залишено без змін.
ОСОБА_2 подала касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 12 липня 2012 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2012 року скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову.
Перевіривши наведені доводи в касаційних скаргах, рішення судів щодо застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 проходила службу в органах внутрішніх справ України, з 06.05.2011 займала посаду старшого дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Клеванського відділення міліції Рівненського РВ УМВС. Наказом УМВС України в Рівненській області від 10.05.2011 за № 81 о/с ОСОБА_2 надано відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку, з 10.05.2011 по 21.03.2012.
На виконання постанови Рівненського окружного адміністративного суду від 02.06.2011 наказом №191 о/с від 27.09.2011 майора міліції ОСОБА_2 було поновлено на посаді старшого юрисконсульта відділу моніторингу та юридичного забезпечення управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Рівненській області. 25 жовтня 2011 року ОСОБА_2 було подано рапорт про допущення її до виконання обов'язків на посаді старшого юрисконсульта відділу моніторингу та юридичного забезпечення управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Рівненській області з 25.10.2011 згідно наказу УМВС України в Рівненській області від 27.09.2011 №191 о/с. В цей самий день нею було подано рапорт про продовження відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку з 26.10.2011 по 21.03.2012.
22 березня 2012 року УМВС України в Рівненській області було видано наказ №58 о/с про зарахування майора міліції ОСОБА_2 старшого юрисконсульта відділу моніторингу та юридичного забезпечення управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Рівненській області в розпорядження УМВС України в Рівненській області. Підставою для зарахування вказано пункт 40 Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ та подання тимчасово виконуючого обов'язки начальника УКЗ УМВС України в Рівненській області.
Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про правомірність винесення оскаржуваного позивачем наказу з огляду на наступне.
Наказом Міністра внутрішніх справ України від 20.09.2010 №444 "Про організаційно - штатні зміни в підрозділах ДАІ МВС" було затверджено перелік змін у штатах МВС, відповідно до якого Управління Державної автомобільної інспекції реорганізовується у Відділ Державної автомобільної інспекції і при цьому скорочуються всі посади УДАІ і створюються посади у ВДАІ. Згідно даного Переліку відділ моніторингу та юридичного забезпечення УДАІ УМВС реорганізувався у сектор моніторингу та юридичного забезпечення ВДАІ УМВС. На підставі вказаного наказу 29.09.2010 УМВС України в Рівненській області, було видано наказ №736 "Про організаційно-штатні зміни". Даним наказом затверджено Перелік змін у штаті УМВС України в Рівненській області згідно якого відділ моніторингу та юридичного забезпечення УДАІ УМВС в Рівненській області реорганізувався у сектор моніторингу та юридичного забезпечення ВДАІ УМВС в Рівненській області. 01 червня 2011 року Міністерством внутрішніх справ України видано наказ №261 дск "Про затвердження штату апарату УМВС України в Рівненській області", яким затверджено зміни у штаті УМВС України в Рівненській області, зокрема у відділі Державної автомобільної інспекції та секторі моніторингу та юридичного забезпечення. Аналогічний наказ було прийнято УМВС України в Рівненській області за №730 дск від 01.07.2011.
З зазначеними наказами позивач була ознайомлена під розписку 25.10.2011. Одночасно з ознайомленням, майора міліції ОСОБА_2 під розписку було попереджено про вивільнення працівників, у зв'язку з реорганізацією штатів та скороченням посад в УМВС України в Рівненській області та запропоновані вакантні посади слідчого СВ Рівненського міського відділу, слідчого СВ Березнівського районного відділу, слідчого СВ Гощанського районного відділу, слідчого СВ Демидівського районного відділу, слідчого СВ Дубровицького районного відділу, слідчого СВ Зарічненського районного відділу, слідчого СВ Рокитнівського районного відділу, дільничного інспектора міліції Рівненського міського відділу, дільничного інспектора міліції Рівненського районного відділу, оперуповноваженого кримінальної міліції у справах дітей Рівненського міського відділу. Від запропонованих посад позивач відмовилась, про що складено відповідний акт.
Таким чином, в період перебування ОСОБА_2 з 10.05.2011 по 21.03.2012 у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку в УМВС України в Рівненській області відбулися організаційно-штатні зміни, відповідно до яких Управління Державної автомобільної інспекції в Рівненській області реорганізувалося шляхом створення Відділу Державної автомобільної інспекції в Рівненській області, як наслідок, відділ моніторингу та юридичного забезпечення УДАІ УМВС в Рівненській області реорганізувався у сектор моніторингу та юридичного забезпечення ВДАІ УМВС в Рівненській області, тобто відбулись організаційно-штатні заходи, в результаті яких було скорочено, зокрема, посаду старшого юрисконсульта відділу моніторингу та юридичного забезпечення управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Рівненській області, на якій проходила службу ОСОБА_2
21 березня 2012 року закінчився термін відпустки позивача по догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку, у зв'язку із чим вона 22.03.2012 мала приступити до виконання службових обов'язків, проте майор міліції ОСОБА_2 до виконання службових обов'язків на посаді старшого юрисконсульта відділу моніторингу та юридичного забезпечення управління Державної автомобільної інспекції УМВС після виходу з відпустки по догляду за дитиною не приступила, а в усній формі повідомила, що починаючи з 19.03.2012 перебуває на лікарняному.
У зв'язку з тим, що посада старшого юрисконсульта відділу моніторингу та юридичного забезпечення управління Державної автомобільної інспекції УМВС була скорочена, керуючись пунктом 40 Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ, було підписано подання про виведення ОСОБА_2 на період її тимчасової непрацездатності в розпорядження УМВС України в Рівненській області, з повідомленням останньої.
22 березня 2012 року УМВС України в Рівненській області було видано наказ №58 о/с про зарахування майора міліції ОСОБА_2 старшого юрисконсульта відділу моніторингу та юридичного забезпечення управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Рівненській області в розпорядження УМВС України в Рівненській області.
Згідно з частиною 1 статті 18 Закону України "Про міліцію" порядок та умови проходження служби в міліції регламентуються Положенням про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 40 "в" Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР, затвердженим постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29 липня 1991 року № 114, при здійсненні організаційно-штатних заходів особи начальницького складу можуть зараховуватися в розпорядження органу внутрішніх справ на строк не більше 15 діб.
У виняткових випадках, пов'язаних з особливими обставинами, перебування в розпорядженні органу внутрішніх справ понад 15 діб, але не більше двох місяців, допускається з дозволу Міністра внутрішніх справ УРСР. До цього строку не зараховуються періоди перебування в установлених цим Положенням відпустках (крім відпусток по вагітності, родах і догляду за дитиною), на лікуванні (обстеженні) у лікувальних закладах.
Згідно з пунктом 40 "г" Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР переміщення по службі осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу має здійснюватися, як правило, без зарахування їх у розпорядження відповідного органу внутрішніх справ; призначення на посади осіб, які перебувають у розпорядженні відповідного органу, провадиться в найкоротший строк, але не пізніше двох місяців із дня звільнення їх з посади.
В період з 19.03.2012 по 29.03.2012 ОСОБА_2 перебувала на амбулаторному лікуванні по догляду за хворою дитиною, що підтверджується довідкою про тимчасову непрацездатність №15, а з 02.04.2012 по 12.04.2012 - перебувала на амбулаторному лікуванні, підтверджено довідкою №25. Згідно з наказом №78 о/с від 13.04.2012 майору міліції ОСОБА_2, яка перебуває в розпорядженні УМВС України в Рівненській області, надано короткострокову відпустку на період з 17.04.2012 по 26.04.2012, у зв'язку з сімейними обставинами. З 27.04.2012 по 04.05.2012 позивач перебувала на амбулаторному лікуванні (довідка №14), з 07.05.2012 по 19.05.2012 - перебувала на стаціонарному лікуванні (довідка №63).
Враховуючи те, що в УМВС України в Рівненській області відбулися організаційно-штатні зміни, відповідно до яких відділ моніторингу та юридичного забезпечення УДАІ УМВС в Рівненській області реорганізувався зі скорочення усіх посад, в тому числі і посади, яку займала позивач, то суди вірно зазначили, що УМВС України в Рівненській області правомірно і у відповідності з вимогами чинного законодавства зарахувало майора міліції ОСОБА_2, на період тимчасової непрацездатності, в розпорядження УМВС України в Рівненській області.
Враховуючи викладене, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку, що відповідачем було правомірно прийнято наказ про зарахування ОСОБА_2 у розпорядження УМВС України в Рівненській області.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
ухвалила:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 12 липня 2012 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області, начальника Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області Лазутка Василя Івановича, тимчасово виконуючого обов'язки начальника управління кадрового забезпечення Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області Дубарця Михайла Михайловича про скасування наказу та поновлення на посаді - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий С.В. Білуга
Судді О.І. Гаманко
А.Ф. Загородній