"11" березня 2014 р. м. Київ К/800/47748/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.,
Суддів: Вербицької О.В., Блажівської Н.Є.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Державної казначейської служби України у м.Севастополі
на постанову Окружного адміністративного суду м.Севастополя від 08 липня 2013 року
та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 27 серпня 2013 року
по справі №827/1005/13-а
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Море плюс» (надалі - ТОВ «Море плюс»)
до Головного управління Державної казначейської служби України у м.Севастополі (ГУ ДКС України у м.Севастополі)
третя особа - Державна податкова інспекція у Ленінському районі м.Севастополя Головного управління Міндоходів Автономної Республіки Крим (надалі - ДПІ у Ленінському районі м.Севастополя ГУ Міндоходів АРК)
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії по поверненню надміру сплачених до бюджету сум податку на прибуток, -
встановив:
У квітні 2013р. позивач звернувся до суду з позовом до ГУ ДКС України у м.Севастополі, третя особа - ДПІ у Ленінському районі м.Севастополя ГУ Міндоходів АРК, в якому просив:
- визнати неправомірними дії ГУ ДКС України в м.Севастополі по поверненню без виконання висновку №1854 від 26.12.2012р. ДПІ у Ленінському районі м.Севастополя про зарахування коштів по податку на прибуток приватних підприємств на розрахунковий рахунок №26006001306550, відкритий в АТ «ОТП Банк», у сумі 49000,00грн.
- зобов'язати ГУ ДКС України в м. Севастополі вчинити дії по зарахуванню коштів по податку на прибуток приватних підприємств на розрахунковий рахунок №26006001306550, відкритий ТОВ «Море Плюс» в АТ «ОТП Банк», у сумі 49000,00грн.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Севастополя від 08.07.2013р., залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 27.08.2013р., позов задоволено частково. Визнано неправомірним розгляд по суті ГУ ДКС України в м. Севастополі не за місцем зарахування платежу до бюджету висновку №1854 від 26.12.2012р. ДПІ у Ленінському районі м.Севастополя про повернення ТОВ "Море плюс" коштів надмірно сплачених до бюджету в сумі 49000,00грн. В решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями попередніх судових інстанцій в частині задоволення позову, ГУ ДКС України у м.Севастополі звернулось із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати судові рішення та провадження у справ закрити, посилаючись на неправильне застосування судами попередніх інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права.
На адресу Вищого адміністративного суду України від позивача надійшли письмові заперечення на касаційну скаргу, в яких останній просить касаційну скаргу залишити без задоволення, рішення судів попередніх інстанції скасувати і справу направити на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце судового засідання були повідомлені належним чином. Відповідно до п.2 ч.1 ст.222 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанції, 26.12.2012р. ДПІ у Ленінському районі м.Севастополя ДПС був сформований висновок №1854 про зарахування коштів по податку на прибуток приватних підприємств на розрахунковий рахунок №26006001306550, відкритий в АТ «ОТП Банк», МФО 300528, у сумі 49000,00грн., який 27.12.2012р. був направлений з супровідним листом до відповідача.
ГУ ДКС України в м.Севастополі розглянуло висновок по суті поставленого в ньому питанню та повернуло даний висновок без виконання, посилаючись на п.102.5 ст.102 ПК України, в якому зазначено, що заяви на повернення надмірно сплачених грошових зобов'язань можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати". В даному випадку надмірно сплачена позивачем сума податку на прибуток в сумі 49000,00грн. була зарахована до бюджету у Києво-святошинському районі Київської області 01.08.2008р.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції, з висновками якими погодилась колегія апеляційного суду, цілком вірно та обґрунтовано виходив з наступного.
Так, судами попередніх інстанції встановлено, що позивач, знаходячись на податковому обліку у ДПІ у Ленінському районі м.Севастополя ДПС, діяв правомірно, оскільки відповідно до п.6 Порядку взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом №974/1597/499 від 21.12.2010р., - заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі.
При цьому відповідно до п.5 Порядку, затвердженого наказом Держказначейства України №226 від 10.12.2002р. (в редакції наказу ДКУ №181 від 29.05.2008р.), зареєстрованого в МЮ України 25.12.2002р. за № 1000/7288 (а.с.42-51), повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання надається до органу Державного казначейства України за формою, передбаченою відповідними спільними нормативно-правовими актами Державного казначейства України та органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи, за підписом керівника установи або його заступників відповідно до їх компетенції з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування (П.І.Б.) платника, ідентифікаційного коду за ЄДРПОУ або реєстраційного номера облікової картки платника податків з ДРФО, суми платежу, що підлягає поверненню, дати та номера розрахункового документа, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету. Подання в довільній формі надається платником до органу Державного казначейства України разом із його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією розрахункового документа (квитанції, платіжного доручення тощо), який підтверджує перерахування коштів до бюджету.
Заява про повернення коштів з бюджету, яка подається до відповідного органу Державного казначейства України, складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: причини повернення коштів з бюджету, найменування (П.І.Б.) платника, ідентифікаційного коду за ЄДРПОУ, реєстраційного номера облікової картки платника податків з ДРФО, або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті), адреси та номера контактного телефону, суми платежу, що підлягає поверненню, способу перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів або готівкою шляхом оформлення чека чи поштовим переказом на адресу, визначену в цій заяві.
Згідно з п.8 Порядку заява та/або подання надається до органу Державного казначейства України за місцем зарахування платежу до бюджету (до Державного казначейства України або відповідного територіального органу Державного казначейства України).
Як встановлено судами, на розгляд відповідача не надходило ані заява платника про повернення коштів, ані подання відповідної форми, наявність яких прямо передбачена вказаним Порядком.
Поряд з цим, судами вірно зазначено, що відповідач не є тим органом казначейства України, за місцем розташування якого у 2008р. відбулося зарахування 49000гр. до бюджету, тому приймати будь-яке рішення щодо повернення або неповернення позивачу надмірно сплаченої суми податку Головне Управління Державної казначейської служби України в м.Севастополі не мало повноважень і зобов'язувати відповідача вчинити дії щодо повернення позивачу 49000гр. є неможливим.
Отже, ДПІ у Ленінському районі м.Севастополя ДПС повинна була відповідно до зазначеного Порядку направити своє подання за відповідною формою, а не висновок до органу Державного казначейства України за місцем зарахування платежу до бюджету, яким є Державне казначейство Києва-Святошинського району Київської області.
Крім того, суди вірно звернули увагу на те, що позивач повинен був керуватися не тільки Порядком взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого Наказом №974/1597/499 від 21.12.2010р., а також і приписами Порядку №226 від 10.12.2002р. (в редакції наказу ДКУ №181 від 29.05.2008р.) згідно з яким він мав звернутися з заявою про повернення коштів та іншими документами до органу Державного казначейства України за місцем зарахування платежу до бюджету.
Таким чином, отримавши документи від ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя, ГУ ДКС України в м.Севастополі повинно було не розглядати питання по суті, оскільки в м.Севастополі 49000гр. до бюджету не зараховувалися, а повернути документи без розгляду для звернення платника, відповідно до визначеного порядку, до відповідного органу Державного казначейства України за місцем зарахування платежу до бюджету з заявою та поданням органу, що контролює справляння надходжень бюджету.
Доводи касаційної скарги не спростовують зазначених висновків суду.
За таких обставин, судами першої та апеляційної інстанцій виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Головного управління Державної казначейської служби України у м.Севастополі - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м.Севастополя від 08 липня 2013 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 27 серпня 2013 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий: ___________________ Н.Є. Маринчак
Судді: ___________________ О.В. Вербицька
___________________ Н.Є. Блажівська