Постанова від 04.03.2014 по справі 404/9739/13а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2014 рокусправа № 404/9739/13а (2а/404/715/13)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Щербака А.А.

суддів: Баранник Н.П. Малиш Н.І.

за участю секретаря судового засідання:Шелепової Ю.О розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області на постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 25 листопада 2013року по справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.

Постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 25 листопада 2013року позов задоволено.

Суд постановив визнати відмову Управління пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області у здійсненні ОСОБА_2 перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці починаючи з 01.01.2012 року по 01.01.2013 року відповідно до статті 129, ч.3 ст. 138 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» у зв'язку зі зміною грошового утримання відповідно до довідки про заробітну плату працюючого на відповідній посаді судді у розмірі 90 відсотків від його заробітної плати протиправною.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці в зв'язку з збільшенням заробітної плати працюючого судді з 01.01.2012 року відповідно до ст. 129, частини 3 ст. 138 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання, в розмірі 90% заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді відповідно до довідок територіального управління судової адміністрації України в Кіровоградській області та виплатити йому з 01.01.2012 року по 03.06.2013 року різницю між нарахованим та фактично виплаченим щомісячним грошовим утриманням судді у відставці.

Зобов'язати управління пенсійного фонду України в м. Кіровограді нарахувати та виплачувати позивачу щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 90% відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді відповідно до довідки № 516 від 22 липня 2013 року територіального управління судової адміністрації України в Кіровоградській області без обмеження граничного розміру, починаючи з 03.06.2013 року.

Відповідачем подана апеляційна скарга, просить оскаржену постанову скасувати, в задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми процесуального та матеріального права.

Учасники процесу до суду не з'явились, про дату, час, місце розгляду апеляційної скарги повідомлялись належним чином.

Фіксування судового засідання не здійснювалось відповідно ст. 41 КАС України.

Колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Матеріалами справи встановлено, що позивач є суддею у відставці та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області з 17.12.2008р., отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці, розмір якого станом на 03ю06.2013р. складає 9 840,14грн..

29.07.2013 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області із заявою про перерахунок йому щомісячного довічного грошового утримання з 01 січня 2012року і про виплату в розмірі 90 відсотків заробітку, а не ставки від діючого судді, з урахуванням надбавок.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа, дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.

Згідно ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Позивач звернувся до суду 30.10.2013 року, а тому колегія суддів вважає, що позовні вимоги за період з 01.01.2012 року по 29.04.2013 року включно слід залишити без розгляду.

Правові засади організації судової влади, загальний порядок забезпечення діяльності судів та інші питання судоустрою і статусу суддів урегульовані Законом України «Про судоустрій і статус суддів».

Гарантії незалежності суддів закріплені, зокрема, у ч. 4 ст. 47 цього Закону, згідно з якою незалежність судді забезпечується окремим порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності судів, установленим законом, належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді.

Згідно ч.3 ст.138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (в редакції, що діяла на час спірних правовідносин) щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, який працює на відповідній посаді.

Відповідно до ч.5 ст.138 вказаного Закону (діяла на момент спірних правовідносин та в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», що набрав чинності з 01.10.2011 року) виплата щомісячного довічного грошового утримання, призначеного відповідно до цієї статті, на період роботи на посадах, які дають право на його призначення або право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених законами України «Про прокуратуру», «;Про наукову і науково-технічну діяльність», «;Про статус народного депутата України». «Про державну службу», припиняється. На цей період призначається і виплачується пенсія відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Максимальний розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до п.2 Розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень ч.2,3 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом. Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

03.06.2013 року Конституційним Судом України було прийнято рішення №3-рп/2013, згідно якого визнано неконституційними ч.3, перше, друге, третє речення ч.5 ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», ст.2 цього Закону в частині поширення її дії на Закон України «Про судоустрій і статус суддів», абзац другий п. 2 Розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зі змісту якого вбачається, що виплата суддям пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) здійснюється без індексації, без застосування положень ч.2,3 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та без проведення інших перерахунків, передбачених законодавством.

Отже, з 03.06.2013 року згідно вищевказаного рішення Конституційного Суду України законодавство повернулося до раніше встановленого розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці, яке не передбачало обмеження розміру.

Відповідно до ч.3 ст.138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (в редакції, що діяла до набрання чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого обмеження реформування пенсійної системи», який визнаний неконституційним) щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.

Згідно з довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Кіровоградської області від 22.07.2013р. №516, заробітна плата працюючого судді на посаді, з якої звільнявся позивач, яка враховується при призначенні (перерахунку) щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці станом на 03.06.2013 року становить 22 366, 50 грн.

Колегія суддів приходить до висновку про те, що відповідачем неправомірно не було здійснено перерахунок позивачу щомісячного довічного грошового утримання згідно довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Кіровоградської області від 22.07.2013р. №516.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, постанову суду першої інстанції слід скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги щодо здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_2 за період з 30.04.2013 року, за період з 01.01.2012 року по 29.04.2013 року включно позовні вимоги залишити без розгляду.

Керуючись ст. ст. 198, 202, 205, 206 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області задовольнити частково.

Постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 25 листопада 2013року по справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії скасувати.

Позов задовольнити частково.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_2 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, починаючи з 30.04.2013 року в розмірі меншому ніж передбачено ч. 3 ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» протиправними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплатити з 30.04.2013 року по 02.06.2013 року ОСОБА_2 щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 80% заробітної плати судді, працюючого на відповідній посаді, з урахуванням максимального розміру встановленого ч.5 ст.138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в редакції Закону України від 08.07.2011 року №3668-V1 з урахуванням виплачених сум.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплатити з 03.06.2013 року ОСОБА_2 щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 90% грошового утримання працюючого на відповідній посаді судді без обмеження максимального розміру з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги за період з 01.01.2012 року по 29.04.2013 року включно - залишити без розгляду.

Постанова суду набирає законної сили у відповідності до ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 212 КАС України до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: А.А. Щербак

Суддя: Н.П. Баранник

Суддя: Н.І. Малиш