Рішення від 28.03.2014 по справі 924/51/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"28" березня 2014 р.Справа № 924/51/14

Господарський суд Хмельницької області у складі:

суддя Танасюк О.Є., розглянувши матеріали справи

за позовом Заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах Хмельницької міської ради м. Хмельницький

до Колективного підприємства "Цивільжитлобуд" м. Хмельницький

про стягнення 998831,00 грн. коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького

за зустрічним позовом Колективного підприємства "Цивільжитлобуд" м. Хмельницький

до Хмельницької міської ради м. Хмельницький

про визнання недійсним рішення Хмельницької міської ради від 30.10.2013 року № 63 в частині відмови КП "Цивільжитлобуд" у врахуванні вартості підпірної стіни та зливної каналізації по Львівському шосе, 33/2 у м. Хмельницькому в сумі 710657,00 грн. в рахунок сплати коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького

Представники сторін:

від прокуратури - Ткачук Н.С. - згідно службового посвідчення від 28.08.2012 р. №001728;

від позивача - Демчук Л.Г. - представник на підставі довіреності від 14.04.2011 р. №0215-542;

від відповідача - Кізаєва О.М. - представник за довіреністю від 03.01.2014р.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення згідно ст. 85 ГПК України.

Рішення приймається 28.03.2014 р., оскільки в судових засіданнях 17.03.2014 р., 25.03.2014 р., 26.03.2014 р. оголошувалися перерви.

Суть спору: заступник прокурора м. Хмельницького в інтересах Хмельницької міської ради м. Хмельницький звернувся з позовом до суду про стягнення з колективного підприємства „Цивільжитлобуд" м. Хмельницький на користь Хмельницької міської ради 998831 грн. коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що проведеною прокуратурою міста Хмельницького перевіркою встановлено, що 22.01.2007 р. між Хмельницькою міською радою та колективним підприємством „Цивільжитлобуд" укладено договір № 11 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького, предметом є визначення для КП „Цивільжитлобуд", яке є замовником будівництва 180 квартирного 10-ти поверхового житлового будинку по вул. Львівське шосе, 33/2 розміру та строків внесення коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького.

В подальшому, 01.09.2009 р., 17.05.2011 р. та 04.04.2013 р. за згодою сторін на підставі додаткових угод вносилися зміни до вищевказаного договору в частині розміру та строків внесення коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького, остаточно пайовий внесок визначеного в сумі 998831 грн., який відповідач мав сплатити не пізніше 30.06.2013 року.

У зв'язку з невиконанням умов договору, Хмельницькою міською радою 29.07.2013 р. відповідачу надіслано претензію за № 02-15-1016 з вимогою сплатити кошти за договором № 11 від 22.01.2007 року із внесеними змінами, однак в порушення умов договору, кошти на рахунок міської ради до даного часу не надійшли.

Крім того, прокурор вказує, що будь-які заходи на виконання умов вищевказаного договору відповідач до даного часу не вживав, незважаючи на ведення господарської діяльності та отримання прибутків, що підтверджується ДПІ в м. Хмельницькому.

Таким чином, на думку прокурора, загальна сума боргу відповідача становить 998831,00 грн.

Представник відповідача в судовому засіданні та у письмовому відзиві від 25.02.2014 р. позов визнає частково в сумі 82533,00 грн. Зазначає, що на підставі ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту по об'єкту будівництва: 180-ти квартирний житловий будинок по вул. Львівське шосе, 33/2 зменшується на суму кошторисної вартості інженерних мереж та об'єктів інженерної інфраструктури побудованих КП „Цивільжитлобуд" на підставі наданих технічних та містобудівних умов на суму 916298,00 грн. (356418,00 грн. - кошторисна вартість зливної каналізації з території будинку по вул. Львівське шосе, 33/2; 354239,00 грн. - кошторисна вартість підпірної стіни; 205641,00 грн. - кошторисна вартість зовнішнього водопроводу).

Крім того, Колективним підприємством „Цивільжитлобуд" до початку розгляду справи по суті, подано зустрічний позов про визнання недійсним рішення Хмельницької міської ради від 30.10.2013 року № 63 в частині відмови КП „Цивільжитлобуд" у врахуванні вартості підпірної стіни та зливної каналізації по Львівському шосе, 33/2 у м. Хмельницькому в сумі 710657 грн. в рахунок сплати коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Хмельницького та визнання відсутності у Хмельницької міської ради права вимоги від КП „Цивільжитлобуд" проведення оплати на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького відповідно до договору № 11 від 22.01.2007 року в сумі 710657 грн. (внаслідок зменшення розміру пайової участі КП „Цивільжитлобуд" у розвитку інфраструктури м. Хмельницького по об'єкту будівництва: 180-ти квартирний житловий будинок по вул. Львівське шосе, 33/2).

В обґрунтування позовних вимог за зустрічним позовом КП "Цивільжитлобуд" зазначає, що по об'єкту будівництва: 180-ти квартирний житловий будинок по вул. Львівське шосе, 33/2, КП "Цивільжитлобуд" були надані технічні умови на влаштування зливної каналізації з території будинку по вул. Львівське шосе, 33/2, на підставі яких були виконані роботи по організованому водовідведенню зливових і талих вод, поза межами зовнішнього контуру будівельного майданчика проклавши його в азбестоцементних трубах діаметром 200-400 мм. та збірних залізобетонних лотках з установкою збірних залізобетонних колодязів. Кошторисна вартість робіт по влаштуванню зливної каналізації становить 356418,00 грн., фактична вартість цих робіт склала 451715,00 грн. Для утримання схилу та недопущення зсуву ґрунту виконуються роботи по влаштуванню підпірної стіни, кошторисна вартість яких становить 354239,00 грн. Витрати, які понесені на виконання вищезгаданих робіт служитимуть загальному внеску благоустрою міста та добробуту мешканців прилеглих житлових будинків.

Враховуючи викладене, позивач за зустрічним позовом, вважає, що на підставі ч. 5 ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" розмір пайової участі у розвитку інфраструктури м. Хмельницького у зв'язку із будівництвом 10-ти поверхового 180 квартирного житлового будинку по вул. Львівське шосе, 33/2 в розмірі 998831,00 грн. зменшується на суму 710657,00 грн.

Зазначає, що відповідач ( Хмельницька міська рада) за зустрічним позовом рішенням № 63 від 30.10.2013 р. безпідставно відмовив у зменшенні розміру пайової участі у розвитку інфраструктури м. Хмельницького на суму вартості вищевказаних робіт по об'єкту будівництва: 180 квартирний житловий будинок по вул. Львівське шосе, 33/2 на 710657,00 грн. (з яких 356418,00 грн. - кошторисна вартість зливної каналізації, 354239,00 грн. - кошторисна вартість підпірної стіни).

Ухвалою від 28.01.2014 р. зустрічний позов прийнято до розгляду та об'єднано в одне провадження із первісним позовом по справі № 924/51/14.

Відповідач за зустрічним позовом - Хмельницька міська рада в судовому засіданні та у письмовому відзиві від 24.02.2014 р. зустрічні позовні вимоги не визнає. Зазначає, що Колективним підприємством „Цивільжитлобуд" на надано доказів того, що необхідність збудованих інженерних мереж, а саме, зливної каналізації по Львівському шосе, 33/2 передбачалася технічними умовами поза межами його земельної ділянки, а також відсутні звернення даного підприємства щодо передачі даних інженерних мереж у комунальну власність. Крім того, звертає увагу, що підпірна стіна згідно наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 22.03.2010 р. № 76 є інженерною спорудою, яка утримує від зсуву, обвалення масиву ґрунту тощо.

За таких обставин, міська рада зазначає про відсутність на даний час підстав щодо зменшення пайової участі, яка підлягає сплаті Колективним підприємством „Цивільжитлобуд", на суму побудованих інженерних мереж, оскільки житловий будинок по Львівському шосе, 33/2 в експлуатацію не прийнятий, а відповідні інженерні мережі у комунальну власність не передані. На підставі вищезазначеного, просить в задоволенні зустрічного позову відмовити.

Ухвалою суду від 26.03.2014 р. припинено провадження по зустрічному позову в частині вимоги про визнання відсутності у Хмельницької міської ради права вимоги від КП „Цивільжитлобуд" проведення оплати на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького відповідно до договору №11 від 22.01.2007 року в сумі 710657,00 грн., в зв'язку з прийняттям судом відмови КП „Цивільжитлобуд" від зазначеної вимоги.

Прокурор в судовому засіданні та у письмовому відзиві (вих. № 101-6/14 від 28.03.2014 р.) заперечує проти зустрічного позову. Зокрема посилаючись на ст. 601 ЦК України зазначає, що в даному випадку відсутні підстави для припинення зобов'язання зарахуванням, оскільки між сторонами існують неврегульовані питання. Також вказує на відсутність одночасної участі сторін у двох різних зобов'язаннях, де при цьому кредитор (позивач) за одним зобов'язаннм є боржником в іншому зобов'язанні (зустрвчність вимог), оскільки за договором, на підставі якого подано позов, існує зобов'язання відповідача зі сплати чітко визначеної суми грошових коштів у встановлений строк, а позивач не має перед відповідачем грошових зобов'язань з інших правовідносин. Тому спірні зобов'язання за договором про пайову участь не є зустрічними.

Прокурор зазначає, що відповідно до ч. 5 ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" для зарахування сум витрат на створення інженерних мереж за межами земельної ділянки до вартості пайової участі, необхідна наявність одночасно двох умов: виконання самих робіт по створенню інженерних мереж та передання їх на баланс утримуючих організацій чи передачі об'єктів у комунальну власність. Однак КП „Цивільжитлобуд" зазначені об'єкти у комунальну власність не передано.

Крім того вказує, що підприємством не надано доказів про будівництво зазначених об'єктів за межами наданої земельної ділянки, оскільки в актах виконаних робіт форми КБ-2в, КБ-2, які надані КП „Цивільжитлобуд" зазначено, що об'єктом будівництва є "180-квартирний житловий будинок з вбудовано-прибудованими магазинами, офісними приміщеннями та парковкою легкових автомобілів по вул. Львівське шосе, 33/2. Зовнішні мережі". При цьому не зазначено про їх будівництво за межами земельних ділянок. Також не надано підтвердження згоди власника земельної ділянки на виконання зазначених відповідачем будівельних робіт на їх земельній ділянці.

Зазначає, що КП „Цивільжитлобуд" не надано технічні умов, відповідно до яких будівництво зливової каналізації, підпірної стіни та зовнішнього водопроводу є необхідним за межами земельної ділянки та вказує на відсутність технічних умов на підпірну стіну.

Враховуючи зазначене, просить відмовити в задоволенні зустрічного позову.

Представник позивача за зустрічним позовом з приводу посилання прокурора на ст. 601 ЦК України та твердження про відсутність підстав для припинення зобов'язання зарахуванням, зазначає, що в зустрічному позові КП „Цивільжитлобуд" не посилається на зазначену статтю ЦК України, а вважає, що є підстави для зменшення розміру пайової участі на підставі ч. 5 ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Також вважає необґрунтованим твердження прокурора про відсутність підстав для зменшення розміру пайової участі, зокрема, з огляду на те, що побудовані об'єкти не передані у комунальну власність, оскільки в даному випадку на думку представника КП „Цивільжитлобуд" прокурором не вірно застосовано ч. 5 ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Так, вказаною нормою законодавства не передбачено, що зменшення розміру пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується після передачі у комунальну власність побудованих інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури, а лише вказано, що такі мережі та об'єкти передаються у комунальну власність. Звертає увагу, що в матеріалах справи наявні звернення до Хмельницької міської ради про прийняття в комунальну власність зливової каналізації, підпірної стіни та зовнішнього водопроводу.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

Хмельницька міська рада є юридичною особою, що підтверджується довідкою з ЄДРПОУ № 1118 від від 23.10.2006 р.

Колективне підприємство „Цивільжитлобуд" є юридичною особою, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 18.01.2013 р.

22.01.2007 р. між Хмельницькою міською радою та Колективним підприємством „Цивільжитлобуд" укладений договір № 11 про залучення коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького, предметом якого є визначення для КП „Цивільжитлобуд", яке є замовником об'єкту будівництва 180-квартирного 10-поверхового житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами, офісними приміщеннями та підземною парковкою легкових автомобілів по Львівському шосе, 33/2, розміру та строків внесення коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста.

За умовами договору відповідач зобов'язався перерахувати позивачу до 31.12.2010 р. кошти на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста у національній валюті в сумі: 1718644,00 грн. (п. 2.2.1. договору).

Договір діє з моменту його підписання обома сторонами до 30.08.2010 р. (п. 3.1. договору).

04.02.2009 р. прийнято рішення Хмельницької міської ради № 47 "Про внесення змін в рішення сесій міської ради щодо надання земельних ділянок в постійне користування юридичним особам, в оренду суб'єктам підприємницької діяльності та в договори про залучення коштів замовників на розвиток інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького", зокрема, п. 8 рішення вісімнадцятої сесії міської ради від 28.05.2008 р. № 32 викладено в наступній редакції: "Замовникам взяти пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького на умовах угоди з міською радою відповідно до норм чинного законодавства та рішень міської ради" (п. 6) та вирішено внести зміни до договору про залучення коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького № 11 від 22.01.2007 р. (п. 12 рішення сесії).

На підставі рішення Хмельницької міської ради № 47 від 04.02.2009 р. укладено додаткову угоду від 01.09.2009 р. до договору від 22.01.2007 № 11, якою внесено зміни в договір та викладено його в новій редакції. Предметом договору відповідно до п. 1.1. є визначення для КП „Цивільжитлобуд", яке є замовником об'єкту будівництва 180-квартирного 10-поверхового житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами, офісними приміщеннями та підземною парковкою легкових автомобілів по Львівському шосе, 33/2, величини пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Хмельницького.

Згідно з п. 2.1. додаткової угоди пайова участь замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького полягає у відрахуванні замовником до міського бюджету коштів для забезпечення створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького у розмірі встановленому рішенням Хмельницької міської ради.

Додатковою угодою зменшено розмір пайового внеску, зокрема, п. 2.2. передбачено, що розмір пайового внеску, належного замовником до оплати відповідно до розрахунку величини пайової участі замовника зробленого управлінням капітального будівництва від 28.07.2009 р. № 01-20-47 складає 998831,00 грн. Вказаний розрахунок є невід'ємною частиною договору.

Пайовий внесок сплачується до 30.01.2011 р., але не пізніше одного місяця після прийняття об'єкта містобудування в експлуатацію (п. 2.4. додаткової угоди).

Пунктом 4.1. додаткової угоди продовжено термін дії договору № 11 від 22.01.2007 р., зокрема, зазначено, що договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками і діє до 28.02.2011 р.

30.03.2011 р. прийнято рішення Хмельницької міської ради № 49 "Про відстрочення Колективному підприємству „Цивільжитлобуд" терміну сплати пайового внеску, надання дозволу сплачувати внесок частинами, продовження строку дії договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Хмельницького від 22.01.2007 р. № 11 (із внесеними змінами від 01.09.2009 р.) та внесення змін в договір".

На підставі рішення Хмельницької міської ради № 49 від 30.03.2011 р. укладено додаткову угоду від 17.05.2011 р. до договору № 11 від 22.01.2007 р. із внесеними змінами від 01.09.2009 р., в якій сторони домовилися внести зміни в договір та викласти п. 2.3., 2.4., 4.1. в новій редакції. Зокрема, п. 2.3. додаткової угоди встановлено, що пайовий внесок вноситься у грошовій безготівковій формі та сплачується шляхом перерахування коштів на рахунок у міське фінансове управління у наступних розмірах та у строки: 83236,00 грн. до 01.02.2012 р.; 83236,00 грн. до 01.03.2012 р.; 83236,00 грн. до 01.04.2012 р.; 83236,00 грн. до 01.05.2012 р.; 83236,00 грн. до 01.06.2012 р.; 83236,00 грн. до 01.07.2012 р.; 83236,00 грн. до 01.08.2012 р.; 83236,00 грн. до 01.09.2012 р.; 83236,00 грн. до 01.10.2012 р.; 83236,00 грн. до 01.11.2012 р.; 83236,00 грн. до 01.12.2012 р.; 83236,00 грн. до 01.01.2013 р.

Згідно з п. 2.4. додаткової угоди пайовий внесок сплачується до 01.01.2013 р.

Пунктом 4.1. додаткової угоди продовжено термін дії договору № 11 від 22.01.2007 р. до 01.02.2013 р.

04.02.2013 р. КП „Цивільжитлобуд" звернувся до міської ради з листом за № 3-19, в якому посилаючись на кризову ситуацію і важкий фінансовий стан, які склалися на ринку будівництва, просить продовжити термін дії договору № 11 від 22.01.2007 р. із внесеними змінами про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького та відстрочити термін сплати пайових коштів до завершення будівництва. Повідомлено, що орієнтовний термін здачі житлового будинку в експлуатацію ІІ квартал 2013 р.

27.02.2013 р. Хмельницькою міською радою прийнято рішення № 59 "Про відстрочення терміну сплати пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Хмельницького колективному підприємству „Цивільжитлобуд" продовження терміну дії договору та внесення змін в договір від 22.01.2007 р. № 11 (із внесеними змінами від 01.09.2009 р.)".

На підставі рішення Хмельницької міської ради № 59 від 27.02.2013 р. укладено додаткову угоду № 3 від 04.04.2013 р. до договору № 11 від 22.01.2007 р. (із внесеними змінами від 01.09.2009 р., від 17.05.2011 р.), в якій сторони домовилися внести зміни в договір та викласти п. 2.3., 2.4., 4.1. в новій редакції. Зокрема, п. 2.3. додаткової угоди передбачено, що пайова участь сплачується у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок УК у м. Хмельницькому в повній сумі єдиним платежем. Пайова участь сплачується до прийняття об'єкта в експлуатацію, але не пізніше ніж до 30.06.2013 р. (п. 2.4. додаткової угоди).

Пунктом 4.1. додаткової угоди продовжено термін дії договору № 11 від 22.01.2007 р. до 31.07.2013 р.

30.07.2013 р. Хмельницькою міською радою відповідачу була направлена претензія за № 02-15-1016 від 29.07.2013 р. про сплату коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького в розмірі 998831,00 грн. відповідно до умов договору № 11 від 22.01.2007 р. із внесеними змінами.

У відповідь на претензію міської ради, Комунальним підприємством „Цивільжитлобуд" 02.08.2013 р. надіслало лист за № ЮР-168, в якому повідомлено, що по об'єкту будівництва: 180-ти квартирний житловий будинок по вул. Львівське шосе, 33/2, КП „Цивільжитлобуд" були надані технічні умови на влаштування зливної каналізації з території будинку по вул. Львівське шосе, 33/2, на підставі яких були виконані роботи по організованому водовідведенню цих вод, поза межами зовнішнього контуру будівельного майданчика проклавши його в азбестоцементних трубах діаметром 200-400 мм. та збірних залізобетонних лотках з установкою збірних залізобетонних колодязів. Кошторисна вартість робіт по влаштуванню зливної каналізації становить 356418,00 грн., фактична вартість цих робіт склала 451715,00 грн. Для утримання схилу та недопущення зсуву ґрунту виконуються роботи по влаштуванню підпірної стіни, кошторисна вартість яких становить 354239,00 грн.

У своєму листі КП „Цивільжитлобуд" посилається на ч. 5 ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та зазначає, що розмір пайової участі у розвитку інфраструктури м. Хмельницького у зв'язку із будівництвом 10-поверхового 180-квартирного житлового будинку по вул. Львівське шосе, 33/2 в розмірі 998831,00 грн. зменшується на суму 710657,00 грн. (356418,00 грн. - кошторисна вартість зливної каналізації, 354239,00 грн. - кошторисна вартість підпірної стіни) та становить 288174,00 грн. Також КП „Цивільжитлобуд" посилаючись на скрутне матеріальне становище, відсутність обігових коштів, зобов'язується сплатити заборгованість по оплаті коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького в розмірі 288174,00 грн. в термін до 01.12.2013 р.

У відповідь на лист відповідача від 02.08.2013 р. за вих. № ЮР-168, Хмельницькою міською радою було надіслано лист від 15.08.2013 р. за № 12-2977-02-10, в якому повідомлено, що ч. 5 ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та п. 4.8. Порядку участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького, затвердженого рішенням Хмельницької міської ради від 17.12.2008 р. № 23 передбачено, що у випадку, якщо технічними умовами передбачається необхідність будівництва замовником інженерних мереж поза межами його земельної ділянки, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму їх кошторисної вартості, а такі інженерні мережі передаються у комунальну власність. При цьому, зазначено, що на даний час у міської ради відсутні підстави щодо зменшення пайової участі, яка підлягає сплаті Колективним підприємством „Цивільжитлобуд", на суму побудованих інженерних мереж, оскільки житловий будинок по Львівському шосе, 33/2 в експлуатацію не прийнятий, а відповідні інженерні мережі у комунальну власність не передані.

Як вбачається із технічного звіту про інженерно-геологічні вишукування для будівництва 180-квартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами, офісними приміщеннями та підземною парковкою по вул. Львівське шосе, 33/2 в м. Хмельницькому, розробленого Приватним малим підприємством "СТАЛКЕР", в гідрогеологічному відношенні ділянка забудови характеризується наявністю горизонту підземних вод на глибині 0,4-1,5 м. від існуючої поверхні землі, що відповідає відміткам 290,00-292,04 м. Сезонні коливання рівня вод становлять ±1,0 м. Надано рекомендації: в процесі проектування врахувати, що ділянка забудови підтоплена.

10.08.2009 р. за № 14-02-1215 управлінням житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради були надані технічні умови на влаштування зливової каналізації з території 180-квартирного житлового будинку по Львівському шосе, 33/2, в яких вказано про необхідність відведення дощових вод з прибудинкової території 180-квартирного будинку в існуючий відкритий колектор в районі будівництва будинку; зазначена вимога щодо виконання реконструкції зливового колектора (відкритий ґрунтовий зливовий колектор виконати в залізобетонних лотках; розчистити закритий трубопровід).

На підставі технічних умов, виданих управлінням житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради, проектною організацією ПВКП "Буд-Контур" була розроблена проектно-кошторисна документація на відведення стічних вод методом дренажної зливної каналізації.

На підставі технічних умов на влаштування зливової каналізації з території будинку по вул. Львівське шосе, 33/2 були виконанні роботи по організованому водовідведенню дощових вод, поза межами зовнішнього контуру будівельного майданчика проклавши його в азбестоцементних трубах діаметром 200-400 мм. та збірних залізобетонних лотках з установкою збірних залізобетонних колодязів, що підтверджується актами приймання виконаних будівельних робіт: за березень 2010 р. від 29.03.2010 р. на суму 155165,00 грн., за жовтень 2011 р. за № 1 від 31.10.2011 р. на суму 158984,64 грн., за листопад 2011 р. за № 3 від 30.11.2011 р. на суму 21902,45 грн., за листопад 2011 р. за № 4 від 30.11.2011 р. на суму 115662,79 грн.

Кошторисна вартість робіт по влаштуванню зливної каналізації становить 356418,00 грн., що підтверджується зведеним кошторисним розрахунком вартості будівництва від 16.07.2009 р. та локальним кошторисом № 1-1-1 станом на 25.02.2013 р.

Як вбачається із плану прокладки дощової каналізації, вказана каналізація знаходиться поза межами земельної ділянки, на якій побудований житловий будинок.

Для відведення стічних вод, утримання схилу та недопущення зсуву грунту на підставі технічних умов № 14-02-1215 та № 14-02-97 від 20.02.2008р., виданих Управлінням житлово-комунального господарства м. Хмельницького, проектною організацією ПВКП „ Буд-Контур" була розроблена проектно-коштрисна документація на відведення стічних вод методом дренажної зливної каналізації. Також, виходячи із ситуації, на основі проведення розрахунків проектною організацією було прийнято рішення про необхідність комплексного підсилення схилу від вул.. Молодіжної з влаштуванням монолітної підпірної стіни. (обґрунтування необхідності будівництва дренажної каналізації і підпірної стіни ПВКП „Буд-Контур" м. Хмельницький вих. №3 від 03.02.2014 р.).

Управлінням архітектури та містобудування Хмельницької міської ради були надані містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (№ 82 від 16.05.2013 р.), якими запропоновано комплексне підсилення схилу від вул. Молодіжної з влаштуванням дренажу, підпірної стіни та надбудовою гаражів в кількості 40 шт.

На підставі договору № 0241/12 на проведення проектних робіт від 06.09.2012 р. ПВКП "Буд-Контур" було розроблено робочий проект на будівництво комплексу 10-поверхових житлових будинків з вбудовано-прибудованими магазинами, офісними приміщеннями по Львівському шосе, 33/2 в м. Хмельницькому (підпірна стіна).

Для утримання схилу та недопущення зсуву ґрунту зведена перша черга підпірної стіни, що підтверджується актами приймання виконаних будівельних робіт: за травень 2013 р. від 31.05.2013 р. на суму 124763,09 грн., за червень 2013 р. від 28.06.2013 р. на суму 92247,40 грн., за липень 2013 р. за № 2 від 31.07.2013 р. на суму 124763,63 грн., за вересень 2013 р. за № 1 від 30.09.2013 р. на суму 45381,55 грн., за жовтень 2013 р. за № 2 від 31.10.2013 р. на суму 104573,51 грн., за листопад 2013 р. за № 3 від 30.11.2013 р на суму 97303,25 грн., за грудень 2013 р. за № 2 від 30.12.2013 р. на суму 11400,67 грн. Кошторисна вартість робіт по зведенню підпірної стіни становить 354239 грн., що підтверджується зведеним кошторисним розрахунком вартості будівництва від 16.07.2009 р. та локальним кошторисом № 1-2-1 станом на 25.02.2013 р.

Із схеми підпірної стіни слідує, що будівництво 1-шої черги підпірної стіни здійснено поза межами земельної ділянки, на якій розташований житловий будинок.

Приватним виробничо-комерційним підприємством "Буд-Контур" за підписом головного інженера проекту Кривохижої О.А. надано обґрунтування необхідності будівництва дренажної каналізації і підпірної стіни (вих. № 3 від 03.02.2014 р.), в якому з урахуванням характеристик земельної ділянки та з посиланням на п. 2.1. СниП 2.01.15-90 "Инженерная защита территорий, зданий и сооружений от опасных геологических процессов" зазначено про необхідність виконання наступних робіт: а) штучного пониження рівня підземних вод, утримання вод (дренаж); б) утримуючі споруди (підпірні стіни).

При цьому в обґрунтуванні ПВКП "Буд-Контур" зазначено, що будівельний майданчик під будівництво комплексу житлових будинків по вул. Львівське шосе, 33/2, 33/2а, 33/1 розташований на ділянці, що межує з крутим схилом зі сторони вул. Молодіжної, перепади по висоті якого сягають 8?10 м. Геологічна структура цього схилу за своєю складністю має зсувний характер.

В доповненнях до обґрунтування необхідності будівництва дренажної каналізації і підпірної стіни (№ 7 від 12.03.2014 р.) ПВКП "Буд-Контур" зазначено що виконані Колективним підприємством „Цивільжитлобуд" роботи по влаштуванню дренажної каналізації (кошторисна вартість 356418,00 грн.) та спорудження 1-ї черги підпірної стіни (кошторисна вартість 354239,00 грн). запроектовані та виконані у зв'язку з будівництвом житлового будинку по вул. Львівське шосе, 33/2.

КП "Цивільжитлобуд" зверталося до Хмельницької міської ради (листи від 21.06.2013 р. № з-120, від 07.08.2013 р. № 3-170) із клопотанням про зменшення розміру сплати коштів пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького та врахувати понесені витрати на будівництво інженерних мереж (підпірної стіни та зливової каналізації).

Рішенням Хмельницької міської ради № 63 від 30.10.2013 р. було відмовлено КП „Цивільжитлобуд" у врахуванні вартості підпірної стіни та зливової каналізації по Львівському шосе, 33/2 у м. Хмельницькому в сумі 710657,00 грн. в рахунок сплати коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького та у відстроченні сплати коштів пайової участі. У вказаному рішенні міська рада посилаючись на ч. 5 ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та п. 4.8. Порядку участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького, затвердженого рішенням Хмельницької міської ради від 17.12.2008 р. № 23 зазначає, що зменшення розміру пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту передбачено лише у випадку, якщо технічними умовами передбачалась необхідність будівництва замовником інженерних мереж поза межами його земельної ділянки, та за умови передачі таких інженерних мереж у комунальну власність. Також вказано, що Колективним підприємством „Цивільжитлобуд" не надано доказів, що необхідність збудованих інженерних мереж, а саме зливної каналізації по Львівському шосе, 33/2 передбачалася технічними умовами поза межами його земельної ділянки, а також відсутні звернення підприємства щодо передачі даних інженерних мереж у комунальну власність. Крім того, звертає увагу, що підпірна стіна згідно наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 22.03.2010 р. № 76 є інженерною спорудою, яка утримує від зсуву, обвалення масиву ґрунту тощо.

24.02.2012 р. КП „Цивільжитлобуд" звернувся із листом за № 3-42 до Хмельницької міської ради, в якому просить прийняти в комунальну власність побудовані інженерні мережі та об'єкти інженерної інфраструктури по об'єкту будівництва 180-квартирного житлового будинку по вул. Львівське шосе, 33/2, а саме: дренажну зливну каналізацію кошторисною вартістю 356418,00 грн. та підпірну стіну (1-ша черга) кошторисною вартістю 354239,00 грн. Прийом-передачу зазначених об'єктів в комунальну власність просить здійснити при здачі житлового будинку в експлуатацію.

Також як вбачається з матеріалів справи 29.12.2005 р. Хмельницьким міським комунальним підприємством "Хмельницькводоканал" були надані технічні умови № 178 на проектування (прив'язку) приєднання до міських мереж водопроводу та каналізації міського комунального підприємства "Хмельницькводоканал" по об'єкту будівництва 10-поверхового 180-квартирного житлового будівнку з вбудовано-прибудованими магазинами та приміщеннями по вул. Львівське шосе, 33/2. Зокрема, зазначено, що для водопостачання житлового будинку необхідно запроектувати та прокласти водопровід Д=200мм. по зеленій зоні /понад житловий будинок № 33 по вул. Львівське шосе/ паралельно вул. Молодіжна від існуючого водопроводу Д=400мм. по вул. Львівське шосе даного житлового будинку. Увід водопроводу на житловий будинок виконати від водопроводу запропонованого для будівництва.

Доповненням № 268 від 15.08.2012 р. до технічних умов № 178 від 29.12.2005 р. передбачено умови: до початку будівництва при необхідності виконати винос існуючих водопровідно-каналізаційних мереж за межі забудови; для водопостачання житлового будинку необхідно запроектувати та прокласти водопровід діаметром 160 мм. з поліетиленових труб ПЕ 100 НN 10 (вздовж житлового будинку № 33 по вул. Львівське шосе) паралельно вул. Молодіжна від існуючого водопроводу діаметром 400 мм. по вул. Львівське шосе до даного житлового будинку, з закільцюванням з діючим водопроводом діаметром 300 мм. в районі котельні КП "Південно-Західні тепломережі" по вул. Молодіжній.

На підставі вищезазначених технічних умов для забезпечення водопостачання житлового будинку були виконанні роботи по прокладенню зовнішнього водопроводу, що підтверджується актами приймання виконаних будівельних робіт: за березень 2013 р. від 29.03.2013 р. на суму 30760,07 грн., за квітень 2013 р. за № 1 від 30.04.2013 р. на суму 31246,42 грн. за червень 2013 р., № 88п від 27.06.2013 р. на суму 26196,14 грн., за вересень 2013 р. за № 1 на 15035,82 грн., за лютий 2014 р. від 28.02.2014 р. на суму 40379,00 грн. Також на підставі акту від 02.09.2013 р. КП „Цивільжитлобуд" було безоплатно передано в монтаж підряднику ПП "Малгас" на будівництво 180-квартирного житлового будинку по вул. Львівське шосе, 33/2 матеріали на загальну суму 82972,76 грн.

Кошторисна вартість робіт по будівництву зовнішніх мереж водопроводу становить 205641,00 грн., що підтверджується зведеним кошторисним розрахунком вартості будівництва від 16.07.2009 р. та локальним кошторисом № 6-2-1 .

Як вбачається із схеми зовнішнього водопроводу, його прокладення здійснено поза межами земельної ділянки, на якій побудований житловий будинок.

24.02.2014 р. КП „Цивільжитлобуд" звернувся з листом за № 3-43 до Хмельницької міської ради про зменшення розміру пайової участі у розвитку інфраструктури міста по об'єкту будівництва 180-квартирного житлового будинку по вул. Львівське шосе, 33/2 на суму кошторисної вартості зовнішнього водопроводу, що складає 205641,00 грн., який побудований КП „Цивільжитлобуд" на підставі наданих технічних умов та просить прийняти його в комунальну власність.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги таке:

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції (ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Згідно зі ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Повноваження органів місцевого самоврядування в галузі будівництва визначені ст. 31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Зокрема, передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження: організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, а також шляхів місцевого значення; виконання або делегування на конкурсній основі генеральній будівельній організації (підрядній організації) функцій замовника на будівництво, реконструкцію і ремонт житла, інших об'єктів соціальної та виробничої інфраструктури комунальної власності; визначення у встановленому законодавством порядку відповідно до рішень ради території, вибір, вилучення (викуп) і надання землі для містобудівних потреб, визначених містобудівною документацією; підготовка і подання на затвердження ради відповідних місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови населених пунктів, іншої містобудівної документації; встановлення на відповідній території режиму використання та забудови земель, на яких передбачена перспективна містобудівна діяльність; координація на відповідній території діяльності суб'єктів містобудування щодо комплексної забудови населених пунктів; надання відповідно до закону містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок; проведення громадського обговорення містобудівної документації; б) делеговані повноваження: участь у прийнятті в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів у порядку та у випадках, встановлених законом; організація роботи, пов'язаної зі створенням і веденням містобудівного кадастру населених пунктів; здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу; вирішення відповідно до законодавства спорів з питань містобудування.

Частиною 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

За змістом ч. 2 ст. 144 Конституції України та ч. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи зацікавлених осіб в судовому порядку.

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову (п.2 Роз'яснення Президії Вищого арбітражного суду України № 02-5/35 від 26.01.2000 р. "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів").

Відносини у сфері містобудівної діяльності регулюються Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності". Так, відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 40 вказаного Закону порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвиток зазначеної інфраструктури.

Тобто, Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" на органи місцевого самоврядування покладено обов'язок встановлювати порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту відповідно до норм вказаного Закону.

Рішенням двадцять другої сесії Хмельницької міської ради від 17.12.2008 р. № 23 затверджений Порядок участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Хмельницького, в який в подальшому вносилися зміни і доповнення на підставі рішень міської ради.

Відповідно до п. п. 1.3. Порядку, пайова участь замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Хмельницького полягає у відрахуванні замовником для забезпечення створення і розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста, коштів до міського бюджету - цільового фонду соціально-економічного та культурного розвитку міста, положення про який затверджується міською радою.

При цьому, згідно з приписами ч. 5 ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" якщо технічними умовами передбачається необхідність будівництва замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури поза межами його земельної ділянки, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму їх кошторисної вартості, а такі інженерні мережі та/або об'єкти передаються у комунальну власність. Аналогічні положення містяться у п 4.8. Порядку участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Хмельницького.

При цьому, в зазначеному Порядку не регламентовано способу зменшення сум пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту у випадку якщо технічними умовами передбачається необхідність будівництва замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури поза межами його земельної ділянки.

Однак, Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено імперативну норму щодо зменшення розміру пайової участі замовника будівництва у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму кошторисної вартості інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури, будівництво яких поза межами його земельної ділянки є необхідним за технічними умовами.

Згідно з п. 1 ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" технічні умови - комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об'єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам, зокрема щодо водо-, тепло-, енерго- і газопостачання, каналізації, радіофікації, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод телефонізації, телекомунікації, диспетчеризації, пожежної та техногенної безпеки.

Відповідно до ч. 8 ст. 1 вказаного Закону містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Із наданих управлінням житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради 10.08.2009 р. за № 14-02-1215 технічних умов на влаштування зливової каналізації з території 180-квартирного житлового будинку по Львівському шосе, 33/2 вбачається необхідність відведення дощових вод з прибудинкової території 180-квартирного будинку в існуючий відкритий колектор в районі будівництва будинку та зазначена вимога щодо виконання реконструкції зливового колектора (відкритий ґрунтовий зливовий колектор виконати в залізобетонних лотках; розчистити закритий трубопровід).

На підставі наданих технічних умов, проектною організацією ПВКП "Буд-Контур" була розроблена проектно-кошторисна документація на відведення стічних вод методом дренажної зливної каналізації. Відповідачем (позивачем за зустрічним позовом) були виконанні роботи по організованому водовідведенню дощових вод, поза межами зовнішнього контуру будівельного майданчика проклавши його в азбестоцементних трубах діаметром 200-400 мм. та збірних залізобетонних лотках з установкою збірних залізобетонних колодязів, що підтверджується відповідними актами приймання виконаних будівельних робіт, наявними в матеріалах справи. Кошторисна вартість робіт по влаштуванню зливної каналізації згідно локального кошторису № 1-1-1 станом на 25.02.2013 р. та зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва житлового будинку по Львівському шосе, 33/2 від 16.07.2009 р. становить 356418,00 грн.

Як убачається із наданих управлінням архітектури та містобудування Хмельницької міської ради містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки (№ 82 від 16.05.2013 р.), було запропоновано комплексне підсилення схилу від вул. Молодіжної з влаштуванням дренажу, підпірної стіни та надбудовою гаражів в кількості 40 шт. На підставі договору № 0241/12 на проведення проектних робіт від 06.09.2012 р. ПВКП "Буд-Контур" було розроблено робочий проект на будівництво комплексу 10-поверхових житлових будинків з вбудовано-прибудованими магазинами, офісними приміщеннями по Львівському шосе, 33/2 в м. Хмельницькому (підпірна стіна). Підпірна стіна згідно наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 22.03.2010 р. № 76 є інженерною спорудою, яка утримує від зсуву, обвалення масиву ґрунту тощо.

Для утримання схилу та недопущення зсуву ґрунту відповідачем виконані роботи по зведенню 1-ої черги підпірної стіни, що підтверджується актами приймання виконаних будівельних робіт, наявними в матеріалах справи. Кошторисна вартість робіт по зведенню підпірної стіни згідно локального кошторису № 1-2-1 станом на 25.02.2013 р. та зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва від 16.07.2009 р. становить 354239,00 грн.

Також судом береться до уваги обґрунтування необхідності будівництва дренажної каналізації і підпірної стіни (вих. № 3 від 03.02.2014 р.) надане Приватним виробничо-комерційним підприємством "Буд-Контур" за підписом головного інженера проекту Кривохижої О.А., в якому з урахуванням характеристик земельної ділянки та з посиланням на п. 2.1. СниП 2.01.15-90 "Инженерная защита территорий, зданий и сооружений от опасных геологических процессов" зазначено про необхідність виконання наступних робіт: а) штучного пониження рівня підземних вод, утримання вод (дренаж); б) утримуючі споруди (підпірні стіни).

В доповненнях до обґрунтування необхідності будівництва дренажної каналізації і підпірної стіни (№ 7 від 12.03.2014 р.) ПВКП "Буд-Контур" зазначено що виконані Колективним підприємством „Цивільжитлобуд" роботи по влаштуванню дренажної каналізації (кошторисна вартість 356418,00 грн.) та спорудження 1-ї черги підпірної стіни (кошторисна вартість 354239,00 грн). запроектовані та виконані у зв'язку з будівництвом житлового будинку по вул. Львівське шосе, 33/2.

Здійснення будівництва зливової каналізації та 1-шої черги підпірної стіни поза межами земельної ділянки по вул. Львівське шосе, 33/2, на якій розташований 180-квартирний 10-поверховий житловий будинок підтверджується планом прокладки дощової каналізації та схемою підпірної стіни.

При цьому, судом враховуються приписи п. 6 ст. 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", згідно якого проектна документація на будівництво об'єктів не потребує погодження державними органами, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, юридичними особами, утвореними такими органами.

Таким чином, з огляду на вищезазначене, відповідачем наданими по справі доказами доведено обставини щодо обсягу і кошторисної вартості інженерних мереж, будівництво яких здійснено поза межами його земельної ділянки відповідно до наданих технічних умов.

З матеріалів справи вбачається, що КП „Цивільжитлобуд" посилаючись на ч. 5 ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" двічі звертався до Хмельницької міської ради (листи від 21.06.2013 р. № з-120, від 07.08.2013 р. № 3-170) із клопотанням про зменшення розміру сплати коштів пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького та врахувати понесені витрати на будівництво інженерних мереж (підпірної стіни та зливової каналізації).

Однак, рішенням Хмельницької міської ради № 63 від 30.10.2013 р. було відмовлено КП „Цивільжитлобуд" у врахуванні вартості підпірної стіни та зливової каналізації по Львівському шосе, 33/2 у м. Хмельницькому в сумі 710657,00 грн. в рахунок сплати коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького, посилаючись на те, що зменшення розміру пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту передбачено лише у випадку, якщо технічними умовами передбачалась необхідність будівництва замовником інженерних мереж поза межами його земельної ділянки, та за умови передачі таких інженерних мереж у комунальну власність.

З огляду на вище викладене, суд вважає, що при прийнятті вказаного рішення Хмельницькою міською радою не повно з'ясовано обставини, які мали б бути враховані при прийнятті рішення та невірно трактовано законодавство, що стало підставою для відмови у врахуванні вартості об'єктів інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури в рахунок пайової участі у розвитку інфраструктури м. Хмельницького.

Так, як слідує із матеріалів справи відповідачем (позивачем за зустрічним позовом) наданими у справі доказами та технічними та містобудівними умовами підтверджено необхідність будівництва зливової каналізації та підпірної стіни (1-ша черга) поза межами земельної ділянки, на якій побудований 180-квартирний 10-поверховий житловий будинок у м. Хмельницькому по вул. Львівське шосе, 33/2. Крім того, КП „Цивільжитлобуд" 24.02.2014 р. звертався до Хмельницької міської ради з пропозицією про прийняття в комунальну власність побудованих інженерних мереж та об'єктів інженерної інфраструктури, а саме: дренажної зливної каналізації кошторисною вартістю 356418,00 грн. та підпірної стіни (1-ша черга) кошторисною вартістю 354239,00 грн. Прийом-передачу зазначених об'єктів в комунальну власність просив здійснити при здачі житлового будинку в експлуатацію.

При цьому, суд не погоджується із твердження міської ради, що зменшення розміру пайової участі замовника будівництва у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму кошторисної вартості інженерних мереж та об'єктів інженерної інфраструктури можливе лише у випадку передачі таких інженерних мереж у комунальну власність.

Оскільки ч. 5 ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" не ставить в залежність факт зменшення розміру пайової участі замовника будівництва у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму кошторисної вартості інженерних мереж та об'єктів інженерної інфраструктури від фактичної передачі даних об'єктів до комунальної власності.

Крім того, дана норма не визначає термінів передачі зазначених об'єктів до комунальної власності. Лише в п. 4.8 Порядку участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Хмельницького вказано, що інженерні мережі та/або об'єкти передаються у комунальну власність за рішенням міської ради.

Зазначене не було враховано Хмельницькою міською радою при прийнятті рішення № 63 від 30.10.2013 р., та не взято до уваги вимоги ч. 5 ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", які носять імперативний характер.

Згідно з ч. 1 ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

За таких обставин, суд доходить висновку, що міською радою безпідставно було відмовлено КП „Цивільжитлобуд" у врахуванні вартості побудованих інженерних мереж та об'єктів інженерної інфраструктури в рахунок сплати коштів пайової участі, чим порушено право позивача за зустрічним позовом на зменшення розміру його пайової участі на суму кошторисної вартості у зв'язку з будівництвом за власні кошти інженерних мереж та об'єктів інженерної інфраструктури, передбачених технічними умовами, а тому рішення Хмельницької міської ради № 63 від 30.10.2013 р. в частині відмови КП „Цивільжитлобуд" у врахуванні вартості підпірної стіни та зливної каналізації по Львівському шосе, 33/2 у м. Хмельницькому в сумі 710657,00 грн. в рахунок сплати коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького є необґрунтованим та таким, що підлягає визнанню недійсним.

Враховуючи зазначене, зустрічний позов підлягає задоволенню.

Статтею 20 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів, прокурор має право звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Заступник прокурора м. Хмельницького в інтересах Хмельницької міської ради м. Хмельницький звернувся з позовом до суду про стягнення з колективного підприємства „Цивільжитлобуд" м. Хмельницький на користь Хмельницької міської ради 998831,00 грн. коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького.

Відповідно до ч. 5 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

Аналогічні положення містяться п. 2.1. Порядку участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Хмельницького.

Згідно з п. 2.4. Порядку для замовників в разі здійснення будівництва житлових будинків пайова участь встановлюється у розмірі 3% від вартості об'єкта містобудування.

Згідно з п. 4.1. Порядку договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної інфраструктури міста укладається між міською радою та замовником будівництва не пізніше 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта в експлуатацію, а з 01.01.2013 р. кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.

Судом враховується, що 22.01.2007 р. між Хмельницькою міською радою та Колективним підприємством "Цивільжитлобуд" укладений договір № 11 про залучення коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького, предметом якого є визначення для КП "Цивільжитлобуд", яке є замовником об'єкту будівництва 180-квартирного 10-поверхового житлового будинку з вбудовано-прибудованими магазинами, офісними приміщеннями та підземною парковкою легкових автомобілів по Львівському шосе, 33/2, розміру та строків внесення коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста.

В подальшому, 01.09.2009 р., 17.05.2011 р. та 04.04.2013 р. за згодою сторін на підставі додаткових угод вносилися зміни до вищевказаного договору в частині розміру та строків пайового внеску на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького, остаточно пайовий внесок визначеного в сумі 998831,00 грн., який відповідач мав сплатити не пізніше 30.06.2013 р.

Згідно зі ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать. Статтями 11 та 509 ЦК України передбачено, що однією з підстав виникнення, цивільних прав та обов'язків сторін є укладення між ними договору.

Статтями 526 ЦК України та ст. 193 ГК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно зі ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Враховуючи, що у визначений договором строк відповідач не виконав зобов'язань щодо сплати пайового внеску на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста в розмірі 998831,00 грн., позивач просить стягнути дану заборгованість у судовому порядку.

Відповідно до статті 27-1 частини 1 Закону України „Про планування та забудову територій" (був чинний на момент укладення договору) та п. 1.2 договору передбачено, що кошти, отримані як пайова участь замовників об'єктів містобудування, можуть використовуватись виключно на створення та розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького.

Крім того, п. 4.2 договору № 11 передбачено, що у випадку невиконання відповідачем п. 2.2 цього договору вищезазначений об'єкт будівництва не буде прийнятий в експлуатацію.

При цьому, незважаючи на те, що даний договір укладено на виконання та у відповідності до Порядку участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Хмельницького, в ньому не врегульовано порядок та спосіб зменшення розміру пайової участі.

Однак, згідно ст. 598 ЦК України, зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Припинення зобов'язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених договором або законом.

Дана стаття передбачає можливість припинення зобов'язань на вимогу однієї із сторін. Однак необхідною умовою для цього є визначеність у законі підстав для однобічного припинення зобов'язання. При цьому дана стаття, як і інші норми гл. 50 ЦК України, поширюється на всі види зобов'язань, незалежно від підстав їх виникнення, тобто норми цієї глави є загальними стосовно зобов'язань з договорів.

Так, як уже зазначалось вище, ч. 5 ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" носить обов'язковий, імперативний характер щодо зменшення розміру пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму їх кошторисної вартості якщо технічними умовами передбачається необхідність будівництва замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури поза межами його земельної ділянки, а такі інженерні мережі та/або об'єкти передаються у комунальну власність.

Як уже встановлено судом, відповідачем підтверджено необхідність будівництва зливової каналізації та підпірної стіни (1-ша черга) поза межами земельної ділянки по об'єкту будівництва 10-поверхового 180-квартирного житлового будинку, що передбачено технічними, обсяги будівництва та їх кошторисну вартість. При цьому, наявне звернення КП „Цивільжитлобуд" 24.02.2014 р. до Хмельницької міської ради з пропозицією про прийняття в комунальну власність побудованих інженерних мереж та об'єктів інженерної інфраструктури, а саме: дренажної зливної каналізації кошторисною вартістю 356418,00 грн. та підпірної стіни (1-ша черга) кошторисною вартістю 354239,00 грн. Прийом-передачу зазначених об'єктів в комунальну власність відповідач просив здійснити при здачі житлового будинку в експлуатацію.

З огляду на зазначене, розмір пайової участі підлягає зменшенню на суму 710657,00 грн.

Крім того, КП „Цивільжитлобуд" збудовано на об'єкті, що є предметом договору, зовнішній водопровід, який за твердженням відповідача також повинен бути врахований при зменшенні розміру пайової участі на суму кошторисної вартості зовнішнього водопроводу на суму 205641,00 грн.

При огляді поданих представником відповідача письмових доказів, судом враховується таке.

На підставі наданих Хмельницьким міським комунальним підприємством "Хмельницькводоканал" технічних умов № 178 від 29.12.2005 р. на проектування (прив'язку) приєднання до міських мереж водопроводу та каналізації міського комунального підприємства "Хмельницькводоканал" по об'єкту будівництва 10-поверхового 180-квартирного житлового будинку по вул. Львівське шосе, 33/2 та доповнень № 268 від 15.08.2012 р. КП „Цивільжитлобуд" для забезпечення водопостачання житлового будинку були виконанні роботи по прокладенню зовнішнього водопроводу, що підтверджується актами приймання виконаних будівельних робіт, наявними в матеріалах справи. Кошторисна вартість робіт зовнішніх мереж водопроводу становить 205641,00 грн., що підтверджується локальним кошторисом № 6-2-1 та зведеним кошторисним розрахунком вартості будівництва від 16.07.2009 р.

Будівництво зовнішнього водопроводу було здійснено поза межами земельної ділянки, на якій побудований житловий будинок, що підтверджується схемою зовнішнього водопроводу.

24.02.2014 р. КП „Цивільжитлобуд" звернувся із листом за № 3-43 до Хмельницької міської ради про зменшення розміру пайової участі у розвитку інфраструктури міста по об'єкту будівництва 180-квартирного житлового будинку по вул. Львівське шосе, 33/2 на суму кошторисної вартості зовнішнього водопроводу, що складає 205641,00 грн., який побудований КП „Цивільжитлобуд" на підставі наданих технічних умов та просить прийняти його в комунальну власність.

Відповідь міської ради з приводу даного звернення в матеріалах справи відсутня.

Як вбачається із відзиву від 25.02.2014 р. відповідачем визнаються позовні вимоги за первісним позовом в розмірі 82533,00 грн., у зв'язку із зменшенням розміру пайової участі на суму кошторисної вартості інженерних мереж та об'єктів інженерної інфраструктури побудованих КП "Цивільжитлобуд" на підставі наданих технічних та містобудівних умов та обмежень на суму 916298,00 грн. (356418,00 грн. - кошторисна вартість зливної каналізації з території будинку по вул. Львівське шосе, 33/2; 354239,00 грн. - кошторисна вартість підпірної стіни; 205641,00 грн. - кошторисна вартість зовнішнього водопроводу).

З урахуванням вищезазначеного, керуючись ч. 5 ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" суд вважає, що розмір пайової участі КП „Цивільжитлобуд" у розвитку інфраструктури населеного пункту по об'єкту будівництва 180-квартирного житлового будинку по вул. Львівське шосе, 33/2, який згідно договору від 22.01.2007 р. № 11 з подальшими змінами та доповненнями визначений в розмірі 998831,00 грн. підлягає зменшенню на суму кошторисної вартості інженерних мереж та об'єктів інженерної інфраструктури побудованих КП "Цивільжитлобуд" на підставі наданих технічних та містобудівних умов в розмірі 916298,00 грн. (356418,00 грн. - кошторисна вартість зливної каналізації; 354239,00 грн. - кошторисна вартість підпірної стіни; 205641,00 грн. - кошторисна вартість зовнішнього водопроводу).

За таких обставин, первісний позов про стягнення 998831,00 грн. коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького підлягає задоволенню частково в розмірі 82533,00 грн. В решті позовних вимог прокурора в інтересах Хмельницької міської ради необхідно відмовити.

Також судом береться до уваги, що згідно з п. 4.6. постанови Пленуму ВГС України № 7 від 21.02.2013р. "Про деякі питання практики застосування розділу VI ГПК України" приймаючи рішення зі справи, провадження в якій порушено за заявою прокурора, господарський суд у разі повного або часткового задоволення позову (скарги) стягує судовий збір з відповідача (повністю або пропорційно задоволеним вимогам), якщо він не звільнений від сплати судового збору; у разі ж повної або часткової відмови в позові судовий збір стягується з визначеного прокурором позивача (так само повністю або пропорційно задоволеним вимогам), за винятком випадків, коли останнього звільнено від сплати судового збору, та коли позивачем у справі є сам прокурор. Стягнення відповідних сум судового збору здійснюється в доход державного бюджету України у розмірі, визначеному згідно з частиною першою статті 4 Закону України "Про судовий збір", виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня того календарного року, в якому відповідна заява або скарга подавалася до суду.

Враховуючи зазначене, у зв'язку із частковим задоволенням первісного позову, судовий збір підлягає стягненню в дохід Державного бюджету з обох сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на задоволення зустрічного позову, судовий збір покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 45, 12, 15, 33, 43, 44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі органу уповноваженого державою здійснювати функції у даних правовідносинах Хмельницької міської ради м. Хмельницький до Колективного підприємства "Цивільжитлобуд" м. Хмельницький про стягнення 998831,00 грн. коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького задовольнити частково.

Стягнути з Колективного підприємства "Цивільжитлобуд" м. Хмельницький (м. Хмельницький, вул. Кам'янецька, 47, код ЄДРПОУ 01274231) на користь Хмельницької міської ради м. Хмельницький (м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3, код ЄДРПОУ 38045529) 82533,00 грн. (вісімдесят дві тисячі п'ятсот тридцять три гривні 00 коп.) грн. заборгованості.

Видати наказ.

Стягнути з Колективного підприємства "Цивільжитлобуд" м. Хмельницький (м. Хмельницький, вул. Кам'янецька, 47, код ЄДРПОУ 01274231) в доход Державного бюджету України до УДКСУ у м. Хмельницькому, ЄДРПОУ 38045529 на рахунок 31218206783002 у ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код бюджетної класифікації 22030001, символ звітності банку 206 судовий збір у розмірі 1650,66 грн. (одна тисяча шістсот п'ятдесят гривень 66 коп.).

Видати наказ.

Стягнути з Хмельницької міської ради м. Хмельницький (м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3, код ЄДРПОУ 38045529) в доход Державного бюджету України до УДКСУ у м. Хмельницькому, ЄДРПОУ 38045529 на рахунок 31218206783002 у ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код бюджетної класифікації 22030001, символ звітності банку 206 судовий збір у розмірі 19976,62 грн. (дев'ятнадцять тисяч дев'ятсот сімдесят шість гривень 62 коп.).

Видати наказ.

В решті позову відмовити.

Зустрічний позов Колективного підприємства "Цивільжитлобуд" м. Хмельницький до Хмельницької міської ради м. Хмельницький задовольнити.

Визнати недійсним рішення Хмельницької міської ради від 30.10.2013 року № 63 в частині відмови КП "Цивільжитлобуд" у врахуванні вартості підпірної стіни та зливної каналізації по Львівському шосе, 33/2 у м. Хмельницькому в сумі 710657,00 грн. в рахунок сплати коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького

Стягнути з Хмельницької міської ради м. Хмельницький (м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3, код ЄДРПОУ 38045529) на користь Колективного підприємства "Цивільжитлобуд" м. Хмельницький (м. Хмельницький, вул. Кам'янецька, 47, код ЄДРПОУ 01274231) 1218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень 00 коп.) грн. витрат по судовому збору.

Видати наказ.

Повне рішення складено 01.04.2014 р.

Суддя О.Є. Танасюк

Віддрук. 4 прим. :

1. - до справи,

2. - позивачу - Хмельницька міська рада: 29000, м.Хмельницький, вул.Гагаріна, 3;

3. - відповідачу - КП "Цивільжитлобуд": 29000, м.Хмельницький, вул. Кам'янецька, 47;

4. - прокуратура м. Хмельницького: 29001, м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 63.