ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
01 квітня 2014 року м. Київ № 826/4228/14
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Скочок Т.О., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві
доГоловного управління юстиції у місті Києві
провизнання постанови протиправною, -
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві з позовом до Головного управління юстиції у місті Києві, в кому просить:
- задовольнити скаргу та визнати постанову про накладення штрафу неправомірною;
- зобов'язати Головне управління юстиції у м. Києві усунути порушення;
- покласти судові витрати, пов'язані з розглядом скарги на Головне управління юстиції у місті Києві.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суддя виходить з наступного.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленими ст. 106 КАС України.
Так, приписами п.п. 2, 3 ч. 1 ст. 106 КАС України передбачено, що у позовній заяві зазначаються ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є, а також ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі.
Разом з тим, Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві звернулося до суду зі скаргою на рішення державного виконавця із зазначенням особи скаржника та особи, рішення якої оскаржується, замість позовної заяви із зазначенням позивача та відповідача у відповідності з положеннями п.п. 2, 3 ч. 1 ст. 106 КАС України.
Крім того, згідно п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України, зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
При цьому, ч. 4 ст. 105 КАС України встановлено, що адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
В контексті з вищевикладеним, позивачу слід надати суду уточнену позовну заяву із зазначенням позивача, відповідача, а також позовних вимог у відповідності з положеннями ч. 4 ст. 105 КАС України. При цьому, зазначаючи позовною вимогою, зокрема, зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії необхідно чітко вказати які саме дії останній має вчинити. Так, позивач у прохальній частині позову однією з вимог зазначає зобов'язання усунути порушення. Разом з тим, чітко не вказує яке саме порушення має усунути відповідач та відповідно, які дії, на думку позивача, він має вчинити.
Водночас, до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати (ч. 3 ст. 106 КАС України).
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивачем у додатках до неї вказано квитанцію про сплату судового збору.
Натомість, відповідно до акту від 31.03.2014 року №175, складеного працівниками відділу документального обігу та контролю Окружного адміністративного суду міста Києва, встановлено, що при відкриванні поштового відправлення, яке надійшло від УДАІ ГУМВС України у м. Києві, не виявилося вказаних у додатку документів, а саме: квитанції сплати судового збору.
Отже, позивачем не дотримано вимог ч. 3 ст. 106 КАС України, оскільки ним не надано доказів, що підтверджують сплату ним судового збору.
Разом з тим, слід також зазначити, що розмір судового збору визначається в залежності від характеру заявлених позовних вимог (майнові, немайнові).
Так, згідно з листом Вищого адміністративного суду України від 18.01.2012 року №165/11/13-12, адміністративними позовами майнового характеру є вимоги щодо протиправності рішень про визначення грошових зобов'язань платників податків, про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, про стягнення адміністративно-господарських та інших штрафних санкцій тощо. Таким чином, звернені до суду вимоги про скасування рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень, безпосереднім наслідком яких є зміна складу майна позивача, є майновими.
Відповідно до п.п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року №3674-VI (надалі - Закон №3674), ставка судового збору за подання до адміністративного суду позову майнового характеру складає 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати (станом на момент звернення з позовом до суду).
При цьому, відповідно до п.п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону №3674, ставка судового збору за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру складає 0,03 розміру мінімальної заробітної плати.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16.01.2014 року №719-VII передбачено, що мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2014 року складає 1 218,00 грн.
Таким чином, судовий збір за подання до адміністративного суду позову майнового характеру встановлюється у межах від 1 827,00 грн. до 4 872,00 грн., а немайнового характеру - 73,08 грн.
При цьому, під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги (ч. 3 ст. 4 Закону №3674).
Таким чином, Управлінню державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві слід надати суду належним чином оформлений документ, що підтверджує сплату судового збору за заявлені позовні вимоги з урахуванням вимог, визначених в уточненій позовній заяві.
Згідно ч. 4 ст. 106 КАС України, позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.
Приписами ч. 5 ст. 106 КАС України передбачено, якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Відповідно до ч. 3 ст. 58 КАС України, довіреності від імені органу, підприємства, установи, організації видаються за підписом керівника або іншої уповноваженої на те законом, положенням, статутом особи і засвідчуються печаткою цього органу, підприємства, установи, організації.
В якості підтвердження повноважень представника, у доданих до скарги матеріалах міститься копія довіреності за підписом т.в.о. начальника управління Опанасенко І.Б.
Проте, у вказаних матеріалах відсутній доказ на підтвердження повноважень т.в.о. начальника управління Опанасенко І.Б., з огляду на що позивачу слід надати суду належним чином оформлені повноваження представника Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві у відповідності з ч.ч. 4, 5 ст. 106 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 КАС України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовна заява не відповідає вищевказаним вимогам положень ст. 106 КАС України і позивачу належить усунути вищенаведені недоліки в п'ятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали шляхом подання безпосередньо до канцелярії суду із супровідним листом: уточненої позовної заяви із зазначенням позивача, відповідача, а також позовних вимог у відповідності з положеннями ч. 4 ст. 105 КАС України; належним чином оформленого документу, що підтверджує сплату судового збору за заявлені позовні вимоги з урахуванням вимог, визначених в уточненій позовній заяві; належним чином оформлених повноважень представника Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві у відповідності з ч.ч. 4, 5 ст. 106 КАС України.
Також, позивачу слід надати суду примірник копій матеріалів, поданих на виконання вимог даної ухвали.
Керуючись ст.ст. 106, 107, ч. 1 ст. 108, ст.ст. 160, 165 КАС України, суддя Окружного адміністративного суду м. Києва, -
1. Залишити позовну заяву Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві без руху.
2. Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
3. Попередити позивача про те, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви, позовна заява буде повернута йому відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили в строк і порядку, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок