Справа № 686/3562/14-а
02 квітня 2014 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
в складі головуючого судді Сарбея О.Ф.,
при секретарі Беднарській А.А.,
розглянувши в залі суду в місті Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в місті Хмельницькому, про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій, -
встановив:
20 лютого 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в місті Хмельницькому, про визнання дій неправомірними, зобов'язання до вчинення дій та стягнення моральної шкоди. Свої вимоги мотивував тим, що
Ухвалою суду від 07.03.2014 року позов в частині вимог про зобов'язання до вчинення дій за період з 23.12.2010 року по 19.08.2013 року на підставі ст. ст. 99, 100 КАС України було залишено без розгляду.
02 квітня 2014 року позивач в судовому засіданні зменшив позовні вимоги, просив суд визнати неправомірною відмову Управління пенсійного фонду України в місті Хмельницькому врахувати при розрахунку розміру пенсії інші види виплат, на які нараховані та з яких утриманні страхові внески до Пенсійного фонду України за останні 24 календарні місяці роботи позивача та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому здійснити перерахунок пенсії позивача з дня її призначення з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги та інших складових заробітної плати) які нараховані та з яких утриманні страхові внески до Пенсійного фонду України, згідно довідки Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області № 17 та індивідуальної відомості про застраховану особу Пенсійного фонду України.
В судовому засіданні позивач зменшенні позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила, вказавши, що підстав для перерахунку пенсії позивача немає, а тому у діях Управління пенсійного фонду України в місті Хмельницькому відсутні порушення.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши наданні докази, суд приходить до висновку про задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
Судом об'єктивно встановлено, що ОСОБА_1 з 23.12.2010 року призначено пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу» у розмірі 4090,64 грн. Для обчислення пенсії враховувалась довідка про розмір надбавок та премій за період з грудня 2008 року по листопад 2010 року, видана згідно постанови правління Пенсійного фонду України № 19-11 від 30.10.2008 року. Дана постанова не передбачала у довідці зазначення «інших виплат».
Згідно довідки від 30.01.2014 року № 17 фінансової інспекції в Хмельницькій області, крім сум що були враховані при нарахуванні пенсії внесені дані про отриману: матеріальну допомогу в сумі - 10435,57 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально побутових питань - 9829,19 грн. та індексації - 1249,70 грн. Три останні складові заробітної плати на загальну суму - 21514,46 грн. не були враховані при призначені позивачу пенсії від 23.12.2010 року, при цьому з них нараховувались страхові внески до пенсійного фонду.
У зв'язку з чим, позивач 05.02.2014 року звернувся до відповідача з проханням про перерахунок пенсії. Листом від 19.02.2014 року Управління пенсійного фонду України в м. Хмельницькому листом № 42/С-08 письмово відмовило виконати вимоги ОСОБА_1 про перерахунок пенсії, проте з такою відмовою суд не погоджується виходячи з наступного.
Постановою Верховного суду України від 06.11.2013 року № 21-350а13 встановлено, що у ч. 1 ст. 1 Закону України від 24.03.1995 року «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-ХП) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІУ) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Постановою Верховного суду України від 06.11.2013 року № 21-350а13 визначено, що висновок касаційного суду про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу надається положенням Законів № 3723-ХІІ та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону № 1058-ІУ та стаття 66 Закону № 1788-ХІІ. В даній постанові вказано, що за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Згідно ч. 2 ст. 161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.
Викладена вище правова позиція Верховного Суду України міститься у постанові, прийнятій за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 КАС України, тому є обов'язковою до застосування судом під час розгляду адміністративної справи.
Враховуючи викладене, суд приходить до об'єктивного та обґрунтованого висновку про неправомірність відмови Управління пенсійного фонду України в місті Хмельницькому врахувати при розрахунку розміру пенсії інші види виплат, на які нараховані та з яких утриманні страхові внески до Пенсійного фонду України за останні 24 календарні місяці роботи ОСОБА_1, у зв'язку з чим слід зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 19.08.2013 року з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги та інших складових заробітної плати) які нараховані та з яких утриманні страхові внески до Пенсійного фонду України, згідно довідки Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області № 17 та індивідуальної відомості про застраховану особу Пенсійного фонду України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 33, 37 Закону України № 3723-ХІІ «Про державну службу», ч. 1 ст.1, 2 Закону України №108/95-ВР «Про оплату праці», ст. 66 Закону України № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанови Верховного суду України від 20.02.2012 року, п. 1 ст. 17, п.2 ст.19, ст. 161-163 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління пенсійного фонду України в місті Хмельницькому врахувати при розрахунку розміру пенсії інші види виплат, на які нараховані та з яких утриманні страхові внески до Пенсійного фонду України за останні 24 календарні місяці роботи ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 19.08.2013 року з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги та інших складових заробітної плати) які нараховані та з яких утриманні страхові внески до Пенсійного фонду України, згідно довідки Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області № 17 та індивідуальної відомості про застраховану особу Пенсійного фонду України.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: