Постанова від 21.03.2014 по справі 333/10149/13-а

Справа №333/10149/13-а

Пр. № 2-а/333/20/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2014 року м. Запоріжжя

Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі

Головуючого судді Наумової І.Й.,

при секретарі Кунець В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Комунарського районного суду м. Запоріжжя адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м.Запоріжжя про визнання дій неправомірними та перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ

Позивач звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м.Запоріжжя про визнання дій неправомірними та перерахунок пенсії, в якому зазначила, що вона вийшла на пенсію державного службовця 27 серпня 2013 року з посади заступника начальника - начальника відділу звітності, економічного аналізу та контролю за погашенням заборгованості управління надходження доходів Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

При призначенні пенсії позивачем була надана до Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя довідка за формою затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 № 5-1 з урахуванням у складі заробітної плати «інших виплат», а саме: сум матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання та суми індексації заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, але при призначенні пенсії державного службовця ця складова заробітної плати не була врахована.

В грудні 2013 року вона звернулася до управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя з проханням здійснити перерахунок пенсії з дати призначення з урахуванням у складі заробітної плати «інших виплат», а саме: сум матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання та суми індексації заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Листом від 09.12.2013 № 176/С-9 їй було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу» та рекомендовано звернутися за вирішенням питання до суду.

Позивач зазначає, що об'єктом обчислення розміру пенсії при призначенні пенсії для відповідача є сума заробітної плати, з якої справлявся збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державний службі та інших надбавок. Вважає, що неврахування відповідачем у складі заробітної плати повної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання та індексації заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є діями неправомірними і такими що порушують право позивача на більший розмір пенсії. Просить суд також зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця починаючи з 27 серпня 2013 року з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання і сум індексації заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала на підставах, викладених в позові та просила їх задовольнити.

Представник відповідача надав суду письмові заперечення, в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити в їх задоволені, посилаючись на безпідставність вимог позивача, зазначивши, що відповідно до ст.2 Закону України «Про оплату праці», яка визначає структуру заробітної плати, не містить вказівки на те, що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати. Відповідач зазначає, що матеріальні виплати, зазначені в цій нормі і матеріальна допомога це не ідентичні поняття, а тому законних підстав для віднесення матеріальної допомоги до складу (структури) заробітної плати державного службовця не має. Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865, матеріальна допомога, компенсація за невикористану відпустку, індексація та грошова допомога, як складова заробітку для обчислення пенсії державним службовцям не передбачається.

Судом встановлено, що з 27.08.2013 року пенсіонер ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні ПФУ в Комунарському районі м. Запоріжжя та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

03.12. 2013 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат (а.с.7) . Листом Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя за № 176/с-9 від 09.12.2013р. ОСОБА_1 повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки матеріальна допомога носить разовий характер, а індексація тимчасовий, та не є складовими частинами заробітної плати згідно ч.2 ст.33 Закону (а.с.8-9).

Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частиною 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону № 3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Вищенаведені правові норми дають підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та компенсації за невикористану частину відпустки входить до системи оплати праці державного службовця. Відповідно до частини 5 статті 33 Закону України №3723-ХІІ «Про державну службу» встановлено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. На виконання вимог Закону України «Про державну службу» постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» визначено заробіток для обчислення пенсій державним службовцям при призначенні та у разі проведення перерахунку пенсії зазначеній категорії осіб. Враховуючи той факт, що заробіток визначається для призначення пенсії державним службовцям, а з вищенаведених положень вбачається, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових» питань і додатків на оздоровлення входить до системи оплати праці і тому підлягає урахуванню середньомісячний розмір матеріальної допомоги на оздоровлення при призначені та перерахунку пенсії позивачу.

Статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону, до заробітку для пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного не оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-ІУ) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пункту 1.3 Інструкції зі статистики заробітної плати від 27.01.2004 року № 114/8713 (далі - Інструкція), для оцінки розміру заробітної плати найманих працівників застосовується показник фонду оплати праці. До фонду оплати праці включаються нарахування найманим працівникам у грошовій та натуральній формі (оцінені в грошовому вираженні) за відпрацьований та невідпрацьований час, який підлягає оплаті, або за виконану роботу незалежно від джерела фінансування цих виплат. Фонд оплати праці складеться з фонду основної заробітної плати, фонду додаткової заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Відповідно до Інструкції до Фонду додаткової заробітної плати входять:

- Суми індексації грошових доходів населення (пункт 2.2.7 Інструкції)

- Компенсації за невикористану відпустку (пункт 2.2.12 Інструкції)

- Суми матеріальної допомоги (пункт 2.3.3 Інструкції)

При цьому відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування» до фонду додаткової заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, сплата страхових внесків при нарахуванні матеріальної допомоги, суми індексації грошових коштів населення, компенсація за невикористану відпустку або сплата збору на обов'язкове державне пенсійне страхування будуть враховуватись в заробіток (дохід) з якого здійснюється обчислення пенсій державним службовцям, не залежно від того, чи входить матеріальна допомога, індексація та компенсація за невикористану частину відпустки до структури заробітної плати. Дана позиція також викладена у постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11 за позовом до Державної податкової інспекції у м. Харцизьку Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії.

Враховуючи наведене, суд вважає, що відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своєї бездіяльності.

Отже, відмова відповідача провести перерахунок пенсії позивачу є неправомірною, а вимоги позивача є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ч.2 ст.33, ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст. ст. 6-14, 69, 71, 159-162 КАС України,суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м.Запоріжжя про визнання дій неправомірними та перерахунок пенсії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 щодо не включення в розрахунок пенсії середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання і сум індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя здійснити з 27.08.2013 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання і сум індексації заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Допустити негайне виконання рішення суду в межах суми стягнення за один місяць.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Комунарський районний суд м.Запоріжжя протягом 10 днів з дня її проголошення.

Суддя Комунарського районного суду

м.Запоріжжя І.Й. Наумова