Рішення від 27.03.2014 по справі 159/8089/13-ц

Справа № 159/8089/13-ц Провадження № 22-ц/773/525/14 Головуючий у 1 інстанції: Окостень І.В.

Категорія: 57 Доповідач: Веремчук Л. М.

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2014 року місто Луцьк

Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Волинської області в складі:

головуючого - судді Веремчук Л. М.

суддів - Овсієнка А.А., Лівандовської-Кочури Т. В.,

при секретарі Кирилюку О.О.

з участю:

прокурора Пилипюка О.О.,

представника Державної інспекція с/г України у Волинській області - Житкової А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за позовом Ковельського міжрайонного прокурора до Ковельської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: на стороні позивача - Державна інспекція сільського господарства України у Волинській області, на стороні відповідача - ОСОБА_3, Управління Держземагентства у Ковельському районі про скасування рішень органу місцевого самоврядування за апеляційною скаргою позивача Ковельського міжрайонного прокурора на рішення Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 19 лютого 2014 року,

ВСТАНОВИЛА:

17 грудня 2013 року Ковельський міжрайонний прокурор звернувся до суду з даним позовом до Ковельської міської ради з тих підстав, що Ковельська міська рада прийняла рішення №39/13 від 27 червня 2013 року яким серед інших 45 осіб надала дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування на умовах оренди площею 620 м. кв. для господарства громадянину ОСОБА_3 за адресою АДРЕСА_1, за рахунок земель житлової та громадської забудови. Позивач вказує, що дане рішення незаконне та підлягає скасуванню, оскільки відповідно до генерального плану ця земельна ділянка віднесена до земель житлової і громадської забудови та знаходиться у межах червоної лінії.

26 вересня 2013 року Ковельська міська рада своїм рішення № 42/6 затвердила технічну документацію із землеустрою щодо меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та надання її в оренду ОСОБА_3, чим порушила вимоги ст. 15 Закону України «Про оренду землі».

Рішенням Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 19 лютого 2014 року в задоволені позову відмовлено.

Не погоджуючись із даним рішенням суду, Ковельський міжрайонний прокурор подав апеляційну скаргу, в якій просить вказане рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, а рішення суду першої інстанції слід скасувати з постановленням нового рішення з наступних підстав.

Відмовляючи в задоволені позову суд першої інстанції виходив з того, що Ковельська міська рада діяла в межах наданих їй повноважень. При цьому не були порушені інтереси громадян, місцевої громади та держави.

Колегія суддів не погоджується з даним висновком суду першої інстанції, оскільки він не ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до ст. 213 Цивільного процесуального кодексу (далі - ЦПК) України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, котрі були досліджені в судовому засіданні.

Зазначеним вимогам оскаржуване рішення не відповідає.

З матеріалів справи встановлено, що 21 травня 2013 року ОСОБА_3 подано заяву на ім'я Ковельського міського голови про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою Рішенням Ковельської міської ради «Про надання дозволу на розроблення документації землеустрою» від 27.06.2013 року №39/13, пункт №15 Додатку до рішення, ОСОБА_3 надано такий дозвіл на розроблення документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки на місцевості, площею 620кв.м., що розташована на АДРЕСА_1 (а.с.11-15).

ТзОВ «Технічне бюро кадастру» за заявою ОСОБА_3 виготовило технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі. Управлінням Держземагенства у Ковельському районі виготовло кадастровий план земельної ділянки, площею 620 кв.м, АДРЕСА_1, у якому зазначено цільове використання землі - для ведення городництва, код цільового використання - А 01.07, та погоджено виготовлення технічної документації. Відділом містобудування та архітектури Виконавчого комітету Ковельської міської ради надано висновок про можливість надання ОСОБА_3 даної земельної ділянки для городництва на умовах оренди із встановленням заборон: зведення будівель та споруд, висаджування багаторічних насаджень, встановлення огорожі на цій земельній ділянці. 03 вересня 2013 року у Державний земельний кадастр внесено відомості про реєстрацію земельної ділянки, площею 0,0620га, у АДРЕСА_1, та присвоєно кадастровий номер земельної ділянки 0710400000:26:001:0014 (а.с.20, 21, 41-59).

Пунктом 2 Рішенням Ковельської міської ради «Про надання в оренду земельних ділянок громадянам» від 26.09.2013 року №42/6 затверджено технічну документацію із землеустрою та надано ОСОБА_3 в оренду строком на 5 років земельну ділянку для городництва, що на АДРЕСА_1, площею 620 кв.м, кадастровий номер 0710400000:26:001:0014, без права зміни цільового призначення землі, встановлено орендну плату в розмірі 12 відсотків нормативної грошової оцінки та встановлено істотну умову договору оренди земельної ділянки - у разі початку будівництва АДРЕСА_1 договір розривається в односторонньому порядку (а.с.19).

На підставі вищевказаного рішення 16 жовтня 2013 року Ковельською міською радою в особі міського голови, з однієї сторони, та ОСОБА_3, з другої, укладено договір оренди землі, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає, в строкове платне користування строком на 5 років (до 26.09.2018 включно) земельну ділянку площею 620 кв.м., кадастровий номер 0710400000:26:001:0014, для ведення городництва. Умовами використання та цільовим призначенням земельної ділянки зазначено ведення городництва. Підставами розірвання договору, серед іншого, визначено: використання орендарем землі не за цільовим призначенням, початок будівництва АДРЕСА_1 (а.с.16-18).

Відповідно до ст. 39 Земельного кодексу України, використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.

Згідно ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості). Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).

Згідно вказаної норми закону третя особа ОСОБА_3 подала визначений перелік документів для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду.

Відповідно до ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Отже, діючим законодавством передбачено, що при прийнятті рішення про надання згоди (дозволу) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орган місцевого самоврядування повинен перевірити відповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації.

З матеріалів справи вбачається, що Ковельська міська рада при прийнятті рішення «Про надання дозволу на розроблення документації землеустрою» не виконала вказаних вимог закону і не перевірила відповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, генеральному плану м. Ковель та іншої містобудівної документації.

Крім того, згідно ч. 3 ст. 8 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.

Відповідно до ст. 17 цього Закону генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

Як вбачається з викопіювання з генерального плану міста Ковеля земельна ділянка на АДРЕСА_1 надана в оренду гр. ОСОБА_3 для ведення городництва знаходиться на території садибної житлової забудови.

Тобто вказана земельна ділянка не може бути надана в оренду для ведення городництва без внесення відповідних змін до генерального плану м. Ковеля.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 20 Земельного кодексу України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.

Відповідно до ч. 10 ст. 25 Земельного кодексу України, резервний фонд земель перебуває у державній або комунальній власності і призначається для подальшого перерозподілу та використання за цільовим призначенням.

Таким чином, Ковельською міською радою, при наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_3 для городництва за адресою: АДРЕСА_1, яка згідно генерального плану міста є територією садибної житлової забудови, було порушено цільове призначення вказаної земельної ділянки та не було внесено відповідних змін до генерального плану м. Ковеля.

Крім того, п. 2 рішення «Про надання в оренду земельних ділянок громадянам», яким затверджено технічну документацію із землеустрою та надано ОСОБА_3 в оренду строком на 5 років земельну ділянку для городництва порушено вимоги ст. 15 Закону України «Про оренду землі», зокрема недотримано необхідних умов договору оренди в частині наявності проекту відведення земельної ділянки, який є невід'ємною частиною договору оренди землі.

Приймаючи рішення про надання в оренду земельної ділянки ОСОБА_3 міська рада вказала, що істотною умовою договору оренди земельної ділянки є те, що у разі початку будівництва вулиці С. Стрільців договір розривається в односторонньому порядку.

Однак, при укладені договору оренди №1/128 від 16 жовтня 2013 року між Ковельською міською радою та ОСОБА_3 ця істотна умова упущена.

Ковельська міська рада надаючи в оренду земельну ділянку ОСОБА_3 в межах червоної лінії, без зміни цільового призначення землі та без проекту відведення земельної ділянки, що є невід'ємною частиною договору оренди, без врахування генерального плану міста Ковеля порушила вимоги ст.ст. 20, 39, 123, 124 ЗК України, ст. 15 Закону України «Про оренду землі», ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

А тому посилання місцевого суду про те, що Ковельська міська рада діяла в межах своїх повноважень та при цьому не були порушені інтереси громадян, місцевої громади та держави не є коректним.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає за необхідне задовольнити вимоги позивача визнати незаконним та скасувати рішення Ковельської міської ради «Про надання дозволу на розроблення документації землеустрою» від 27.06.2013 року №39/13 в частині надання такого дозволу ОСОБА_3 (пункт №15 Додатку до рішення) та п. 2 рішення Ковельської міської ради «Про надання в оренду земельних ділянок громадянам» від 26.09.2013 року №42/6, , що на АДРЕСА_1.

Керуючись ст.ст. 303, 307, 309, 314, 316, 319 ЦПК України, колегія суддів

ВИРІШИЛА:

Апеляційну скаргу позивача Ковельського міжрайонного прокурора задовольнити.

Рішення Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 19 лютого 2014 року в даній справі скасувати та постановити нове рішення.

Визнати незаконним та скасувати рішення Ковельської міської ради №39/13 від 27 червня 2013 року «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_3.

Визнати незаконним та скасувати пункт 2 рішення Ковельської міської ради № 42/6 від 26 вересня 2013 року в частині затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та надання її в оренду ОСОБА_3.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржено до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня його проголошення.

Головуючий:

Судді: