Центральний районний суд м. Миколаєва
Справа № 490/14134/13-а
23 січня 2014 року
Центральний районний суд міста Миколаєва у складі:
головуючого - судді Черенкової Н.П.,
при секретарі - Пулатовій О.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Миколаєві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного Фонду України у Миколаївській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій противправними та перерахунок пенсії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного Управління пенсійного Фонду України, в якому просив визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо непроведення йому з 01.06.2013 року перерахунку розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням щомісячної додаткової грошової допомоги; зобов*зати Миколаївський обласний військовий комісаріат провести з 01.06.2013 року перерахунок розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до вимог ч. 2 ст. 51, ч. 3 ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889, у розмірі визначеному Наказом Міністра Оборони України від 15.11.2010 року №595; визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області щодо щодо непроведення йому з 01.06.2013 року перерахунку розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням щомісячної додаткової грошової допомоги; зобов*зати Головне Управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області провести з 01.06.2013 року перерахунок розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до вимог ч. 2 ст. 51, ч. 3 ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889, у розмірі визначеному Наказом Міністра Оборони України від 15.11.2010 року №595.
У позові зазначено, що проходив службу у складі Збройних Сил, з військової служби був звільнений та отримує щомісячну пенсію в порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Після останнього перерахунку його пенсії розмір пенсій військовослужбовців, які звільняються пізніше, збільшився. Таке є наслідком збільшення розмірів премій, що ними отримуються під час проходження служби, на підставі відповідних наказів міністра Оборони України.
Нерівність же розміру пенсій військовослужбовців, що звільняються в різні часи, на думку позивача, є порушенням принципів рівності та справедливості, адже надає переваги одним військовим пенсіонерам над іншими.
Позивач у судове засідання не з*явився, просив про розгляд справи у його відсутності.
Представник відповідача Головного Управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області просив про розгляд справи у його відсутності, проти задоволення позову заперечував, посилаючись на його необгрунтованість, та надав письмові заперчеення проти позову.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_1 у судове засідання не з*явився, заперечень проти позову не надав.
Судом ухвалено про розгляд справи у відсутності учасників процесу.
Обставини справи, встановлені судом.
ОСОБА_1 є особою, звільненою з військової служби, через що отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З 09.06.1994 року позивачу призначено пенсію за вислугу років ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
20.11.2013 року відмовлено у здійснені перерахунку.
При обчислені його пенсії відповідачами врахована, зокрема, премія у розмірі, що була передбачена на момент здійснення останнього перерахунку.
7 листопада 2007 року була прийнята Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою передбачене право Міністра Оборони України змінювати розміри отримуваної військовослужбовцями премії.
22 липня 2010 року міністр Оборони України видав наказ № 380 "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2010 рік", пункт 9 якого передбачав розміри премій військовослужбовців на період дії згаданого наказу.
5 листопада 2010 року міністром Оборони України був виданий наказ № 576 "Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 22.07.2010 № 380", яким розмір премій, що підлягають виплаті військовослужбовцям, був збільшений.
28 січня 2011 року міністром оборони України був виданий наказ № 50 "Про бюджетну політику міністерства оборони України на 2011 рік", яким передбачений раніше вказаними наказами розмір премії був підтверджений.
25 червня 2011 року міністром оборони України був виданий наказ № 355 "Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28 січня 2011 року № 50 "Про бюджетну політику Міністрества оборони України "Про державний бюджет України на 2011 рік"" , яким розмір премій, що підлягають виплаті військовослужбовцям, був збільшений.
Позивач у позові вказує, що у нього виникло право на перерахунок пенсії на підставі статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", адже збільшився розмір премії військовослужбовців, які проходять військову службу.
Однак, з такими твердженнями погодитись неможна , виходячи з наступного.
Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій,призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби,та деяких інших осіб»,затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008року № 45(далі-Порядок), перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців,осіб,які мають право на пенсію за Законом № 2262,або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок,доплат,підвищень) та премії у розмірах,встановлених законодавством.
Постанова Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889 « Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних сил,Державної прикордонної служби,внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій»(в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 №161) розповсюджується лише на ті категорії військовослужбовців,що проходять дійсну військову службу та носить тимчасовий характер. Прийняття Постанови від 22.09.2010 №889 не стало підставою для проведення перерахунків пенсій військовослужбовців.
Пунктом 2 Постанови №889 визначено,що граничні розміри,порядок та умови виплати щомісячної додаткової грошової винагороди,передбаченої пунктом 1 цієї постанови,визначаються Міністерством оборони,Міністерством Вгутрішніх Справ,Адміністрацією Державної прикордонної служби за погодженням з Міністерством соціальної політики і Міністерствам фінансів у межах затвердженого фонду грошового збезпечення.
Так, відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій в зв'язку із зміною, зокрема, одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців здійснюється перерахунок пенсій у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок перерахунку пенсій є встановленим Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року. Відповідно до пункту 1 цього Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.
З наведеного вбачається, що перерахунок отримуваних відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осбі" пенсій здійснюється при одночасній наявності декількох умов, а саме:
- дійсної фактичної зміни грошового забезпечення;
- наявності рішення саме Кабінету Міністрів України /але не інших органів/ про зміну розмірів грошового забезпечення військовослужбовців відповідних категорій
Однак, такі передумови відсутні.
Разом з тим, Міністром оборони України були видані й інші накази, що регулюють порядок виплати премії особам, які проходять дійсну військову службу. Так, наказом міністра оборони України № 686 від 23 грудня 2010 року, що був зареєстрований у Міністерстві юстиції України 24 січня 2011 року за № 103/18841 були затверджені зміни до Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України і деяким іншим особам, зокрема, в частині виплати премії
Пункт 31.2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України і деяким іншим особам в редакції Наказу Міністра оборони України № 686 від 23 грудня 2010 року, передбачав, що премія військовослужбовцям може бути встановленою у розмірі 10% посадового окладу.
З матеріалів справи вбачається, що в цьому випадку рішення про зміну розміру премій військовослужбовців Кабінетом Міністрів України не приймалось.
Таким чином, відсутніми є усі передбачені законом передумови для перерахунку пенсії позивача, тобто - підстави для покладення на відповідачів обов'язку щодо здійснення такого перерахунку .
Встановлений Наказом № 686 від 23 грудня 2010 року порядок виплати визначеної у наказах, перелічених у розділі "ІІ" цієї постанови премії передбачено, зокрема, що її виплата є правом, але не обов'язком командирів відповідних військових частин; вона виплачується за особистий внесок у загальні результати служби; право командира частинеи позбавляти військовослужбовця премії повністю або частково.
Така конструкція нормативних актів сама по собі виключає обов'язковість підвищення премії особам, які проходять дійсну військову службу на відповідних посадах, та, відповідно, обов'язок здійснювати перерахунок премії особам, звільненим з військової служби, а за такого -й право таких осіб вимагати здійснення відповідного перерахунку.
Необґрунтовані посилання позивача про те, що відмова у перерахунку його пенсії з прийняттям зазначених вище наказів є порушенням конституційних засад, а саме -принципів рівності та справедливості.
Так, накази були запроваджені з урахуванням змін умов служби в процесі реформування та зменшення чисельності Збройних Сил України, зниження матеріального забезпечення та послаблення соціального захисту цієї категорії громадян, необхідності посилення Збройних Сил новими кадрами. Більше того, згадана позивачем премія встановлюється відповідно до особистого вкладу в загальний результат роботи. Тому запровадження такої премії виключно для певних осіб, які проходять військову службу, сама по собі не може вважатися порушенням принципу рівності та справедливості.
Порядок обрахування пенсії /про що, власне, й просить позивач/ призведе до порушення принципів рівності та праведливості, адже створить особливий порядок обчислення пенсії саме для позивача, поставив його тим самим у превілегійоване становище порівняно з іншими віськовими пенсійонерами.
За такого, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст. 2, 161 - 163 КАС України, суд, -
У задоволенні Адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного Фонду України у Миколаївській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та перерахунок пенсії- відмовити .
Постанова може бути оскарженою до Одеського апеляційного адміністративного суду через Центральний районний суд міста Миколаєва протягом 10 днів.
СУДДЯ Н.П. Черенкова