ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
17 січня 2011 року № 2а-14926/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді: Добрівської Н.А.,
суддів: Кармазіна О.А., Скочок Т.О.,
за участю секретаря судового засідання: Щерблюк А.І.,
та представників сторін:
від позивача - Богомолова О.О. (довіреність від 20.10.2010р. б/н),
від відповідача - Вовнюка В.І. (довіреність від 18.10.2010р. № 13555/44),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомПовного товариства «Ломбард Швидкі гроші ТОВ «Закрама» і компанія»
доДержавної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України
провизнання рішення нечинним, зобов'язання прийняти рішення, -
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Повне товариство «Ломбард Швидкі гроші ТОВ «Закрама» і компанія» (далі по тексту - Товариство, позивач) з позовом до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України (далі по тексту - Держфінпослуг) про визнання рішення від 06.09.2010 №2480-ЛД «Про відмову у внесенні інформації до Державного реєстру фінансових установ Повному Товариству «Ломбард Швидкі гроші ТОВ «Закрама» і компанія» нечинним; зобов'язання прийняти рішення про внесення інформації до Державного реєстру фінансових установ про Повне Товариство «Ломбард Швидкі гроші ТОВ «Закрама» і компанія».
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що 12 серпня 2010 року товариством було подано заяву про внесення інформації про ломбард до Державного реєстру фінансових установ та необхідні документи до неї. Рішенням Держфінпослуг в особі члена Комісії - директора департаменту реєстрації, ліцензування та дозвільних процедур О.Калініна від 06 вересня 2010 року за № 2480-ЛД відмовлено Повному товариству «Ломбард Швидкі гроші ТОВ «Закрама» і компанія» у внесенні інформації до Державного реєстру фінансових установ у зв'язку з невідповідністю заявника вимогам підпункту 2.2.2 пункту 2.2 Положення про порядок внесення інформації про ломбарди до Державного реєстру фінансових установ, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 18.12.2003р. № 170.
Позивач вважає рішення суб'єкта владних повноважень необґрунтованим та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки станом на дату подання до Держфінпослуг заяви про внесення інформації про ломбард товариством було сформовано (фактично сплачено) 215 600,00 грн., що відповідає вимогам підпунктів 2.2.2, 2.2.3 пункту 2.2 Положення № 170 щодо наявності у ломбарду на дату подання заяви сформованого відповідного до вимог законодавства та установчих документів статутного капіталу, та наявності на останній день місяця, що передує поданню заяви, власного капіталу у розмірі не менше ніж 200 000,00 грн.
04 листопада 2010 року у попередньому судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити у його задоволені. 12 листопада 2010 року від відповідача до суду надійшли письмові заперечення, в яких він просить відмовити у задоволені позову посилаючись на правомірність винесеного рішення про відмову у внесені до Державного реєстру фінансових установ, оскільки Повне товариство «Ломбард Швидкі гроші ТОВ «Закрама» і компанія», що має намір набути статусу фінансових установ, не відповідає вимогам встановлених до таких установ спеціальним законодавством у сфері надання фінансових послуг, а саме, усупереч чинному законодавству та установчим документам товариством при поданні заяви на внесення інформації фактично сплачено лише 215 600,00 грн.
У судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та пояснив, що подані 12 серпня 2010 року товариством документи відповідали вимогам законодавства, чинного на момент спірних правовідносин, тому у відповідача були відсутні підстави для відмови позивачу у внесення інформації про ломбард до Державного реєстру фінансових установ.
Представник відповідача проти позову заперечив та просив відмовити у його задоволенні, оскільки оскаржуване рішення суб'єкта владних повноважень відповідає вимогам чинного законодавства, отже підстав для його скасування відсутні.
Заслухавши пояснення осіб, які з'явились в судове засідання, розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд встановив наступне.
Позивачем - Повним товариством «Ломбард Швидкі гроші ТОВ «Закрама» і компанія» 12.08.2010 року було подано до Держфінпослуг заяву про внесення інформації про ломбард до Державного реєстру фінансових установ та необхідні документи до неї.
За результатами розгляду поданого позивачем пакету документів 06 вересня 2010 року Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України прийнято рішення про відмову у внесенні Товариства до Державного реєстру фінансових установ у зв'язку з невідповідністю позивача вимогам нормативно-правових актів у сфері регулювання ринків фінансових послуг, а саме, Товариство не відповідає вимогам підпункту 2.2.2 пункту 2.2 Положення про порядок внесення інформації про ломбарди до Державного реєстру фінансових установ, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 18.12.2003р. № 170 щодо відсутності у Товариства на дату подання заяви сформованого відповідного до Засновницького договору, затвердженого протоколом № 3 від 05.08.2010 року загальних зборів учасників, статутного капіталу.
Судом встановлено, що відповідно до п.3.4 Засновницького договору Повного товариство «Ломбард Швидкі гроші ТОВ «Закрама» і компанія», затвердженого Загальними Зборами Учасників (Протокол № 3 від 05.08.2010 року) та зареєстрованого 11.08.2010 року державним реєстратором Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації (номер запису 10691050001026026) для забезпечення діяльності Товариства та його матеріально-технічного забезпечення, Учасниками створено Складений капітал у розмірі 1 200 000 (один мільйон двісті) гривень 00 копійок.
Згідно пункту 3.5 Засновницького договору «Частки Складеного капіталу Товариства розподіляються між Учасниками наступним чином:
- Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗАКРАМА» - 480 000 (чотириста вісімдесят тисяч) гривень 00 коп., що складає 40 % (сорок відсотків) Складеного капіталу Товариства;
- Товариство з обмеженою відповідальністю «ШВИДКІ ГРОШІ» - 720 000 (сімсот двадцять тисяч) гривень 00 коп., що складає 60 % (шістдесят відсотків) Складеного капіталу Товариства.
Учасники зобов'язані здійснити внесок грошовими коштами протягом трьох років з дати підписання Засновницького договору».
Станом на дату подання до Держфінпослуг заяви про внесення інформації про ломбард до Державного реєстру фінансових установ, Товариством було сформовано (фактично сплачено) 215 600,00 грн., що підтверджується довідкою з банку за № 91/01-3728 від 19.10.2010 року, копія якої знаходиться в матеріалах справи.
На обґрунтування своїх доводів позивач посилається на те, що статутний капітал повного товариства відповідно до п.2 ст.88 ЦК України, ст.ст.4, 67 Закону України «Про господарські товариства» встановлюється Засновницьким договором, а інших, додаткових вимог щодо формування та сплати внесків учасниками повного товариства діючим законодавством не встановлено.
При винесенні рішення у справі колегія суддів виходила з наступного.
Ломбард має право здійснювати діяльність з надання фінансових послуг, які зазначені в його установчих документах, у порядку, встановленому законодавством, тільки після внесення інформації про неї до Державного реєстру фінансових установ і отримання свідоцтва про реєстрацію фінансової установи.
Порядок внесення інформації до Реєстру регулюється Положенням про порядок внесення інформації про ломбарди до Державного реєстру фінансових установ, затвердженим Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 18 грудня 2003 року № 170 (далі по тексту - Положення № 170).
Згідно із визначенням, наведеним у п.1.2 Положення № 170, ломбард - це фінансова установа, виключним видом діяльності якої є надання на власний ризик фінансових кредитів фізичним особам за рахунок власних або залучених коштів, під заставу майна на визначений строк і під процент та надання супутніх послуг ломбарду.
Вимоги до ломбарду для набуття ним статусу фінансової установи та його відокремлених підрозділів для внесення інформації до Реєстру визначено у розділі II Положення № 170.
Відповідно до п.2.2 Положення № 170 Держфінпослуг уносить інформацію про ломбард до Реєстру та видає йому Свідоцтво в разі дотримання ломбардом-заявником обов'язкових умов, до яких, зокрема, відноситься вимога щодо наявності на дату подання заяви сформованого відповідно до вимог законодавства та установчих документів статутного капіталу (п.п.2.2.2 Положення № 170).
Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг встановлюються Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 № 2664-III (далі - Закон № 2664-III).
Метою цього Закону є створення правових основ для захисту інтересів споживачів фінансових послуг, правове забезпечення діяльності і розвитку конкурентоспроможного ринку фінансових послуг в Україні, правове забезпечення єдиної державної політики у фінансовому секторі України.
Згідно ч.2 ст.9 Закон № 2664-III при створенні фінансової установи або у разі збільшення розміру зареєстрованого статутного (пайового) капіталу, статутний (пайовий) капітал повинен бути сплачений у грошовій формі та розміщений на банківських рахунках комерційних банків, які є юридичними особами за законодавством України, якщо інше не передбачено законами України з питань регулювання окремих ринків фінансових послуг.
Отже, при створенні ломбарду або у разі збільшення розміру зареєстрованого статутного (пайового) капіталу, статутний (пайовий) капітал повинен бути сплачений у грошовій формі та розміщений на банківських рахунках комерційних банків, які є юридичними особами за законодавством України.
Відповідно до пункту 4 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого указом Президента України від 04.04.2003р. № 292/2003, Держфінпослуг відповідно до покладених на неї завдань та у межах своєї компетенції здійснює згідно із законами України державне регулювання і нагляд за діяльністю страхових компаній та страхових брокерів, установ накопичувального пенсійного забезпечення, довірчих товариств, кредитних спілок, лізингових та факторингових компаній, кредитно-гарантійних установ, ломбардів, інших учасників ринків фінансових послуг (крім банків, професійних учасників фондового ринку, інститутів спільного інвестування в частині їх діяльності на фондовому ринку, фінансових установ, які мають статус міжурядових міжнародних організацій, Державного казначейства України та державних цільових фондів).
Згідно пункту 12, Положення про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого Розпорядженням Державної комісія з регулювання ринків фінансових послуг від 28.08.2003р. № 41 (далі по тексту - Положення № 41), підставами для прийняття рішення про відмову в унесенні інформації про заявника до Реєстру є:
- невідповідність поданих документів, що додаються до заяви, вимогам законодавства;
- недостовірність інформації в документах, поданих заявником для внесення до Реєстру;
- невідповідність заявника згідно з поданими документами вимогам нормативно-правових актів у сфері регулювання ринків фінансових послуг.
У разі відмови в унесенні інформації про заявника до Реєстру на підставі виявлення недостовірної інформації в поданих документах заявник може подати до Держфінпослуг нову заяву про внесення інформації до Реєстру не раніше ніж через три місяці з дати прийняття рішення про відмову в унесенні інформації про заявника до Реєстру (п.13 Положення № 41).
Рішення про відмову в унесенні інформації про заявника до Реєстру може бути оскаржене в судовому порядку (п.14 Положення № 41).
Враховуючи специфіку діяльності фінансових установ та особливості порядку створення та реєстрації ломбардів, суд приходить до висновку щодо правомірності висновку Держфінпослуг про невідповідність Товариства на день подачі ним документів для внесення інформації про ломбард до Державного реєстру фінансових установ вимогам підпункту 2.2.2 пункту 2.2 Положення № 170.
Посилання позивача на дотримання Товариством вимог щодо розміру власного капіталу не менше ніж 200 000 гривень на дату подання заяви про внесення інформації про нього до Державного реєстру фінансових установ (банківська довідка за № 91/01-3728 від 19.10.2010 року свідчить про фактичну сплату позивачем 215 600,00 грн.) не можуть бути прийнятий судом до уваги, оскільки у оскаржуваному рішенні Держфінпослуг встановлено порушення Товариством саме щодо наповнення статутного капіталу ломбарду, яке повинно здійснюватись виключно грошовими коштами у повному обсязі та підтверджуватись відповідною випискою з банківського рахунку.
Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та враховуючи, що рішення Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 06.09.2010 №2480-ЛД «Про відмову у внесенні інформації до Державного реєстру фінансових установ Повному Товариству «Ломбард Швидкі гроші ТОВ «Закрама» і компанія» винесено відповідачем в межах його повноважень, відповідає вимогам чинного законодавства та є обґрунтованим в силу встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.69-71, 94, ст.ст.158-163, ст.167, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, визначені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: Н.А. Добрівська
Судді: О.А. Кармазін
Т.О. Скочок
Повний текст постанови складений та підписаний 21 листопада 2010 року.