Постанова від 28.03.2014 по справі 813/2067/14

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2014 року № 813/2067/14

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до Буського міського комунального підприємства про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,

ВСТАНОВИВ:

Територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області звернулось до суду з позовом до Буського міського комунального підприємства з вимогою застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки: виконання робіт на висоті; виконання зварювальних робіт; робіт, що виконуються за допомогою автовишки телескопічної з гідроприводом ТВГ-15Н на базі автомобіля ГАЗ-53А ТВГ-15 до усунення відповідачем зазначених вище порушень та отримання у встановленому порядку рішення суду на відновлення роботи.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що Актом перевірки встановлено численні порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці. У зв'язку з виникненням умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатації об'єкта, машин і механізмів несе ризик загрози життю працівників, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працюючих у Буському міському комунальному підприємстві є передбачені Законом підстави для заборони виконання робіт підвищеної небезпеки: виконання робіт на висоті; виконання зварювальних робіт; робіт, що виконуються за допомогою автовишки телескопічної з гідроприводом ТВГ-15Н на базі автомобіля ГАЗ-53А ТВГ-15 Н.

Згідно з ухвалою суду від 07 березня 2014 року відкрито скорочене провадження у даній справі.

Відповідачу надіслано судом копію ухвали про відкриття скороченого провадження разом із копією позовної заяви з додатками до неї, та запропоновано протягом десяти днів з дня одержання вказаних вище документів подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову. Згідно повідомлення про вручення поштового відправлення, направлені судом документи, отримані відповідачем 14 березня 2014 року.

Оскільки судом належним чином виконано свій обов'язок щодо повідомлення відповідача, тому суд дійшов до висновку про наявність достатніх підстав для розгляду справи в порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

У відповідності до положень ч. 4 ст. 183-2, п. 2 ч. 5 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Перевіривши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Законом України «Про охорону праці» від 14.10.1996 року № 2694-ХІІ визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні (далі - Закон № 2694-ХІІ).

Відповідно до ст.4 вказаного вище Закону 2694-ХІІ, державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V).

Наказом № 186-к Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України від 02.12.2011 р. затверджено Положення про територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області (далі - Положення).

До повноважень територіального управління, відповідно до ч.7 п.4 Положення, віднесено здійснення державного нагляду за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.

Відповідно до пункту 1.4 Положення, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.

Відповідно до наказу територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області від 17.01.2014 року № 54 та направлення на проведення перевірки від 17.01.2014 року №55/11-41 головним державним інспектором Держгірпромнагляду у СКС, АПК, легкій та деревообробній промисловості Струтинською Г.Є., за участю уповноваженої посадовою особою суб'єкта господарювання - начальника ОСОБА_2 у період з 10 години 24 лютого 2014 року по 16:00 годину 25 лютого 2014 року проведено перевірку дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки Буського міського комунального підприємства.

В ході проведення перевірки встановлено порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, а саме:

- відсутній дозвіл територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки, що є порушенням п.11; п.23 дод.2 Постанови КМУ № 1107 від 26.10.2011 року, що є порушенням ст.21 Закон України «Про охорону праці» (надалі ЗУ №2694-ХІІ);

- під час укладення трудового договору роботодавець не інформує працівників під розписку про умови праці та про наявність на робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, можливі наслідки їх впливу на здоров'я та про права працівника на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору , що є порушенням ст.5 «Про охорону праці»;

- витрати на охорону праці становлять менше 0,2 % від фонду оплати праці, що є порушенням ст.19 Закону України «Про охорону праці»;

- працівники не забезпечені безплатно нормативно-правови ми актами з охорони праці, що є порушенням ст.13 ЗУ №2694-ХІІ;

- не організовані навчання та перевірка знань працівників з питань охорони праці, що є порушенням ст.18 ЗУ №2694-ХІІ;

- члени комісії підприємства з перевірки знань, не пройшов у встановленому порядку навчання та перевірку знань з питань охорони праці, що є порушенням п.3.11. НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання та перевірки знань з охорони праці»;

- з порушеннями зроблено записи про проведення повторного інструктажу в Журнал реєстрації інструктажів з охорони праці на робочому місці, журнали реєстрації інструктажів з охорони праці на робочому місці не відповідає вимогам, що є порушенням п.6.10.НПАОП 0.00-4.12-05 «Типового положення про порядок проведення навчання та перевірки знань з охорони праці»;

- не проведена атестація робочих на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці, що є порушенням ст.13 ЗУ №2694-ХІІ;

- не проведений первинний інструктаж з питань охорони праці з новоприйнятими працівниками, що є порушенням п.6.4.НПАОП 0.00-4.12-05 «Типового положення про порядок проведення навчання та перевірки знань з охорони праці», що є порушенням ст.13 ЗУ №2694-ХІІ;

- не розроблений перелік професій та посад працівників, які звільняються від первинного, повторного, позапланових інструктажів з охорони праці, що є порушенням п.6.11 НПАОП 0.00-4.12-05, «Типового положення про порядок проведення навчання та перевірки знань з охорони праці»;

- не організовано випробування запобіжних поясів періодично не рідше 1 раз на 6 міс, що є порушенням п.7.2.50.НПАОП 0.00-1.30-01 «Правил безпечної роботи з інструментами та пристроями»;

- не організовано випробування страхувальних канатів періодично не рідше 1 раз на 6 міс, що є порушенням п.7.2.50.НПАОП 0.00-1.30-01 «Правил безпечної роботи з інструментами та пристроями»;

- результати випробувань запобіжних поясів та страхувальних канатів повинен записувати працівник, відповідальний за облік та збереження їх у справному стані в «Журнал обліку та огляду такелажних засобів, механізмів та пристроїв», що порушенням п.7.2.50.НПАОП 0.00-1.30-01 «Правил безпечної роботи з інструментами та пристроями»;

- не проведено випробування ізоляції зварювального трансформатора, повинно вимірюватись не рідше 1 раз на рік, що є порушенням п.8.2.29 НПАОП 0.00-1.30-01 «Правил безпечної роботи з інструментами та пристроями»;

- результати вимірювання опору ізоляції та результати випробування ізоляції зварювального трансформатора записуються в «Журнал обліку і перевірки випробувань електроінструменту», що є порушенням п.8.2.29 НПАОП 0.00-1.30-01 «Правил безпечної роботи з інструментами та пристроями»;

- не проведено обстеження будівель і споруд з метою оцінки їх технічного стану та паспортизації, а також прийняття обґрунтованих заходів до забезпечення надійності та безпеки при подальшій експлуатації (консервації), що є порушенням п.1.6 НПАОП 45.2-1.01-98 «Правила обстежень, оцінки технічного стану та паспортизації виробничих будівель і споруд»;

- виробничі будівлі і споруди в процесі експлуатації, а також у період її тимчасового припинення не перебувають під систематичним спостереженням інженерно-технічних працівників підприємства, п.2.1 НПАОП 45.2-4.01-98 «Положення про безпечну та надійну експлуатацію виробничих будівель і споруд»;

- відсутня технічна документація на будівлі і споруди, що є порушенням п.п.3.4,3.5 НПАОП 45.2-1.01-98 «Правил обстежень, оцінки технічного стану та паспортизації виробничих будівель і споруд»;

- відсутня система планово-запобіжного ремонту виробничих будівель і споруд підприємства, що є порушенням п.4.1 НПАОП 45.2-4.01-98 «Положення про безпеку та надійну експлуатацію виробничих будівель і споруд»;

- не ведуться особисті картки обліку спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту за формою дод.1 до Положення, що є порушенням п.4.10 НПАОП 0.00-4.01-08 «Правил обстежень, оцінки технічного стану та паспортизації виробничих будівель і споруд»;

- не розроблені екзаменаційні білети для перевірка охорони праці, що є порушенням п.3.13. НПАОП 4.12-05 Типове положення про порядок навчання та перевірки знань з охорони праці;

- не заведено журнал реєстрації інструкцій з охорони і п.5.1 Положення про розробку інструкцій з охорона НПАОПО.ОО-4.15-98;

- не заведено журнал видачі інструкцій з охорон» п.5.4.Положення про розробку інструкцій з охорони НПАОПО.ОО-4.15-981;

- не створена служба охорони праці, наказом по підприємству призначено відповідального за охорону праці касир-діловода ОСОБА_3, що є порушенням ст.15 Закону України «Положення про безпеку та надійну експлуатацію виробничих будівель і споруд»;

- не затверджено згідно вимог положення та інструкцій, акти з охорони праці що діють в межах підприємства та встановлюють правила виконання робіт і поведінки.

За наслідками перевірки складено акт № 12-19/4/13 від 25.02.2014 року яким відповідача попереджено про необхідність негайного зупинення робіт: виконання робіт на висоті; виконання зварювальних робіт; робіт, що виконуються за допомогою автовишки телескопічної з гідроприводом ТВГ-15Н на базі автомобіля ГАЗ-53А ТВГ-15 Н.

Відповідно до ст. 13 ЗУ «Про охорону праці», роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Згідно з положенням ч.1 ст.17«Про охорону праці» роботодавець зобов'язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року. За результатами періодичних медичних оглядів у разі потреби роботодавець повинен забезпечити проведення відповідних оздоровчих заходів. Медичні огляди проводяться відповідними закладами охорони здоров'я, працівники яких несуть відповідальність згідно із законодавством за відповідність медичного висновку фактичному стану здоров'я працівника. Порядок проведення медичних оглядів визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

Відповідно до ст.21 вказаного вище Закону визначеного, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання.

Згідно з ч.5 ст. 4 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.

Відповідно до ч.6 ст. 7 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Відповідно до ч.7 ст.7 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.

Враховуючи те, що наведені позивачем в позовній заяві обставини підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про підтверджується порушення відповідачем вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при проведенні робіт, які можуть спричинити ризик для життя і здоров'я працюючих, а також зважаючи на те, що відповідачем не надано заперечень і доказів з приводу даного позову, суд вважає, що позовні вимоги підставні, обґрунтовані, а відтак, підлягають до задоволення у повному обсязі.

З урахуванням ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 4, 7-11, 14, 69-71, 72, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Буського міського комунального підприємства (місцезнаходження: 80500, Львівська область, м. Буськ, вул. Львівська,6) шляхом заборони виконання робіт підвищеної небезпеки: виконання робіт на висоті; виконання зварювальних робіт; робіт, що виконуються за допомогою автовишки телескопічної з гідроприводом ТВГ-15Н на базі автомобіля ГАЗ-53А ТВГ-15 Н до усунення відповідачем зазначених вище порушень та отримання у встановленому порядку рішення суду на відновлення роботи.

Постанова суду виконується негайно.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.

Суддя Костецький Н.В.