Справа № 466/6799/13-ц
іменем України
"24" березня 2014 року Шевченківський районний суд м.Львова у складі:
головуючої - судді ЛУЦІВ-ШУМСЬКОЇ Н.Л.
секретаря ДУДИНСЬКОЇ З.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові справу за позовом заступника прокурора Львівської області в інтересах Брюховицької селищної ради до ОСОБА_1, ОСОБА_2, треті особи приватний нотаріус Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_3, відділ Держземагенства у м.Львові Львівської області, Львівська регіональна філія Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання недійсним та скасування Державного акту на право власності на земельну ділянку, визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки,
15.12.2008р. заступник прокурора Львівської області в інтересах держави в особі Брюховицької селищної ради звернувся з позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про визнання недійсним та скасування державного акту на право власності на земельну ділянку площею 0,1000га для дачного будівництва від 26.10.2005р. серія ЯБ №342804, виданого ОСОБА_1, та визнання недійсним договору купівлі-продажу цієї земельної ділянки, укладеного 29.10.2005р. між ОСОБА_1 та ОСОБА_2, посвідченого приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_3 В обґрунтування позову покликається на те, що в провадженні слідчого відділу слідчого управління прокуратури Львівської області знаходиться кримінальна справа, порушена за ознаками злочинів, передбачених ст.ст.364ч.1, 366 ч.1 КК України. В ході розслідування було встановлено, що службові особи Брюховицької селищної ради зловживаючи своїм службовим становищем видали державні акти на право власності на земельну ділянку, в тому числі ОСОБА_1, на підставі рішення № 514 від 29.09.2005 р., однак за вказаним номером та датою є рішення з інших питань (рішення та протокол сесії ради додаються).
У державному акті вказано, що земельна ділянка розташована на АДРЕСА_1 та надається для дачного будівництва, проте за інформацією Брюховицької селищної ради такої вулиці в смт.Брюховичі не існує, квартал забудови за вказаною адресою не розроблявся.
Оскільки рішення про надання ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,1000га для дачного будівництва селищною радою не приймалося, ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку не набула. Відтак права розпоряджатися цієї земельною ділянкою, укладати 29.10.2005р. договір купівлі-продажу земельної ділянки вона не мала.
Звернення з даним позовом пов'язано із захистом прав на земельну ділянку.
В судовому засіданні прокурори прокуратури Шевченківського району м.Львова, які здійснювали представництво позивача, заявлені позовні вимоги підтримали повністю, покликаючись на вказані в позовній заяві обставини та представлені суду докази. Просили суд задовольнити позов.
Представник Брюховицької селищної ради Кубай Т.Є. в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач ОСОБА_2, представляючи також інтереси відповідачки ОСОБА_1, в судовому засіданні проти позову заперечив, пояснив, що 29.10.2005р. придбав у ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,100га для дачного будівництва на АДРЕСА_1. При оформленні договору купівлі-продажу цієї земельної ділянки нотаріус перевіряв всі документи. Про будь-яку незаконність набуття ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку відомостей не було. У зв'язку з потребою в коштах він в подальшому продав цю земельну ділянку ОСОБА_4 Вважає, що підстав для скасування державного акту та визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки немає. Просить у позові відмовити.
Представник відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_1 - ОСОБА_7 в судовому засіданні заперечив проти позову, дав пояснення про те, що поданий до позовної заяви документ не може вважатися рішенням Брюховицької селищної ради та бути доказом у справі, оскільки в ньому відсутній підпис селищного голови І.Сала і немає печатки Брюховицької селищної ради. Вироку суду щодо посадових осіб Брюховицької селищної ради, яким би встановлено підроблення рішення Брюховицької селищної ради від 29.09.2005р. №514 та незаконність видачі державного акту на право власності на землю на прізвище ОСОБА_1 немає. 29.09.2005р. сесія Брюховицької селищної ради проводилась, питання про надання у власність земельної ділянки ОСОБА_1 вирішувалося, оскільки попередньо Брюховицька селищна рада своїм рішенням №380 від 28.10.2004р. та №452 від 14.04.2005р. дала дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення проекту відводу даної земельної ділянки. Технічна документація з проекту відведення земельної ділянки ОСОБА_1 була розроблена спеціалізованою організацією ТзОВ "ОРДО", місце розташування земельної ділянки було попередньо погоджено Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Львівській області 08.08.2005р. Зважаючи на встановлені в судовому засіданні обставини просить відмовити у задоволенні позову за безпідставністю вимог.
Відповідачка ОСОБА_1 в судове засіданні не з'явилася, подала заяву, в якій просить слухати справу у її відсутності та у задоволенні позову відмовити.
Треті особи ОСОБА_4, ОСОБА_5 в судове засіданні не з'явилися, суд вважає за можливе вирішити справу у їх відсутності на підставі наявних доказів.
Приватний нотаріус Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_3 подала суду заяву про розгляд справи за її відсутності.
Представник Львівської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» подав заяву про розгляд справи без участі представника філії.
Представник відділу Держземагенства у м.Львова Львівської області також подав заяву про розгляд справи без участі представника відділу.
Заслухавши пояснення сторін та їх представників, показання свідків, дослідивши подані докази, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову з таких мотивів.
Відповідно до ч.3 ст.10, ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
За загальними положеннями ЦПК України обов'язок суду під час ухвалення рішення вирішити, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги позивача та якими доказами вони підтверджуються; перевірити наявність чи відсутність певних обставин за допомогою доказів шляхом їх оцінки; оцінити подані сторонами докази та дійти висновку про наявність або відсутність певних юридичних фактів.
Відповідно до ч.1,2 ст.116 ЗК України, що діяла в редакції на 2005р., громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Стаття 118 ЗК України регламентує порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами. За цією нормою громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання. Відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву, а при передачі земельної ділянки фермерському господарству - також висновки конкурсної комісії, і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення.
Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.
Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність.
У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Судом встановлено, що на підставі рішення 16 сесії 24 скликання Брюховицької селищної ради від 29.09.2005р. №514 ОСОБА_1 видано Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1000га в АДРЕСА_1 для дачного будівництва (т.1 а.с.4).
Звертаючись до суду з даним позовом прокурор покликається на те, що рішення Брюховицькою селищною радою про затвердження проекту відведення земельної ділянки площею 0,1000га по АДРЕСА_1 та безоплатну передачу її у приватну власність для дачного будівництва ОСОБА_1 не приймалося.
На підтвердження цього до позовної заяви долучено копію документу на 2 аркушах під назвою рішення 16-ої сесії 24 скликання Брюховицької селищної ради № 514 від 29.09.2005р., завірену слідчим прокуратури Львівської області. Однак з копії цього документу вбачається, що у ньому відсутній підпис голови селищної ради І.Сала та відтиск гербової печатки Брюховицької селищної ради. Також долучено завірену слідчим прокуратури Львівської області копію документу на 5 аркушах під назвою протокол засідання Брюховицької селищної ради №48 від 29.09.2005р., який не підписаний селищним головою І.Сало (т.1 а.с.6,7-9). Позивач покликається на те, що у вказаних документах відсутні записи про вирішення Брюховицькою селищною питання затвердження проекту відведення земельної ділянки площею 0,1000га по АДРЕСА_1 та безоплатну передачу її у приватну власність для дачного будівництва ОСОБА_1, хоча Державний акт видано саме на підставі цього рішення.
В судовому засіданні представниками позивача не заперечувався факт проведення 29.09.2005р. засідання сесії Брюховицької селищної ради. Цей факт підтверджено і показаннями свідка ОСОБА_9, яка на той час займала посаду секретаря виконавчого комітету Брюховицької селищної ради.
Прокуратурою стверджується, що на вказаному засіданні сесії не розглядалися та не вирішувалися питання надання у власність громадянам земельних ділянок по АДРЕСА_1 для дачного будівництва.
Судом вживалися заходи для витребування та огляду в судовому засіданні оригіналу рішення № 514 від 29.09.2005р. та протоколу засідання сесії Брюховицької селищної ради №48 від 29.09.2005р. Однак такі суду надані не були.
Брюховицькою селищною радою у відзиві на позов від 26.05.2009р. вказано про те, що протокол засідання сесії Брюховицької селищної ради №48 від 29.09.2005р. на 10 аркушах та рішення № 514 від 29.09.2005р. були вилучені з Брюховицької селищної ради на підставі постанови старшого слідчого прокуратури Шевченківського району м.Львова про проведення виїмки від 09.11.2007p., що підтверджується копією постанови про проведення виїмки від 09.11.2007р. та протоколом вилучення від 07.12.2007р. Відповідно до копії листа від 18.01.2013р. №87 за підписом селищного голови Брюховицької селищної ради - рішення Брюховицької селищної ради № 514 від 29.09.2005р., яким затверджено проекти відводу та передано у власність земельні ділянки по АДРЕСА_1, вилучено згідно протоколу виїмки від 07.12.2007р. (т.1 а.с.53,54,55, т.2 а.с.101,102,103). Зі змісту листа від 18.01.2013р. вбачається, що селищним головою Брюховицької селищної ради не заперечується факт прийняття 29.09.2005р. на сесії Брюховицької ради рішень щодо передачі громадянам у власність земельних ділянок по АДРЕСА_1.
З копії протоколу вилучення від 07.12.2007р. вбачається, що дійсно працівниками міліції було вилучено оригінали документів, в тому числі протокол №48 від 29.09.2005р. на 10 аркушах, рішення №514 від 29.09.2005р. 16 сесії 24 скликання. У протоколі зауважень до зазначених документів, їх оформлення, в тому числі відсутності у них підпису селищного голови та гербової печатки селищної ради, не зафіксовано. Діючі на той час норми КПК України передбачали обов'язок при проведенні виїмки документів вказувати їх індивідуальні ознаки. Понятим при проведенні вилучення був Кубай Т.Є., який в даний час є представником селищної ради. Жодних зауважень до вилучених документів, в тому числі, що вилучені документи були без підпису голови та печатки Брюховицької селищної ради, зі сторони учасників слідчої дії не було.
Цим документом слідчої дії підтверджується факт вилучення з Брюховицької селищної ради належним чином оформленого оригіналу рішення № 514 від 29.09.2005р., а не документу під назвою рішення № 514 від 29.09.2005р. без підпису голови селищної ради і печатки Брюховицької селищної ради. Крім того, як уже зазначалося вище, одночасно було вилучено і оригінал протоколу засідання Брюховицької селищної ради №48 від 29.09.2005р. на 10 аркушах, до оформлення якого зауважень про відсутність підпису селищного голови, печатки не було. Представлена прокуратурою копія документу під назвою протокол засідання Брюховицької селищної ради №48 від 29.09.2005р. без підпису селищного голови та печатки селищної ради, не містить 10-ти аркушів (т.1 а.с.7-9).
Суд в судових засіданнях та листом від 05.02.2014р. доручав позивачу надати оригінали зазначеного рішення та протоколу сесії селищної ради, прокурору з'ясувати та повідомити суд де знаходяться оригінали вилучених правоохоронними органами : протоколу засідання Брюховицької селищної ради №48 від 29.09.2005р. на 10 аркушах, рішення 16 сесії 24 скликання №514 від 29.09.2005р. та документів, що мають значення по справі. Однак вимога суду залишилася без виконання, відомостей про наявність оригіналів вказаних документів та їх місце знаходження не надано.
Отже, наведене свідчить, що долучені прокуратурою до позовної заяви ксерокопії документів під назвою протокол засідання Брюховицької селищної ради №48 від 29.09.2005р. та рішення 16 сесії 24 скликання Брюховицької селищної ради №514 від 29.09.2005р. не є копією оригіналу протоколу №48 від 29.09.2005р. та копією оригіналу рішення№514 від 29.09.2005р. Ці ксерокопії не можуть бути доказами по справі.
У позовній заяві прокурор вказує на те, що службові особи Брюховицької селищної ради, зловживаючи своїм службовим становищем, видали Державні акти на право власності на землю, в тому числі і на ім'я ОСОБА_1, при тому, що питання про виділення земельних ділянок вказаним особам на розгляд сесії не виносилося і рішення з цього приводу не приймалося.
В матеріалах справи міститься постанова старшого слідчого прокуратури Шевченківського району м.Львова від 24.10.2007р. про порушення кримінальної справи за фактом зловживання службовим становищем та службового підроблення службовими особами Брюховицької селищної ради при видачі державних актів на право власності на землю конкретним особам, зокрема ОСОБА_1, за ознаками злочинів, передбачених ч.1 ст.364. ч.1 ст.366 КК України, постанова від 09.11.2007р. про проведення виїмки державного акту ОСОБА_1 (т.1 а.с.46,54).
Згідно ч.2 ст.59 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно ст.61 ЦПК України обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Вирок у кримінальному провадженні, що набрав законної сили, або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення обов'язкові для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено вирок або постанову суду, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.
Судом встановлено, що вироку суду у кримінальній справі, порушеній у 24.10.2007р., на результати розслідування якої посилався позивач, немає.
До матеріалів справи відповідачем долучено копію технічної документації з проекту відведення земельної ділянки, яка надається у приватну власність для дачного будівництва ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 виготовленої ТзОВ "ОРДО".
В наявній технічній документації є усі необхідні документи, затверджені відповідними державними установами, зокрема висновок державної землевпорядної експертизи, яка є кінцевим технічним документом. На підставі цих документів селищна рада мала право розглянути та вирішити питання про затвердження проекту відведення та передачу земельної ділянки у власність ОСОБА_1 (т.2 а.с.33-62).
У долученій копії технічної документації міститься копія витягу з рішення Брюховицької селищної ради №380 від 28.10.2004р. яким надано дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення проекту відводу спірної земельної ділянки, що пропонується їй у приватну власність для ведення дачного будівництва. Вказана ксерокопія містить підпис селищного голови, секретаря ради та відтиск гербової печатки селищної ради.
Оригінал вказаного рішення №380 від 28.10.2004р. та протокол засідання сесії від 28.10.2004р., в числі інших документів, вилучений з Брюховицької селищної ради працівниками Шевченківського РВ ЛМУ УМВС України у Львівській області 15.10.2008р. на підставі постанови про проведення виїмки від 13.10.2008р. Відомостей про місце знаходження оригіналу вказаного рішення та протоколу засідання сесії прокурором не встановлено та не надано суду.
Законність вказаного рішення не оспорюється. Дане рішення, відповідно до ст.118 ЗК України є передумовою для підготовки проекту відводу земельної ділянки та технічної документації, першим етапом процесу передачі земельної ділянки у власність громадян.
Єдиним рішенням що стосується даного спору, яке збереглося в розпорядженні Брюховицької селищної ради, оскільки не було вилучено правоохоронними органами, є рішення Брюховицької селищної ради №452 від 14.04.2005р. Цим рішенням селищна рада продовжила термін дії рішення №380 від 28.10.2004р. до 30.10.2005р.
В судовому засіданні було допитано в якості свідка працівника "ОРДО" ОСОБА_10, який пояснив суду, що дійсно в 2005р. виготовляв технічну документацію в двох примірниках на прізвище ОСОБА_1 У технічній документації була завірена належним чином копія рішення на виготовлення проекту відводу і підготовки для надання у власність земельної ділянки, без наявності якого вони не приступають до виконання завдання. Після виготовлення технічної документації та отримання рішення ради про надання земельної ділянки у власність громадяни надавали йому належно завірені копії таких рішень ради і лише після цього він отримував бланки державних актів на право власності на землю, які , подавав в управління земельних ресурсів для заповнювалися та видачі громадянам. Без належно оформленої копії рішення про надання земельної ділянки оформити та отримати державний акт на право власності на землю неможливо.
До матеріалів було долучено викопіювання з плану земель смт.Брюховичі, на якому управління архітектури і містобудування Львівського міськвиконкому 22.10.2004р. вказало, що не заперечує проти розміщення кварталу по вул.Курортна-Макаренка для ведення дачного будівництва, з цим погодився і головний санітарний лікар Шевченківського р-ну м.Львова. На цьому плані відображена спірна земельна ділянка, що надавалася ОСОБА_1 Це ще раз підтверджує, що план кварталу по вул.Курортна-Макаренка в смт.Брюховичі розроблявся і вулиця Б.Макаренка була затверджена (т.2 а.с.64-66,127).
В журналі архітектора смт.Брюхович міститься запис від 25.02.2005р. про попереднє погодження ОСОБА_1 місця розташування земельної ділянки (т.2 а.с.41,67).
З ксерокопії журналу реєстрації обтяжень, обмежень, сервітутів Брюховицької селищної ради вбачається, що у ньому є запис від 15.09.2005р. про видачу сервітутів та обмежень земельної ділянки на АДРЕСА_1, що надається ОСОБА_1 (т.2 а.с.57,68). В журналі міститься запис висновку державної землевпорядної експертизи №3757від 21.09.2005р.(т.2 а.с.62,63).
В судовому засіданні допитана в якості свідка ОСОБА_9, яка станом на 2004-2005р.р. була секретарем виконавчого комітету Брюховицької селищної ради. Свідок пояснила, що завіряла печатками виконкому документи з підписами селищного голови, архітектора. Ставила печатки на Державні акти на право власності на землю. Вказала, що заяви про надання земельних ділянок залишаються під протоколам засідань ради. Заяви на затвердження технічної документацію також подаються і долучаються до відповідних протоколів засідань сесії селищної ради. Пояснила, що 29.09.2005 року сесія рюховицької селищної ради проводилася та рішення № 514 від 29.09.2005р. приймалось. Свідок також зазначила, що рішення та протоколи сесії селищної ради без підпису селищного голови та печатки не можуть вважатися документами та прийматися до уваги.
Свідок ОСОБА_11 дав показання суду, що на 2005 рік існував певний порядок отримання державного акту на право власності на земельну ділянку, зокрема після висновку землевпорядної експертизи, яка є остаточним підтверджуючим документом, що технічна документація для проекту відводу відповідає усім нормам і вимогам, документи подаються на розгляд відповідної ради. Після розгляду проекту відведення та прийняття рішення ради про передачу земельної ділянки у власність особа зверталася в Центр ДЗК для викреслення Державного акту, який підписував голова ради та він, як начальник відділу приміських земель. Державний акт на прізвище ОСОБА_1 він підписав, цей Державний акт був поданий йому на підпис разом із технічною документацією, належно завіреною копією або витягом з рішення № 514 від 29.09.2005р. Без копії рішення № 514 від 29.09.2005 р. він не підписав би Державний акт на право власності на земельну ділянку ОСОБА_1 Підпис у державному акті на прізвище ОСОБА_1 його. Управління державного земельного кадастру проводило реєстрацію державного акту і дана реєстрація проводиться також на підставі рішення № 514 від 29.09.2005 року. Без рішення № 514 реєстрація державного акту на право власності на земельну ділянку не проводиться. Свідок зазначив, що для дачного будівництва не була передбачена розробка плану кварталу. Достатньо було висновку архітектора. План кварталу мав розроблятися для здійснення індивідуального житлового будівництва, що передбачено ДБН.
Аналізуючи всі вище наведені обставини суд вважає, що прокуратурою, яка звернулася до суду в інтересах Брюховицької селищної ради, не доведено тієї обставини, що Брюховицькою селищною радою рішення №514 від 29.09.2005р. про затвердження проекту відведення земельної ділянки площею 0,1000га по АДРЕСА_1 та безоплатну передачу її у приватну власність для дачного будівництва ОСОБА_1 не приймалося.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд робить висновок, що позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.8,10,11,57,58,60,88,209,212,213,215 ЦПК України, суд, -
У задоволенні позову заступника прокурора Львівської області в інтересах Брюховицької селищної ради до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про визнання недійсним та скасування Державного акту на право власності на земельну ділянку площею 0,1000га на АДРЕСА_1 від 26.10.2005р. серія ЯБ №342804, виданого на ім'я ОСОБА_1 на підставі рішення Брюховицької селищної ради від 29.09.2005р. №514, визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки від 29.10.2005р., укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_2, посвідченого приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_3 за №7861, - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Львівської області через Шевченківський районний суд м.Львова шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя: Н. Л. Луців-Шумська