Ухвала від 31.03.2014 по справі 2а-2064/11

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-2064/11 Головуючий у 1-й інстанції: Куренков Є.С. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.

УХВАЛА

Іменем України

31 березня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мацедонської В.Е.,

суддів Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації на постанову Дарницького районного суду м. Києва від 30 червня 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації, третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій протиправними та про зобов'язання провести перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-

встановив:

14 лютого 2011 року позивач звернулась до Дарницького районного суду м. Києва з позовом (з урахуванням змін) до Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації, третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дії відповідача щодо нарахування, призначення та виплати позивачу державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з серпня 2010 року по травень 2011 року; зобов'язання відповідача зробити перерахунок та виплату позивачу недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з серпня 2010 року по травень 2011 року.

Постановою Дарницького районного суду м. Києва від 30 червня 2011 року позовні вимоги позивача до Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації, третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій протиправними та про зобов'язання провести перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задоволено, а саме: визнано протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації у проведенні позивачу перерахунку розміру допомоги по догляду за дитиною; зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації провести позивачу перерахунок розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 14 серпня 2010 року до досягнення дитиною трирічного віку - 13 червня 2013 року відповідно до положень ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, з урахуванням розміру збільшення позовних вимог; зобов'язано Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат провести позивачу виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 14 серпня 2010 року до досягнення дитиною трирічного віку - 13 червня 2013 року відповідно до положень ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, з урахуванням розміру збільшення позовних вимог.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно зі п.1 ч.1 ст.198, ч.1 ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 є матір'ю дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка не досягла трирічного віку. Позивач перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», що підтверджується матеріалами справи.

Суд першої інстанції при задоволенні позовних вимог виходив з того, що наділивши матерів, що здійснюють догляд за дітьми до досягнення ними трирічного віку соціальною гарантією, держава взяла на себе публічне зобов'язання забезпечити належний матеріальний рівень осіб, які є такими, що здійснюють догляд за дітьми до досягнення ними трирічного віку, що вказує на наявність правового зв'язку між позивачем, відповідачем та третьою особою у зазначеній життєвій сфері життєдіяльності, що характеризується наявністю зобов'язання держави забезпечити соціальний захист зазначеної категорії громадян.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав:

Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення відповідно до Конституції України встановлено Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»від 21 листопада 1992 р. № 2811-ХII (надалі за текстом -«Закон № 2811-ХII»).

Частиною 1 статті 1 Закону № 2811-ХII визначено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 3 Закону № 2811-ХII передбачено, що відповідно до цього Закону призначається, зокрема, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Наведене дає підстави для висновку, що Закон № 2811-ХII є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначенням та виплатою державної допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною.

Згідно ст.ст.13, 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.

Частиною 1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Згідно п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Вищезазначені норми Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми" не визнані неконституційними. Однак, відповідно до ст.ст.2,3 Бюджетного кодексу України закон про Державний бюджет містить положення, які діють протягом бюджетного року, а тому зміни, внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» діяли протягом 2008 року. Таким чином, при призначенні позивачу допомоги по догляду за дитиною відповідач мав керуватися Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції, що передбачає виплату допомоги у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.

Керуючись ст.ст.195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-

ухвалив:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації - залишити без задоволення.

Постанову Дарницького районного суду м. Києва від 30 червня 2011 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя В.Е.Мацедонська

Судді Т.М. Грищенко

І.О.Лічевецький

.

Головуючий суддя Мацедонська В.Е.

Судді: Грищенко Т.М.

Лічевецький І.О.