13 березня 2014 року Справа № 876/1279/14
Львівський апеляційний адміністративний суду складі колегії суддів:
головуючого судді - Рибачука А.І.,
суддів - Клюби В.В., Яворського І.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області на постанову Любешівського районного суду Волинської області від 09.01.2014 року по справі № 162/2447/13-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
ОСОБА_1 16.12.2013 року звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії зі збільшенням її на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії зі збільшенням її на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад 20 років в межах строку звернення до суду.
Позовні вимоги обґрунтовував вимогами статті 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Любешівського районного суду Волинської області від 09.01.2014 року позов задоволено. Визнано протиправними дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку позивачу пенсії з її збільшенням на один відсоток заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років та зобов'язано провести перерахунок та виплату пенсії позивача із збільшенням пенсії на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років починаючи з 17.06.2013 року відповідно до вимог частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Постанову суду у межах суми стягнення за один місяць звернуто до негайного виконання.
Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області подало апеляційну скаргу, в якій покликається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції і прийняти нову, якою повністю відмовити в задоволенні позовних вимог.
Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що на момент призначення позивачу пенсії і до проведення її перерахунку за заявою позивача пенсію було призначено із врахуванням вимог частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме за кожен наступний рік роботи понад встановлений страховий стаж 20 років для чоловіків розмір пенсії збільшувався на один відсоток заробітку. З 12.01.2005 року Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», норми якого поширюються і на пенсіонерів, яким пенсію призначено до 01.01.2004 року, встановлено доплату за понаднормативний стаж шляхом збільшення розміру пенсії на один відсоток мінімальної пенсії за віком за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років для чоловіків. Таким чином, підвищення до пенсії позивача за понаднормовий стаж повинно здійснюватися відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Оскільки особами, які беруть участь у справі, не подано до суду клопотань про розгляд справи за їх участю, суд апеляційної інстанції відповідно до пункту 1 частини 1 статті 197 КАС України розглядає справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач з 09.11.2001 року отримує пенсію за вислугу років як працівник освіти, а з 18.05.2007 року по віку відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, що встановлюються або цим Законом або законом, який регулює особливості статусу таких громадян.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Таким чином, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про пенсійне забезпечення» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Пільги щодо обчислення стажу роботи для призначення пенсії визначені статтею 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зокрема, за змістом частини 2 цієї норми, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 відсотків заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 відсотків заробітку.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
Оскільки позивач є потерпілим внаслідок аварії на Чорнобильскій АЕС та обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд першої інстанції вірно застосував вказані вище правові норми, внаслідок чого дійшов правильного висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.
За наведених обставин суд приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.
Керуючись ст. ст.160, 195, 197, 198, 200, 205, 207, 254, 256 КАС України, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області залишити без задоволення, а постанову Любешівського районного суду Волинської області від 09.01.2014 року по справі № 162/2447/13-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Любешіському районі Волинської області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: А.І. Рибачук
Судді В.В. Клюба
І.О. Яворський