Справа № 347/565/14-а
31.03.2014 м. Косів
Косівський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого - судді Бельмеги М.В.
при секретарі Лаюк Г.Д.
за участю представника позивача - Сав'юк Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Косів справу за адміністративним позовом Косівської міської ради до Головного управління юстиції в Івано-Франківській області про скасування постанови про накладення штрафу від 25.06.2013 року ВП № 32623473, -
Позивач звернувся в суд із даним позовом.
Позовні вимоги мотивовані тим, що постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області Пищ Мар'яни Степанівни від 25.06.2013 року, на Косівську міську раду накладено штраф у розмірі 1360,00 грн. Вказана постанова мотивована тим, що Косівська міська рада не виконала рішення Косівського районного суду по справі № 2а-43/2011. Позивач вважає вказану постанову протиправною, оскільки Косівська міська рада виконала постанову Косівського районного суду від 30.08.2011 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав викладених в позовній заяві. Суду пояснила, що на виконання постанови Косівського районного суду від 30.08.2012 року у справі № 2-А-43/2011, рішенням сесії Косівської міської ради від 27.11.2012 року, надано ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1, для обслуговування частини житлового будинку із земель запасу житлової та громадської забудови. У зв'язку з чим вважає протиправною постанову відповідача. Просила позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце його проведення відповідач повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши в сукупності письмові докази, суд встановив, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Суд встановив, що постановою Косівського районного суду від 30.08.2011 року у справі № 2-А-43/2011, визнано протиправним та скасовано рішення № 2.17-2 другої сесії шостого скликання Косівської міської ради від 14.12.2010 року, зобов'язано Косівську міську раду вирішити питання про надання ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 землі для обслуговування їхньої частини житлового будинку по АДРЕСА_1 (а.с. 7).
12.11.2012 року відповідач направив позивачу вимогу № 04.1-12/9803, якою зобов'язав вжити всі можливі дії на виконання постанови Косівського районного суду по справі № 2-А-43/2011 (винести на розгляд сесії питання про надання ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 землі для обслуговування їхньої частини житлового будинку по АДРЕСА_1) (а.с. 5).
Рішенням сесії Косівської міської ради від 27.11.2012 року № 2.3-18 надано ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1, для обслуговування частини житлового будинку із земель запасу житлової та громадської забудови. Зобов'язано ОСОБА_2 подати проект землеустрою на розгляд ради (а.с. 8).
Оскільки відповідач прийшов до висновку, що Косівська міська рада рішення Косівського районного суду не виконала, постановою від 25.06.2013 року на позивача накладено штраф у розмірі 1360,00 грн. (а.с. 6).
Спір між сторонами виник стосовно правомірності винесення відповідачем постанови про накладення штрафу на позивача від 25.06.2013 року ВП № 32623473. При вирішенні спору по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Зокрема, державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Статтею 75 зазначеного Закону визначено, що після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.
Відповідно до статті 89 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Згідно з пунктом "б" частини 1 статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до вказаного Кодексу.
Відповідно до статті 83 вказаного вище Кодексу, землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься вирішення, відповідно до закону, питань регулювання земельних відносин.
Згідно з статтею 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим кодексом або за результатами аукціону.
Згідно з частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні (частина 7 статті 118 Кодексу).
Частиною 1 статті 120 Земельного кодексу України визначено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
З матеріалів справи вбачається, що Косівська міська рада є боржником у виконавчому провадженні, яка зобов'язана за рішенням суду вирішити питання про надання ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 землі для обслуговування їхньої частини житлового будинку по АДРЕСА_1, (повинна вирішити питання приватизації земельної ділянки ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 у відповідності до ЗК України та своїх повноважень).
На виконання постанови Косівського районного суду від 30.08.2012 року у справі № 2-А-43/2011 рішенням сесії Косівської міської ради від 27.11.2012 року № 2.3-18 надано ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1, для обслуговування частини житлового будинку із земель запасу житлової та громадської забудови.
Таким чином, суд встановив, що позивач належним чином виконав постанову Косівського районного суду від 30.08.2012 року у справі № 2-А-43/2011.
Судом встановив, що позивач добровільно виконав рішення суду. Таким чином, суд прийшов до висновку, що відповідачем неналежним чином використано надані йому Законом України "Про виконавче провадження" права щодо накладення на боржника штрафу та винесення про це постанови.
Також, суд встановив, що внаслідок розгляду справи в Івано-Франківському окружному адміністративному суді (а.с. 9-11) та Львівському апеляційному адміністративному суді (а.с. 12-15), Косівська міська рада з поважних причин пропустила строк звернення з даним позовом до Косівського районного суду.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що постанова відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області про накладення штрафу від 25.06.2013 року ВП № 32623473 є протиправною та підлягає скасуванню.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Поновити процесуальний строк звернення до суду.
Скасувати постанову відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області про накладення штрафу від 25 червня 2013 року ВП №32623473.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Косівський районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Бельмега М.В.