233 Справа № 233/2413/14-ц
Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області
31 березня 2014 року м. Костянтинівка
Суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Янюк Ю. Б. , розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Костянтинівської міжрайонної прокуратури про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення матеріальної та моральної шкоди, -
27 березня 2014 року до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області електронною поштою надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Костянтинівської міжрайонної прокуратури про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення матеріальної та моральної шкоди.
Суд вважає, що у відкритті провадження по цій справі слід відмовити по наступним підставам.
Відповідно до положень ст.3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспрюваних прав, свобод чи інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, або державні чи суспільні інтереси.
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом про відшкодування матеріальної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури або суду у порядку цивільного судочинства.
Положеннями ч.2 ст.21 КАС України визначено, що вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Статтею 15 ЦПК України передбачено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Згідно із ст.ст. 2,17 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства; компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Суб'єктом владних повноважень відповідно до п.7 ч.1 ст.3 КАС України є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Із змісту позову вбачається, що ОСОБА_1, як особа, якій, на її думку, завдано незаконними діями органу прокуратури матеріальну та моральну шкоду, звернувся з позовом до Костянтинівської міжрайонної прокуратури Донецької області, тобто виник спір з приводу діяльності органів прокуратури, які є державними органами.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.18 УКАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам. Таким чином, спір, який виник між сторонами, є публічно-правовим і відноситься до адміністративної юрисдикції, а тому його розгляд повинен здійснюватися за правила КАС України.
Відповідно до правил предметної підсудності, такий спір належить розглядати в окружному адміністративному суді.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.122 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах в порядку цивільного судочинства.
Тому, враховуючи, що у даному випадку виник публічно-правовий спір і вимоги ОСОБА_1 повинні розглядатися за правилами, встановленими КАС України у відповідному окружному адміністративному суді, у відкритті провадження по справі необхідно відмовити.
Керуючись ст. 122 ЦПК України, -
Відмовити у відкритті провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівської міжрайонної прокуратури про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення матеріальної та моральної шкоди.
На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу до апеляційного суду Донецької області через Костянтинівський міськрайонний суд протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
Суддя