Ухвала від 19.03.2014 по справі 576/339/14

КОПІЯ

Справа №576/339/14 Головуючий у суді у 1 інстанції - Васянович В.М.

Номер провадження 22-ц/788/591/14 Суддя-доповідач - Ільченко О. Ю.

Категорія - 57

УХВАЛА

19 березня 2014 року м.Суми

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Сумської області в складі:

головуючого-судді - Ільченко О. Ю.,

суддів - Попруги С. В., Рибалки В. Г.,

за участю секретаря судового засідання - Пархоменко А.П.,

розглянула у відкритому судовому засіданні у приміщенні апеляційного суду цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3

на ухвалу Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 10 лютого 2014 року про відмову у відкритті провадження у справі

у справі за позовною заявою ОСОБА_3 до Головного управління МВС України в Харківській області

про визнання недійсним свідоцтва про хворобу,

ВСТАНОВИЛА:

Ухвалою Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 10 лютого 2014 року відмовлено у відкритті провадження у справі.

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення норм процесуального права, просить ухвалу скасувати, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду справи. При цьому, зазначає, що він оспорює рішення військово-лікарської комісії управління МВС України щодо висновку про наявність у нього психіатричної хвороби, а не самого міністерства і вважає, що спір стосується трудових правовідносин, тому має вирішуватись в порядку цивільного судочинства.

Заслухавши пояснення представника апелянта, який підтримав апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.

Відмовляючи у відкритті провадження у справі, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач є суб'єктом владних повноважень, тому такий спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду.

Згідно з ч. 1 ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

Частинами 1, 2 п.1 ст. 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.

Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії).

З роз'яснень, наданих у п. 3 Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» від 01 березня 2013 року вбачається, що вирішуючи питання про віднесення норми до публічного права, а спору до публічно-правового, суди повинні враховувати, зокрема, що за змістом пункту 1 частини першої статті 3 КАС України у публічно-правовому спорі, як правило, хоча б однією стороною є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

За п. 15 ч. 1 вказаної статті, до публічної служби, зокрема, відноситься військова служба, альтернативна (невійськова) служба.

Відповідно до Положення про діяльність військово-лікарської комісії в системі МВС України, затвердженого наказом МВС України № 85 від 06 лютого 2001 року, військово-лікарська комісія входить до штатної структури в системі МВС України.

Так, пунктом 1.2. Положення визначено, що військово-лікарська комісія - це спеціальні органи в складі лікарів-спеціалістів, які створюються в системі

Міністерства внутрішніх справ з метою проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду кандидатів на службу, осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ і членів їх сімей.

Враховуючи вищевикладене, військо-лікарська комісія є структурним підрозділом МВС України, тому міністерство є належним відповідачем у спорі, оскільки є суб'єктом владних повноважень, а сам спір стосується проходження публічної служби позивача.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 122 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у цивільній справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.

За таких умов, колегія суддів вважає висновки суду, щодо підсудності зазначеного спору судам адміністративної юрисдикції обґрунтованими, а тому ухвала суду є законною та обґрунтованою і підстав для її скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 122, 223, 307 ч. 2 п. 1, 313-315 ЦПК України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 відхилити, а ухвалу Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 10 лютого 2014 року про відмову у відкритті провадження у справі залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і протягом двадцяти днів може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Головуючий (підпис)

Судді (підписи)

З оригіналом згідно:

Суддя Апеляційного суду Сумської області: О.Ю. Ільченко