Справа: № 2-а-13525/2011 Головуючий у 1-й інстанції: Пархоменко О.В. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
Іменем України
26 березня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мацедонської В.Е.,
суддів Грищенко Т.М., Мельничука В.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області на постанову Ірпінського міського суду Київської області від 23 грудня 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги пенсіонерам державної служби,-
20 жовтня 2011 року позивач звернулась до Ірпінського міського суду Київської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області про зобов'язання відповідача зробити перерахунок пенсії з урахуванням 50% посадового окладу за особливі умови праці; 10% режимних; зобов'язання відповідача проводити у подальшому нарахування пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 50% посадового окладу за особливі умови праці та 10% режимних, та стягнення з відповідача 8313,60 грн.
Постановою Ірпінського міського суду Київської області від 23 грудня 2011 року позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги пенсіонерам державної служби задоволено частково, визнано неправомірними дії відповідача щодо перерахунку та виплаті позивачу пенсії у розмірі меншому, ніж встановлено ст.37-1 Закону України «Про державну службу» з 20 квітня 2011 року; зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням надбавки у розмірі 50% посадового окладу за особливі умови праці з 20 квітня 2011 року з урахуванням вже проведених виплат. В іншій частині позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області, подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення норм матеріального права та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії у результаті підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідно посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, отже для перерахунку пенсії враховується заробітна плата працюючого державного службовця відповідної посади, а не заробітна плата, яку отримував пенсіонер на момент призначення пенсії.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін з таких підстав.
Згідно зі п. 1 ч. 1 ст. 198, ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Позивач працювала у Бучанській виправній колонії суворого режиму №85 та 07 грудня 1998 року вийшла на пенсію, в період роботи отримувала надбавку 50% посадового окладу за особливі умови праці.
Наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань №251 від 12 грудня 2003 року Бучанська виправна колонія суворого режиму з 01 січня 2004 року переводиться на середній рівень безпеки для утримання засуджених, що в свою чергу призвело до зміни виплати відсотків за особливі умови праці з 50% посадового окладу до 30% посадового окладу.
Для перерахунку пенсії з урахуванням відповідної надбавки за особливі умови праці позивачем до відповідача було надано довідки Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у м. Києві та Київській області БВК №85 від 24 червня 2011 року №117 про заробітну плату на момент звільнення (07 грудня 1998 року) за посадою інспектора П категорії по контролю за виконанням судових рішень, від 24 червня 2011 року №113 про заробітну плату за посадою інспектора П категорії по контролю за виконанням судових рішень з 01 лютого 2008 року, від 03 серпня 2011 року №138 про заробітну плату за посадою інспектора П категорії по контролю за виконанням судових рішень на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 05 лютого 2008 року №34.
Листом №7536/М-3 від 28 вересня 2011 року відповідачем було відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням вищезазначених довідок, оскільки відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії у результаті підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідно посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, отже для перерахунку пенсії враховується заробітна плата працюючого державного службовця відповідної посади, а не заробітна плата, яку отримував пенсіонер на момент призначення пенсії.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку, що позивач отримувала відповідну надбавку за особливі умови праці на законних підставах, працюючи в колонії відповідного режиму, а тому вона має на неї право при обрахунку пенсії, що підтверджується постановою Кабінету Міністрів України №865 від 31 травня 2000 року.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав:
Відповідно до ст.2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Також перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ст.37-1 Закону України «Про державну службу»).
Згідно ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. У разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів виплати, одержані особою за період до зміни структури заробітної плати, включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до абзацу першого цього пункту без коригування згідно з пунктом 2 цієї постанови.
Відповідно до п.4 постанови Кабінету Міністрів України №1510 від 18 серпня 1999 року «Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників Державної кримінально-виконавчої служби» працівникам Державної кримінально-виконавчої служби, які не мають спеціальних звань рядового і начальницького складу, посадові оклади (тарифні ставки), встановлені згідно з законодавством, виплачуються з підвищенням, зокрема, на 10 відсотків - у кримінально-виконавчих установах закритого типу середнього рівня безпеки, де тримаються чоловіки, які раніше відбували покарання у виді позбавлення волі.
Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позивачу при нарахуванні пенсії врахована 10% надбавка за режим, а тому позов в цій частині не підлягає задоволенню.
У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №534 від 14 липня 1993 року (в редакції що була чинною на час праці позивача та виходу на пенсію) всім працівникам установ кримінально-виконавчої системи МВС, які не мають спеціальних звань рядового і начальницького складу, посадові оклади (тарифні ставки) виплачувались з підвищенням за особливі умови праці в установах виконання покарань, лікувально-трудових профілакторіях та їх підприємствах, у закладах охорони здоров'я, які обслуговують спецконтингент - 50%, що і отримувала позивач на час виходу на пенсію. На час розгляду справи зазначеною постановою також передбачено виплату підвищення в установах виконання покарань та їх підприємствах - до 50%.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до Управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області подано довідки №117 від 24 червня 2011 року, №113 від 24 червня 2011 року, №138 від 03 серпня 2011 року про заробітну плату за посадою інспектора П категорії по контролю за виконанням судових рішень за відповідний період та за встановленою формою.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо неправомірності дій відповідача, врахувавши, що відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії у результаті підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідно посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, оскільки відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів виплати, одержані особою за період до зміни структури заробітної плати, включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до абзацу першого цього пункту без коригування згідно з пунктом 2 цієї постанови, тому позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням 50% посадового окладу за особливі умови праці з урахуванням вже проведених виплат.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.
Керуючись ст.ст.195, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області - залишити без задоволення.
Постанову Ірпінського міського суду Київської області від 23 грудня 2011 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В.Е.Мацедонська
Судді Т.М.Грищенко
В.П.Мельничук
.
Головуючий суддя Мацедонська В.Е.
Судді: Грищенко Т.М.
Мельничук В.П.