Справа № 815/1489/14
26 березня 2014 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом прокурора Овідіопольського району Одеської області до Великодолинської селищної ради, Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення від 01.03.2014 року №645-V «Про порядок затвердження регуляторного акту «Про порядок оформлення короткострокової оренди земельних ділянок із земель, що належать до державної та комунальної власності», -
З позовом до суду звернувся прокурор Овідіопольського району Одеської області до Великодолинської селищної ради, Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення від 01.03.2014 року №645-V «Про порядок затвердження регуляторного акту «Про порядок оформлення короткострокової оренди земельних ділянок із земель, що належать до державної та комунальної власності».
В судовому засіданні 26.03.2014 року представник позивача не заявив клопотання про витребування додаткових письмових доказів чи допиту свідків по справі. Представники відповідача Великодолинської селищної ради, Овідіопольського району Одеської області був сповіщений належним чином про день, час та місце слухання справи (підпис представника у довідковому листі на обкладинці справи), але в судове засідання не прибув без поважним причин, в зв'язку із чим, на підстав положень ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України суд ухвалив рішення розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:
Відповідач Великодолинська селищна рада, Овідіопольського району Одеської області згідно ст.140 Конституції України, ст.11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є виконавчим органом місцевого самоврядування, якому ст.ст.123,124 ЗК України надані певні повноваження щодо передачі земельних ділянок у тимчасове користування, а тому, на підставі положень п.1 ч.2 ст.17 КАС України, позовні вимоги щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності з цього приводу підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.
При розгляді справи судом встановлено, що прокуратурою Овідіопольського району проведено перевірку додержання земельного законодавства при винесені рішень сесією Великодолинської селищної ради Овідіопольського району Одеської області.
Перевіркою встановлено, що 01.03.2013 року сесією Великодолинської селищної ради Овідіопольського району Одеської області прийнято рішення №645-VI «Про затвердження регуляторного акту «Про порядок оформлення короткострокової оренди земельних ділянок із земель, що належать до державної та комунальної власності» (а.с.12-16) затверджено регуляторний акт, який передбачає порядок оформлення короткострокової оренди строком до одного року земельних ділянок юридичними особами та СПД - фізичними особами з метою недопущення безоплатного користування землею в період розробки проектів відведення земельних ділянок.
Зокрема, вказаним регуляторним актом передбачено передачу земельних ділянок державної та комунальної власності в оренду, шляхом укладання короткострокових договорів оренди земельних ділянок та отримання орендної плати без оформлення відповідних правовстановлюючих документів.
Прокуратурою Овідіопольського району 09.01.2014 року до Великодолинської селищної ради Одеської області внесено подання (а.с.6-8) з вимогою про усунення причин та умов, які сприяли порушенню вимог Земельного кодексу України шляхом скасування рішення сесії Великодолинської селищної ради №645-VI№645-VI від 01.03.2013 року.
Однак, подання Великодолинською селищною радою відхилено, порушення закону не усунуто, оскільки 10.02.2014 року на нього отримано відповідь за підписом Великодолинського селищного голови, про те що його розглянуто на сесії Великодолинської селищної ради та рішенням сесії Великодолинської селищної ради від 27.01.2014 року №926 (а.с.10) вказано про відсутність підстав для його задоволення.
Вказане рішення є незаконним, порушує загальні принципи державної регуляторної політики та підлягає скасуванню з наступних підстав.
Відповідно до ст..13 Конституції України, ч.1 ст.3, ч.8 ст.93 Земельного кодексу України, ч.2 ст.792 Цивільного кодексу України, ч.1 ст.290 Господарського кодексу України відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Згідно з ст..ст.6,16 Закону України «Про оренду землі», орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Відповідно до ст..123 Земельного кодексу України рішення органів виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання у користування земель державної або комунальної власності приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (у разі надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення або формування нової земельної ділянки), а в інших випадках - на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Відповідно до статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами 2 та 3 статті 134 Земельного кодексу України.
Згідно статті 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у т.ч. з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною 2 статті 134 Земельного кодексу України.
Частиною 2 та 3 статті 134 Земельного кодексу України встановлено вичерпний перелік підстав, які виключають необхідність обов'язкового продажу лише на конкурентних засадах (земельних торгах) земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них.
Відповідно до ст..135 Земельного кодексу України земельні торги проводяться у формі аукціону.
Таким чином, виготовлення проектів землеустрою або технічної документації із землеустрою є обов'язковою умовою, яка передує укладенню договору про надання в оренду земель державної або комунальної власності.
Враховуючи, що порядок надання в оренду землі регулюється виключно законами, органи місцевого самоврядування чи виконавчої влади не уповноважені змінювати або доповнювати встановлений законом порядок та процедуру надання в оренду земель державної і комунальної власності шляхом скасування обов'язку виготовлення перед укладенням договору оренди проектів землеустрою або технічної документації із землеустрою.
Оскільки зазначеним рішенням сесії селищної ради встановлено такий порядок надання в оренду земель державної та комунальної власності, який прямо суперечить вимогам Земельного кодексу України, це рішення прийнято з перевищенням повноважень, наданих органам місцевого самоврядування, внаслідок чого грубо порушено ч.3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» внаслідок чого раді надано право без проведення земельних торгів (аукціону) передавати земельні ділянки в оренду, у т.ч., із земель державної власності.
У той же час, відповідно до ст.1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», регуляторні акти приймаються лише у відносинах, що не врегульовано чинним законодавством.
Оскільки під час розгляду справи представником відповідача не надано доказів або посилань на законність прийнятого радою рішення та з урахуванням наведених вище посилань прокурора на протиправність вказаного акту органу місцевого самоврядування, вказаний акт суб'єкту владних повноважень не може вважатись законним з огляду на положення ч.2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України, в заявку із чим, в цій частині позовні вимоги прокурора є законними та підлягають задоволенню на підставі положень ч.2 ст.162 КАС України.
Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Великодолинської селищної ради, Овідіопольського району Одеської області від 01.03.2014 року №645-V «Про порядок затвердження регуляторного акту «Про порядок оформлення короткострокової оренди земельних ділянок із земель, що належать до державної та комунальної власності».
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня виготовлення та підписання повного тексту постанови.
Суддя Єфіменко К.С.