Справа № 2-а/226/26/2014
21 березня 2014 року м.Димитров
Суддя Димитровського міського суду Донецької області Редько Ж.Є., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Димитрові Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області (далі за текстом Фонд) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в обґрунтування якого вказала, що вона перебуває на обліку в Фонді та з 05.07.2010 року отримує пенсію за віком у відповідності до Закону України «Про державну службу». Згідно за ст.37 даного Закону, чинної на час призначення пенсії, пенсія призначалась їй у розмірі 90% від суми заробітної плати, так як на час виходу на пенсію її стаж на державній службі складав 6 років 7 місяців 16 день та стаж посадової особи в органах місцевого самоврядування 19 років 8 місяців 21 день. При призначенні пенсії відповідачем неправомірно не було враховано суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнобов,язкове пенсійне страхування. Постановою Димитровського міського суду Донецької області від 16.12.2013 року, зміненою частково ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.02.2014 року, дії відповідача були визнані неправомірними та відповідача було зобов'язано провести перерахунок її пенсії з 01.12.2013 року з урахуванням вказаних сум. На виконання рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії, але при перерахунку пенсії відповідач протиправно застосував загальний процент розрахунку пенсії від заробітку - 80%, замість - 90%, зменшуючи розмір її пенсії на 10%. Вважає, що це суперечить чинному законодавству та порушує її права. Перерахунок пенсії на виконання судових рішень є тільки виправленням помилки, скоєної відповідачем при нарахуванні пенсії ще в липні 2010 року. Тому позивач просить суд визнати протиправним дії відповідача щодо застосування загального проценту розрахунку пенсії від заробітку - 80%; зобов'язати відповідача провести з 01.08.2013 року перерахунок та виплату їй пенсії як державному службовцю із застосуванням загального проценту розрахунку пенсії 90% від суми її заробітку.
У запереченні проти позову відповідач - управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької зазначив, що позовні вимоги не визнає у повному обсязі, оскільки на момент виконання рішення суду стосовно перерахунку пнсії позивача були чинні положення ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону України від 08.07.2011 року № 3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», якими не передбачено проведення перерахунку пенсії з розрахунку 90% від середнього заробітку державних службовців.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини, вважаю, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ч.7 ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача з 05.07.2010 року та отримує пенсію на підставі Законів України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про державну службу», має стаж державної служби 6 років 7 місяців 17 днів та в органам місцевого самоврядування 19 років 8 місяців 21 день, що встановлено на підставі письмових заперечень та розпоряджень відповідача (а.с.6, 15, 16).
Постановою Димитровського міського суду Донецької області від 16.12.2013 року, зміненою частково ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.02.2014 року, за позовом ОСОБА_1 до Фонду скасовано рішення відповідача від 21.11.2013 року № 148120 про відмову в перерахунку пенсії позивачу по заробітній платі з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 212, та зобов'язано Фонд здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, виходячи з розміру заробітної плати з урахуванням вказаних сум з 01.12.2013 року (а.с.7-11, 12-14).
На виконання рішення суду відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача, при цьому відповідачем було застосовано загальний процент розрахунку розміру пенсії від заробітку - 80%, про що свідчить розпорядження Фонду № 148120 від 17.02.2014 року (а.с.15-16).
Згідно за ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХП в редакції, що діяла на час призначення пенсії, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, що досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявністю страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, що мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
За змістом ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсії державних службовців призначаються, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року № 3668-VІ внесено зміни до ст.37 Закону України «Про державну службу», відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% від суми заробітної плати.
Згідно за п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Як встановлено вище, пенсія позивачу була призначена у липні 2010 року, тобто до внесення наведених змін до ст.37 Закону України «Про державну службу», у розмірі 90% від суми її заробітної плати.
У даному випадку перерахунок пенсії державного службовця здійснюється на виконання постанови суду, якою відновлюється порушене відповідачем право пенсіонера на пенсію в більшому розмірі ніж призначена, тому посилання відповідача на те, що перерахунок пенсії в розмірі 80% обумовлений положеннями Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року № 3668-VІ, яким внесено зміни до ст.37 Закону України «Про державну службу», є необґрунтованими.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави.
До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України «Про державну службу»). Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України - не допускається.
Відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів.
Відповідно до ст.ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом Україн0и «Про державну службу») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. До спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, не встановлюють.
Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір пенсії, встановлений ст.37 Закону України «Про державну службу», саме в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, відповідно до якого розмір пенсії повинен становити 90% від заробітної плати.
Таким чином, відповідач повинен був застосовувати саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», не встановлюють. Здійснюючи перерахування пенсії у розмірі 80% заробітної плати, відповідач шляхом звуження та обмеження права позивача порушив її конституційне право на розмір вже призначеної у липня 2010 року пенсії державного службовця у розмірі 90% заробітної плати.
Враховуючи викладене, ст.ст.8, 19, 22, 64 Конституції України, ст.37 Закону України «Про державну службу», керуючись ст.ст.9, 11, 86, 94, 97, 98, 99, 100, 158-163, 1832 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Димитрові Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в місті Димитрові Донецької області щодо застосування загального проценту розрахунку пенсії від заробітку - 80% при здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Димитровського міського суду Донецької області від 16.12.2013 року по справі № 2-а/226/106/2013.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Димитрові Донецької області провести з 01.12.2013 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Димитровського міського суду Донецької області від 16.12.2013 року по справі № 2-а/226/106/2013 відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла за станом на 05.07.2010 року, з урахуванням загального проценту розрахунку пенсії 90% від суми заробітку.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Димитровський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Ж.Є.Редько