Ухвала від 13.03.2014 по справі 806/160/14

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Єфіменко О.В.

Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.

УХВАЛА

іменем України

"13" березня 2014 р. Справа № 806/160/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Зарудяної Л.О.

Іваненко Т.В.,

при секретарі Зеліковій О.В. ,

за участю сторін:

представника позивача Чепури І.В.,

представника відповідача - ГУ ДКСУ у Житомирській області - Снігірьової О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "05" лютого 2014 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" до Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ,

ВСТАНОВИВ:

У січні 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" звернулося до суду з позовом до Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення форми "Р" Новоград - Волинської ОДПІ № 0005252200 від 18 вересня 2013 року та стягннення з Державного бюджету України на користь ТОВ "Церсаніт Інвест" переплату з податку на додану вартість за вересень 2013 року в сумі 427662,00 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на безпідставність висновків податкового органу за наслідками проведення перевірки ТОВ "Церсаніт Інвест" з питань дотримання вимог податкового законодавства, достовірності нарахування та сплати податку на додану вартість по взаємовідносинах з ТОВ "Транс Газ Бюро" та "ТОВ Укренергоринок" щодо прийняття до обліку документів, які заповнені не правильно та не мають всіх обов'язкових реквізитів по податковому кредиту в результаті чого позивачем завищено суму податкового кредиту по операціях пов'язаних з отриманням природного газу від ТОВ "Транс Газ Бюро" за червень 2013 року на загальну суму 350129,50 грн.

Зазначає, що операції з придбання товару (газу) підтверджуються первинними документами, які оформлені відповідно до вимог ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та Податкового кодексу України, тому посилання відповідача в акті перевірки на недоліки у податкових накладних є безпідставними. Вважає, що спірне податкове повідомлення - рішення, винесене на основі зазначених висновків є незаконним, таким, що те відповідає обставинам справи та підлягає скасуванню. Відповідно і кошти сплачені на виконання вказаного податкового повідомлення - рішення у сумі 437662,00 грн мають бути повернені ТОВ "Церсаніт Інвест".

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2014 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 18.09.2013 №0005252200, винесене Новоград-Волинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Житомирській області.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" переплату з податку на додану вартість за вересень 2013 року в розмірі 437662,00 грн. та судовий збір в розмірі 560,28 грн.

З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач - Новоград-Волинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області, подав апеляційну скаргу, в якій порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову про відмову в задоволенні позову.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

З матеріалів справи слідує, що 10 вересня 2013 року працівником контролюючого органу проведено позапланову невиїзну документальну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" з питань дотримання вимог податкового законодавства, достовірності нарахування та сплати податку на додану вартість по взаємовідносинах з ТОВ "Транс-Газ Бюро" та "ТОВ Укренергоринок" за період з 1 червня 2013 року по 30 червня 2013 року.

За результати перевірки складено акт № 523/22-00/33529350 від 12 вересня 2013 року (а.с. 10-22).

В ході перевірки виявлено та відображено в акті наступні порушення:

- п. 2.4., п. 2.15, п. 2.16 р. 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року №88 товариство прийняло до обліку документи, які заповнені не вірним чином та не мають всіх обов'язкових реквізитів по податковому кредиту по взаємовідносинах з ТОВ "Транс Газ Бюро";

- ст. 185, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України товариством завищено суму податкового кредиту по операціях пов'язаних з отриманням природного газу від ТОВ "Транс Газ Бюро" за червень 2013 року на загальну суму 350129,50 грн.

На підставі вказаного акту перевірки винесено податкове повідомлення - рішення №0005252200 від 19 вересня 2013 року, яким відповідачу збільшено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 437662,00 грн. (основний платіж - 350130,00грн., штрафні (фінансові санкції) - 87532,00 грн. (а.с. 23).

З матеріалів справи слідує та встановлено судом першої інстанції, що основним видом діяльності позивача є виробництво керамічних санітарно-технічних виробів, виробництво керамічних плиток і плит, виробництво цегли, черепиці та інших будівельних виробів із випаленої глини (а.с.47). Виробництво підприємства вимагає споживання газу для виготовлення вказаних виробів в значних обсягах.

14 грудня 2012 року між позивачем (споживач) та ТОВ "Транс - Газ Бюро" укладено договір постачання №ПГ-141122012, згідно з яким постачальник зобов'язується передати споживачу природний газ, а споживач зобов'язується прийняти та оплатити його на умовах договору (а.с. 26-29).

Фактичне виконання вказаного договору підтверджується наявними в справі документами: актом прийому - передачі природного газу №209 від 30 червня 2013 року (а.с. 31), рахунком - актом № 80351-6-2013 від 30 червня 2013 року (а.с. 33), податковими накладними №3 від 3 червня 2013 року (а.с.34), № 95 від 30 червня 2013 року (а.с. 35) та № 6 від 20 червня 2013 року (а.с. 36), платіжними дорученнями з призначенням платежу оплата за газ на рахунок ТОВ "Транс-Газ Бюро" №№2035, 2036, 2037 від 03.06.2013, № №2450 від 01.07.2013, №2523 від 03.07.2013 (а.с. 42-46), платіжним дорученням з призначенням платежу за транспортування природного газу на рахунок Рівненського ЛВУ МГ №2304 від 20.06.2013 (а.с.32).

Крім того, в матеріалах справи наявна копія ліцензії, виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики на постачання газу, газу (метану) вугільних родовищ за нерегульованим тарифом Товариству з обмеженою відповідальністю "Транс-Газ Бюро" із строком дії з 14.11.2011 до 13.11.2016 (а.с.30), а також лист ТОВ "Транс-Газ Бюро" №99 від 04.02.2014 яким підтверджено, що на виконання договору №ПГ-141122012 в період з червня 2013 року постачальником було поставлено для виробничих потреб ТОВ "Церсаніт Інвест" природний газ видобутку України в обсязі 1346,906 тис. куб.м. з ресурсу ТОВ "Куб-Газ" (а.с.61).

З акту перевірки слідує, що при опрацюванні Системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, встановлено наступне: ТОВ "Церсаніт Інвест" мало взаємовідносини з ТОВ "Транс-Газ Бюро" (код ЄДРПОУ 37634827) по першій ланці на загальну суму 5690733, 60 грн., в т. ч. ПДВ 948455,60 грн., в червні 2013 року. В декларації за червень 2013 року ТОВ "Церсаніт Інвест" було віднесено до податкового кредиту по взаємовідносинах з ТОВ "Транс-Газ Бюро" суму ПДВ в розмірі 948455,60 грн., та зменшено уточнюючим розрахунком від 9 вересня 2013 року суму в розмірі 598326,00 грн. Відповідно до викладеного до податкового кредиту позивачем за червень 2013 року віднесено залишок суми в розмірі 350129,50 грн.

Висновки податкового органу щодо допущених позивачем порушень базуються на тому, що в податкових накладних від 3 червня 2013 року №3 та від 30 червня 2013 року №95 на загальну суму 5690733,62 грн., в т.ч. ПДВ 948455,60 грн., не зазначено у графі 4 податкової накладної код товару згідно з УКДЗЕД - походження товару, зазначають, що на порушення п.2.4., п.2.15, п.2.16. р.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року товариство прийняло до обліку документи, які заповненні не вірним чином та не мають всіх обов'язкових реквізитів.

Право на віднесення сум податку до податкового кредиту, згідно з пунктом 198.1 статті 198 Податкового Кодексу України, виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Не відносяться до податкового кредиту, згідно з пунктом 198.6. цієї статті, суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Відповідно до п.201.1 ст.201 ПК платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну, в якій зазначено в окремих рядках: е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг..

Податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (п. 201.10 ПК).

Згідно з п.201.7 ст.201 ПК податкова накладна виписується на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Податковим кодексом України або ж іншим нормативно-правовим актом не встановлено будь-яких обмежень, ніж наявність належним чином оформленої податкової накладної, щодо включення до податкового кредиту суми сплаченого податку, не встановлено обов'язку для позивача здійснювати контроль за веденням господарської діяльності та зобов'язань сплати податку до бюджету контрагентами.

Відповідно до п. 198.2 ст. 198 ПК датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше; дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою виникнення права на віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати (нарахування) податку за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата сплати (нарахування) податку за податковими зобов'язаннями, що були включені утримувачем таких послуг до податкової декларації попереднього періоду.

Частиною 2 ст. 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999, № 996-XIV (далі - Закон N 996-XІV) визначено, що бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. Стаття 1 цього Закону визначає, що первинний документ це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначено п.1.2 ст. 1, п.2.1 ст.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом №88 Міністерства фінансів України від 24.05.1995 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.1995 за № 168/704, та зазначено, що первинні документі - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації на їх проведення.

Статтею 9 Закону України Закон N996-XІV встановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку. Згідно з даною нормою, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Дія контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Відповідно до ч.5 ст.8 Закону N996-XIV підприємству дозволено самостійно встановити і форму бухгалтерського обліку, і правила документообігу, при цьому вимога є лише щоб всі операції відображалися в обліку на підставі первинних документів. Сама ж форма первинних документів може розроблятися підприємством самостійно з дотриманням наявності обов'язкових реквізитів відповідно до ч.2 ст.9 цього Закону: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, складену за вибором покупця (отримувача) в один з таких способів а) у паперовому вигляді; б) в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та умови реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних. У такому разі складання податкової накладної у паперовому вигляді не є обов'язковим. Підпунком «і» вказаного пункту визначено, що у податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України).

У підпункті 12.3 п. 12 Порядку заповнення податкової накладної затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 1379 від 1 листопада 2011 року зазначено, що до розділу I податкової накладної вносяться дані у розрізі номенклатури постачання товарів/послуг, а саме: визначено, що «графа 4» заповнюється у разі постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України.

Тобто, при постачанні товарів, що імпортуються, платник податку повинен в графі 4 "Код товару згідно з УКТЗЕД" податкової накладної зазначити виключно код УКТЗЕД, вказаний у вантажній митній декларації, якою були оформленні такі товари при їх ввезені на митну територію України, в тому числі і у тому разі, якщо вказаний у вантажній митній декларації код УКТЗЕД змінився на момент постачання товару.

З огляду на вказані приписи Порядку та з урахуванням того, що позивачу постачався природній газ, який видобуто на митній території України і який не є підакцизним та імпортованим товаром, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що зазначення коду товару згідно з УКТЗЕД в податковій накладній не вимагається.

Крім того перелічені вище первинні документи, надані позивачем, в силу Закону № 996-XІV, є первинними документами та мають всі необхідні встановлені законом обов'язкові реквізити. Докази того, що зазначені первинні документи не мають юридичної сили або визнані в установленому порядку недійсними відповідачем не надано як суду першої так і суду апеляційної інстанції.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, щодо протиправності спірного податкового повідомлення - рішення.

Також суд першої інстанції обґрунтовано стягнув на користь позивача сплачені до бюджету кошти у сумі 437662,00 грн.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "05" лютого 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) Л.В. Кузьменко

судді: (підпис) Л.О. Зарудяна

(підпис) Т.В. Іваненко

З оригіналом згідно: суддя ________________________________ Л.В. Кузьменко

Повний текст cудового рішення виготовлено "13" березня 2014 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: Товариство з обмеженою відповідальністю "Церсаніт Інвест" вул. Чижівська, 4,с. Чижівка,Новоград-Волинський район, Житомирська область,11708

3- відповідачу: Новоград-Волинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області вул.Ушакова,3,м.Новоград-Волинський,Житомирська область,11700 Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області вул. 1-го Травня,24,м.Житомир,10003