Рішення від 13.03.2014 по справі 477/148/14-ц

Справа № 477/148/14-ц

Провадження № 2/477/340/14

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2014 року м. Миколаїв

Жовтневий районний суд Миколаївської області в складі:

головуючої - судді Саукової А.А.,

при секретарі - Капацині Т.О.,

за участю: прокурора - Кучеренко Д.С.,

представника Департаменту освіти, науки та молоді Миколаївської обласної державної адміністрації - Тонконог Н.М.,

відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши в м. Миколаєві у відкритому судовому засіданні в залі суду Жовтневого районного суду Миколаївської області цивільну справу за позовом прокурора Корабельного району м. Миколаєва в інтересах держави в особі Департаменту освіти, науки та молоді Миколаївської обласної державної адміністрації до ОСОБА_2 про повернення безпідставно одержаних грошових коштів,

ВСТАНОВИВ:

17 січня 2014 року прокурор Корабельного району м.Миколаєва в інтересах держави в особі Департаменту освіти, науки та молоді Миколаївської обласної державної адміністрації звернувся до суду із позовом, в якому просив стягнути з відповідача на користь Департаменту освіти, науки та молоді Миколаївської обласної державної адміністрації безпідставно одержані грошові кошти у сумі 1336 грн.

В обґрунтування позову зазначав, що під час перевірки додержання Державним навчальним закладом «Вище професійне училище № 7 м. Миколаїв» (далі - ВПУ № 7) законодавства про професійно-технічну освіту під час прийому громадян до училища та виплату їм стипендій і матеріальної допомоги були виявлені порушення вимог Закону України «Про професійно-технічну освіту» № 103/98-ВР від 10.02.1998 року, постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про професійно-технічний навчальний заклад» № 1240 від 05.08.1998 року, постанови Кабінету Міністрів України «Питання стипендіального забезпечення» № 882 від 12.07.2004 року, наказу Міністерства освіти і науки України «Про затвердження Положення про вище професійне училище та центр професійно-технічної освіти» № 225 від 20.06.2000 року, наказу Міністерства освіти і науки України «Про затвердження Типових правил прийому до професійно-технічних навчальних закладів України» № 441 від 06.06.2006 року. Зокрема, вивченням книг наказів про контингент учнів (З-УДЗ, В-УЗД) установлено, що 27.08.2010 року ОСОБА_2, який за рахунок коштів державного бюджету вже здобув у ВПУ № 7 первинну професійну підготовку за професією «Обліковець з реєстрації бухгалтерських даних» та отримав освітньо-кваліфікаційний рівень «кваліфікований робітник», повторно поступив на навчання до училища і з метою оволодіння іншою робітничою професією «Оператор комп'ютерної верстки» за рахунок коштів державного бюджету та отримання стипендії вказав у заяві про вступ, що у 2009 році він закінчив Миколаївський економічний ліцей №1, надав до приймальної комісії свідоцтво про повну загальну середню освіту, приховавши тим самим факт наявності у нього первинної професійної підготовки. На підставі поданої заяви та рішення приймальної комісії ВПУ № 7 (протокол № 1 від 20.08.2010 року) ОСОБА_2 зарахований до складу учнів, прийнятих на навчання за державним замовленням. За період повторного навчання (з 01.01.2011 до 30.06.2011 року) ОСОБА_2 отримав стипендій на загальну суму 1200 грн., матеріальну допомогу на суму 100 грн. та індексацію грошових доходів на загальну суму 36 грн., що підтверджується довідкою ВПУ № 7. Результати перевірки засвідчили, що призначення та виплата ОСОБА_2 стипендій, матеріальної допомоги та проведення індексації його грошових доходів здійснено з порушенням вимог чинного законодавства, в зв'язку з чим прокурор вимушений звернутися з даним позовом та просить його задовольнити.

Прокурор та представник Департаменту освіти, науки та молоді Миколаївської обласної державної адміністрації в судовому засіданні позов підтримали, викладені в ньому обставини підтвердили, просили позов задовольнити.

Відповідач в судовому засіданні визнав позов повністю, від пояснень відмовився.

Заслухавши пояснення прокурора та представника Департаменту освіти, науки та молоді Миколаївської обласної державної адміністрації, дослідивши матеріали справи в межах заявлених позовних вимог та на підставі наданих доказів, суд дійшов до наступного.

Згідно наказу ВПУ-7 за №4 "З-УДЗ" від 27.08.2009 року та списку учнів групи №101 з 01.09.2009 року ОСОБА_2 був зарахований до складу учнів, прийнятих на навчання за державним замовленням, відрахований у зв'язку із закінченням повного курсу навчання за професією "Обліковець з реєстрації бухгалтерських даних" на підставі наказу ВПУ-7 за №19 "З-УДЗ" від 30.06.2010 року (а.с.6,7).

В заяві про прийняття в училище для навчання за професією (спеціальністю) "Оператор комп'ютерної верстки" від 16.06.2010 року ОСОБА_2 зазначив, що закінчив Економічний ліцей №1 (11 класів) в 2009 році (а.с.11). На підставі поданої заяви та рішення приймальної комісії ВПУ № 7 (протокол № 1 від 20.08.2010 року) ОСОБА_2 зарахований до складу учнів, прийнятих на навчання за державним замовленням, що підтверджується наказом ВПУ-7 за №1 "З-УДЗ" від 27.08.2010 року (а.с.12-13). Відповідно до наказу ВПУ-7 за № 21 "В-УДЗ" від 30.06.2011 року ОСОБА_2 відрахований у зв'язку із закінченням повного курсу навчання (а.с.14).

За період повторного навчання (з січня 2011 до червня 2011 року) ОСОБА_2 отримав стипендій на загальну суму 1200 грн., матеріальну допомогу на суму 100 грн. та індексацію грошових доходів на загальну суму 36 грн., що підтверджується довідкою ВПУ № 7 (а.с.15).

Пунктом 3.1 Правил прийому до ВПУ № 7 на 2010-2011 навчальний рік, розроблених на підставі наказу Міністерства освіти і науки України № 441 від 06.06.200 року, передбачено, що вступники подають особисто заяву про вступ до училища із зазначенням обраної професії, форми навчання, місця проживання та необхідності працевлаштування після закінчення навчання, до якої додати документ про освіту (оригінал або його завірену копію) (а.с.9-10).

Згідно з актом Державної фінансової інспекції в Миколаївській області за №14-24/5 від 20.02.2013 року призначення та виплата ОСОБА_2 стипендій, матеріальної допомоги та проведення індексації його грошових доходів здійснено з порушенням вимог чинного законодавства. (а.с.23-25).

Відповідно до ст.3 Закону України «Про професійно-технічну освіту» первинна професійна підготовка - це здобуття професійно-технічної освіти особами, які раніше не мали робітничої професії, або спеціальності іншого освітньо-кваліфікаційного рівня, що забезпечує відповідний рівень професійної кваліфікації, необхідний для продуктивної професійної діяльності.

Перепідготовка робітників - це професійно-технічне навчання, спрямоване на оволодіння іншою професією робітниками, які здобули первинну професійну підготовку.

Згідно із ч.2 ст.50 Закону України «Про професійно-технічну освіту» фінансування професійної підготовки кваліфікованих робітників у державних або комунальних професійно-технічних навчальних закладах, у межах обсягів державного замовлення, здійснюються на нормативній основі за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Абзацем 2 ч.1 ст.51 Закону України «Про професійно-технічну освіту», абз.2 п.36 постанови Кабінету Міністрів України № 1240 від 05.08.1998, п.7.3 наказу Міністерства освіти і науки України № 225 від 20.06.2000 передбачено, що перепідготовка робітників здійснюється за рахунок коштів фізичних і юридичних осіб.

Відповідно до ч.1 ст. 37 Закону України «Про професійно-технічну освіту» учень, слухач професійно-технічного навчального закладу, крім прав, передбачених Законом України «Про освіту», має право на матеріальне забезпечення в період навчання на умовах і в порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення та виплати стипендій регламентовано постановою Кабінету Міністрів України № 882 від 12.07.2004 року,. Згідно з п.4 зазначеної постанови стипендії призначаються учням денної форми навчання за результатами навчання у професійно-технічних і вищих навчальних закладах та виявленою при цьому успішністю. Пунктом 7 указаної постанови передбачено, що з метою підвищення життєвого рівня та заохочення за успіхи у навчанні, участь у громадській, спортивній і науковій діяльності навчальний заклад 10 % коштів, передбачених для виплати стипендій, використовує для надання учням, студентам, курсантам, клінічним ординаторам і аспірантам, які навчаються за державним замовленням, матеріальної допомоги та заохочення.

Згідно ч.2 ст.36 Закону України «Про професійно-технічну освіту» учнем професійно-технічного навчального закладу є випускник основної або старшої загальноосвітньої школи, зарахований до професійно-технічного навчального закладу на навчання за програмами професійно-технічної освіти. Слухач професійно-технічного навчального закладу - це особа, зарахована до цього закладу на навчання за програмами курсової підготовки, перепідготовки чи підвищення кваліфікації.

На підставі ч.1 ст.1212 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

Відповідно до п.п. «д» п.2 ч.1 ст.90 Бюджетного кодексу України до видатків, які здійснюються з бюджету Автономної Республіки Крим і обласних бюджетів, належать видатки на заклади професійно-технічної освіти державної та комунальної форми власності, що враховані при визначенні міжбюджетних трансфертів державного бюджету на відповідний рік.

Враховуючи, що стипендія та матеріальна допомога виплачуються на умовах і в порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України, лише учням, тобто випускникам основної або старшої загальноосвітньої школи, зарахованим до професійно-технічного навчального закладу на навчання за програмами первинної професійної підготовки, суд приходить до висновку про те, що ОСОБА_2, який в училищі вже здобув первинну професійну підготовку та в розумінні ст.36 Закону України «Про професійно-технічну освіту» мав статус слухача училища, одержав грошові кошти у сумі 1336 грн. в якості виплати стипендій, матеріальної допомоги та проведення індексації його грошових доходів за відсутності правових підстав, передбачених п.4,7 постанови Кабінету Міністрів України № 882 від 12.07.2004 року, а тому підлягають поверненню до обласного бюджету, головним розпорядником коштів якого є Департамент освіти, науки та молоді Миколаївської обласної державної адміністрації.

Відповідно до ч.1 ст. 88 ЦПК України з відповідача також підлягає стягненню судовий збір в сумі 243 грн. 60 коп.

Керуючись ст.ст.213, 215 ЦПК,

ВИРІШИВ:

Позов прокурора Корабельного району м. Миколаєва в інтересах держави в особі Департаменту освіти, науки та молоді Миколаївської обласної державної адміністрації до ОСОБА_2 про повернення безпідставно одержаних грошових коштів у сумі 1336грн. - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Департаменту освіти, науки та молоді Миколаївської обласної державної адміністрації ( р/р 31415544700001 ГУ ДКСУ у Миколаївській області, МФО 826013, код ЄДРПОУ 37992030, КБКД 24060300 «Інші надходження» - обласний бюджет Миколаївської області) безпідставно одержані грошові кошти у сумі 1336 (одна тисяча триста тридцять шість) грн.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в сумі 243 (двісті сорок три) грн. 60 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Миколаївської області через Жовтневий районний суд Миколаївської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів після проголошення рішення.

Суддя Саукова А.А.