Справа № 2-а-11444/09
25 березня 2009 року м. Полтава
Полтавський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді - Єресько Л.О.
При секретарі - Олійник Ю.В.
За участю:
позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої пенсії, -
02 грудня 2008 року ОСОБА_1(надалі - позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач) про визнання дій відповідача щодо зменшення пенсійних виплат при перерахунку пенсії з 01.01.2008 року неправомірними та стягнення матеріальної шкоди, завданої зниженням розміру пенсії з 01.01.2008 року по 01.12.2008 року в сумі 1307,13 грн. У судовому засіданні позивач уточнив позовні вимоги і просив стягнути з відповідача 1782 грн. 79 коп. за період недоплати пенсії з 01 січня 2008 року по березень 2009 року включно.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що під час перерахунку пенсії з 01.01.2008 р. відповідачем неправомірно обчислено пенсію в розмірі 82 % грошового забезпечення, замість 87 %, тобто розмір пенсії зменшено на 5 % грошового забезпечення, встановленого для осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби, 2 категорії, до яких належить позивач.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області проти позову заперечував, посилаючись на те, що перерахунок пенсії позивача з 01.01.2008 року проведено у зв'язку із зміною грошового забезпечення військовослужбовців відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45. Враховуючи те, що Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції на момент перерахунку не передбачав збільшення пенсії учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії на 5 % грошового забезпечення, позивачу обчислено пенсію без врахування 5 % грошового забезпечення, в результаті чого пенсію визначено у розмірі 82 % грошового забезпечення, з урахуванням вислуги 29 років. У задоволенні позову просив відмовити повністю.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом, позивачу ОСОБА_1 у 1993 році призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ» у розмірі 87 % грошового забезпечення як такому, що має вислугу 29 років.
Позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії (посвідчення № НОМЕР_1року), у зв'язку з чим розмір пенсії визначено з урахуванням підвищення на 5 % грошового забезпечення.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 01.01.2007 р. № 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" пенсійну справу позивача було передано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області.
04.04.2008 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Полтавській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2008 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294, в результаті якого визначено пенсію у розмірі 85 % грошового забезпечення, яка з урахуванням додаткової пенсії учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії склала 2066,39 грн. До грошового забезпечення включено посадовий оклад; оклад за військове звання; 40 % надбавка за вислугу років; 41 % надбавка за особливо важливі завдання; премія 12 %.
Відповідно до п. а) ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262 -ХІІ (в редакції Закону України від 09.12.1992 року) пенсії за вислугу років призначалися у таких розмірах - а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Пунктом в) ч. 1 статті 13 було встановлено, що особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 %, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 % відповідних сум грошового забезпечення.
Таким чином, у 1993 році позивачу було призначено пенсію з урахуванням наявності вислуги тривалістю 29 років та статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії у розмірі 87 % грошового забезпечення.
Відповідно до підпункту 9 п. 1 Закону України від 04.04.2006 року № 3591-ІV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» ( набрав чинності 29.04.2006 року) пункт в) частини 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було викладено в іншій редакції, яка не передбачала 5 % і 10 % збільшення пенсії за вислугу років особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби.
Отже, з 29.04.2006 року підстави для нарахування збільшення до пенсії у розмірі 5 % і 10 % грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби, були відсутні.
Разом з тим, як встановлено судом, позивач отримував 5 % збільшення пенсії за вислугу років до 01.01.2008 року, оскільки, як було встановлено в судовому засіданні із пояснень представника відповідача, неврахування вищевказаного 5% збільшення потягло б зменшення розміру пенсії позивача в цілому.
Частиною 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ( в редакції Закону України від 03.04.2007 року № 857-V) встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», яка набрала чинності з 01.01.2008 року , була змінена структура грошового забезпечення військовослужбовців, що стало підставою для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців, в тому числі позивача.
Перерахунок пенсій відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього закону.
Частиною 2 ст. 51 Закону встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (набрала чинності з 20.02.2008 року), якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", для перерахунку пенсій враховуються:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються .
На момент виникнення права на перерахунок пенсії позивача (01.01.2008 року) збільшення пенсії на 5 % грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, 2 категорії, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не було передбачено.
Тому суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивача з 01.01.2008 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Полтавській області здійснено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» з урахуванням розміру грошового забезпечення, встановленого для відповідних категорій осіб, та чинної на цю дату редакції Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і правомірно визначено пенсію позивача у розмірі 82 % грошового забезпечення, без збільшення на 5 % грошового забезпечення.
Згідно із п. 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 у разі зменшення у зв'язку з прийняттям цієї постанови розміру грошового забезпечення (без премії) в окремих військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу на період їх служби на займаній посаді та у військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, яким передбачено збереження умов грошового забезпечення за попередньою посадою, установлюється щомісячна доплата, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення (без премії), встановленим до набрання чинності цією постановою, і грошовим забезпеченням, установленим за новими умовами.
Судом встановлено, що внаслідок проведеного перерахунку розмір пенсії позивача збільшився і з 1971 грн. 70 коп. до 2066 грн. 39 коп.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1про визнання дій відповідача щодо зменшення пенсійних виплат при перерахунку пенсії з 01.01.2008 року неправомірними та стягнення матеріальної шкоди, завданої зниженням розміру пенсії з 01.01.2008 року по березень 2009 року в сумі 1782 грн. 79 коп. не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства і не підлягають задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись ст. 13, ч. 3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262 -ХІІ, п. 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», ст.ст. 7, 8, 9, 10, 11, 71, ч. 3 ст. 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої пенсії відмовити.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження, в порядку, визначеному ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 31 березня 2009 року.
Суддя Л.О.Єресько