Іменем України
18 травня 2009 року Справа № 2а-2780/09/2370
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мишенка В.В.,
суддів - Гараня С.М., Новікової Т.В.,
при секретарі - Дубовій Ю.С.,
за участю: позивача - ОСОБА_1. особисто, представника позивача ОСОБА_2. - за довіреністю та представника відповідачів ОСОБА_3. - за довіреностями, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до начальника Північного територіального управління Військової служби правопорядку та Міністерства оборони України про перерахування стажу проходження служби, нарахування посадової надбавки за антитерористичну діяльність та виплату заборгованості, яка виникла внаслідок її не нарахування з урахуванням індексу інфляції, стягнення моральної шкоди та стягнення коштів за надання правової допомоги,
30.04.2009 р. до Черкаського окружного адміністративного суду з Окружного адміністративного суду м. Києва надійшла адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до начальника Північного територіального управління Військової служби правопорядку та Міністерства оборони України про перерахування стажу проходження служби, нарахування посадової надбавки за антитерористичну діяльність та виплату заборгованості, яка виникла внаслідок її не нарахування з урахуванням індексу інфляції, стягнення моральної шкоди та стягнення коштів за надання правової допомоги.
Ухвалою від 05.05.2009 р. вказана адміністративна справа була прийнята до провадження Черкаським окружним адміністративним судом.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що начальник Північного територіального управління Військової служби правопорядку не встановив йому посадову надбавку в зв'язку з урахуванням характеру роботи пов'язаної з координацією заходів запобігання терористичним проявам та їх припинення з 12.04.2007 р. А також не вніс до особової справи позивача запис про врахування стажу проходження військової служби з розрахунку півтора дня за день служби, а саме з 12.04.2007 р., не дивлячись на те, що позивач з 12.04.2007 р. по 10.07.2008 р. очолював групу первинного блокування оперативного шикування координаційної групи АТЦ при управлінні СБ України в Черкаській області, а з 09.01.2008 р. по 10.07.2008 р. входив до штабу КГ АТЦ та постійно приймав участь у заходах з антитерористичної тематики. В зв'язку з чим, позивач просить стягнути з відповідачів доплату за участь в антитерористичних заходах при координаційній групі регіонального управління Служби безпеки України в Черкаській області за період з 12.04.2007 р. по 31.07.2008 р. В подальшому, 03.11.2008 р., позивач збільшив свої вимоги та просить стягнути з відповідачів 18188,08 грн. вказаної доплати, індексацію з врахуванням індексу інфляції в сумі 2454,40 грн., моральну шкоду в сумі 4000,00 грн. та витрати на правову допомогу в сумі 2000,00 грн.
У судовому засіданні позивач та його представник наполягали на задоволенні позовних вимог.
Представник відповідачів позовних вимог не визнав та просив суд відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог.
Вислухавши доводи позивача, його представника, представника відповідачів та вивчивши матеріали справи судом встановлено, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Полковник ОСОБА_1 проходив військову службу на посаді начальника Черкаського зонального відділення Військової служби правопорядку з 21.11.2005 р. по 30.12.2008 р.
Указом Президента України «Про Положення про Антитерористичний центр та його координаційні групи при регіональних органах Служби безпеки України» № 379/99 від 14.04.1999 р. встановлено, що штатним співробітникам Антитерористичного центру при Службі безпеки України з урахуванням характеру роботи, пов'язаної з координацією заходів запобігання терористичним проявам та їх припинення, виплачується за визначеним Головою Служби безпеки України переліками посад надбавка в розмірі до 90 відсотків окладу грошового забезпечення, а стаж для призначення пенсій обчислюється з розрахунку півтора дня за день служби.
Указом Президента України «Про поширення чинності ст. 2 Указу Президента України від 14.04.1999 р. № 379 на військовослужбовців Збройних Сил України» № 309/202 від 01.04.2002 р. поширено чинність ст. 2 вищевказаного Указу Президента України на військовослужбовців Збройних Сил України, які залучаються Антитерористичним центром та його координаційними групами при регіональних органах Служби безпеки України до проведення заходів щодо запобігання терористичним проявам та їх припинення.
На виконання вищевказаних Указів Президента України Міністерством оборони України був виданий наказ «Про реалізацію положень ст. 2 Указу Президента України від 14.04.1999 р. № 379 та Указу Президента України від 01.04.2002 р. № 309» від 15.07.2002 р. № 235, в якому зазначено, що військовослужбовцям, які залучаються Антитерористичним центром та його координаційними групами при регіональних органах Служби безпеки України до проведення заходів щодо запобігання терористичним проявам та їх припинення, виплачувати надбавку в розмірі до 90 відсотків окладів грошового забезпечення. Надати право командирам військових частин установлювати військовослужбовцям за період їх участі в цих заходах надбавку в розмірі до 90 відсотків окладів грошового забезпечення. Рішення про виплату надбавки оформлюється наказом командира військової частини на підставі рішень Антитерористичного центру або його координаційних груп при регіональних органах Служби безпеки України про залучення військовослужбовців до проведення заходів.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» № 1294 від 07.11.2007 р. визначено, що військовослужбовцям за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю встановлюється надбавка у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Відповідно до повідомлення управляння Служби безпеки України в Черкаській області № 33/6359 від 20.05.2008 р. - начальник Черкаського зонального відділення Військової служби правопорядку полковник ОСОБА_1. з 12.04.2007 р. по теперішній час очолює групу первинного блокування оперативного шикування координаційної групи Антитерористичного центру в разі вчинення терористичних проявів на військових об'єктах. Також, у вищевказаному повідомлені зазначено, що позивач з 09.01.2008 р. входить до штабу координаційної групи Антитерористичного центру, в зв'язку з чим постійно приймає участь у заходах з антитерористичної тематики, що спростовується текстом Указу Президента України № 379 від 14.04.1999 р. де вказано, що постійно приймають у цих заходах лише штатні співробітники Антитерористичного центру при управліннях Служби безпеки України, а решта визначених посадових осіб залучається лише при здійсненні терористичних проявів, що також підтверджується довідкою про проходження військової служби позивача де зазначено, що полковник ОСОБА_1. постійно виконує посадові обов'язки начальника Черкаського зонального відділення Військової служби правопорядку з 21.11.2005 р. по теперішній час.
Крім того, відповідно до наказу Міністерства оборони України «Про реалізацію положень ст. 2 Указу Президента України від 14.04.1999 р. № 379 та Указу Президента України від 01.04.2002 р. № 309» від 15.07.2002 р. № 235 підставою для виплати надбавки являється саме рішення Антитерористичного центру або його координаційних груп при регіональних органах Служби безпеки України, а не повідомлення управляння Служби безпеки України в Черкаській області № 33/6359 від 20.05.2008 р., яке надано позивачем в підтвердження своїх позовних вимог. Також у вищевказаному наказі встановлено право командирів військових частин установлювати військовослужбовцям за період їх участі в антитерористичних заходах надбавку, а не їх обов'язок.
Посилання позивача на те, що з 01.01.2008 р., відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» № 1294 від 07.11.2007 р., він має право на отримання надбавки за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю в розмірі 100 відсотків, відповідно до повідомлення управління Служби безпеки України в Черкаській області № 33/6359 від 20.05.2008 р. суд оцінює критично, так як відповідно до абзацу 2 п.15.14 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністерства оборони України № 260 від 11.06.2008 р. - підставою для виплати військовослужбовцям надбавки в розмірах, передбачених п. 15.3 даної Інструкції, за період виконання ними спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, є наказ командира військової частини виданий на підставі рішення Антитерористичного центру та його координаційних груп при регіональних органах Служби безпеки України про залучення до проведення заходів.
Статтею 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 р. визначено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку, надано право, а не визначений обов'язок встановлення надбавки за участь позивача в антитерористичній діяльності.
Беручи до уваги те, що полковник ОСОБА_1. до антитерористичної діяльності не залучався, відповідних рішень Антитерористичного центру або його координаційних груп при регіональних органах Служби безпеки України про залучення позивача до антитерористичної діяльності Черкаського зонального відділення Військової служби правопорядку та Північного територіального управління Військової служби правопорядку не надходило, тому правових підстав для видачі відповідних наказів про виплату позивачу надбавки за участь у антитерористичній діяльності та про внесення записів до особової справи позивача щодо перерахунку стажу проходження військової служби в зв'язку з антитерористичною діяльністю у начальника Північного територіального управління Військової служби правопорядку та Міністерства оборони України не було.
Суд не задовольняє вимогу позивача щодо стягнення моральної шкоди, так як моральні страждання, на які посилається позивач, суд вважає недоведеними і необґрунтованими, оскільки для задоволення таких вимог потрібні такі фактори як наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні, а даних факторів з матеріалів справи не вбачається.
Згідно до ч.1 ст. 90 КАС України, витрати, пов'язані з оплатою допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, які надають правову допомогу за договором, несуть сторони, крім випадків надання безоплатної правової допомоги, передбачених законом. Оскільки позовні вимоги до задоволення не підлягають то відповідно не підлягають до стягнення і витрати на правову допомогу.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11,14,70,71,89,94,159-163 КАС України, суд,
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до начальника Північного територіального управління Військової служби правопорядку та Міністерства оборони України про перерахування стажу проходження служби, нарахування посадової надбавки за антитерористичну діяльність та виплату заборгованості, яка виникла внаслідок її не нарахування з урахуванням індексу інфляції, стягнення моральної шкоди та стягнення коштів за надання правової допомоги - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 - денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Головуючий:
Судді:
Повний текст постанови виготовлений 20 травня 2009 року.