Головуючий у 1 інстанції - Стріжакова Т.В.
Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.
20 березня 2014 року справа №249/599/14-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Ястребової Л.В., суддів Ляшенка Д.В., Чумак С.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області на постанову Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 24 лютого 2014 р. у справі № 249/599/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання протиправним рішення про відмову в перерахунку пенсії,-
ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання незаконним рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі № 248 від 21.01.2014 та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" на підставі довідки від 08.01.2014 № 15.2-3 Головного управління статистики у Донецькій області з дня звернення - 14.01.2014 року .
Постановою Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 24 лютого 2014 р. позов задоволено. Визнано неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області по перерахунку пенсії ОСОБА_2 по заробітку із з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати. Скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області № 248 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_2 від 21.01.2014 року. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 по заробітку з 01.01.2014 року з урахуванням сум матеріальної допомоги у сумі 3096,53 грн. та індексації заробітної плати у сумі 9358,44 грн., які зазначені у довідці за формою № 5-1 від 08.01.2014 року та які враховуються при обчисленні пенсії і з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу». Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір у сумі 73 грн.08 коп.
Не погодившись з судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.
Апеляційна скарга мотивується необґрунтованістю та порушенням судом першої інстанції норм матеріального права.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги в межах апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, з наступних підстав.
В суді першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі та отримує пенсію за віком, згідно с Законом України «Про державну службу» з 21.08.2012 року (а.с.8).
14.01.2014 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по заробітку з урахуванням матеріальної допомоги та індексації.
Рішенням № 248 від 21.01.2014 року їй відмовлено у перерахунку пенсії. Дана відмова мотивована тим, що відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» перерахунок раніше призначеної пенсії проводиться у випадку підвищення розміру заробітної плати державним службовцям. Останнє підвищення заробітної плати було проведено відповідно до постанови КМУ від 06.02.2008 року № 34 з 01 лютого 2008 року. Таким чином право на перерахунок пенсії згідно до закону України «Про державну службу» відсутнє. Крім того, довідка про заробітну плату № 15.2-3 від 08.01.2014 року, що надана для перерахунку пенсії по заробітній платі, видана з порушенням діючого законодавства, а саме: згідно ст. 33 ЗУ «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Відповідно до п.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у заробіток для обчислення пенсії включається всі види оплати праці, на які за діючими правилами нараховуються страхові внески, крім виплат одноразового характеру, не обумовлених діючою системою оплати праці, перелік яких затверджується КМУ. Порядок обчислення заробітку для перерахунку пенсій державним службовцям визначений пунктом 4 Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» зі змінами та доповненнями. Таким чином, включення суми матеріальної допомоги в довідку про заробітну плату, що надається для перерахунку пенсії державного службовця - безпідставне, оскільки матеріальна допомога є одноразовою виплатою і не зазначена в переліку складових заробітної плати, передбачених частиною 2 ст. 33 Закону та Постановою КМУ № 865; відповідно до ст. 1 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» індексація - це встановлений законом та іншими нормативно-правовими актами України, механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково, або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг, а не надбавка, що встановлюється до заробітної плати державного службовця, тому сума індексації не може бути включена в довідку про заробітну плату, оскільки це суперечить діючому законодавству (а.с.6).
Відповідно до довідки, виданої Головним управлінням статистики у Донецькій області від 08.01.2014 року про складові заробітної плати ОСОБА_2 виплачувались починаючи з 01.08.2010 року по 31.07.2012 рік матеріальна допомога в сумі 3096,53грн., індексація заробітної плати в сумі 9358,44грн., а також надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важної роботи, премії (а.с.9).
Суть спору полягає у правомірності при визначенні розміру заробітної плати, з якої виплачується пенсія, врахування розміру матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога та грошова винагорода передбачені постановою КМУ №212 від 24.02.2003 року, індексація заробітної плати є складовою заробітної плати, на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що відображено у наданих до Пенсійного фонду довідці Головного управління статистики у Донецькій області від 08.01.2014 року.
Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції з наступних підстав.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинної на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація грошових доходів входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція висловлена Верховним судом України в постанові від 20.02.2012 року. Частиною першою статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної.: інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Оскільки з довідки позивача вбачається, що на суми матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової винагороди за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та індексації грошових доходів нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, то вони є складовою заробітної плати позивача та зобов'язанні враховуватись при обчислення пенсії.
Дані обставини знайшли відображення у довідці Головного управління статистики у Донецькій області від 08.01.2014 року.
Приймаючи викладене до уваги суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на вищезазначене та керуючись ст.ст. 195, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м.Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області на постанову Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 24 лютого 2014 р. у справі № 249/599/14-а - залишити без задоволення.
Постанову Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 24 лютого 2014 р. у справі № 249/599/14-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Колегія суддів: Л.В.Ястребова
Д.В.Ляшенко
С.Ю.Чумак