Головуючий у 1 інстанції - Фастовець В.М.
Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.
18 березня 2014 року справа №415/7214/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Ястребової Л.В., суддів Ляшенка Д.В., Чумака С.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області на постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 18 грудня 2013 р. у справі № 415/7214/13-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
У листопаді 2013 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок державної пенсії за інвалідністю з 19.05.2013 року, виходячи із середньомісячного заробітку для обчислення пенсії 8797,84 грн., розрахованої з даних довідки про заробіток за час знаходження на ЧАЕС, виданої в/ч НОМЕР_1 16.04.2004 року за № 04-5/545 та виплатити недораховані суми.
Постановою Лисичанського міського суду Луганської області позов задоволено частково, а саме: визнані дії Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області щодо виплати ОСОБА_1 державної пенсії у розмірі меншому ніж фактично отримані суми заробітної плати за час участі в ліквідації наслідків ЧАЕС з 19 травня 2013 року протиправними та зобов'язано відповідача здійснити з 19.05.2013 перерахунок державної пенсії за інвалідністю виходячи із середньомісячного заробітку для обчислення пенсії за фактично відпрацьований час у лютому 1987 року, розрахованої з довідки про заробіток за час знаходження на ЧАЕС, виданої в/ч НОМЕР_1 16.04.2004 за № 04-5/545 та виплатити недоотримані суми.
В апеляційній скарзі, відповідач просив скасувати постанову суду першої інстанції як прийняту з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняти нову ухвалу, якою у задоволенні позову відмовити в повному обсязі за необґрунтованістю. Апеляційну скаргу відповідач обґрунтовує тим, що суми перерахованої заробітної плати, які відображені у довідці про заробітну плату № 04-5/545 від 16.04.2004 не має моливості підтвердити первинними документами по проведеному порахунку заробітної плати, тому підстав для виплати пенсії по даній довідці немає, так як вона не відповідає нормативним та законодавчим документам, і з 01.11.2012 позивачу перераховано пенсію в мінімальному розмірі.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи в межах апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивач є ліквідатором наслідків ЧАЕС І категорії, визнаний інвалідом ІІ групи, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області.
З 01.11.2012 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області був здійснений перерахунок пенсії в мінімальному розмірі, у зв'язку з тим, що суми перерахованої заробітної плати, які відображено у довідці про заробітну плату № 04-5/545 від 16.04.2004 року не має можливості підтвердити первинними документами. Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Підставою для визначення статусу евакуйованих із зони відчуження, відселених і таких, які самостійно переселилися, відповідно до статті 4 є довідка про евакуацію, відселення, самостійне переселення.
Підставами для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 17 зазначеного Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не можуть служити документами
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2012 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до п. 2 Постанови № 1210 зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
За змістом ч. 3 п. 4 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 23.11.2011 № 1210, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися, виходячи із заробітної плати, одержаної у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Згідно довідки про заробіток за час знаходження на ЧАЕС, виданої в/ч Д0150 від 16.04.2004 № 04-5/545 заробіток позивача за час знаходження на ліквідації на ЧАЕС за лютий обрахований за повний місяць.
Що стосується доводів апелянта про неможливість підтвердити первинними документами суми перерахованої заробітної плати відповідно до довідки про заробітну плату № 04-5/545 від 16.04.2004 року, то слід зазначити, дана довідка вже була предметом розгляду у суді та постановою Лисичанського міського суду Луганської області від 12.04.2013 у справі № 415/2123/13-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області зобов'язано відповідача призначити ОСОБА_1 державну пенсію з урахуванням довідки про розмір заробітної плати № 04-5/545 від 16.04.2004, виданої військовою частиною НОМЕР_1 з 01.11.2012. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.06.2013 постанова суду першої інстанції залишена без змін.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються, підстави для скасування постановленого по справі судового рішення відсутні.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини по справі та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 167, 183-2, 195, 197, 198, 200, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області - залишити без задоволення.
Постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 18 грудня 2013 р. у справі № 415/7214/13-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Колегія суддів: Л.В. Ястребова
Д.В. Ляшенко
С.Ю. Чумак