Ухвала від 13.03.2014 по справі 208/6908/13-к

справа № 208/6908/13-к

№ провадження 1-кп/208/306/13

УХВАЛА

Іменем України

13 березня 2014 р. м. Дніпродзержинськ

Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі:

головуючого, судді ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

за участю прокурора ОСОБА_3 ,

обвинуваченої ОСОБА_4 , її захисника ОСОБА_5 ,

у відкритому судовому засідання розглянувши матеріали кримінального провадження відносно:

ОСОБА_6 01.05.1953 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Дніпродзержинська, громадянки України, пенсіонер, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,

яка обвинувачується у скоєнні кримінального правопорушення передбаченого ст. 365 ч.3 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно обвинувального акту, відповідно до наказу комунального підприємства «Дніпродзержинське житлове об'єднання» №109-к від 26.03.2012 ОСОБА_4 призначено на посаду виконуючого обов'язки директора дочірнього підприємства «Газель» (далі ДП «Газель»).

Відповідно до наказу комунального підприємства «Дніпродзержинське житлове об'єднання» №120 від 24.12.2012 ОСОБА_4 переведено на посаду головного бухгалтера ДП «Газель».

Відповідно до посадової інструкції директора ДП «Газель» ОСОБА_4 зобов'язана організовувати:

3.1. Надання транспортно-експлуатаційних послуг по якісному обслуговуванню комунального житлового фонду

3.2. Укладає угоди з підприємствами, організаціями, установами та фізичними особами

3.7. Здійснює контроль за збереженням та цільовим використанням, обліком, списанням товарно-матеріальних цінностей

3.11 Вирішує питання в межах наданих йому прав та доручає рішення окремих питань, які входять в його компетенцію іншим особам

4.4. Видавати від імені Підприємства доручення

4.9. У межах компетенції видавати накази, і давати вказівки, обов'язкові для всіх підрозділів і працівників Підприємства

4.10. Укладати трудові угоди

Відповідно до статуту ДП «Газель»

3.3 Підприємство очолює директор, який відповідно до законодавства України призначається генеральним директором засновника та по узгодженню з виконавчим комітетом районної ради.

1.4. Підприємство в своїй діяльності керується Статутом, рішеннями і наказами засновника, нормативно-правовими актами органів місцевого самоврядування, чинним законодавством України.

3.4 Директор керує діяльністю підприємства, несе персональну відповідальність за виконання покладених на підприємство завдань; укладає договори, видає накази в межах компетенції підприємства.

Таким чином, ОСОБА_4 , у період часу з 26.03.2012 по 24.12.2012, обіймаючи посаду в.о. директора ДП «Газель» виконувала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції на комунальному підприємстві, у зв'язку з чим, відповідно до примітки до ст. 364 КК України, являється службовою особою.

У березні 2012 року управлінням житлового господарства Дніпродзержинської міської ради (далі УЖГ ДМР) оголошено про проведення процедури закупівлі - відкритих торгів послуг в рослинництві.

Для участі у конкурсних торгах учасник ДП «Газель» надало свою конкурсну пропозицію, в якій містився проект договору про закупівлю послуг в рослинництві, де у п.1.2 зазначено: «кількість послуг за цим договором: видалення та вивіз 125 м3 аварійних дерев; обрізка та вивіз 528 один. крон дерев».

За результатом проведених конкурсних торгів конкурсну пропозицію ДП «Газель» акцептовано.

25.05.2012, між УЖГ ДМР (замовник), в особі начальника відділу з утримання та експлуатації житлового фонду й благоустрою прибудинкових територій ОСОБА_7 та ДП «Газель» (виконавець), в особі в.о. директора ОСОБА_4 , укладено договір №012 про закупівлю послуг в рослинництві (в редакції ДП «Газель» КП «ДЖО» договір №012/32).

Відповідно до умов договору №012 від 25.05.2012 виконавець зобов'язується у 2012 році надати замовнику послуги, зазначені в п.1.2 цього договору у відповідності до діючих норм та стандартів, а замовник прийняти та оплатити такі послуги.

Договором №012 про закупівлю послуг в рослинництві від 25.05.2012 та додатками до нього не було визначено ідентифікуючі ознаки об'єктів, які ДП «Газель» необхідно було видалити (конкретні адреси, кількість аварійних древ).

Статтями 25, 26, 27 Закону України «Про рослинний світ» передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни, діяльність яких пов'язана з розміщенням, проектуванням, реконструкцією, забудовою населених пунктів, підприємств, споруд та інших об'єктів, а також введенням їх в експлуатацію, повинні передбачати і здійснювати заходи щодо збереження умов місцезростання об'єктів рослинного світу, забезпечувати охорону рослинного світу. Статтею 40 вказаного Закону встановлено відповідальність за протиправне знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу.

Статтею 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено обов'язок усіх громадян здійснювати діяльність з додержанням вимог екологічної безпеки, інших екологічних нормативів та лімітів використання природних ресурсів.

Статтею 40, 68 цього ж Закону встановлено обов'язок здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища та кримінальну відповідальність за:

- самовільне спеціальне використання природних ресурсів

- невиконання розпоряджень органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» на об'єктах благоустрою забороняється:

1) виконувати роботи без дозволу в разі, якщо обов'язковість його отримання передбачена законом;

2) самовільно влаштовувати городи, створювати, пошкоджувати або знищувати газони, самовільно висаджувати та знищувати дерева, кущі тощо.

Відповідно до статті 21 цього ж Закону елементами благоустрою є зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях.

Відповідно до статті 28 цього ж Закону:

1. Охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження в межах населених пунктів під час проведення будь-якої діяльності, крім зелених насаджень, які висаджені або виросли самосівом в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв.

2. Охорона, утримання та відновлення зелених насаджень на об'єктах благоустрою, а також видалення дерев, які виросли самосівом, здійснюються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів залежно від підпорядкування об'єкта благоустрою, а на земельних ділянках, переданих у власність, наданих у постійне користування або в оренду, - за рахунок коштів їх власників або користувачів відповідно до нормативів, затверджених у встановленому порядку.

3. Видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку 1045-2006-п, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Не потребує отримання дозволу (ордера) на видалення зелених насаджень виконання робіт на підставі одного з документів, визначених частиною першою статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (3038-17). Відновна вартість сплачується до прийняття об'єкта в експлуатацію. Розмір відновної вартості видалених зелених насаджень зменшується на суму, передбачену в проектній документації на озеленення території.

4. Негайне видалення пошкоджених дерев або кущів (їх частин) може здійснюватися підприємствами, установами, організаціями або громадянами в разі, якщо стан таких пошкоджених зелених насаджень загрожує життю, здоров'ю громадян, а також майну громадян та/або юридичних осіб.

5. У містах та інших населених пунктах ведеться облік зелених насаджень та складається їх реєстр за видовим складом та віком.

Облік зелених насаджень проводиться органами місцевого самоврядування.

7. Правила утримання зелених насаджень міст та інших населених пунктів (z0880-06) затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, за погодженням із заінтересованими центральними органами виконавчої влади.

Таким чином, видалення дерев на території міста відповідно до вказаного Закону потребує дозволу, ордеру та дотримання порядку оформлення вказаного дозволу, передбаченого постановою КМУ від 1 серпня 2006 року № 1045 «Про затвердження порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах».

Відповідно до постанови КМУ від 1 серпня 2006 року № 1045 «Про затвердження порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах»:

3. Видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради на підставі ордера (крім випадків, передбачених пунктами 7-10 цього Порядку).

4. Підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява юридичної чи фізичної особи (далі - заявник) про видалення зелених насаджень.

Компетентний орган протягом трьох днів після надходження заяви затверджує склад відповідної комісії.

До складу комісії включаються представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, а також інших заінтересованих організацій.

Комісія у п'ятиденний строк після її затвердження визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, і складає акт обстеження тих насаджень, що підлягають видаленню, за зразком, затвердженим Мінбудом.

Акт складається у чотирьох примірниках і подається на погодження з територіальним органом Мінприроди у триденний строк. Три примірники погодженого акта повертається комісії, по одному з яких передається власнику (користувачу) земельної ділянки і заявнику.

Голова комісії готує в триденний строк проект рішення компетентного органу про видалення зелених насаджень, в якому зазначаються дані про кількість зелених насаджень, що підлягають видаленню і що залишаються на земельній ділянці.

Компетентний орган у місячний строк після надходження зазначеного проекту приймає рішення про видалення зелених насаджень і наступного дня видає заявнику його копію для оплати відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.

5. Ордер на видалення зелених насаджень компетентний орган видає не пізніше наступного робочого дня після подання заявником документа про сплату відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.

8. У процесі ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації, а також у разі, коли стан зелених насаджень загрожує життю, здоров'ю громадян чи майну громадян та/або юридичних осіб, видалення зелених насаджень здійснюється негайно з подальшим оформленням акта обстеження відповідно до пункту 4 цього Порядку.

Для видачі відповідних дозволів на видалення дерев, рішеннями виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради №113 від 27.02.2008 та №277 від 26.07.2012 створено постійно діючої комісії з обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню у м. Дніпродзержинську та затверджено правила обстеження зелених насаджень.

Згідно вимог п.4.2. Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України (далі Правила), затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №105 від 10.04.2006, на об'єктах благоустрою зеленого господарства забороняється зокрема самовільно пошкоджувати дерева.

Крім того, необхідно зазначити, що ДП «Газель» не є балансоутримувачем зелених насаджень міста, а тому відповідно до вказаних вище нормативно-правових актів не уповноважено вирішувати самостійно питання видалення дерев.

Так, роботи з видалення 131 дерева у м. Дніпродзержинську, у період з червня по серпень 2012 року виконувались ДП «Газель» без участі постійно діючої комісії з обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню у м. Дніпродзержинську, складання актів обстеження та одержання відповідних дозволів на видалення дерев, без підтвердження компетентними особами факту аварійності дерев чи загрози життю та здоров'ю громадян.

Факт незаконного виконання ДП «Газель» робіт з видалення 131 дерева підтверджується актом №1 за червень 2012 року за надані послуги в рослинництві від 19.06.2012 та додатком №1 до нього; актом №2 за липень 2012 року за надані послуги в рослинництві від 20.07.2012 та додатком №1 до нього; актом №3 за серпень 2012 року за надані послуги в рослинництві від 17.08.2012 та додатком №1 до нього.

До актів №1-3 за червень-серпень 2012 року за надані послуги в рослинництві долучено додатки №1 «Перелік послуги в рослинництві видалення аварійних дерев», в яких зазначено відомості про найменування вулиць (з номером будинку), кількість одиниць та м3 видалених дерев.

Вказані акти №1-3 за червень-серпень 2012 року за надані послуги в рослинництві ДП «Газель» підписані від виконавця - в.о. директора ДП «Газель» КП «ДЖО» ОСОБА_4 від замовника - начальником УЖГ ДМР ОСОБА_8 .

Так, у період з червня по 17 серпня 2012 року, перебуваючи на об'єкті ДП «Газель» за адресою: м.Дніпродзержинськ, вул. Скаліка, 7-а, ОСОБА_4 діючи умисно, використовуючи всупереч інтересам служби свої службові повноваження, передбачені статутом ДП «Газель» та посадовою інструкцією директора, діючи всупереч вимогам ст.ст. 25, 26, 27 Закону України «Про рослинний світ»; ст.ст. 12, 40, 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»; п. 1, 2 ч. 1 ст. 16, ст.ст. 21, 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»; постанови КМУ від 1 серпня 2006 року № 1045 «Про затвердження порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах»; п.4.2. Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України (далі Правила), затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №105 від 10.04.2006; рішень виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради №113 від 27.02.2008 та №277 від 26.07.2012, достовірно знаючи, що не має одержаних в установленому законодавством порядку дозволів на видалення 131 дерева, належним чином складених постійною комісією актів обстеження вказаних дерев, на предмет визначення їх стану; достовірно знаючи, що визначення дерев, що підлягають видаленню не входить до її компетенції і здійснення видалення 131 дерева можливе лише за наявності вказаних вище і відсутніх у даному випадку особливих умов з додержанням особливого встановленого зазначеними вище нормативно-правовими актами порядку, самовільно, не маючи таких прав та повноважень надала вказівки підлеглим працівникам ДП «Газель» видалити 131 дерево на території міста Дніпродзержинська.

Крім того, працівниками Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області складено акт про перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства 23.10.-02.11.2012.

У додатку №1 до акту 23.10.-02.11.2012 «Розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок пошкодження дерев до ступеня припинення росту м. Дніпродзержинську» зазначено «вид зелених насаджень» - всього дерев 131, загальна сума збитків заподіяних зеленим насадженням складає 474 240 грн..

ОСОБА_4 завдала охоронюваним законом інтересам територіальної громади міста матеріальних збитків на суму 474 240 грн., що більше ніж у 250 разів перевищує неоподатковуваний Законом мінімум доходів громадян, а отже є тяжкими наслідками.

Органами досудового слідства дії ОСОБА_9 кваліфіковано за ч.3 ст. 365 КК України як перевищення влади або службових повноважень, що спричинило тяжкі наслідки.

В судовому засіданні захисник Бутиліної, адвокат ОСОБА_10 , заявив клопотання про закриття справи відносно його підзахисної, у частині перевищення влади або службових повноважень, так як зазначену статтю відповідно до Закону України від 21.02.2014 року викладено в новій редакція, яка передбачає кримінальну відповідальність за перевищення влади або службових повноважень, вчинене тільки працівниками правоохоронного органу.

Бутиліна підтримала думку свого адвоката.

Прокурор в судовому засіданні вважав клопотання таким, що ґрунтується на законі та таким, що підлягає задоволенню.

Суд, розглянувши клопотання, вивчивши матеріали справи, вважає клопотання підлягаючим задоволенню. Приймаючи зазначене рішення, суд виходить з наступного.

Як зазначалось вище, органом досудового слідства дії ОСОБА_9 кваліфіковані за ст. 365 ч.3 КК України, як перевищення влади або службових повноважень, вчинених службовою особою.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо імплементації до національного законодавства положень статті 19 Конвенції ООН проти корупції» N 746-VII, 21.02.2014 року, стаття 365 КК України викладення в редакції як «Перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу»

Зазначені зміни до КК України набрали законної чинності.

Статтею 284 Кримінально-процесуального кодексу України передбачено, що кримінальне провадження закривається в разі, якщо набрав чинності закон, яким скасована кримінальна відповідальність за діяння, вчинене особою.

Статтею 5 КК України встановлено, що закон про кримінальну відповідальність має зворотну дію у часі, якщо він скасовує злочинність діяння.

На підставі викладеного, керуючись ст. 284 ч.1, п.4 КПК України, ст. 5 КК України, Законом України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо імплементації до національного законодавства положень статті 19 Конвенції ООН проти корупції» N 746-VII, 21.02.2014 року, суд -

УХВАЛИВ:

Кримінальне провадження в частині обвинувачення ОСОБА_6 01.05.1953 ІНФОРМАЦІЯ_1 за ст. 365 ч.3 КК України, подальшим провадженням закрити, у зв'язку з набранням чинності закону, яким скасована кримінальна відповідальність за діяння, вчинене останньою.

Ухвала суду може бути оскаржена до Апеляційного суду Дніпропетровської області, через Заводський районний суд м. Дніпродзержинська, протягом 7 днів з моменту її оголошення.

Суддя ОСОБА_1