ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
14 березня 2014 року 14:22 № 826/1672/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом Державної реєстраційної служби України
до Всеукраїнської Чорнобильської Народної партії "За добробут та соціальний захист народу"
про заборону діяльності політичної партії,-
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася Державна реєстраційна служба України (далі по тексту - позивач) з позовом до Всеукраїнської Чорнобильської Народної партії «За добробут та соціальний захист народу» (далі по тексту - Партія) про заборону діяльності Всеукраїнської Чорнобильської Народної партії «За добробут та соціальний захист народу».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.02.2014 року відкрито провадження в даній адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду в судовому засіданні на 04.03.2014 року.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що за результатами перевірки ним було встановлено відсутність Партії за місцезнаходженням, що підтверджується Актом про відсутність політичної партії Всеукраїнська Чорнобильська Народна Партія "За добробут та соціальний захист народу" від 05.11.2013 року та Актом перевірки діяльності політичної партії Всеукраїнська чорнобильська народна партія "За добробут та соціальний захист народу" від 07.11.2013 року. З огляду на викладене, позивач дійшов висновку, що Партія змінила місцезнаходження та всупереч ч.12 ст.11 Закону України "Про політичні партії в Україні" не проінформувала Державну реєстраційну службу України про зміну місцезнаходження, таким чином, порушивши встановлені законом вимоги щодо діяльності політичних партій, що є підставою для заборони Всеукраїнської Чорнобильської народної партії "За добробут та соціальний захист народу".
У судове засідання 04.03.2014 року з'явився представник позивача, який підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, у відповідності до вимог ст.ст.33, 35 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України), за адресою, зазначеною у Витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, відповідач в судове засідання не з'явився.
Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на викладене, враховуючи неприбуття належним чином повідомленого відповідача та відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд у судовому засіданні 04.03.2014 року, ухвалив про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження на основі наявних у суду матеріалів.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача по суті спору, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про наступне.
Політичні партії в Україні провадять свою діяльність, зокрема, відповідно до Закону України "Про політичні партії в Україні" від 05.04.2001 №2365-III (з наступними змінами та доповненнями, далі по тексту - Закон № 2365-III).
Так, згідно зі ст. 2 Закону № 2365-III, політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
Відповідно до ст.4 Закону № 2365-III, політичні партії є рівними перед законом.
Органам державної влади, органам місцевого самоврядування, їх посадовим особам заборонено виокремлювати у своєму ставленні певні політичні партії чи надавати їм привілеї, а також сприяти політичним партіям, якщо інше не передбачено законом, у провадженні їх діяльності.
Втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у створення і внутрішню діяльність політичних партій та їх місцевих осередків забороняється, за винятком випадків, передбачених цим Законом.
Діяльність політичної партії може здійснюватися лише після її реєстрації. Не допускається діяльність незареєстрованих політичних партій. (ч.3 ст.10 Закону № 2365-III ).
Статтею 11 Закону № 2365-III встановлено, що політична партія щорічно інформує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, про обласні, міські, районні організації партії або інші структурні утворення, передбачені статутом партії. Політична партія також інформує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, про зміни назви, програми, статуту, керівних органів партії, їх адреси та місцезнаходження у тижневий строк після прийняття рішень з цих питань.
В силу ст.18 Закону № 2365-III державний контроль за діяльністю політичних партій здійснюють:
1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, - за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії;
2) Центральна виборча комісія та окружні виборчі комісії - за додержанням політичною партією порядку участі політичних партій у виборчому процесі.
В контексті з наведеним, слід зазначити, що Указом Президента № 401/2011 від 06.04.2011 року затверджено Положення про Державну реєстраційну службу України (далі по тексту - Положення).
Пунктом вказаного 1 Положення передбачено, що Державна реєстраційна служба України (Укрдержреєстр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції України та входить до системи органів виконавчої влади.
Укрдержреєстр є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики у сферах державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, статутів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами, статуту територіальної громади міста Києва, друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності.
Відповідно до пп.21 п.3 Положення, Укрдержреєстр здійснює контроль за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії, вживає визначені законом заходи у разі порушення політичними партіями Конституції та законів України, звертається до суду з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії або про заборону політичної партії; здійснює контроль за додержанням громадськими організаціями положень статуту, застосовує стягнення або вносить до суду подання щодо застосування до громадських організацій стягнень за порушення законодавства; здійснює відповідно до компетенції контроль за діяльністю благодійних організацій; звертається до суду із заявою про анулювання реєстраційного свідоцтва постійно діючого третейського суду у випадках, передбачених законом.
Статтею 19 Закону № 2365-III передбачено заходи, які можуть вживатися до політичних партій.
Так, у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи:
1) попередження про недопущення незаконної діяльності;
2) заборона політичної партії.
Відповідно до ст.21 Закону № 2365-III, політична партія може бути за поданням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, чи Генерального прокурора України заборонена в судовому порядку у випадку порушення вимог щодо створення і діяльності політичних партій, встановлених Конституцією України, цим та іншими законами України.
Заборона діяльності політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск керівних органів, обласних, міських, районних організацій політичних партій, її первинних осередків та інших структурних утворень, передбачених статутом партії, припинення членства в політичній партії.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі правового висновку Міністерства юстиції України від 16.10.1998 року, затвердженого заступником Міністра юстиції Єфіменко Л.В. зареєстровано Всеукраїнську Чорнобильську Народну партію "За добробут та соціальний захист народу" та видано свідоцтво про реєстрацію об'єднання громадян №1080 від 20.10.1998 року.
Згідно зазначеного свідоцтва, адресою Центрального статутного органу об'єднання є: м. Київ, вул. Чигоріна, 18.
01.11.2013 року Головою Державної реєстраційної служби України видано Наказ №613 "Про проведення перевірки Всеукраїнської Чорнобильської Народної партії "За добробут та соціальний захист народу", яким було створено комісію для проведення 05.11.2013 року перевірки додержання Всеукраїнською Чорнобильською народною партією "За добробут та соціальний захист народу" вимог статуту та Закону України "Про політичні партії в Україні".
05.11.2013 року посадовими особами позивача було складено Акт про відсутність політичної партії Всеукраїнська Чорнобильська народна партія "За добробут та соціальний захист народу", в якому зазначено, що при виході за місцезнаходженням Всеукраїнської Чорнобильської Народної партії "За добробут та соціальний захист народу" за адресою: м. Київ, вул. Чигоріна, 18 встановлена відсутність організації за місцезнаходженням.
07.11.2013 року за результатами перевірки складено Акт перевірки діяльності політичної партії Всеукраїнська Чорнобильська народна партія "За добробут та соціальний захист народу" свідоцтво про реєстрацію політичної партії від 20.10.1998 №1080, який містить висновок про порушення Партією Закону України "Про політичні партії в Україні" у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням, оскільки відповідно до ч.12 ст.11 Закону, політична партія інформує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, зокрема, про зміни місцезнаходження у тижневий строк після прийняття рішень з цих питань.
Враховуючи вищенаведені результати перевірки, позивач дійшов висновку, що Партія змінила місцезнаходження та всупереч ч.12 ст.11 Закону № 2365-III не проінформувала його про зміну місцезнаходження, порушивши, таким чином, на його думку, встановлені законом вимоги щодо діяльності політичних партій, що є підставою для заборони Всеукраїнської Чорнобильської Народної партії "За добробут та соціальний захист народу".
Разом з тим, проаналізувавши матеріали справи та надані позивачем докази, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог з огляду на наступне.
У Свідоцтві про реєстрацію об'єднання громадян №1080 від 20.10.1998 року вказана адреса Партії: м. Київ, вул. Чигоріна, 18. Саме така адреса зазначена як місцезнаходження юридичної особи (Партії) і у наявному в матеріалах справи Витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 22.11.2013 року та станом на 04.03.2014 року.
В свою чергу, приписами ст.18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 року №755-IV (надалі - Закон №755-IV), який встановлює загальні засади у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців, передбачено, що у випадку якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін (ч. 1 ст. 18 Закону №755-IV); якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними (ч. 2 ст. 18 Закону №755-IV); якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості (ч. 3 ст. 18 Закону №755-IV).
З огляду на вищевикладене вбачається, що відомості щодо місцезнаходження Партії, вказані у Витягах з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 22.11.2013 року та станом на 04.03.2014 року, які наявні у матеріалах справи, є достовірними, оскільки протилежного з даних Витягів не вбачається.
Водночас, відповідно до ст. 11 Закону № 2365-III, політична партія, зокрема, інформує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, про зміни назви, програми, статуту, керівних органів партії, їх адреси та місцезнаходження у тижневий строк після прийняття рішень з цих питань.
Отже, вищенаведеною нормою чітко передбачено, що інформуванню суб'єкта владних повноважень щодо зазначених вище змін передує прийняття політичною партією рішення з цих питань.
В свою чергу, позивачем, який посилається на порушення відповідачем встановлених законом вимог щодо діяльності політичних партій, а саме: ч.12 ст.11 Закону № 2365-III, на час судового розгляду справи, не надано належних і допустимих доказів зазначеного та не доведено, що Партією було прийнято рішення про зміни її адреси та місцезнаходження про яке, в силу наведеної норми Закону № 2365-III, їй слід було проінформувати позивача у тижневий строк після його прийняття.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У задоволені позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України.
Суддя Т.О. Скочок