про залишення позовної заяви без руху
21 березня 2014 рокуЛуганськ№ 812/1989/14
Суддя Луганського окружного адміністративного суду м. Луганська Широка К.Ю. перевіривши матеріали адміністративного позову Троїцької районної державної адміністрації Луганської області до Привільської сільської ради Троїцького району Луганської області про скасування рішення від 07.02.2014 №30/1 «Про затвердження сільського бюджету на 2014 рік»,-
20 березня 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Троїцької районної державної адміністрації Луганської області до Привільської сільської ради Троїцького району Луганської області про скасування рішення від 07.02.2014 №30/1 «Про затвердження сільського бюджету на 2014 рік».
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Відповідно до ч.3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України, серед іншого зазначено, що до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно ч.2 ст. 87 Кодексу адміністративного судочинства України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.
За подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,06 розміру мінімальної заробітної плати. (підпункт 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір")
Частиною 1 ст. 4 вказаного Закону встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Під час перевірки матеріалів адміністративного позову суддею встановлено, що позивачем при зверненні до адміністративного суду з позовом в якому заявлено вимогу немайнового характеру не сплачено судовий збір, що повинно бути підтверджено квитанцією з відповідним призначенням платежу, яка надається до позову.
Посилання Троїцької районної державної адміністрації Луганської області на п. 7 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» про звільнення від сплати судового збору, суд не бере до уваги, тому що, позивач звернувся із заявою до суду що не стосується захисту прав та інтересів інших осіб.
Згідно із ч. 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів.
У матеріалах справи відсутній доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Разом із позовною заявою позивач надав клопотання про забезпечення позову.
Відповідно до статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для забезпечення позову повинні буди наступні підстави: очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
За подання заяви про забезпечення позову позивач сплачує 0,1 розміру мінімальної заробітної плати. Відповідно до підпункт 7 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір".
Як вже встановлено судом, Троїцька районна державна адміністрація Луганської області не звільнена від сплати судового збору, тому позивач повинен сплатити судовий збір за звернення з заявою про забезпечення позову.
Також, суддя вважає за необхідне запропонувати позивачу надати уточнену заяву про забезпечення позову, в якій викласти очевидну небезпеку заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або причину захисту цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів.
Згідно ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Судовий збір підлягає сплаті у розмірі, встановленому Законом України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року №3674-VI, з урахуванням змін внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" від 19 вересня 2013 року № 590-VII за наступними реквізитами:
Отримувач: УДКСУ у м. Луганську
Код ОКПО: 37991503
МФО: 804013
Банк отримувача: ГУДКСУ у Луганській області
Рахунок: 31213206784006
По коду класифікації доходів (ККД): 22030001
Символ: 206
Назва: судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)
З урахуванням вимог ст.108 КАС України позовна заява підлягає залишенню без руху, а позивачу надається строк для усунення недоліків шляхом надання до суду відповідно документу на підтвердження сплати судового збору при зверненні до суду з вимогою немайнового характеру та з заявою про забезпечення позову, надати докази надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів.
В разі невиконання ухвали, позовну заяву буде повернуто.
Керуючись ст. ст. 87, 104-106, 108 КАС України, суддя, -
Адміністративний позов Троїцької районної державної адміністрації Луганської області до Привільської сільської ради Троїцького району Луганської області про скасування рішення від 07.02.2014 №30/1 «Про затвердження сільського бюджету на 2014 рік» залишити без руху.
Протягом п'яти календарних днів з дня отримання зазначеної ухвали позивачу надати суду:
- доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів;
- документ про сплату судового збору в сумі 73,08 грн. при зверненні до суду з вимогами немайнового характеру за вказаними реквізитами;
- документ про сплату судового збору в сумі 121, 80 грн. при зверненні до суду з заявою про забезпечення позову;
- уточнену заяву про забезпечення позову, в якій викласти очевидну небезпеку заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або причину захисту цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів.
У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк позовну заяву повернути позивачеві зі всіма доданим до неї документами.
Ухвала про залишення позовної заяви без руху може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву.
Ухвала може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. В інших випадках в строк, встановлений ст. 254 КАС України.
СуддяК.Ю. Широка