Ухвала від 03.03.2014 по справі 2а-3091/11

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.03.2014р. Справа № 9104/43881/12

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Левицької Н.Г.,

судді Обрізка І.М.,

судді Сапіги В.П.,

розглянувши у письмовому провадженні в місті Львові

апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Городенківському районі Івано-Франківської області, м.Городенка, Івано-Франківська обл.

на постанову Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 10.06.2011р. у справі №2а-3091/11

за позовом ОСОБА_1, АДРЕСА_1

до управління Пенсійного фонду України в Городенківському районі Івано-Франківської області, м.Городенка, Івано-Франківська обл.

про зобов'язання нарахувати та виплатити підвищення до пенсії "дитині війни",-

ВСТАНОВИВ:

28.02.2011р. позивач звернувся до суду із адміністративним позовом, просив визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Городенківському районі Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплачувати на його користь підвищення до пенсії "дитині війни" в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період з 09.07 2007р. по день прийняття рішення суду з урахуванням вимог ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведених виплат.

Ухвалою Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 12.04.2011р. позовні вимоги за період з 09.07.2007р. по 27.08.2010р.. залишено без розгляду, відповідно до ст.99, 100 КАС України.

Постановою Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 10.06.2011р. позовну заяву задоволено; визнано дії відповідача протиправними; зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Городенківському районі Івано-Франківської області здійснити нарахування та виплату позивачу підвищення до пенсії "дитині війни" в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 28.08.2010р. по 10.06.2011р. з урахуванням вимог ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням фактично проведених виплат.

Відповідач: управління Пенсійного фонду України в Городенківському районі Івано-Франківської області з таким рішенням суду не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції і прийняти нову, якою повністю відмовити в задоволенні позовних вимог. Апеляційну скаргу відповідач мотивує тим, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснювалось в розмірах передбачених Законами України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік та в межах передбачених на це видатків. Законодавством не визначено, з якого саме розміру мінімальної пенсії за віком слід визначати розмір підвищення до пенсії "дітям війни".

З урахуванням вимог ч.8 ст.1832 та п.3 ч.1 ст.197 КАС України, апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Суд апеляційної інстанції прийшов до висновку про те, що позовні вимоги позивача щодо здійснення нарахування та виплати йому недоплаченого підвищення до пенсії як дитині війни, що заявлені в межах шестимісячного строку позовної давності встановленого ст.99 КАС України, починаючи з 28.08.2010р. підлягають задоволенню, оскільки Законами України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", "Про Державний бюджет України на 2011 рік" дію ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" не зупинено. Відповідно до Законів України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", "Про Державний бюджет України на 2011 рік" розміри державних соціальних гарантій на 2010, 2011 роки, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цими Законами, та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України. Таким чином, відповідач у 2010, 2011 роках, повинен діяти у відповідності з приписами діючої норми ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Враховуючи, що відповідно до законодавства держава взяла на себе обов'язок щодо виплати позивачу 30% підвищення до пенсії та поклала виконання цього обов'язку на центральний орган виконавчої влади - Пенсійний фонд України, який діє через свої місцеві органи, що входять в його систему, але вони не вчинили необхідних дій для нарахування цих коштів та їх виплати, суд першої інстанції вірно зазначив про те, що вони не виконали своїх повноважень без поважних причини.

Наявність у позивача права на отримання підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком є визначальною для вирішення даного спору, крім того це право гарантується Конституцією України (стаття 46 Конституції України).

Крім того, згідно із законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає. Тому правильними є висновки суду першої інстанції щодо неприйняття до уваги положень ч.3 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якої мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання підвищення до пенсії "дітям війни".

Відсутність бюджетного фінансування, на яку вказує відповідач, не може бути підставою невиконання відповідним суб'єктом владних повноважень покладених на нього обов'язків. В свою чергу реалізація особою права на отримання соціальних виплат не може бути поставлена у залежність від наявності відповідних бюджетних асигнувань.

За наведених обставин апеляційний суд приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Керуючись вимогами ст.ст.160, 183-2, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1.Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Городенківському районі Івано-Франеівської області залишити без задоволення.

2.Постанову Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 10.06.2011р. в адміністративній справі №2а-3091/11 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Городенківському районі Івано-Франківської області про зобов'язання нарахувати та виплатити підвищення до пенсії "дитині війни" - залишити без змін.

Відповідно до вимог ч.10 ст.1832 КАС України ухвала є остаточною і касаційному оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Н.Г. Левицька

Суддя І.М. Обрізко

Суддя В.П. Сапіга