19 травня 2009 року о 16 год., 28 хв.
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В.
секретар судового засідання Черній Ю.Л.
розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу № 2а-2536/09/1370
за позовом
Прокурора Жовківського району Львівської області в інтересах держави в особі уповноваженого органу територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Львівській області, від прокуратури - не з'явився від позивача - ОСОБА_1. - представник (довіреність № 41/1-8-3130 від 28.10.2008 року)
до
Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропобутсервіс", представник - не з'явився
про
стягнення фінансової санкції в сумі 680 грн.
Прокурор Жовківського району м. Львова звернувся до Львівського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі уповноваженого органу Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Львівській області з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропобутсервіс" про стягнення фінансової санкції в сумі 680 грн.
Позивач свої позовні вимоги обґрунтовує Законом України «Про автомобільний транспорт», Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті».
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав, що Територіальне управління Головної державної інспекції у Львівській області відповідно до наданих повноважень здійснює функції державного контролю на автомобільному транспорті загального користування і застосовує до порушників фінансові санкції за порушення законодавства про автомобільний транспорт. З цих підстав просив суд задоволити позовні вимоги про стягнення фінансової санкції в сумі 680 грн. повністю.
Прокурор в судове засідання не з'явився, причини неявки не повідомив.
Відповідач, явку повноважного представника не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання.
Заслухавши пояснення представника позивача, безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд -
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про автомобільний транспорт» № 2344-ІІІ від 05.04.2001 року з наступними змінами та доповненнями, Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» № 1567 від 08.11.2006 року з подальшими змінами та доповненнями, Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України «Про затвердження Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті» № 888 від 14.12.2005 року з подальшими змінами та доповненнями.
Згідно ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Згідно ст. 3 Закону України «Про автомобільний транспорт», цей Закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.
Згідно ч. 1 ст. 5 цього ж Закону, основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.
Згідно пп. 1, 2 Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 888 від 14.12.2005 року, Територіальні органи (територіальні управління) Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в областях, Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі є територіальними структурними підрозділами Головавтотрансінспекції без права юридичної особи, мають печатку зі своїм найменуванням і зображенням малого Герба України.
Пунктом 4 цього ж Положення встановлено, основними завданнями територіальних управлінь у відповідному регіоні є: 1) здійснення відповідно до законодавства державного нагляду за дотриманням правил безпечного функціонування автомобільного транспорту загального користування; 2) здійснення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання усіх форм власності нормативно-правових актів, стандартів і норм перевезення вантажів і пасажирів автомобільним транспортом загального користування; 3) забезпечення дотримання вимог законодавства у сфері ліцензування в автомобільному транспорті загального користування.
Згідно ст. 30 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільний перевізник, здійснює перевезення пасажирів на договірних умовах, зобов'язаний: утримувати транспортні засоби в належному технічному та санітарному стані, забезпечувати їх своєчасне подання для посадки пасажирів та відправлення; забезпечувати проїзд пасажирів до зупинки чи місця призначення за маршрутом без додаткових витрат у разі припинення поїздки через технічну несправність транспортного засобу; проходити технічний огляд транспортного засобу на станції технічного обслуговування з обов'язковою відміткою в сервісній книжці; щорічно проходити медичний огляд з отриманням довідки встановленого зразка.
Згідно п. 21 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт.
07.05.2008 року на підставі проведеної перевірки складено припис № 029661 (до акту № 066087), згідно якого у результаті проведеної перевірки виявлені такі порушення: в документах водія відсутні відмітка механіка про проведення передрейсового технічного огляду транспортного засобу та про проведення передрейсового медичного огляду водія (Мерседес Бенц, номерний знакНОМЕР_1 водійОСОБА_2), з терміном усунення порушень до 30.05.2009 року.
09.12.2008 року проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, якою виявлено порушення відповідачем законодавства про автомобільний транспорт, а саме, в дорожньому листі відсутня відмітка про проходження водієм автомобіля ГАЗ-3302, номерний знак НОМЕР_2 свідоцтво про державну реєстрацію серіїНОМЕР_3передрейсового медичного перед виїздом на лінію, про що було складено акт № 109467.
Згідно пп. 5 п. 5 Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України, Територіальні управління відповідно до покладених на них завдань у відповідному регіоні здійснюють контроль за додержанням ліцензіатами Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом відповідно до видів робіт, визначених Законом України «Про автомобільний транспорт», та видають розпорядження про усунення порушень Ліцензійних умов .
Згідно п. 12 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції
за невиконання перевізниками або їхніми представниками приписів органів державного контролю щодо усунення порушень транспортного законодавства - штраф у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
13.01.2008 року заступником начальника Територіального управління головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Львівській області винесено постанову № 030280 про застосування до відповідача фінансової санкції в сумі 680 грн.
Відповідно до п. 26 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Відповідач правом оскарження, передбаченим п. 32 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» не скористався .
Згідно п. 28 цієї ж Постанови, фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Однак, у встановлений законодавством строк сума застосованих фінансових санкцій відповідачем добровільно не сплачена.
Таким чином, позовні вимоги позивача про стягнення фінансової санкції в сумі 680 грн. підлягають задоволенню, оскільки на відповідача законодавцем покладений обов'язок дотримуватись вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Розподіл судових витрат згідно ст. 94 КАС України не застосовується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» № 7-93 від 21 січня 1993 року (зі змінами та доповненнями).
Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -
1. Адміністративний позов задоволити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропобутсервіс" (ЄДРПОУ 20822425, Львівська область, Жовківський район, с.Надичі, вул. Грушевського, 5) на користь облдержбюджету (ЗКПО 22406168, Банк одержувача УДК у Львівській області, р/р 31117106700005, код платежу - 21081100, МФО 825014) фінансову санкцію в сумі 680 грн.
3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
4. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково в порядку і строки встановлені ст. 186 КАС України:
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Гавдик З.В.