Постанова від 01.06.2009 по справі 2а-2845/08/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-2845/08/1370

01 червня 2009 року Львівський окружний адміністративний суд

в складі : головуючого - судді Дем'яновського Г.С.,

при секретарі Хома Ю.Р.

розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції (далі ДПІ) у Галицькому районі м. Львова до Державної організації квартирно-експлуатаційний відділ (далі КЕВ) м. Львова про стягнення заборгованості в розмірі 34044 грн.98 коп. -

ВСТАНОВИВ:

Позов заявлено Державною податковою інспекцією у Галицькому районі м. Львова до про стягнення заборгованості в розмірі 12 270,89 грн.

Ухвалою суду від 15 вересня 2008 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та подав заяву №18590/10-010 від 23.10.2008 року про збільшення позовних вимог до 18 557,14 грн., просив задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

19.02.2009р. позивачем подано заяву №404/10-010 від 16.01.2009р. про збільшення позовних вимог до 24843,39 грн., просив задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

28.05.2009 року позивачем збільшено позовні вимоги до 34044 грн.98 коп.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що Державна організація КЕВ м.Львова станом на 16.01.2009р. має заборгованість перед бюджетом в розмірі 34044 грн.98 коп., яка складається із узгоджених сум та нарахованої пені по податку з транспортних засобів юридичних осіб, яка визначена податковими повідомленнями-рішеннями №№ 0008591711/0 та 0008581711/0 від 09 липня 2008 року. В цілому борг відповідача \34044 грн.98 коп.\складається з наступного:

1.податок з власників транспортних засобів 32684,64 грн.,в т.ч.:основний платіж 26700 грн.,штрафна санкція-5876,26 грн.,пеня-108,38 грн.

2.збір за забруднення навколишнього природного середовища-1360,34 грн.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» ДПІ у Галицькому районі м. Львова направила відповідачу першу та другу податкові вимоги, а відповідачем не вживаються заходи щодо погашення заборгованості. Згідно з підпунктом 5.4 статті 5 вказаного Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.Тому позивач просить стягнути 34044 грн.98 коп.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав.

Відповідач позов заперечив, покликаючись в письмовому запереченні від 27.03.2009 року на те, що транспортні засоби, зареєстровані за квартирно-експлуатаційним відділом м.Львова, не являються його власністю, а являється власністю держави України

Суд розглядає справу в порядку ст.71 КАС України на основі наявних доказів.

В судовому засіданні було досліджено письмові докази, які наявні в матеріалах справи (довідки, запити, акти, направлення, наказ, направлення, повідомлення, рішення, та інші наявні в матеріалах справи письмові докази).

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд виходив з наступного.

Державна організація Квартирно-експлуатаційний відділ м.Львова зареєстровано виконавчим комітетом Львівської міської ради 19.01.06 року і присвоєно код в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 07638027.

Державна організація КЕВ м.Львова має заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами в розмірі 34044,98 грн.яка складається з наступного:1.податок з власників транспортних засобів 32684,64 грн.,в т.ч.:основний платіж 26700 грн.,штрафна санкція-5876,26 грн.,пеня-108,38 грн.

2.збір за забруднення навколишнього природного середовища-1360,34 грн.

За результатами проведеної ДПІ у Галицькому районі м. Львова перевірки дотримання вимог п.п.5.3.1. п.5.3. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за період з 17.01.2006 р. по 19.06.08 року 01.07.2008 р. складено акт за № 2286, яким встановлено порушення п.п. 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та ст.9 Закону України «Про систему оподаткування», а саме перевіркою встановлено несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів.

На підставі вказаного акту перевірки 09.07.2008 року податковим органом прийнято податкові повідомлення-рішення:

№ 0008591711/0 про визначення Державній організації КЕВ м.Львова штрафу з узгодженої суми податкового зобов'язання, сплаченою з затримкою за платежем податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів юридичних осіб в розмірі 3 990,26 грн.;

№ 0008581711/0 про визначення Державній організації КЕВ м.Львова штрафу з узгодженої суми податкового зобов'язання, сплаченою з затримкою за платежем податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів юридичних осіб в розмірі 1 886,00 грн.;

Оскільки відповідачем у встановлений термін не сплачено податкові зобов'язання, згідно п.п. 6.2.3 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» ДПІ у Галицькому районі м. Львова було виставлено податкові вимоги:

- першу податкову вимогу № 1/284 від 12.02.08 року, яким загальна сума боргу платника податків за узгодженим податковим зобов'язанням станом на 12.02.2008 року становить 1 085,34 грн.;

- другу податкову вимогу № 2/679 від 06.06.08 року, яким загальна сума боргу платника податків за узгодженим податковим зобов'язанням станом на 06.06.2008 року становить 10 612,04 грн., у тому числі за основним платежем - 10 428,44 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 183,60 грн.;

Вказані податкові вимоги надіслані відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення за №1026346 від 112.07.2008 року.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме розрахунку за 2008 рік суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів вх.№15215 відповідачем самостійно задекларовано та визначено розмір податку 6 286,25 грн. щоквартально.

Також податковим органом на підставі даних, викладених в акті № 2286 від 01.07.2008 року винесено податкові повідомлення-рішення № 0008591711/0 та № 0008581711/0 від 09 липня 2008 року. Сума, яка підлягає до стягнення за вказаними податковими повідомленнями - рішеннями становить 3 990,26 грн. та 1886, 00 грн.

З розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самоходних машин та механізмів,який складено відповідачем, вбачається,що за перший квартал 2009 року останнім не здійснено сплату податку в сумі 7841,25 грн.,

З податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища ,складеного відповідачем ,вбачається ,що за перший квартал останнім не сплачено 1924,53 грн.означеного податку,однак враховуючи попередню переплату по вказаному збору у розмірі 564,19 грн.,-сума боргу складає 1360,34 грн.

Відповідно до ч.2 ст.5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» №1963-ХІІ від 11 грудня 1991 року,податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Ч.2 ст.6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» №1963-ХІІ від 11 грудня 1991 року встановлено, що юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки,визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.

Відповідно до ст.7 вищевказаного Закону, у разі приховування (заниження) об'єктів оподаткування з власників транспортних засобів стягуються сума несплаченого податку, а також пеня або штраф у порядку, передбаченому законом.

Посадові особи, винні у приховуванні (неврахуванні) об'єктів оподаткування, а також у відсутності бухгалтерського обліку чи веденні його з порушенням встановленого порядку, у неподанні, несвоєчасному поданні або поданні не за встановленою формою розрахунків чи інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податку, притягаються до відповідальності відповідно до чинного законодавства. Недоїмки із сплати податку, а також суми штрафів, пеня стягуються з платників податку згідно із законодавством.

Згідно норм Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року №1251-ХІІ, платники податків зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни.

Згідно з поданого позивачем розрахунку про податкову заборгованість відповідача станом на 22.05.2009 року загальна сума, яка підлягає до стягнення складає 34044,98 грн., з яких 28060 ,34 грн. - основний платіж, 5 876, 26 грн. - штрафна санкція та 108,38 грн. - пеня.

Відповідно до п.п 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до цього закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що не суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення. Остаточне рішення вищого (центрального) контролюючого органу за заявою платника податків не підлягає подальшому адміністративному оскарженню, але може бути оскаржене в судовому порядку.

Відповідно до п.п. 5.2.1 статті 5 Закону «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.

Згідно з підпунктом 5.4 статті 5 Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачене платником податків у строки. Визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до п. 1.12 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.00 р. (із наступними змінами і доповненнями), контролюючий орган - державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю і повнотою нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу. Податкові органи є контролюючим органом стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.

Контролюючі органи мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обов'язкових платежів), які віднесені до їх компетенції цим пунктом.

Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.

Відповідно до п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.00 р. (із наступними змінами і доповненнями), активи платника податків (кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання) можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу.

У будь-яких інших випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.

Усупереч наведеним нормам чинного законодавства, платник податків не вжив жодних заходів для погашення податкового зобов'язання.

На даний час суми податків та штрафних санкцій відповідача є узгодженими та у встановлені законом строки до бюджету не сплаченими, тобто визнаються сумою податкового боргу (узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у термін).

Вжиті податковим органом заходи, передбачені чинним законодавством щодо погашення податкової заборгованості не мали позитивних результатів.

Покликання ж відповідача, про неможливість звернення стягнення через перебування майна відповідача у державній власності і відповідно до Закону України «Про Збройні Сили України» вiд 06.12.1991 № 1934-XII, а тому неможливості задоволення позові шляхом звернення стягнення на майно.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» платниками цього податку є підприємства, організації, установи, які є юридичними особами та мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, визначені в статті 2 цього Закону як об'єкт оподаткування.

Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що, оскільки платниками податку з власників транспортних засобів є підприємства, організації й установи безвідносно до форми власності, на якій вони засновані, в тому числі й державні, та враховуючи, що державні установи можуть мати закріплене за ними майно лише на праві оперативного управління, при відсутності законодавчо встановленого виключення щодо державної установи як платника цього податку та при визначеному статтею 4 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» переліку осіб, які звільняються від сплати цього податку, застосоване в статті 1 цього Закону поняття «власні транспортні засоби» наряду з правом власності на транспортні засоби, означає також їх перебування у платника податку на праві повного господарського відання та на праві оперативного управління.

У зв'язку з набранням чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування дорожнього господарства» від 16 липня 1999 року, установи та організації Міністерства оборони України виключено з переліку осіб, що звільняються від сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.

Частиною 3 статті 1 Закону України «Про систему оподаткування» визначено, що ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування. Цей Закон є спеціальним законом про оподаткування. В той же час, з преамбули Закону України «Про Збройні Сили України» вбачається, що він не є законом про оподаткування.

Згідно зі статтею 14 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України можуть здійснювати господарську діяльність згідно з законом. Земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків. Особливості правового режиму майна Збройних Сил України визначаються відповідним законом.

Враховуючи, що Закон України «Про систему оподаткування» є спеціальним законом про оподаткування, виходячи із правил співвідношення загальної і спеціальної правових норм у разі їх конкуренції, його норми підлягають застосуванню при вирішенні спору, зокрема, щодо пільг з оподаткування у випадку встановлення таких пільг іншими законами, крім законів про оподаткування.

Оскільки Закон України «Про Збройні Сили України» не є законом про оподаткування, то відповідно до вимог статті 1 Закону України «Про систему оподаткування» відповідач не звільнений від сплати податку з власників транспортних засобів.

Так як боржником не вживається заходів щодо погашення заборгованості, то на підставі п.п. 3.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.00 р. (із наступними змінами і доповненнями), податковий борг підлягає стягненню в примусовому порядку. Суд, оцінивши матеріали справи, пояснення представника позивача прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, оскільки подані позивачем докази в сукупності дають достатньо підстав для висновку щодо задоволення позовних вимог.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням

свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. . 2.4,7,14,23,86,94 122, 123, 127,128, 130, 135, 143, 151-154, 160, 161, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 року № 2747-IV (із змінами та доповненнями), Законом України «Про систему оподаткування», Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.00 р. (із наступними змінами і доповненнями), Законом України «Про Збройні Сили України», суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. 1. Позов задовольнити повністю.

2. 2. Стягнути з Державної організації Квартирно-експлуатаційного відділу м.Львова ( ЄДРПОУ 07638027, 79016, м. Львів, вул. Шевченка, 3А, р/р 35210020007486 в ГУДКУ у Львівській області МФО 825014) в дохід державного бюджету 34044 грн. 98 коп.

3. 3. Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня проголошення постанови суду і подання після цього протягом 20-днів апеляційної скарги з поданням її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя:підпис-з оригіналом звірено.

Постанова не набрала законної сили.

Суддя: Дем'яновський Г.С.