Постанова від 19.05.2009 по справі 2а-529/08/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-529/08/1370

19 травня 2009 року Львівський окружний адміністративний суд

в складі : головуючого - судді Дем'яновського Г.С.,

при секретарі Хома Ю.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м.Львова до Державного підприємства „Проектно-конструкторський технологічний інститут «Львівхарчопроект» ,Державного Вінницького проектно-конструкторського технологічного інституту про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м.Львова звернувся до суду з позовом про стягнення коштів до Державного проектно-конструкторського технологічного підприємства «Львівхарчопроект» (далі - ДПКТП «Львівхарчопроект»). Позовні вимоги стосуються компенсації витрат позивача на виплату різниці за отримані наукові пенсїї працівникам відповідача ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за період з січня по березень 2006 року в розмірі 629,88 грн, призначених відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» вiд 13.12.1991 № 1977-XII.

Заявою від 12.09.2008р. №10314/06-12 позивач відмовився від частини позовних вимог на суму 173,11грн. у зв'язку з припиненням виплати наукової пенсії ОСОБА_1, просить стягнути з відповідача 456,77грн.

Ухвалою суду від 25.12.2008р. залучено до справи у якості відповідача-2 Державний Вінницький проектно-конструкторський технологічний інститут (далі - Вінницький ПКТІ).

В судовому засіданні було уточнено,що в процесі розгляду означеної справи Державне проектно-конструкторське технологічне підприємств «Львівхарчопроект” наказом Міністерства аграрної політики України №706 від 27.10.2008 року переїменоване в Державне підприємство „Проектно-конструкторський технологічний інститут «Львівхарчопроект»,про свідчить також назва відповідача,вказана в статуті ,зареєстрованому 08.01.2009 року ,і тому суд ухвалив ,що відповідач-1 по даній справі має назву- Державне підприємство „Проектно-конструкторський технологічний інститут «Львівхарчопроект»,

Представник відповідача-1 позовні вимоги заперечив покликаючись на те, що призначення пенсій зазначеним працівникам було здійснено ще в 1993 році, коли вони працювали у вказаний період у Львівському відділі комплексного проектування, який був невід”ємною частиною Вінницького ПКТІ, та не мав статусу окремої юридичної особи. ДПКТП «Львівхарчопроект» було створено 29.06.1994р. Державним комітетом України по харчовій промисловості згідно наказу №64, за яким ДПКТП «Львівхарчопроект» було надано статус юридичної особи і виключено його зі складу Вінницького ПКТІ, тому вважає, що ДПКТП «Львівхарчопроект»,а в даний час: Державне підприємство „Проектно-конструкторський технологічний інститут «Львівхарчопроект», не може бути правонаступником. У зв'язку з наведеним вважає, що компенсації витрат позивача на виплату і доставку пенсій працівникам повинен здійснювати саме Вінницький ПКТІ.

24.03.2009р. представник відповідача-1 уточнив свої заперечення. покликаючись на те, що згідно статуту Вінницького ПКТІ, він є самостійним господарюючим статутним суб'єктом, який має права юридичної особи, самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків. Оскільки в статуті зазначено, що до складу Вінницького ПКТІ входять підрозділи в містах Львові та Дрогобичі, вважає, що вказаний документ спростовує пояснення представника Вінницького ПКТІ щодо правонаступництва ДПКТП «Львівхарчопроект», який в свою чергу є зовсім іншою юридичною особою. Крім того в судовому засіданні представник позивача заявив,що щодо роботи ОСОБА_1 в їх підприємстві даних взагалі немає.В задоволенні позовних вимог просить відмовити.

Представник відповідача-2 Вінницького ПКТІ позовні вимоги заперечив, покликаючись на те, що ДПКТП «Львівхарчопроект», колишній «Відділ комплексного проектування харчових підприємств» Івано-Франківського Інституту Міністерства лісової, целюлозно-паперової і деревообробної промисловості розташовоний у м.Львові, був переданий з балансу на баланс Вінницькому ПКТІ Міністерства харчової промисловості України за накозом №6/35 від 13 січня 1966р. В період з січня 1966р. по жовтень 1992р. Львівській «Відділ комплексного проектування харчових підприємств» знаходився в складі Вінницького ПКТІ та фактично здійснював власну господарську діяльність (мав свою печатку, здійснював прийом та звільнення працівників з роботи, мав власні розрахункові рахунки, здійснював від свого імені необхідні фінансові операції, здійснював представництво своїх інтересів в усіх установах, мав свій архів). Відповідно до ст.34 та ст.36 Закону України «Про підприємства в Україні» та ст.37 Цивільного кодексу УРСР, чинних на час спірних правовідносин, при реорганізації завжди мало місце правонаступництво в тій частині, яка передана за розподільчим балансом, крім того оскільки довідки своїм працівникам на отримання наукової пенсії видавав саме ДПКТП «Львівхарчопроект», то саме він має нести відповідальність за невиконання зобов'язань по компенсації витрат позивача на виплату і доставку пенсій працівникам.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, суд встановив наступне.

ДП «ПКТІ «Львівхарчопрект»» - підприємство, засноване на державній власності з метою отримання прибутку від усіх видів діяльності для забезпечення інтересів Міністерства аграрної політики України і є платником збору до Пенсійного фонду України.

Під час розгляду справи Наказом Міністерства Аграрної політики України № 706 від 27.10.2008р. було змінено назву ДПКТП «Львівхарчопроект» на Державне підприємство «Проектно-конструкторський технологічний інститут «Львівхарчопрект» (далі - ДП «ПКТІ «Львівхарчопрект»»), а згідно п.1.2. нової редакції Статуту підприємства, ДП «ПКТІ «Львівхарчопрект»» є правонаступником ДПКТП «Львівхарчопроект».

Як вбачається з наявних у матеріалах справи документів, починаючи з січня 1990 року на Вінницькому проектно-конструкторському технологічному інституті здійснювались заходи по підготовці підприємства до переходу на ринкові відносини, зокрема згідно Розпорядження Вінницького ПКТІ №5 від 16.01.1991р. зобов'язано відділ кадрів підготовити та передати по акту приймання-передачі документи (трудові книжки, особові справи, особисті карточки) співробітників Львівського відокремленого підрозділу.

Так, в подальшому актом від 14.02.1991р. були передані трудові книжки та особові справи співробітників Львівського технологічного відділу комплексного проектування Вінницького ПКТІ, Наказом №19 від 13.05.1992р. Львівський відокремлений підрозділ переведено на внутрішній госпрозрахунок з відкриттям розрахункового субрахунку для зарахування виручки за виконані роботи.

Як вбачається з наказу Вінницького ПКТІ від 29.10.1992р. Вінницького ПКТІ наказав з метою подальшого підвищення ефективності виробництва, реалізації концепції переходу до ринкових умов роботи, створити шляхом виділення зі складу існуючого на базі Львівського відділу комплексного проектування Інституту - Державне проектно-конструкторське технологічне підприємство «Львівхарчопрект» згідно з рішенням трудових колективів відділу та інституту, Статут ДПКТП «Львівхарчопроект» - затвердити і передати для реєстрації, а також наділити статутним фондом у розмірі по балансу відділу комплексного проектування в тому числі основних засобів 6501,2 тис. крб.

Наказом №64 від 29.06.1994р. Державного комітету України по харчовій промисловості згідно з рішенням трудового колективу надано ДПКТП «Львівхарчопроект» права юридичної особи і виключено зі складу Вінницького ПКТІ.

Тобто зазначені дії були вчинені у відповідності до ч.2 ст.5 Закону України «Про підприємства в Україні» вiд 27.03.1991 № 887-XII чинного на момент виникнення спірних правовідносин, згідно якої підприємство може бути створено в результаті виділення із складу діючого підприємства, організації одного або кількох структурних підрозділів, а також на базі структурної одиниці діючих об'єднань за рішенням їх трудових колективів , якщо на це є згода власника чи уповноваженого ним органу. Створення підприємств шляхом виділення здійснюється із збереженням за новими підприємствами взаємозобов'язань та укладених договорів з іншими підприємствами.

За період роботи на ДПКТП «Львівхарчопроект» право на призначення пільгових пенсій отримали 3 працівника відповідача-1: ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, яким відповідно були надані довідки для отримання наукових пенсій : ОСОБА_3-від 11.11.2002 р.№198,ОСОБА_1 від 05.11.2002 р.№196,ОСОБА_2від 23.07.2002 №16, з якої вбачається,що остання працювала у Львівському відділі комплексного проектування. Це підтверджується повідомленнями ДП КТП „Львівхарчопрокт” про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії,призначеної відповідно до Закону України „Про наукову і науково-технічну діяльність” і сумою пенсії,обчисленою відповідно до інших законодавчих актів. \а.с.10-11\,

Відшкодуванню підлягають пенсії отримані за період з січня по березень 2006 року в розмірі 456,77грн. відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» наступними працівниками Мірошніченко К.Б.-173,11грн., ОСОБА_2 136,17грн., ОСОБА_3 - 147,49грн.

Заявою від 12.09.2008р. №10314/06-12 позивач відмовився від частини позовних вимог на суму 173,11грн. у зв'язку з припиненням виплати наукової пенсії ОСОБА_1, просить стягнути з відповідача 456,77грн.

Згідно наказу Вінницького ПКТІ №126 від 15.12.1992р. в зв'язку з реорганізацією Львівського ВКП, зараховано з 06.11.1992р. на роботу по переводу у ДПКТП «Львівхарчопроект» спеціалістів, зокрема ОСОБА_3, ОСОБА_2, а актом від 14.02.1991р. передано до ДПКТП «Львівхарчопроект» трудові книжки та особові справи означених працівників,а трудова книжка Мирошниченко,як пояснив представник відповідача-2 перебувала в ДПКТП «Львівхарчопроект».

Згідно ст.69 КАС України докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.

Так судом було скеровано запит до Міністерства аграрної політики України. З листа Міністерства аграрної політики №37-32-15/1173 від 28.01.2009р. вбачається, що в січні 2005р. Господарський суд Львівської області ( справа №2/316-15/356, суддя Костів) прийняв рішення, яким було задоволено позов Управління пенсійного фонду до ДПКТП «Львівхарчопроект» про стягнення компенсації за виплачену наукову пенсію з одночасною відмовою щодо вимог ДПКТП «Львівхарчопроект» до Вінницького ПКТІ. ДПКТП «Львівхарчопроект» з рішенням суду погодилось.

З постанови Господарського суду Львівської області від 01.06.2006 р. по справі 2\625-7\117вбачається ,що з ДПКТП „Львівхарчопроект” було стягнено на користь УПФ України у Галицькому районі м.Львова відшкодування різниці за виплачені наукові пенсїї ОСОБА_1,ОСОБА_2,ОСОБА_3тільки за попередній період.

Ст.72 КАС України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Судом було витребувано з Господарського суду Львівської області справу №2/316-15/356, суддя Костів. Так, з матеріалів означеної справи вбачається, що предметом спору було стягнення Управлінням пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова компенсації витрат позивача на виплату і доставку пенсій працівникам ДПКТП «Львівхарчопроект», зокрема працівників ОСОБА_3 та ОСОБА_2, крім того з'ясовувалось питання правонаступництва ДПКТП «Львівхарчопроект».

Так, з копій трудових книжок зазначених працівників вбачається, що зазначені особи були переведені згідно Наказу №126 від 15.12.1992р. у зв'язку з реорганізацією Львівського ВКП та зараховані по переводу у ДКП ТП «Львівхарчопрект».

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року № 8-2 з наступними змінами та доповненнями, управління Пенсійного фонду України у районах є органами Фонду, підвідомчими відповідно управлінням Фонду в областях, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду, що здійснюють управління фінансами пенсійного забезпечення в межах району.

Згідно п. 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах управління контролює надходження збору та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати збору.

Управління має право вживати в установленому законодавством порядку заходів, спрямованих на стягнення не внесених своєчасно сум збору разом з нарахованою пенею, а також застосовувати штрафні санкції відповідно до законодавства.

Так, на виконання ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» вiд 13.12.1991 № 1977-XII та Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи» №372 від 24.03.2004р. відповідачеві-1 як правонаступнику були скеровані повідомлення про відшкодування позивачу різниці по цих пенсіях, зокрема, №1081/06-31/4 від 16.02.2006р. та одне без номеру, які відповідач-1 залишив без реагування.

Відповідно до ч. 5 ст. 24 Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Порядок зазначеного фінансування встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 року № 372 “Про затвердження Порядку фінансування різниці між сумою пенсії призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України “Про наукову і науково- технічну діяльність” та сумою пенсії, обчислені відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи.

Згідно п.2 зазначеного Порядку за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково - педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ організацій та закладів.

Відповідно до пункту 3 Порядку фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальні закладах ІІІ-ІV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації.

Пунктом 5 Порядку встановлено, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.

Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць та щомісяця до 25 числа перераховують органам Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточних роках.

У разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III-IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.

Враховуючи зазначене, відшкодування фактичних витрат на виплату пільгових пенсій проводиться правонаступниками, яким у даному випадку є ДП «ПКТІ «Львівхарчопрект»».

Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього

Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи, не спростовані відповідачем-1 і станом на день подання позову до суду заборгованість ДП «ПКТІ «Львівхарчопрект» перед позивачем на загальну суму 456,77грн. є невідшкодованою і підлягає стягненню, тому суд вважає позов підставним та таким, що підлягає задоволенню.

Разом з тим, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні позовних вимог стосовно відповідача-2 Вінницького ПКТІ.

Керуючись ст.ст.2, 4, 7, 14, 23, 86, 94, 99, 100, 128, 158, 159, 160, 161, 163, 162, 167 КАС України, Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність, Постановою Кабінету Міністрів України №372 від 24.03.2004 р. «Про затвердження Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність”, Законом України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”,суд

ПОСТАНОВИВ:

1. 1. Позов задоволити .

2. 2. Стягнути з Державного підприємства «Проектно-конструкторський технологічний інститут «Львівхарчопрект» (юридична адреса: м.Львів, вул.Вітовського,18 ідентифікаційний код 19168765) на користь Управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м.Львова (юридична адреса: м.Львів, пр.Червоної Калини,35 код ЄДРПОУ 20847365, МФО 325796, р/р 25603301816 в ОПЕР Львівського обласного управління ВАТ «Державний ощадний банк України») 456 грн. 77 коп.

3. 3. Стягнути з відповідача на рахунок державного бюджету судовий збір у розмірі 3,40грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня проголошення постанови суду і подання після цього протягом 20-днів апеляційної скарги з поданням її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду .

Суддя:підпис-з оригіналом звірено.

Постанова не набрала законної сили.

Суддя: Дем'яновський Г.С.