Справа №2а - 551
2009р.
28 травня 2009 року Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Рогової Т.Д.
при секретарі Ракітіній Н.Г.
за участю прокурора Симоняна А.А.
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Дружківка адміністративну справу за позовом
Прокурора м. Дружківки, діючого в інтересах ОСОБА_2 , до Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради про визнання дій незаконними та стягнення недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік, -
Прокурор м Дружківки, діючий в інтересах ОСОБА_2 , 27 квітня 2009 року звернувся до суду з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради, в якій вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 народила дочку ОСОБА_3 .
Згідно Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” від 21 листопада 1992 року вона набула право на одержання щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. Незважаючи на вимоги Закону, відповідач виплачує ОСОБА_2 цю допомогу в меншому розмірі, в результаті чого за 2007рік недоплата складає 1670грн.02коп.
Таким чином, прокурор вважає дії відповідача незаконними, тому що при нарахуванні допомоги він користувався не законами, а лише підзаконними нормативно-правовими актами, і тому ці виплати були нараховані в набагато меншому розмірі аніж це передбачено законодавством.
Прокурор просить суд визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку та виплаті щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку незаконними. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради здійснити виплату на її користь недоплаченої суми щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік у сумі 1670грн.02коп.
В судовому засіданні прокурор підтримав свої позовні вимоги і пояснив, що позивач є матір'ю дитини віком до трьох років і повинна отримувати щомісяця державну допомогу у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Але їй нараховується і виплачується ця допомога в значно меншому розмірі. І не згідно Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”. Просить суд визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради щодо відмови в перерахунку та виплаті недоплаченої суми щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007рік незаконними. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради виплатити на її користь недоплачену суму допомоги у сумі 1670грн.02коп.
Позивач ОСОБА_2 у судове засідання не прибула, про час та місце розгляду справи вона два рази повідомлена належним чином судовою повісткою, яку отримав її представник - прокурор м. Дружківки Симонян А.А.
Представник відповідача ОСОБА_1 позовні вимоги не визнав та вказав, що виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку Дружківським управлінням праці та соціального захисту населення проводились згідно Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751. Просить суд у задоволенні позову відмовити.
Вислухавши пояснення прокурора, позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 народила дочку ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про її народження серії І-НО НОМЕР_1 від 27.06.2007р., актовий запис про народження НОМЕР_2 від 27.06.2007р.
Закон України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Цей закон є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей. Частиною 1 статті 1 Закону встановлено, що сім'ї в яких виховуються та проживають неповнолітніх діти, мають право на державну допомогу.
Статтею 15 Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 3 цього Закону передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 1 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку Кабінету Міністрів України не делеговані.
Представник відповідача посилається на виплату позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому п. 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751.
Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визначається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» не уповноважено Кабінет Міністрів України зменшувати конкретні суми виплат.
Тому суд вважає постанову Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 такою, що не відповідає Конституції України, і нею користуватися при виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не можливо.
Законом України Законом України «Про державний бюджет України на 2007рік» від 19.12.2006р. № 489-5 дію ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” зупинено.
Але Рішенням Конституційного суду від 09 липня 2007року положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007рік» в частині призупинення дії ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визнані неконституційними.
Відповідно Закону України «Про державний бюджет України на 2007рік» від 19.12.2006р. № 489-V прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлено: з 1 січня 2007 року - 434 гривень на місяць, з 1 квітня 2007 року - 463 гривень, з 01 жовтня 2007р. - 470 гривень.
Враховуючи викладене, суд вважає, що дії Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради щодо відмови позивачу у виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням положень ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у 2007 році є незаконними.
За таких обставин Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради повинно виплатити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 06 серпня по 31 грудня 2007 року, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно довідки начальника Дружківського управління праці та соціального захисту населення від 15.05.2009 року позивачу була призначена та виплачена допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з серпня 2007 року: серпень - 111,25грн., вересень - 134,45грн., жовтень - 136,13грн., листопад - 140,05грн., грудень - 144,10грн.
З урахуванням викладеного сума недоплаченої відповідачем допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рук складає 1595грн.34коп.= ((463грн.:31деньх26днів)+463грн.+(470грн.х3міс) - (111,25грн.+ 134,45грн. +136,13 +140,05грн. +144,10грн.).
. В іншій частині позову суд вважає необхідним відмовити.
Статтею 4 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Прокурор, звертаючись до суду з позовом ставить питання про поновлення йому строку позивної давності для звернення в суд за захистом порушених прав, свобод та інтересів.
Частиною 2 статті 99 КАС України передбачено, що для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Суд вважає, що прокурором не пропущений строк позивної давності для звернення до суду, в зв'язку з тим, що допомога виплачується у теперішній час і буде виплачуватися по 11.06.2010 року.
На підставі Рішення Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року, керуючись ст.ст. 6-12, 71, 86, 94, 99, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовні вимоги прокурора м. Дружківка, діючого в інтересах ОСОБА_2 , до Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради про визнання дій незаконними та стягнення недоотриманих сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік задовольнити в повному обсязі.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради щодо нарахування та виплаті ОСОБА_2 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбаченою ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” №2811-Х11 від 21 листопада 1992 року за період з 06 серпня по 31 грудня 2007 року незаконними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради за рахунок коштів Державного бюджету України здійснити виплату ОСОБА_2 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 06 серпня по 31 грудня 2007 року в сумі 1595 (одна тисяча п'ятсот дев'яносто п'ять ) грн. 34 коп.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили: через 10 днів з дня її проголошення, якщо продовж цього строку не подана заява про апеляційне оскарження, або сама апеляційна скарга; або через 20 днів після подання такої заяви, якщо не була подана апеляційна скарга; або після розгляду апеляційним судом у разі подання апеляційної скарги.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дружківський міський суд протягом 10 днів з дня проголошення постанови, або 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 28 травня 2009 року. Постанова у повному обсязі складена у нарадій кімнаті 01 червня 2009 року.
Суддя: