Справа №2а-10/09
15 травня 2009 року Інгулецький районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі судді: Соловйової Л.Я.,
при секретарі Берест К.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Інгулецького районного суду у м. Кривому Розі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради в м.Кривому Розі, треті особи по справі: Міністерство праці та соціальної політики України, Головне управління праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання дій протиправними щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до трьох років, стягнення заборгованості та зобов”язання здійснити нарахування і виплату допомоги,-
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з вимогами про визнання протиправними дій відповідача сстосовно виплати сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення з Управління праці та соціального захисту населення в Інгулецькому районі м.Кривого Рогу на її користь заборгованість з допомоги по догляду за дитиною у розмірі 4807,26 грн. за період з 01.10.2007р. по 31.10.2008р. та зобов”язати відповідача в період з листопада 2008 року по грудень 2009 року здійснити нарахування та виплату щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до трьох років з розрахунку на місяць у розмірі 557 грн.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги уточнила та просить винести рішення, яким визнати протиправними дій відповідача стосовно виплати сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнути з Управління праці та соціального захисту населення в Інгулецькому районі м.Кривого Рогу на її користь заборгованість з допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з жовтня 2007р. по січень 2009р. включно у розмірі 6181,71 грн. та просить суд зобов”язати відповідача здійснити нарахування та виплату щомісячної державної допомоги у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого Законом України „Про державний бюджет України на 2009 рік.
В судовому засіданні позивач пояснила, що 08 серпня 2007 року у неї народилась донька - ОСОБА_2 . Після народження дитини, позивачка звернулася із заявою до управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної в місті ради про отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, надавши при цьому всі необхідні документи та з жовтня 2007 року вона знаходиться на обліку в УПСЗН. Вважає, що в порушення приписів ст.15 ч.2 Закону України „Про державну допомогу сім”ям з дітьми” відповідач здійснював виплату допомоги на дитину у розмірі, що не відповідає розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років встановленого ст.62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” та ст.58 Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”. Оскільки Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», прожитковий мінімум для дітей віком до 6-ти років встановлено: з 01 жовтня 2007 року - 470грн, з 1 січня 2008року - 526грн., з 1 квітня 2008року -538грн, з 1 липня 2008року - 540грн, з 1 жовтня 2008 року - 557грн. У зв”язку з невірним нарахуванням та виплатою суми допомоги, заборгованість відповідача у сплаті допомоги по догляду за дитиною за період з жовтня 2007 року по 31 січня 2009 року склала 6181,71 грн. Про порушене право на отримання допомоги у вищому розмірі вона дізналась від сусідки в вересні 2008 року. Просить стягнути з відповідача недоотриману суму допомоги в зазначеному вище розмірі.
Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала в повному обсязі і суду пояснила, що позивачем пропущено процесуальний строк для звернення до суду, тому як відповідно до п.2 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Рішення Конституційного суду України № 6-рп/2007, яким визнано неконституційним положеня п.14 ст.71 Закону України " Про Державний бюджет на 2007 рік", було оприлюднене і набрало силу з 09.07.2007 року, тобто на момент звернення позивача до суду пройшло більше року. Крім того, зазначене рішення Конституційного суду України не має зворотної сили та його дія втратила силу 31.12.2007 року. Пропущення строку звернення до суду є підставою для відмови у задоволенні позову за умов якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Згідно з ч.2 ст.95 Конституції України визначено, що виключно Законом України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Тобто, норми, введені законами "Про державний бюджет України на 2007 рік" та на 2008 рік, є пріоритетними відносно інших законодавчих актів та діють протягом бюджетного року. Виходячи з положень Конституції України, з урахуванням фінансових можливостей держави, закони України "Про Державний бюджет України" кожного року визначають розмір соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Статею 56 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім”ям з дітьми” здійснюється за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім”ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Прикінцевими положеннями Закону України „Про державну допомогу сім”ям з дітьми” п.3 визначено, що розмір державної допомоги сім”ям з дітьми, передбаченої ст.15 цього Закону, визначається Верховною Радою України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25% прожиткового мінімуму.
У підпункті 7 п.23 розділу ІІ Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів”” встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім”ї в розрахунку на 1 особу за попередні 6 місяців, але не менше 130 гривень.
Для проведення перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що перевищує мінімальний, громадяни повинні особисто подати до управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті Кривому Розі ради заяву встановленого зразка та декларацію про доходи і майновий стан, яка заповнюється на підставі довідок про доходи всіх членів сім'ї. Враховуючи, що такі документи від ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті Кривому Розі ради не надходили, то відмови у проведенні такого перерахунку їй не надавалось.
Законом України „Про державну допомогу сім”ям з дітьми” визначено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім”ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів, які надаються розпорядником коштів - Кабінетом Міністрів України та Міністерством праці та соціальної політики в розмірах, визначених Верховною Радою України у законі про Державний бюджет України на відповідний календарний рік.
Рішення Конституційного суду України від 09.07.2007р. №6-рп/2007 про визнання неконституційними норм Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” не може бути реалізовано, оскільки не було внесено змін до бюджету на 2007 рік і не були збільшені видатки на виплати соціальної допомоги.
Призначення та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку у 2007 році ОСОБА_1 проведено своєчасно та у розмірі, що відповідає бюджетним призначенням, встановлених головному розпоряднику коштів Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
За таких обставин вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню та просить в задоволенні вимог відмовити.
Представник відповідача ОСОБА_4 підтримала пояснення представника ОСОБА_3 і просить застосувати по даному позову строк позовної давності та вімовити позивачці в задоволенні її вимог.
Представник третьої особи - Міністерства праці та соціальної політики України в судове засідання не явився, направив до суду свої пояснення по справі з проханням розглянути справу за відсутності представника Міністерства. В своїх поясненнях зазначають, що місцеві органи праці та соціального захисту населення здійснюють виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, визначених Верховною Радою України у законі про Державний бюджет України на відповідний календарний рік. Дію ч.1 ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім”ям з дітьми” було зупинено на 2007 рік згідно із Законом України „ Про Державний бюджет України на 2007 рік”. Статтею 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007рік” було встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році надавалась у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім”ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб. Виходячи з цього, Законом України „Про державний бюджет України на 2007 рік” був передбачений відповідний обсяг видатків. Разом з тим, згідно ст.95 Конституції України виключно законом про державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Відповідно до ч.2 ст.4 Бюджетного кодексу України при здійснені бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовується лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України.
Міністерство праці та соціальної політики, як головний розпорядник коштів, керуючись вимогами законодавства, забезпечує через місцеві органи праці та соціального захисту населення виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, визначених Верховною Радою України у законі про Державний бюджет України на відповідний календарний рік.
Відповідно до Прикінцевих положень Закону України „Про державну допомогу сім”ям з дітьми” з 1 січня 2008 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім”ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Вважають, що вимоги ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 жовтня 2007 року по 31 січня 2009 року в позові не обгрунтовані та просять в позові відмовити в повному обсязі.
Представник третьої особи - Головного управління праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації Дніпропетровської області в судове засідання не явився, направив до суду свої заперечення проти позову, в яких просять розглянути справу за відсутності їх представника. Зазначають, що проведення виплати допомоги у підвищених розмірах відповідно до вимог рішення Конституційного суду від 09.07.2007р. №6-рп-2007 можливе тільки в разі внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” та збільшення видатків на виплату державної допомоги. У задоволенні вимог ОСОБА_1 просять відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані сторонами докази, суд прийшов до наступного.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Як встановлено в судовому засіданні управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради в м.Кривому Розі було прийнято заяву від ОСОБА_1 щодо призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с.64-65) та з 23.10.2007 року їй було призначено зазначену допомогу як незастрахованій особі в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (а.с.63). Позивачка отримала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах:
у жовтні 2007 року - 26,13 грн., у листопаді 2007 року - 107,73 грн., у грудні 2007 року - 110,88 грн., з січня 2008 року по січень 2009 року включно- 130,00 грн., а всього за зазначений період позивачу сплачено 1934,74 грн. (а.с.6, 56).
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов”язані діяти на підставі, в межах повановажень та у спосіб, що передбачено Конституціїю України, та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім”ям з дітьми” допомога по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, який згідно ст.62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” встановлений в розмірі: з 1 липня 2007 року - 463 грн, з 1 жовтня 2007 року - 470 гривень.
Пунктом 14 ст.71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” зупинено на 2007 рік дію частини 1 ст.15 та п.3 розділу VІІІ „Прикінцеві положення” Закону України „Про державну допомогу сім”ям з дітьми”, а згідно абзацу 3 частини 2 ст.56 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” встановлено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім”ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
З врахуванням вищевикладеного позивачці була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 90 гривень за період з 23.10.2007р. по 08 серпня 2007 року.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення абзацу 3 частини 2 ст.56, пункт 14 ст.71 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік”. У зв”язку з чим, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна виплачуватися в розмірі, передбаченому Законом України „Про державну допомогу сім”ям з дітьми”, тобто в розмірі, встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відмовляючи позивачу в задоволенні позовних вимог про визнання дій протиправними за період з 23 жовтня 2007 року по 03 листопада 2007 року, суд виходив з приписів ст. 99 КАС України, згідно якої адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше обчислюється з дня, коли особа дізналася, або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Як встановлено в судовому засіданні позивачем при зверненні до суду 04.11.2008 року пропущено річний процесуальний строк для визнання дій відповідача протиправними за період з 23 жовтня 2007 року по 03 листопада 2007 року включно, а відповідно і стягнення суми недоотриманої допомоги за вказаний період задоволено не може бути. Про порушення свого права позивач повинна була дізнатися з часу отримання допомоги, оскільки рішення Конституційного суду України № 6-рп/2007, було оприлюднене і набрало силу з 09.07.2007 року.
Для проведення перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що перевищує мінімальний, громадяни особисто подають до управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті Кривому Розі ради заяву встановленого зразка та декларацію про доходи і майновий стан, яка заповнюється на підставі довідок про доходи всіх членів сім'ї ( п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року № 13 ”Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми”). Як встановлено в судовому засіданні і даний факт визнано сторонами, позивач не зверталася до відповідача з відповідною заявою щодо перерахунку призначеної допомоги з урахуванням рішення Конституційного Суду України і, відповідно, відмови у здійсненні такого
перерахунку не отримала. Тобто позивач не надала суду доказів порушеного права, оскільки не зверталася до відповідача в порядку визначеному законом. Клопотання про поновлення строку для звернення до суду за захистом свого права позивачем не подавалось.
Виходячи з того, що позивачка звернулась до суду з позовом 04 листопада 2008 року - строк позовної давності за період з 04 листопада 2007 року позивачем не пропущено. Таким чином, слід позовні вимоги в цій частині задовольнити, визнати протиправними дії відповідача щодо виплати допомоги по догляду за дитиною за період з 04.11.2007р. по 31.12.2007р. та стягнути за вказаний період з управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради в м.Кривому Розі на користь ОСОБА_1 суму 685 гривень 16 копійок.
Відмовляючи позивачу в задоволенні позовних вимог у стягненні допомоги з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року включно, суд виходив з того, що пунктом 23 розділу ІІ Закону України « Про Державний бюджет України на 2008 рік» було внесено зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з 1.01.2008 року, відповідно до яких ст. 15 вищезазначеного Закону викладена в такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.» Названий пункт Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» ніким не оскаржений, не скасований.
До компетенції судів загальної юрисдикції належить надання висновків щодо відповідності нормативно-правових актів законам України, в той час як прийняття рішень та надання висновків щодо конституційності законів та інших нормативно-правових актів є виключно юрисдикцією Конституційного Суду України. Вищезазначена норма Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» неконституційною визнана не була, а тому вона діє і має юридичну силу. Виплата допомоги здійснювалась відповідно до змін до Закону України „Про державну допомогу сім”ям з дітьми”. З цих підстав не підлягають задоволенню вимоги позивачки стосовно визнання дій управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради м. Кривого Рогу щодо нарахування та виплати вищезазначеної допомоги у 2008 року неправомірними та стягнення недоотриманих сум допомоги з 01 січня 2008 року.
Відмовляючи позивачу у задоволенні вимог за січень 2009 року, суд виходив з того, що згідно частини 2 ст.46 Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік” встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім”ям з дітьми” призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. Пункт 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім”ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 року №1751 із змінами, визначає, що відповідно до ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім”ям з дітьми” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується в розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50%, з 1 січня 2009 р. - 75%, з 1 січня 2010р. - 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім”ї в розрахунку на 1 особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Отже допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в січні 2009 року була виплачена позивачці у встановленому законодавством розмірі.
Вимоги позивачки в частині призначення їй допомоги у розмірі прожиткового мінімуму на майбутнє, суд також вважає необгрунтованими. Згідно ст.104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин, тобто коли є наявність такого порушення. Як зазначено вище, порушення прав позивачки відповідачем у 2008 році та в січні 2009 року судом не встановлено, чи будуть порушені права позивачки у майбутньому, які зміни до діючого законодавства будуть внесені на цей час невідомо, а тому ці вимоги задоволенню не підлягають.
Таким чином зібрані у справі докази та їх наявна оцінка, вказують на можливість часткового задоволення вимог позивача.
Вирішуючи питання про судові витрати по справі суд виходив з приписів ст.94 КАС України.
Керуючись ст.92 Конституції України, ст.56 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” п.23 розділу ІІ Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України” ч.2 ст.46 Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік”, ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім”ям з дітьми”, ст.ст.2,6,8,9,69, 94, 99, 100, 104, 159-163, 167 КАС України, суд,
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради в м.Кривому Розі, треті особи по справі: - Міністерство праці та соціальної політики України, Головне управління праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання дій протиправними щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до трьох років, стягнення заборгованості та зобов”язання здійснити нарахування і виплату допомоги задовільнити частково.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради в м.Кривому Розі щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 04 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року - протиправними.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради в м.Кривому Розі на користь ОСОБА_1 недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 04 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року включно в розмірі 685 гривень 16 копійок.
В іншій частині позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради в м.Кривому Розі на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 3 грн.40 коп. та 6 грн. 85 коп. В стягненні іншої частини судового збору - відмовити.
Постанову може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Інгулецький районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі.
Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Суддя