Справа № 2а-4943/09
Іменем України
21 травня 2009 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі : головуючого - судді - Крупінської С.С.
при секретарі - Митрофановій Н.В.
з участю позивача - ОСОБА_1 .
представника відповідача - Романової І.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про зобов'язання провести перерахунок та виплату грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
ОСОБА_1 . звернулась в суд з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про зобов'язання провести перерахунок та виплату грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, має право на допомогу по догляду за дитиною в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Зазначає, що всупереч вказаного Закону допомога їй надавалась в неповному розмірі.
Просить суд, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплатити на її користь недоплачену грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2008 року в розмірі - 6995 грн. 82 коп.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 . позовну заяву підтримала з підстав в ній зазначених. Просила суд, позов задовольнити, а також поновити їй пропущений строк звернення до суду за захистом своїх прав.
Представник відповідача Романова І.Л. в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з підстав відсутності бюджетних асигнувань на виплату зазначеної допомоги в іншому розмірі, ніж той, що передбачався ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», а відповідно до ст. 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань; зміни в чинне бюджетне законодавство щодо збільшення бюджетних асигнувань на виплату допомоги не вносились.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в справі, дослідивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення з таких підстав.
Згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-ХІІ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої ст. 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.
Розмір зазначеної допомоги було змінено Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Зокрема, ст. 56 Закону встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 зазначене положення ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України» визнано неконституційним та втратило чинність з дня ухвалення рішення.
Розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на 2007 рік встановлений ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року і становив: з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Отже, розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку мав становити: з 09.07.2007 року по вересень 2007 року 463 грн. в місяць, з жовтня по грудень 2007 року 470 грн. в місяць, а тому згідно вищевикладеного законодавства позивач має право на 50 відсотковий розмір такої допомоги.
Виплата відповідачем допомоги по догляду за дитиною в розмірі, визначеному відповідно до ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», яка визнана неконституційною згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, є на переконання суду, порушенням прав позивача.
Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.
Суд поновлює позивачу строк звернення до суду за захистом своїх прав оскільки вона перебувала у відпустці по догляду за дитиною і у зв'язку з цим не мала змоги вчасно звернутися до суду з вказаним позовом.
Оскільки згідно до ч. 1 ст.5 закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» всі види державної допомоги сім'ям з дітьми призначають і виплачують органи соціального захисту за місцем проживання батьків, то кошти слід стягнути з Департаменту соціальної політики Луцької міської ради.
Таким чином, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату позивачу недоплачену грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року в розмірі - 732 грн. 98 коп. є підставними і суд зобов'язує відповідача здійснити перерахунок та виплатити позивачу суму недоплаченої грошової допомоги за вказаний період. В іншій частині позовних вимог слід відмовити за безпідставністю.
Не підлягають до задоволення вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплатити на її користь недоплачену грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік.
У 2008 році відповідно до п. 23 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до даних змін органи праці та соціального захисту призначають і виплачують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за рахунок коштів Державного бюджету України як застрахованим особам так і незастрахованим особам в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Разом з тим, п. 23 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. А також, внесено зміни до розділу УІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Дані положення Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" та "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року неконституційними не визнані.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити частково.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 10, 11, 159,160, 163, 167 КАС України, на підставі ст. 3, ч. 2 ст. 19, ст.ст. 22, 46 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, суд
Позов задовольнити частково.
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду.
Зобов'язати Департамент соціальної політики Луцької міської ради здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно в розмірі - 732 (сімсот тридцять дві) грн. 98 коп.
Стягнути з місцевого бюджету м. Луцька Волинської області в користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі - 07 (сім) грн. 33 коп.
В решті позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у двадцятиденний строк з дня подання заяви про апеляційне оскарження, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий С.С.Крупінська