Постанова від 01.04.2009 по справі 22-а-13489/08

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: №22-а-13489/08 Головуючий у 1-й інстанції: Пироженко О.В.

Суддя-доповідач: Саприкіна І.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2009 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Саприкіної І.В.,

суддів: Бєлової Л.В. Бараненка І.І.

при секретарі: Бадріашвілі К.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Виконавчого комітету Васильківської міської ради Київської області на постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 13 грудня 2007 року по справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Виконавчого комітету Васильківської міської ради про скасування рішення Виконавчого комітету Васильківської міської ради «Про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги» від 24.11.2005 року № 589, скасування рішення Васильківської міської ради від 24.11.2005 року «Про затвердження рішення Виконавчого комітету Васильківської міської ради «Про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги»» від 24.11.2005 року № 589, зобов'язання прийняти рішення про укладання договорів та зобов'язання укласти типові договори, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивачі звернулися до Васильківського міськрайонного суду Київської області з позовом до Виконавчого комітету Васильківської міської ради про скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 13 грудня 07 року позовні вимоги позивачів задоволено в повному обсязі, а саме: скасовано рішення Виконавчого комітету Васильківської міської ради «Про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги» від 24.11.2005 року № 589 та рішення Васильківської міської ради від 24.11.2005 року «Про затвердження рішення Виконавчого комітету Васильківської міської ради «Про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги»» від 24.11.2005 року № 589; зобов'язано виконком Васильківської міської ради прийняти рішення про укладання договорів між комунальними підприємствами ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, та іншими) та споживачами комунальних послуг.

Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідачі подали апеляційну скаргу, в якій просять скасувати незаконну, на їх думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про відмову в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. В своїй апеляційній скарзі посилаються на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність оскаржуваного рішення, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного рішення.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, що з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та заперечення на апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме експертизи № 9613 від 26.06.2007 року - «Тарифи, розраховані підприємством ІНФОРМАЦІЯ_4 та підприємством ІНФОРМАЦІЯ_2, що надають послуги по утриманню будинків, споруд та прибудинкових територій, є вищими ніж тарифи, розраховані відповідно до вимог, викладених у постанові КМУ № 560 від 12.07.2005 року.

Суд першої інстанції, постановляючи рішення по суті пред'явлених вимог, прийшов до висновку про достатню кількість правових підстав для задоволення позову.

Колегія суддів не може погодитися з такою правовою позицією суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Згідно до визначення поняття в ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» - «виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами».

Відповідно до ст. 4 вказаного закону: «Місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах: колегіальності».

Виходячи з наведеного, виконавчий орган Васильківської міської ради - Виконавчий комітет ВМР є колегіальним органом, рішення якого приймаються простою більшістю голосів. Повноваження Виконавчого комітету реалізуються спільною діяльністю членів виконкому під головуванням голови або його заступника. Виконавчий комітет Васильківської міської ради, за своєю природою, є представницьким органом міської влади. Відповідно, колегія суддів приходить до висновку, що неможливо зобов'язати колегіальний орган прийняти конкретне рішення про укладання договорів між комунальними підприємствами ІНФОРМАЦІЯ_1 та споживачами комунальних послуг.

Окрім того, виходячи з положень ч.3 ст. 203 ЦК України: «Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.»

Частиною першою статті 9 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що «Контроль за дотриманням стандартів, нормативів, норм, порядків і правил у сфері житлово-комунальних послуг здійснюють центральні органи виконавчої влади та інші спеціально уповноважені на це органи виконавчої влади, а також органи місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень.» А тому, суду першої інстанції необхідно було ухвалити рішення, яким зобов'язати Виконавчий комітет Васильківської міської ради, розглянути питання щодо укладання договорів між комунальними підприємствами міста та споживачами комунальних послуг.

Окрім того, відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 21 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» - «споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору». Відповідно, обов'язок щодо укладання вказаного договору, покладено законом на споживача, а не на комунальні підприємства. Проте, комунальні підприємства, в свою чергу, зобов'язані розробляти договори про надання комунальних послуг, відповідно до типового зразка договору, котрий міститься в додатку постанови КМУ № 560.

Згідно приписам ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За змістом положень ч.ч. 2 і 3 ст. 22 Основного Закону України конституційні права гарантуються, а держава повинна утримуватись від прийняття будь-яких актів (рішень), які призводили б до скасування чи звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

В свою чергу, судова колегія не може погодитися з доводами апелянтів щодо неповноти проведеної експертизи. При цьому колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до висновків проведеної експертизи, що є в наявності в матеріалах справи, «Тарифи, розраховані підприємством ІНФОРМАЦІЯ_4 та підприємством ІНФОРМАЦІЯ_2, що надають послуги по утриманню будинків, споруд та прибудинкових територій, є вищими ніж тарифи, розраховані відповідно до вимог, викладених у постанові КМУ «Про затвердження Правил надання послуг централізованого постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого постачання холодної та гарячої води і водовідведення» №560 від 12.07.2005 року», що є беззаперечною обставиною для часткового задоволення позовних вимог у даній справі.

За п.4 ч. 1 ст. 202 КАС України підставою для часткового скасування постанови суду першої інстанції є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Таким чином, апеляційна інстанція приходить до висновку, що суд першої інстанції неправомірно задовольнив вимогу позивачів про зобов'язання Виконкому Васильківської міської ради прийняти рішення щодо укладення договорів між споживачами та комунальними підприємствами міста.

Отже, судова колегія вбачає всі правові підстави для часткового скасування рішення суду першої інстанції в цій частині та постановлення нового про часткову відмову в задоволенні позовних вимог.

За таких обставин апеляційна скарга Виконавчого комітету Васильківської міської ради на постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 13 грудня 2007 року по справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Виконавчого комітету Васильківської міської ради про скасування рішення Виконавчого комітету Васильківської міської ради «Про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги» від 24.11.2005 року № 589, скасування рішення Васильківської міської ради від 24.11.2005 року «Про затвердження рішення Виконавчого комітету Васильківської міської ради «Про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги»» від 24.11.2005 року № 589, зобов'язання прийняти рішення про укладання договорів та зобов'язання укласти типові договори - підлягає частковому задоволенню, а рішення суду першої інстанції в частині зобов'язання Виконкому Васильківсько міської ради у відповідності до ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» № 1875 від 24.06.2004 року та Постанови КМУ від 21.07.05 року №630 «Про затвердження правил надання холодної та гарячої води та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води та водовідведення» прийняти рішення про укладення договорів між комунальними підприємствами ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, та іншими) та споживачами комунальних послуг - скасуванню з постановленням нового про відмову в задоволенні позовних вимог в цій частині.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 160, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, судова колегія

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Васильківської міської ради - задовольнити частково.

Постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 13 грудня 2007 року в частині зобов'язання Виконкому Васильківсько міської ради у відповідності до ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» № 1875 від 24.06.2004 року та Постанови КМУ від 21.07.05 року №630 «Про затвердження правил надання холодної та гарячої води та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води та водовідведення» прийняти рішення про укладення договорів між комунальними підприємствами ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, та іншими) та споживачами комунальних послуг - скасувати, постановивши в цій частині нову про відмову в задоволенні позовних вимог.

В решті постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 13 грудня 2007 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:

Судді: